Velika Britanija i SAD odbile da potpišu AI sporazum na globalnom samitu u Parizu

Velika Britanija i SAD nisu potpisale međunarodni sporazum o AI regulaciji na samitu u Parizu, dok su Francuska, Kina i Indija podržale inicijativu, što je istaklo sve izraženije razlike u pristupima regulaciji AI-a

Velika Britanija i SAD odbile da potpišu AI sporazum na globalnom samitu u Parizu

Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države nisu potpisale međunarodni sporazum o veštačkoj inteligenciji (AI) na globalnom samitu u Parizu, dok su se brojne druge zemlje, uključujući Francusku, Kinu i Indiju, pridružile inicijativi. Ovaj dokument postavlja temelje za “otvoren”, “inkluzivan” i “etičan” pristup razvoju AI tehnologije.

Britanska vlada je kratkim saopštenjem objasnila svoju odluku, navodeći zabrinutost zbog pitanja nacionalne bezbednosti i globalnog upravljanja AI-jem. Istovremeno, američki potpredsednik Džej-Di Vens rekao je na samitu da preterana regulacija može “ugušiti industriju u trenutku kada tek počinje da se razvija”. On je naglasio da administracija Donalda Trampa ne želi da propusti priliku koju AI pruža, već će dati prioritet “AI regulativama koje podstiču rast” umesto strožim merama bezbednosti.

Francuski predsednik Emanuel Makron izrazio je suprotno mišljenje, naglašavajući potrebu za jasnim pravilima kako bi se AI mogao razvijati na siguran i održiv način. Ova razlika u pristupima ukazuje na dublje nesuglasice između SAD-a i evropskih zemalja u vezi sa regulacijom tehnologije.

Odluka britanske vlade da ne potpiše sporazum izazvala je reakcije unutar zemlje. Endru Dadfild iz organizacije Full Fact smatra da bi time Velika Britanija mogla ugroziti svoju poziciju lidera u oblasti sigurnog i etičkog AI razvoja. S druge strane, Udruženje britanskih AI kompanija (UKAI) podržalo je odluku vlade, smatrajući da je potrebno pronaći ravnotežu između ekološke odgovornosti i energetskih potreba industrije.

Sam sporazum, koji je potpisalo 60 zemalja, naglašava ciljeve poput smanjenja digitalnih nejednakosti, obezbeđivanja transparentnosti i bezbednosti u razvoju AI tehnologije, kao i njenog održivog korišćenja. Po prvi put na nekom globalnom samitu, postavljeno je i pitanje ogromne potrošnje energije koju AI može generisati u budućnosti.

Britanska vlada je u svom saopštenju naglasila da se slaže sa većim delom deklaracije, ali da smatra kako nije dovoljno precizna kada je reč o globalnom upravljanju i izazovima koje AI postavlja nacionalnoj bezbednosti. Ipak, Britanija je potpisala druge sporazume na samitu, uključujući one koji se odnose na održivost i sajber bezbednost.

U širem kontekstu, samit u Parizu održava se u trenutku kada svet balansira između ekonomskih koristi koje donosi veštačka inteligencija i rizika koje ona može izazvati. Pitanje regulacije postaje sve važnije, a Evropa nastoji da predvodi u stvaranju okvira koji kombinuje inovacije i sigurnost. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen istakla je da će evropski pristup AI-ju uključivati saradnju i podršku otvorenim tehnologijama.

Osim tehnoloških tema, samit se odvija u atmosferi rastućih trgovinskih tenzija između SAD-a i Evrope, dodatno otežanih odlukom Trampove administracije da uvede carine na čelik i aluminijum. Velika Britanija pokušava da održi balans između očuvanja dobrih odnosa sa SAD-om i jačanja saradnje sa Evropskom unijom, što dodatno komplikuje njenu poziciju u vezi sa AI regulativama, prenosi BBC.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi