Google opet na udaru kineske cenzure

U poslednjih mesec dana u Kini je inače masovno blokiran VPN pristup, YouTube, Facebook, kao i mnogi drugi servisi na Internetu, što je direktna posledica političkih nemira u državama bliskog istoka, čiji uticaj kineska vlada želi da zadrži što dalje od potencijalnih aktivista u svojoj zemlji. Tokom feb

U poslednjih mesec dana u Kini je inače masovno blokiran VPN pristup, YouTube, Facebook, kao i mnogi drugi servisi na Internetu, što je direktna posledica političkih nemira u državama bliskog istoka, čiji uticaj kineska vlada želi da zadrži što dalje od potencijalnih aktivista u svojoj zemlji. Tokom februara, desetine aktivista je uhapšeno pošto su se na mreži pojavili anonimni pozivi narodu da započne aktivnosti koje bi mogle da dovedu do revolucije.

Po izvorima WikiLeaks-a, Internet je u redovima kineske političke elite vrlo kontradiktorna tema jer u isto vreme žele da iskoriste informacije koje mogu putem njega da prikupe, ali su i u strahu od njegovog uticaja u podrivanju njihovog autoriteta. Po tim istim izvorima, Kina je već više puta uspešno hakovala sajtove i servise vlade SAD, kao i drugih vlada i privatnih firmi.

Izvor: Guardian

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi