Razvoj trendova cyber zaštite u 2020. godini

Rezultati ovogodišnje Svetske Nedelje Cyber Zaštite pružaju pun uvid o tome kako pojedinci i IT profesionalci pristupaju izazovima povećanja kompleksnosti, troškova i ranjivosti

Saopštenje za javnostRezultati ovogodišnje Svetske Nedelje Cyber Zaštite pružaju pun uvid o tome kako pojedinci i IT profesionalci pristupaju izazovima povećanja kompleksnosti, troškova i ranjivosti. Iako iz ovih rezultata pojedinci, IT stručnjaci i pružaoci usluga mogu naučiti puno toga, gledajući ih izolovano može učiniti da vam promakne važniji, širi kontekst.Kako bismo pružili jasniju sliku o značenju ovogodišnje ankete, poredili smo rezultate iz 2020. sa onima iz svih prethodnih anketa. Ovo poređenje predstavlja perspektivu o tome kako su se prioriteti u zaštiti podataka menjali tokom vremena i kako je moderan temeljan pristup cyber bezbednosti u zaštiti podataka, aplikacija i sistema na putu da postane još neophodniji u mesecima i godinama ispred nas.
image1.jpg Trendovi kod pojedinačnih korisnika
Poslednjih pet godina, anketirali smo pojedince vične IT-u kako bismo saznali o njihovim iskustvima sa bekapom, gubitkom i oporavkom podataka i još puno toga. Dok pojedinačni korisnici širom sveta teže da budu #CyberFit, ovi podaci su pokazali porast svesti o izazovima zaštite, kao i aktivan trud da se oni prevaziđu.
Iskustva vezana za gubitak podataka
image6.jpgKao što smo videli u prošlogodišnjim rezultatima ankete, 2019. je donela dramatičan porast procenta kućnih korisnika koji su doživeli gubitak podataka ili uređaja. Ove godine procenat je porastao, pa je dodatnih 3% kućnih korisnika je prijavilo gubitak podataka ili uređaja u svom vlasništvu tokom prethodne godine. Danas, 68% kućnih korisnika je doživelo slično iskustvo.
Lokacije za bekap podataka
image8.jpgPersonalni korisnici su 2020. povećali učestanost bekapa u odnosu na 2019. godinu – najveći segment su činili korisnici koji bekap vrše mesečno, u odnosu na prošlu godinu kada je dominantan bio godišnji bekap. Iako je ovo korak u dobrom smeru i dalje je daleko od onoga što se smatra najboljom praksom. Istovremeno, ovogodišnji rezultati su pokazali i zabrinjavajućih 2% korisnika koji bekap ne vrše uopšte. Vredi pomenuti i da naši rezultati za 2020. ukazuju i na porast od 5% individualnih korisnika koji vrše bekap na Cloud, kao i porast od 7% onih koji za bekap koriste kombinaciju cloud-a i lokalnih medija. Iako je ovo pozitivni trend u korišćenju hibridnih bekap rešenja, koja su ujedno i najbolja praksa, on je i dalje 3% niži u odnosu na 2018. godinu i čini samo 17% svih personalnih korisnika koji su u anketi učestvovali.
Razlozi za nekorišćenje bekapa
image2.jpgZa mali procenat pojedinaca koji svoje podatke i uređaje uopšte ne bekapuju – odnosno 9% ukupnog broja personalnih korisnika u 2020. – primarni razlog je verovanje da bekap jednostavno nije neophodan.
Blizu polovine (49%) korisnika koji je iznelo ovakvu tvrdnju, što je porast od 2% u odnosu na prošlogodišnje odgovore. Ovaj bitan segment može ukazati na dva različita nedostatka u razumevanju: ili ovi korisnici podcenjuju rizik koji predstavljaju moderne cyber pretnje, ili podcenjuju važnost odbrane svojih podataka. U svakom slučaju, ovo relativno konzistentno verovanje koje se ponavlja i 2019. i 2020. predstavlja priliku profesionalcima u IT industriji da pojačaju edukaciju korisnika i istaknu značaj i neophodnost moderne cyber zaštite.
Zabrinutost u vezi cyber pretnji
image3.jpgNaša anketa za 2020. je pokazala da su personalni korisnici znatno svesniji i zabrinutiji kada su u pitanju moderne cyber pretnje. Zabrinutost oko ransomware-a je porasla za 29% u odnosu na prošlu godinu. Takođe, zabrinutost za cryptojacking (ilegalni cryptomining malware) je porasla za 31%, a za social engineering napade (npr. phishing) za 34% za svega godinu dana. Ova eksplozija svesnosti ima smisla, obzirom na ogroman broj naslova u medijima vezanih za ove cyber pretnje, koji su se pojavili tokom protekle godine.Trendovi kod IT profesionalacaIstorijski, naše ankete povodom Svetskog Dana Bekapa su bile rezervisane za personalne korisnike, ali smo ih prošle godine proširili kako bismo obuhvatili i IT profesionalce širom sveta. Ove godine, bilo je uzbudljivo napraviti prvu komparaciju sa prošlogodišnjim podacima kada su u pitanju IT profesionalci i videti koliko su oni radili na tome da budu #CyberFit tokom protekle godine.
Učestalost bekapa
image4.jpgKada su u pitanju bekap navike IT profesionalaca, ovogodišnja World Cyber Protection Week anketa je pokazala kako pozitivne, tako i negativne strane. Generalno, organizacije bekap svojih podataka i uređaja vrše sa većom učestanošću – sa prošlogodišnjeg mesečnog rasporeda se prešlo na nedeljni ili čak dnevni raspored.Najveći segment među IT profesionalcima (28%) izjavio je da ove IT komponente bekapuje makar jednom nedeljno. Nažalost, to znači da kada bi ove organizacije, kao i one sa još ređim bekapom, doživele gubitak podataka, ostale bi bez višednevnih rezultata rada – nešto što se mnogim kompanijama i dogodilo tokom protekle godine.
Lokacije za backup podataka
image5.jpgPri skladištenju bekapa, IT profesionalci su se mahom držali istih navika. Sa izuzetkom opcije “replikacija u drugi data centar (kolokacija, alternativni korporativni data centar, lokacija za oporavak u slučaju havarije, i sl.)”, koja je nova opcija u anketi ove godine, IT profesionalci su se mahom držali istih izbora kao i u anketi za 2019. Više od trećine ispitanika (36%) bekape skladišti u “Cloud storage (Google Cloud Platform, Microsoft Azure, AWS, Acronis Cloud, i sl.)”. Četvrtina svih IT profesionalaca rezervne kopije čuva na “lokalnim skladišnim uređajima u sopstvenim prostorijama (tape drive, storage array, PBBA, i sl.)” a 20% koristi hibridni bekap koji podrazumeva kombinaciju Cloud i lokalnih medija.Naravno, hibridna metoda ostaje potvrđeno najbolja praksa kako bi se osigurala bezbednost podataka, što znači da četiri od pet IT profesionalaca biraju manje pouzdane i redudantne bekap procedure – izbor koji može povećati rizik od gubitka podataka i cyber pretnji.Gubitak podataka i vreme neoperativnosti
image1.jpgKada se u obzir uzmu podaci o učestanosti bekapa i odlukama vezanim za skladištenje, ne iznenađuje podatak da je procenat IT profesionalaca koji su iskusili gubitak podataka koji je uzrokovao vremenom neoperativnosti značajno porastao. Ove godine, 43% organizacija je imalo makar jedan takav slučaj, što je porast od 12% u odnosu na 2019. To znači da je blizu polovine IT profesionalaca doživelo gubitak podataka i neoperativnost ove godine, što je značajan problem obzirom da čak i jedan sat neoperativnosti može koštati kompaniju i do $300,000.Još šokantniji je podatak da je 9% IT profesionalaca izjavilo da ne znaju da li je ili ne njihova kompanija doživela ovakav gubitak podataka. To je skoro jedan od deset IT profesionalaca koji ne mogu sa sigurnočću govoriti o konzistentnosti zaštite i dostupnost IT okruženja koje im je povereno.Zabrinutost oko cyber pretnji
image7.jpgOno što ovakav nedostatak znanja čini još problematičnijim je da su po pitanju cyber pretnji, IT profesionalci u proseku manje zabrinuti nego što je to bio slučaj 2019. Iako je nivo zabrinutosti i dalje visok: 88% za ransomware, 86% za cryptojacking i 87% za social engineering napade poput phishing-a, zabrinutost je zapravo opala za bar 2% u svim segmentima.Ovakav trend bi trebao ukazati na samouverenost IT profesionalaca u svoje mogućnosti izbegavanja i prevazilaženja cyber pretnji. No, kao što smo videli na prethodnim statistikama, ovo svakako nije slučaj, niti će biti u narednom periodu, obzirom da je sofisticiranost ove vrste pretnji u stalnom porastu.ZaključakU poređenju sa prethodnom, ovogodišnja anketa povodom Svetske Nedelje Cyber Zaštite pokazuje rast svesti, pouzdanja i prakse kako personalnih, tako i profesionalnih korisnika u sučeljavanju sa digitalnim svetom koji postaje sve kritičniji, komplikovaniji i opasniji. Mnogi od ovih trendova pokazuju pozitivan rast, dok zaštita podataka i cyber bezbednost postaju sve integrisaniji u naše svakodnevne živote, ali svi trendovi ukazuju i na potrebu da se uradi nešto više.Danas, ljudi i organizacije čine više kako bi se zaštitili, ali i pored toga ostaju bez ključnih podataka, najpre jer se oslanjaju na skup parcijalnih rešenja, što neizbežno ostavlja rupe u njihovoj zaštiti. Acronis Cyber Protection rešenja pomažu u popunjavanju ovih rupa unificiranjem zaštite svih vaših podataka, aplikacija i sistema u jedinstven korisnički interfejs jednostavan za kontrolu. Ovo je do sada najjednostavniji i najefikasniji način da u svakom trenutku budete uvereni da su vaši lični, poslovni, kao i podaci vaših klijenata bezbedni u svakom trenutku i na svakoj lokaciji.Štaviše, uz nadolazeći Acronis Cyber Protect Cloud, ovaj temeljni pristup zaštiti se podiže na potpuno novi nivo, dajući pružaocima usluga još moćnije integrisano rešenje u zaštiti svojih klijenata. Saznajte više o Acronis Cyber Protect Cloud-u i pridružite se beta programu ovde.Izvor: Acronis
 
Benchmark možete pratiti i na društvenim mrežama | Facebook | Twitter | Instagram | YouTube |Na Benchmark forumu uvek možete učestvovati u kvalitetnim aktuelnim diskusijama iz IT industrije

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi