Superkompjuteri su trenutno pojam koji podrazumeva računare i po više hiljada puta jače od klasičnih desktop računara. Nešto češće se rešavaju putem klastera (što znači veliki broj povezanih slabijih računara), a ređe se konstruiše poseban sklop za njih. Njihove cene su domen naučne fantastike – dati recimo 100-200 miliona američkih dolara je stvarno puno i retko ko može da priušti (pa čak i neka država).
Studenti Politehničkog instituta i univerziteta u američkoj državi Virdžinija prikazali su kako se može napraviti superkompjuter za “samo” 5 miliona $. Njihovo rešenje se sastoji u povezivanju 1100 Mac računara u jedan veliki klaster. Da je ovo rešenje stvarno brzo, potvrdio je i stručnjak za superkompjutere sa Univerziteta u Tenesiju, čovek koji lično pravi godišnje liste najbržih 500 superkompjutera na svetu.
Ovaj superkompjuter je zasnovan na dvoprocesorskim Apple računarima, svaki CPU je 64-bitni i proizvođač je IBM. Nije nam poznato o kojim se Apple mašinama radi (i koji je CPU korišćen), ali znamo da ovo čudo obrađuje 7.41 triliona operacija u sekundi i da ga to svrstava na 4. mesto najbržih računara na planeti!!! Ispred njega su samo japanski “Earth Simulator”, superkompjuter iz Nacionalne Laboratorije iz Los Alamosa (američka država Novi Meksiko), i klaster baziran na Pentium 4 procesorima u “Lawrence Livermore Nacionalnoj Laboratoriji”. Dovoljno je da kažemo da taj superkompjuter iz Los Alamosa košta oko 300 miliona dolara, što je 60 puta više od klastera koji se nalazi u Virdžiniji.
Mi se pitamo šta će studentima kompjuter koji izračunava 7.140.000.000.000 operacija u sekundi?
Izvor : Hard OCP
Kako napraviti jeftin superkompjuter
Superkompjuteri su trenutno pojam koji podrazumeva računare i po više hiljada puta jače od klasičnih desktop računara. Nešto češće se rešavaju putem klastera (što znači veliki broj povezanih slabijih računara), a ređe se konstruiše poseban sklop za njih. Njihove cene su domen naučne fantastike - dati recimo 100-200 miliona američki