Vlasti su rutinski blokirale aplikacije za razmenu poruka u toku 2016. godine

Iz izveštaja nevladinih organizacija o internet slobodama u 2016. godini, možemo videti da su vlade u raznim delovima sveta blokirale aplikacije za razmenu poruka i platforme za pozive

Tokom protekle godine vlasti raznih država su rutinski ograničavale aplikacije za razmenu poruka, navodi Freedom House. Iz izveštaja nevladinih organizacija o internet slobodama u 2016. godini, možemo videti da su vlade u raznim delovima sveta blokirale aplikacije za razmenu poruka i platforme za pozive kako bi utišale demonstrante i dalje cenzurisale internet.
Freedom House kaže da su one na meti uglavnom zbog njihove mogućnosti da šifruju poruke čime ih čine težim za presretanje, kao i funkcije pozivanja koje jedu profit tradicionalnih telekom operatera. Među svim tim aplikacijama, najčešće je bio zabranjivan WhatsApp. On je bio blokiran u potpunosti ili delimično u 12 od 65 zemalja na kojih se odnosi izveštaj Freedom House.
U Brazilu je na primer vlada blokirala servis nekoliko puta zbog odbijanja da preda šifrovane podatke o razgovorima koji se odnose na istrage u vezi dilera droge. U Ugandi je ovaj servis bio blokiran tokom predsedničkih izbora u februaru, kao i u mnogim drugim državama.
Funkcija WhatsApp video pozivanja sada dostupna svima
Izvor: Engadget

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi