Inženjeri IBM-a trenutno rade na izradi najvećeg drajva na svetu, kapaciteta 120 petabajta (120 miliona gigabajta). Ovaj drajv se sastoji od 200.000 običnih hard diskova koji rade vezani u jednu celinu, koje je IBM smestio u pojedinačne horizontalne fioke, ali su one tako projektovane da maksimalno iskoriste prostor kako bi se uspešno smestio toliki broj diskova.
Inženjeri su takođe implementirali novi sistem za backup, gde se informacije sa diskova koji otkazuju automatski migriraju tokom vremena na rezervne diskove, što omogućava sistemu da nastavi sa radom bez ikakvog usporenja ili zastoja, dok se diskovi koji su otkazali zamenjuju u pozadini. Za to vreme, sistem pod imenom GPFS, snima delove fajlova na više diskova, što omogućava sistemu neku vrstu naprednog RAID-a, gde može da piše i čita fajl sa više lokacija istovremeno, podižući tako performanse fajl sistema.
IBM je razvio ovaj sistem za trenutno neimenovanog naručioca, koji ima nameru da izvodi komplikovane simulacije za koje mu je potreban brz sistem za skladištenje podataka velikog kapaciteta. Brus Hilsberg, direktor IBM-ovog odeljenja za razvoj sistema za skladištenje podataka, izjavio je kako je samo pitanje vremena kada će svi cloud sistemi usvojiti sličnu arhitekturu. Za sada je ipak priznao kako je ovaj sistem još uvek “na granici ludosti”.
Izvor: Engadget