Ampere je veliki, ali NVIDIA GH100 Hopper bi mogao biti najveći GPU ikada

NVIDIA Hopper GPU će navodno biti sledeći u svojoj seriji masovno-paralelnih računarskih procesora za centre podataka

 
NVIDIA ima u pripremi ogroman procesor pod nazivom A100. Zasnovan je na gigantskom procesoru Ampere arhitekture zvanom GA100, čipu od 826 mm². To ga ujedno čini skupim za proizvodnju i zahtevnim za rad, ali po svemu sudeći daje odlične performanse. To je zapravo drugi od tako masivnih monolitnih procesora kompanije, a prvi je GV100 baziran na Voltu i iznosio je 815 mm².Nazvan po kontraadmiralu američke mornarice koji je bio jedan od pronalazača strukture kompajler-linker koju danas koristimo za većinu koda, NVIDIA Hopper GPU će navodno biti sledeći u seriji masovno-paralelnih računarskih procesora za centre podataka.Ako je verovati leakerima Greimon55 i kopite7kimi, Hopper će biti daleko najveći monolitni GPU ikada napravljen. Raniji izveštaji su ukazivali na to da će Hopper koristiti pristup modula sa više čipova (MCM), kombinujući više manjih kockica u jedan paket, slično kao AMD-ov Instinct MI200. Prema ovim informacijama, rezervoar “GH100” će biti monolitan, veći od GA100, i verovatno u oblasti od 900-1000 mm².
 
a100.jpg
Problem je što, ako će NVIDIA proizvesti tako veliki procesor, možda će ugroziti patente drugih kompanija, a te kompanije verovatno neće licencirati tu tehnologiju. Takođe napominje se da bi tako velika matrica bila izuzetno sklona defektima. Malo je verovatno da će krajnji rezultat biti superiorniji proizvod.Očekuje se da će NVIDIA zvanično objaviti Hopper na svojoj konferenciji o grafičkoj tehnologiji u martu, tako da ćemo više detalja verovatno znati više tada, javlja Hot Hardware.
 
Benchmark možete pratiti i na društvenim mrežama | Facebook | Twitter | Instagram | YouTube |Na Benchmark forumu uvek možete učestvovati u kvalitetnim i aktuelnim diskusijama iz IT industrije

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi