Rešene nedoumice vezane za radni takt i performanse Apple A5 čipa

Komentar autora: S obzirom na to da A5 SoC "barata" sa 1080p video materijalom bez ikakvih problema, logično je da je ovaj maleni čip vrlo dobro rešenje za čitavu gamu uređaja koji koriste iOS. Dodali bismo još i da neće biti previše nelogično da se u nekoj od narednih generacija MacBook Air ra

Komentar autora: S obzirom na to da A5 SoC “barata” sa 1080p video materijalom bez ikakvih problema, logično je da je ovaj maleni čip vrlo dobro rešenje za čitavu gamu uređaja koji koriste iOS. Dodali bismo još i da neće biti previše nelogično da se u nekoj od narednih generacija MacBook Air računara nađu neki od naslednika A5 čipa, možda i u quad-core konfiguracijama. Za to bi bilo potrebno da i MacOS X bude kompajliran za ARM, a ne verujemo da bi to Apple-u predstavljalo problem. ARM Cortex Ax čipovi postaju vrlo moćni, sa akcentom na performance-per-watt kategoriju, dok performanse pratećih grafičkih akceleratora dobro prate porast ukupnih performansi, pa bi naredna generacija ultra prenosnih uređaja i lakih notebook-ova mogla postati i odlična za intenzivniji grafički rad i gaming.
 

Grafički deo A5 SoC je baziran na dual-core SGX543MP2 grafičkom rešenju kompanije Imagination Technologies, a pored toga, tu je i centralni computing deo A5 procesora, koji je baziran na ARM Cortex A9 tehnologiji. CPU deo ima dinamički radni takt koji varira do brzine od 1 GHz. Kod Apple A4 procesora, takt je bio podešen na tačno 1 GHz, dok takt kod A5 zavisi od aplikacije koju trenutno procesira. Posebna kontrolerska logika koja određuje takt čitavog ovog dela (IC management) je proizvod kompanije Dialog Semiconductor. Dakle, nije tačno da A5 radi na maksimalno 900 MHz, već ga do sada nijedna aplikacija nije dovoljno ili na pravi način opteretila da bi ga IC management deo “podigao” na 1 GHz. Tako je Apple sa praktično istom baterijom mogao da obezbedi istu autonomiju kod iPad 2 uređaja. Dodatna ušteda u potrošnji energije ostvarena je i kod upotrebe nove Low Power DDR2 DRAM memorije. Zanimljivo je da Samsung i Apple memoriju za A5 SoC nabavljaju i od kompanije Elpida (mada najveći deo čipova obezbeđuje upravo Samsung). Samsung-ovi LPDDR2 čipovi imaju oznaku K4P2G324EC i to je prvi put da se ovi 46-nm čipovi pojavljuju u nekom uređaju. Oznaka na Elpida čipovima nije lako čitljiva, ali se radi o identičnom pakovanju i radnim naponima, pa pretpostavljamo da je i potrošnja ista.

Izvor: TechInsights

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi