12 zanimljivosti o Radeon Fury X i Nano kartama

Predstavljanje nove generacije Radeona donelo nam je Fiji grafički procesor u koji AMD polaže velike nade. Sudeći po preliminarnim informacijama, reč je o čipu koji obećava i koji karakteriše veliki stepen fleksibilnosti. Dva modela koja će se bazirati na njemu nose oznake Radeon Fury X i Radeon Fury Nano. Obe karte imaju svoju specifičnu namenu, a evo deset stavki za sve koji nisu detaljno ispratili priču o novim Radeonima.

1. Fury brending se vraća nakon gotovo 15 godina. Da preciziramo, poslednji Fury pre novih modela je predstavljen 17. oktobra 1999. godine. U pitanju je Ati Rage Fury Maxx koji zapravo predstavlja Dual-GPU grafičku kartu.
2. Fiji GPU koji se nalazi u Radeonu Fury X poseduje 4096 Stream procesora, što je za 1280 više od Hawaii čipa smeštenog u Radeon R9 290X koji predstavlja “flagship” prethodne generacije.
3. Fiji GPU poseduje 256 teksturnih jedinica što je za 80 više od broja kojim raspolaže GM200 koji se nalazi u GeForce GTX 980 Ti. Sa druge strane, broj ROP-a iznosi 64 što ga čini 50% slabijim na polju piksel fillrate-a od Nvidia perjanice.
4. Fiji XT broji gotovo 9 milijardi tranzistora. 8.9 da budemo precizni.
5. Radeon Fury će dolaziti u dve verzije. Radeon Fury X kao brža verzija koja će biti vodeno hlađena i Radeon Fury Nano model koji je koncipiran tako da može da bude punokrvna HTPC karta koja je hlađena klasičnim vazdušnim kulerom.
6. Upotreba HBM memorije je omogućila da novi Radeoni Fury budu tako mali i da imaju dimenzije kao najnezahtevnije karte prethodne generacije. Konkretno, implementacijom HBM-a AMD je dobio 94% manje zauzeće prostora na štampanoj ploči
7. Smanjene dimenzije, efikasniji GPU, povećanje snage i ostale optimizacije čine da je Radeon Fury X 1.5 puta efikasniji na polju odnosa performansi po vatu (TDP 275 W), dok je Radeon Fury Nano čak dvostruko bolji u istom aspektu u odnosu na Radeon R9 290X.
8. Neki od vodova (TSV) koji idu od GPU-a kroz Interposer, pa sve do memorijskih čipova nemaju nikakvu funkciju prenošenja podataka već isključivo za transfer toplote do gornje površine čipa.
9. Radeon Fury X poseduje LED indikator opterećenja u referentnom izdanju koji svetli crveno. Jedan LED može da svetli zelenom bojom i on daje indikaciju da je trenutno aktivna ZeroCore tehnologija.
10. Radeon Fury X zbog upotrebe vodenog hlađenja tokom tipične gejming sesije radi u okvirima od 50 stepeni Celzijusove skale i tada proizvodi manje od 32 dBA buke.
11. Kućište Radeon Fury X modela je izrađeno od aluminijuma gotovo u potpunosti. Spoljne površine su u fazi završne obrade tamno niklovane i dovedene do visokog sjaja.
12. AMD je okarakterisao AMD Radeon Fury X kao “Overclockers Dream” misleći na veliki potencijal i na kvalitetno skaliranje.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi