Whoogle je veb aplikacija koju sami hostujete i koja omogućava pretragu Google rezultata – ali bez oglasa, JavaScript kodova trećih strana, AMP linkova i kolačića koje inače koristi Google Search. Cilj je da se ponude jednostavniji i više na privatnost usmereni rezultati.
Takođe postoji niz podešavanja u Whoogle-u, kao što su blokiranje određenih sajtova, uključivanje SafeSearch opcije i podešavanje User Agent-a. Kada jednom postavite Whoogle na svoj privatni server, možete čak podesiti i da vaš veb pregledač koristi Whoogle kao podrazumevani pretraživač.
Whoogle je napravljen za jednostavno postavljanje
Postoje i drugi metapretraživači koje korisnici mogu samostalno hostovati, ali Whoogle je dizajniran tako da ga je moguće vrlo lako postaviti. Kako piše u FAQ sekciji na GitHubu:
„Whoogle je namenjen isključivo za privatne instance, koje mogu da pokrenu korisnici bilo kog znanja – uz minimalan trud.“
Autor projekta napominje da bi korisnici sa više tehničkog znanja možda više voleli Searx, jer on pruža više mogućnosti za podešavanje. Whoogle možete lako konfigurisati kroz njegov korisnički interfejs, ali na primer ne možete promeniti pretraživač sa Google-a na Bing.
Upoređivanje sa Google pretragom
Najveća razlika između Whoogle-a i Google pretrage jeste odsustvo AI pregleda (AI Overviews). I dok postoji mogućnost da se AI sažeci isključe, Google to sve više otežava. Sa Whoogle-om, ne treba vam nikakav trik – AI sažeci jednostavno ne postoje. I dalje možete dobiti istaknute isečke (featured snippets), ali bez AI „pomoći“.
Upoređivajući rezultate u Chrome-u, razlike nisu bile preterano očigledne — verovatno jer je ad-blocker već filtrirao sadržaj, iako isključen. Kada se pređe na sveže instalirani Brave, bez dodataka, razlike su bile jasnije.

Na primer, kod pretrage kao što je „mehanička tastatura“, on ne prikazuje sponzorisane prodajne linkove, dok su oni zauzimali skoro ceo ekran Google pretrage. Takvi linkovi mogu biti korisni ako tražite lokalnu prodavnicu, ali rezultati su često favorizovani na osnovu toga da li su plaćeni. Kod nas su bili zatrpani Temu proizvodima, pa čak i tastaturama koje nisu mehaničke (membranske).
Slično je bilo i kod pretrage za „odeću većih brojeva“ — Google je forsirao Shein, dok je Whoogle prikazao lokalne brendove koji zaista nude takvu garderobu, piše XDA Developers. Možda se pitate zašto bih želeo da sakrijem da smo tražili ovu temu – ali razlog je jednostavan: Google kasnije bombarduje reklamama za dijete i sumnjive suplemente, što nije nimalo korisno ako, recimo, imate neku hroničnu bolest.
A šta je sa lokalnim rezultatima?
Važno je napomenuti da kada Whoogle šalje upit ka Google-u, Google i dalje vidi IP adresu vašeg servera. Ako želite da zaštitite IP adresu, najbolje je da Whoogle hostujete na VPS serveru. Takođe, preporučujemo da ga koristite zajedno sa privatnim pregledačem i VPN-om kako biste dodatno zaštitili svoju privatnost.
Već neko vreme se eksperimentiše sa alternativnim pretraživačima kako bi se izbegli sve veći problemi sa Google rezultatima. Nadamo se da će se projekat nastaviti, jer je ovo jedan od najjednostavnijih načina da dobijete pretragu bez reklama.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji