Sistem koji pokreće kruženje vode na Zemlji, izbačen iz ravnoteže po prvi put u ljudskoj istoriji

Izveštaj otkriva da ljudske aktivnosti i klimatske promene ometaju kruženje vode i njen globalni ciklus, ugrožavajući privrede, poljoprivredu i živote širom sveta

Sistem koji pokreće kruženje vode na Zemlji, izbačen iz ravnoteže po prvi put u ljudskoj istoriji

Ljudski rod je po prvi put u ljudskoj istoriji poremetio globalni ciklus i prirodno kruženje vode, što podstiče rastuću vodenu krizu koja će izazvati haos u ekonomijama, proizvodnji hrane i životima, navodi se u revolucionarnom novom izveštaju.

Decenije neodrživog korišćenja zemljišta i lošeg upravljanja vodom sudarile su se sa klimatskom krizom izazvanom ljudskim delovanjem, što je dovelo do „neviđenog pritiska“ na globalni vodeni ciklus, kaže izveštaj objavljen u sredu od strane Globalne komisije za ekonomiju vode, grupe međunarodnih lidera i stručnjaka.

Vodeni ciklus odnosi se na složeni sistem kretanja vode po Zemlji. Voda isparava sa tla – uključujući jezera, reke i biljke – i diže se u atmosferu, formirajući velike reke vodene pare koje mogu putovati na velike udaljenosti pre nego što se ohlade, kondenzuju i na kraju vrate na tlo kao kiša ili sneg.

Prirodno kruženje vode utiče na ljudske živote, privredu i ekosisteme

Već sada poremećaji u vodenom ciklusu uzrokuju patnju. Gotovo 3 milijarde ljudi suočava se sa nedostatkom vode. Usevi venu, a gradovi tonu u tlo kako podzemne vode presušuju.

Posledice će biti još katastrofalnije bez hitne akcije. Vodena kriza ugrožava više od 50% globalne proizvodnje hrane i rizikuje smanjenje BDP-a zemalja u proseku za 8% do 2050. godine, sa mnogo većim gubicima od čak 15% u zemljama sa niskim prihodima, navodi se u izveštaju.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

„Po prvi put u ljudskoj istoriji, mi guramo globalni vodeni ciklus iz ravnoteže“, rekao je Johan Rokstrom, kopredsedavajući Globalne komisije za ekonomiju vode i autor izveštaja. „Padavine, izvor sveže vode, više ne mogu biti oslonac.“

Izveštaj razlikuje „plavu vodu“, tečnu vodu u jezerima, rekama i akviferima, i „zelenu vodu“, vlagu koja se skladišti u zemljištu i biljkama. Iako je snabdevanje zelenom vodom dugo zanemarivano, ona je podjednako važna za vodeni ciklus jer se vraća u atmosferu kada biljke oslobađaju vodenu paru, generišući oko polovinu svih padavina nad kopnom.

Kriza može biti rešena samo boljim upravljanjem prirodnim resursima i drastičnim smanjenjem zagađenja koje doprinosi globalnom zagrevanju. Autori izveštaja ističu da vlade širom sveta moraju prepoznati vodeni ciklus kao „opšte dobro“ i kolektivno se baviti njegovim očuvanjem.

Izveštaj poziva na temeljnu promenu u načinu na koji voda zauzima mesto u ekonomijama, uključujući bolje određivanje cena kako bi se obeshrabrilo rasipanje i tendencija sadnje biljaka koje troše mnogo vode u oblastima sa ograničenim resursima, prenosi CNN.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.