Rasplamsava se sukob na relaciji Apple i Meta, intervenisala Evropska komisija

Apple i Meta u sukobu zbog zahteva za međusobnim povezivanjem uređaja i servisa sa jedne i zaštite privatnosti korisnika sa druge strane

Rasplamsava se sukob na relaciji Apple i Meta, intervenisala Evropska komisija

Apple je optužio Meta Platforms za ugrožavanje privatnosti i bezbednosti korisnika zbog brojnih zahteva za pristup softverskim alatima i tehnologijama na iPhone uređajima. Ovaj sukob ističe intenzivnu konkurenciju između dve tehnološke kompanije i postavlja pitanje balansa između mogućnosti unakrsnog rada između različitih uređaja i zaštite podataka.

Prema „Digital Markets Act“ (DMA), zakonu Evropske unije koji je stupio na snagu prošle godine, Apple mora omogućiti rivalima i razvojnim timovima aplikacija pristup njegovim servisima. U suprotnom, kompanija bi se mogla suočiti sa kaznama do 10% svog globalnog godišnjeg prihoda.

Meta je, prema izveštaju Apple-a, podnela 15 zahteva za međusobni rada uređaja, više nego bilo koja druga kompanija. Apple tvrdi da mnogi od tih zahteva mogu ozbiljno ugroziti privatnost i bezbednost korisnika, a neki su, prema njihovom mišljenju, nepovezani sa osnovnim funkcijama Meta uređaja, poput pametnih naočara ili VR headsetova.

Apple je izrazio zabrinutost da bi odobravanje svih Meta zahteva omogućilo Facebook-u, Instagram-u i WhatsApp-u pristup ličnim podacima korisnika, uključujući:  

  • Čitanje svih poruka i e-mailova na uređaju. 
  • Praćenje svih telefonskih poziva. 
  • Pregled fotografija, fajlova i kalendarskih događaja. 
  • Beleženje lozinki i aktivnosti u aplikacijama.
Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Apple je dodatno naglasio da su prethodne kazne izrečene kompaniji Meta, upravo u vezi narušavanja privatnosti korisnika u Evropi i zbog toga dodatni razlog za oprez.

Meta odgovara na optužbe i reakcije Evropske komisije

Meta je u odgovoru optužila Apple za monopolsko ponašanje, tvrdeći da kompanija koristi privatnost kao izgovor za ograničavanje pristupa svojim servisima od strane drugih uređaja van Apple ekosistema. Evropska komisija, koja nadgleda sprovođenje zakona u EU, objavila je preliminarne mere kojima bi Apple morao da precizno definiše proces odobravanja zahteva za rad svojih servisa sa uređajima drugih platformi.

Predložene mere uključuju: 

  • Jasno opisivanje faza, rokova i kriterijuma za procenu zahteva. 
  • Redovna ažuriranja i povratne informacije za developere. 
  • Mehanizam za rešavanje tehničkih neslaganja s Apple-om.

Evropska komisija će do januara 2025. prikupljati povratne informacije o predloženim merama, dok se konačna odluka o Apple-ovoj usklađenosti sa zakonom očekuje u martu. Sukob dve kompanije naglašava veće izazove sa kojima se sve češće suočavaju zakonodavci u balansiranju između inovacija, konkurencije i zaštite privatnosti korisnika, prenosi Reuters.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi