Gde su nestale aplikacije koje smo platili? Zabrinutost zbog digitalnog vlasništva na Google Play-u

Korisnici gube pristup aplikacijama i igrama koje su kupili, što otvara pitanje digitalnog vlasništva i dugoročne podrške na Google Play-u

Gde su nestale aplikacije koje smo platili? Zabrinutost zbog digitalnog vlasništva na Google Play-u

Mnogi Android korisnici otkrivaju da aplikacije i igre koje su ranije kupili više nisu dostupne u njihovim Google Play bibliotekama. Neke su potpuno uklonjene, dok druge više nisu kompatibilne sa novim uređajima. Čak i kada imaju sačuvane APK fajlove, često se suočavaju s upozorenjima o nekompatibilnosti ili neuspelim instalacijama, što ih efektivno sprečava da koriste kupljeni sadržaj.

Uslovi korišćenja Google Play-a dozvoljavaju ukidanje pristupa kupljenom sadržaju

Prema uslovima korišćenja Google Play prodavnice, kompanija može da ukine pristup kupljenom sadržaju ako on postane nebezbedan ili se više ne nudi. Takođe, programeri zadržavaju pravo da u bilo kom trenutku, bez najave, prestanu sa podrškom. Iako su ovi uslovi zakonski validni, sve više korisnika izražava nezadovoljstvo zbog ograničenog digitalnog vlasništva.
Mali programeri teško mogu da podrže aplikacije na duže staze

Održavanje aplikacija koje funkcionišu na svakom novom Android izdanju zahteva vreme i resurse koje mnogi manji programeri nemaju. Online funkcionalnosti i sadržaj unutar aplikacija dodatno komplikuju stvari, pogotovo ako aplikacija više ne donosi zaradu. Rezultat toga je prestanak podrške i povlačenje aplikacija sa platforme.

Stroža Google pravila izbrisala su hiljade starijih aplikacija sa Play Store-a

Godine 2022. Google je uveo strože bezbednosne zahteve za aplikacije na svojoj platformi. To je dovelo do uklanjanja hiljada zastarelih i napuštenih aplikacija koje nisu bile u skladu sa najnovijim bezbednosnim standardima. Iako je to poboljšalo bezbednost korisnika, mnoge voljene aplikacije su nestale bez načina da ih se povrati.
Fizički mediji su garantovali vlasništvo—digitalne prodavnice kao Google Play to ne čine

Nekada su softveri dolazili na diskovima i trajali decenijama. Današnje aplikacione prodavnice nude neuporedivu praktičnost, ali korisnici ne poseduju sadržaj koji kupe. Google Play ne nudi zvaničan način za pravljenje rezervnih kopija, a aplikacije mogu nestati bez ikakvog upozorenja, čak i kada su plaćene.

Pretplate i gubitak pristupa bude zabrinutost oko vlasništva nad aplikacijama

Kako sve više programera prelazi na model pretplate i mikrotransakcija, raste i zabrinutost korisnika, piše Android Police. Gubitak pristupa aplikacijama, makar one koštale nekoliko dolara, postavlja važna pitanja: Da li uopšte postoji budućnost u kojoj korisnici zaista poseduju digitalne kupovine, ili je sve samo privremeni najam pod Google-ovim uslovima?

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.