Intel hibridni CPU dizajn nije dobar za nove igre, da li efikasnija AMD arhitektura bolje odgovara budućnosti gejminga?

Kako igre postaju sve više optimizovane za izvršavanje višestrukih instrukcijskih nizova istovremeno, Intel-ova E-jezgra i gubitak hiperthreading funkcije, mogu predstavljati prepreku za performanse budućih zahtevnih igara

Intel hibridni CPU dizajn nije dobar za nove igre, da li efikasnija AMD arhitektura bolje odgovara budućnosti gejminga?

AMD i Intel se poslednjih godina razilaze u pristupu kada je u pitanju povećanje broja jezgara u procesorima. AMD koristi čiplet dizajn, kombinujući jezgra i keš memorije u modularne blokove koji se lako umnožavaju, dok Intel insistira na hibridnoj arhitekturi, kombinujući moćna P-jezgra sa energetski efikasnim E-jezgrima. Međutim, kako igre postaju zahtevnije u vidu pokretanja velikog broja instrukcija istovremeno, Intelov pristup se suočava sa sve većim izazovima u pogledu performansi.

Sa najnovijom Arrow Lake arhitekturom, Intel je otišao korak dalje, ukinuta je podrška za hyperthreading (HTT), a jezgra visokih performansi i ona štedljiva su raspoređena u naizgled haotičnoj strukturi. U igrama koje zahtevaju preciznu kontrolu nad raspodelom izvršavanja instrukcijskih nizova, to dodatno komplikuje optimizaciju jer se oslanjaju na Intel softver (IAO) ili podršku u Windows kernelu.

Intel zaostaje u gejming performansama

Testovi u igrama kao što su Cyberpunk 2077, Stalker 2, Assassin’s Creed Shadows, The Last of Us Part 2 i Flight Simulator 2024 pokazuju sledeće specifičnosti:

  • AMD-ov Ryzen 7 9800X3D ravnomernije raspoređuje opterećenje među jezgrima zahvaljujući doslednom SMT-u (Simultaneous Multithreading).
  • Intelov Core Ultra 7 265K se oslanja na osam P-jezgara za izvršenje najvažnijih instrukcija, dok su E-jezgra neretko tek delimično opterećena, praktično neupotrebljiva.
  • U igrama koje zaista koriste više instrukcijskih nizova istovremeno (Flight Simulator, TLOU2), E-jezgra moraju da “uskoče”, ali njihova manja snaga u poređenju sa P-jezgrima može da postane usko grlo.

U ovakvom okruženju, postavlja se pitanje: da li je bolje imati jedno jezgro koje istovremeno procesuira dva niza instrukcija (AMD), ili dva fizički odvojena jezgra koja obraduju po jedan niz instrukcija (Intel)? AMD-ov pristup se pokazuje efikasnijim i konzistentnijim, što može biti ključna prednost kada je u pitanju razvoj novih igara.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Zanimljivosti i implikacije:

  • Microsoft i Sony koriste AMD čipove u konzolama, verovatno i zbog njihove jednostavne ali vrlo efikasne arhitekture koja olakšava optimizaciju performansi.
  • Uvođenje 12 jezgara po CCD-u u Zen 6 (prema glasinama) dodatno bi povećalo AMD-ovu prednost u gejmingu.
  • Intel bi mogao sve više zaostajati ako se trend povećanja broja instrukcija u igrama nastavi – posebno jer E-jezgra nisu dizajnirana za rad pod punim opterećenjem kao P-jezgra.

Ako se razvoj igara nastavi u pravcu većeg procesorskog (CPU) opterećenja, Intelova trenutna hibridna arhitektura, naročito bez hyperthreadinga, može s epokazati manje efikasnom i lopijom u pogledu performansi. AMD-ov jednostavniji, ali produktivniji dizajn ostavlja snažniji utisak kao bolje rešenje koje spremnije dočekuje budućnost zahtevnog gejminga, kako na PC-ju tako i u konzolama. Intel će možda morati da razmotri promene u pristupu kako bi ostao konkurentan, analizira PC Gamer.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.