Samsung je predstavio male čvrste baterije za potrebe ugradnje u nosive uređaje, za koje se tvrdi da su prve te vrste na svetu. Navodno, Samsung Electro-Mechanics je uspešno razvio ovaj tip baterija uređaj nakon tri godine istraživanja i razvoja.
Kompanija tvrdi da će nova baterija imati energetsku gustinu od 200 Wh/L, što je više od litijum-jonskih baterija.
Mediji izveštavaju da je južnokorejska tehnološka kompanija uspešno napravila prototip ovog ultra-malog čvrstog baterijskog sklopa. Trenutno, baterija se testira sa odabranim korisnicima, a ako sve bude išlo po planu, kompanija će započeti masovnu proizvodnju do 2026. godine.
Izveštaji sugerišu da će ove baterije verovatno prvo biti ugrađene u Galaxy Watch.
Ultra-male, čvrste baterije prevazilaze ograničenja veličine
Nova baterija, za koju se tvrdi da je bolja od konkurencije, prevazilazi ograničenja veličine. Može se proizvoditi u dimenzijama koje se kreću od milimetara do centimetara, u zavisnosti od potreba kupca.
Čvrste baterije su otporniji na spoljne udarce
Čvrste baterije se smatraju sigurnijom alternativom jer sadrže nezapaljive čvrste elektrolite za punjenje i pražnjenje, što ih čini otpornijim na spoljne udarce.
Samsung tvrdi da je uspeo da razvije minijaturnu bateriju koristeći tehnologiju proizvodnje višeslojnih keramičkih kondenzatora, koja naizmenično štampa tanke slojeve materijala i slaže ih.
Prema izveštaju Korea Times-a, ovaj proces sprečava pojavu nabora koji se primećuju kod konvencionalnih litijum-jonskih baterija, istovremeno omogućavajući minimalne promene kapaciteta tokom punjenja, čime se eliminiše potreba za dodatnim prostorom.
Čvrste baterije su lako rastegljive i visoko fleksibilne
Čvrste baterije su lako rastegljive i visoko fleksibilne, a njihovi čvrsti elektroliti popunjavaju prostor između anodne i katodne elektrode. Takođe, ove baterije imaju poboljšanu termalnu stabilnost i duži vek trajanja u poređenju sa tradicionalnim baterijama, a tvrdi se da imaju i manji karbonski otisak.
Uz unapređenu sigurnost i visoku energetsku gustinu, ove baterije mogu efikasno raditi u širokom rasponu temperatura. Pokazale su obećavajuće rezultate i mogle bi doneti revoluciju u sektor skladištenja energije.
Međutim, postoje i određeni izazovi povezani sa ovom novom vrstom energetskih uređaja. Jedan od značajnih izazova je visoka cena proizvodnje, ali nekoliko kompanija aktivno radi na prevazilaženju ove prepreke.
Samsung-ove čvrste baterije izgledaju kao rešenje koje je industrija dugo čekala. Njihova fleksibilnost omogućava baterijama da poprime različite oblike i veličine, prevazilazeći dizajnerska ograničenja koja su do sada predstavljala nepremostiv problem za tržište nosivih uređaja. Ova inovacija znači da se baterije mogu lako integrisati u sve tanji i kompaktniji dizajn budućih nosivih uređaja, navodi Tech Genez.
Samsung pravi ključne pomake u tehnologiji čvrstih baterija
Samsung je prvi put predstavio tehnologiju čvrstih baterija 2020. godine. Tada je kompanija izjavila da čvrste baterije mogu podržati veću energetsku gustinu, omogućavajući veći kapacitete i korišćenje znatno sigurnijih čvrstih elektrolita.
Međutim, litijum-metalne anode koje se često koriste u čvrstim baterijama, sklone su formiranju dendrita, što može izazvati neželjene nuspojave koje smanjuju vek trajanja i sigurnost baterije.
Da bi prevazišao ove efekte, Samsung je predložio, po prvi put, korišćenje srebro-ugljeničnog (Ag-C) kompozitnog sloja kao anode.
U julu 2024. godine, kompanija je otkrila svoju pilot proizvodnu liniju čvrstih baterija za električna vozila. Samsung je tvrdio da ove baterije mogu omogućiti domet od 600 milja za električna vozila, punjenje za 9 minuta i vek trajanja od 20 godina, piše Interesting Engeneering.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji