Gostujući predavač iz Slovenije, Luka Manojlović, kroz zanimljivo predavanje je pokušao publici da približi IPv6 protokol i da obrazloži zbog čega je baš sada pravi trenutak za početak njegove primene u poslovnom okruženju.
Iako je postavljen još krajem 90-ih godina prošlog veka, IPv6 protokol nikako da uhvati zamaha. Čak ni panika oko nedostatka IP adresa (čiji je broj ograničen na nešto preko 4 milijarde po IPv4 protokolu) koja je bila aktuelna pre nekih desetak godina, nije uspela da drastično ubrza njegovo usvajanje. U međuvremenu je sistem NAT-ova prihvaćen kao relativno bezbolno privremeno rešenje za taj problem, ali tu isto postoje neke granice, koje će biti dostignute pre ili kasnije.
Iako superioran u svakom pogledu, IPv6 je kao glavnu prepreku imao slabu podršku u mrežnim uređajima i operativnim sistemima, pa je tek od skoro postalo normalno očekivati da novi ruter koji kupite ima podršku za IPv6 protokol. Inercija je ovde učinila svoje, plus činjenica da je IPv4 ruter i dalje jeftiniji za izradu, a samim tim i za krajnjeg kupca, kome je bilo praktično nemoguće objasniti zbog čega bi morao da plati više za nešto što mu nije neophodno, niti zna čemu služi.
Srećom, stvari su se tu drastično promenile tokom poslednje decenije, pa su i proizvođači mrežne opreme, kao i softverske kompanije, polako počeli da podrazumevaju da IPv6 mora biti implementiran u njihov proizvod. Danas ga svi moderni operativni sistemi podržavaju “out of the box”, a isto važi i za najveći broj kućnih i poslovnih rutera.
Takođe, svi glavni servisi na Internetu u potpunosti su podržali IPv6 (Google, YouTube, Facebook, Yahoo…), tako da sad zapravo ostatak posla ostaje u rukama sistem administratora, čiji je posao da konfigurišu mrežu kako treba, podese IPv6 firewall-ove i eventualno zamene poslednje zaostale uređaje koji se ne snalaze sa novim protokolom.
Ako se sve odradi kako treba, krajnji korisnik praktično neće ni osetiti nikakvu razliku, a čak i u slučaju da neki sajt ne podržava još uvek IPv6, stari protokol može ostati aktivan uporedo sa novim, sve dok prelazak ne bude potpun, za šta mi navijamo da bude što pre.
Sinergija 14: IPv6 danas
Standardizovan krajem 90-ih godina prošlog veka, predviđen da zameni IPv4 protokol, koji je još tada počeo da ispoljava svoje slabosti, IPv6 još uvek pokriva samo oko 4% globalne mreže