Prva nuklearna dijamantska baterija koja traje 5.700 godina, predstavljena u Velikoj Britaniji

Revolucionarna dijamantska baterija donosi dugotrajno napajanje i održivo rešenje za nuklearni otpad

Prva nuklearna dijamantska baterija koja traje 5.700 godina, predstavljena u Velikoj Britaniji

Naučnici sa Univerziteta u Bristolu i britanske Agencije za atomsku energiju (UKAEA) razvili su prvu nuklearnu dijamantsku bateriju na svetu, zasnovanu na ugljeniku-14. Ovaj revolucionarni izvor energije može napajati uređaje hiljadama godina, pružajući održivo i efikasno rešenje za širok spektar primena.

Kako funkcioniše dijamantska baterija na ugljenik-14

Baterija koristi radioaktivni raspad ugljenika-14, izotopa koji se obično koristi u radiokarbonskom datiranju, za generisanje električne energije. Ugljenik-14 emituje kratkotalasno zračenje koje se apsorbuje u dijamantskoj zaštiti, čineći bateriju sigurnom i trajnom. Ova tehnologija funkcioniše slično solarnim panelima, ali umesto da pretvara svetlost u električnu energiju, koristi brze elektrone iz radioaktivnog raspada.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Baterija ima impresivan životni vek zahvaljujući poluživotu ugljenika-14 od 5.700 godina, što znači da zadržava polovinu svoje snage čak i nakon nekoliko hiljada godina.

Široko polje upotrebe u medicini, svemiru i drugim oblastima

Dijamantska baterija može doneti revoluciju u mnogim industrijama, uključujući medicinu, svemirske tehnologije i uređaje za udaljene lokacije. 

– Medicina: Baterija može napajati medicinske implante poput pejsmejkera i slušnih aparata, eliminisati potrebu za čestim zamena i smanjiti rizike od hirurških intervencija. 

– Svemir i udaljene lokacije: Idealna za svemirske misije, satelite i udaljene senzore, pružajući dugotrajno napajanje koje smanjuje troškove i produžava operativni vek uređaja.

Održivo rešenje za nuklearni otpad

Ugljenik-14 se dobija iz grafitnih blokova, nusproizvoda nuklearnih reaktora. Ovaj proces omogućava smanjenje nuklearnog otpada i pretvaranje radioaktivnog materijala u vredan izvor energije. Velika Britanija poseduje gotovo 95.000 tona grafitnih blokova, što dodatno naglašava održivost ovog pristupa.

Specijalizovani uređaji, poput plazma reaktora za depoziciju, omogućavaju stvaranje dijamantske strukture za bateriju, čineći proizvodnju efikasnijom i jeftinijom.

Dijamantska baterija predstavlja sigurno i revolucionarno rešenje. Kratkotalasno zračenje je u potpunosti apsorbovano u dijamantskoj zaštiti, bez štetnih emisija. Ako baterija više nije potrebna, može se vratiti proizvođaču na sigurno recikliranje prenosi Interesting Engineering.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi