Sajt X-bit labs nastavlja sa svojim istraživanjem o “remarkiranim” T-bred procesorima. Uputstvo za prepoznavanje je sledeće – vaš procesor mora imate jezgro sa steppingom B0, tj. prilikom identifikacije procesora (recimo WCPUID od H.Ode) kao Standard morate dobiti kombinaciju 681 (kao na slici ispod).
Kada utvrdite da stvarno imate T-bred sa B0 jezgrom, pogledajte sticker na CPU-u.
Obratite pažnju na drugi red – JIUHB 0302 . “J” u ovom slučaju označava položaj jezgra u waferu – najbolja jezgra se proizvode u sredini wafera, i označena su sa “A”, “J” je lošije od “A” (i udaljenije od sredine wafera), recimo “R” je mnogo lošije od “J”.
“0302” označava godinu i nedelju proizvodnje ovog CPU-a – u ovom slučaju 2. nedelja 2003. godine. Za “XPCW” nema pouzdanih informacija, ali se pretpostavlja da imaju veze sa proizvodnjom u određenoj nedelji.
Vratimo se nazad na prvu liniju, njen drugi deo. Obratite pažnju na broj 9361333260383, tj. dva podebljana broja. Po svemu sudeći ovaj model iako je 1700+, remarkiran je sa 2600+, pošto CPU nije hteo stabilno da radi na nominalnih 1.6V na toj frekvenciji. Da je ovo stvarno tako, uverio se i vaš vestopisac – njegov CPU je 1700+ i ima 26 oznaku, i stvarno mu je maximum 2600+. Drugi CPU koji sam lično probao je 1700+ i ima oznaku 28 – CPU stvarno radi na 2800+ na povišenoj voltaži. 9361333 verovatno označava serijski broj wafera u kome je proizveden CPU, dok poslednja četiri broja označavaju verovatno neki od parametara u samoj proizvodnji.
Obratite pažnju i na boju jezgra :
– ljubičasta boja celog jezgra – prosečni primerci, rade na 2 GHz pri 1.65V, i najčešće rade više sa povišenom voltažom;
– ljubičasta sa primesama zelene – primerci su ili odlični ili očajni, pa kakav vam primerak zapadne;
– ljubičasta koja se presijava pod belom svetlošću – najbolja za o/c, primerci rade od 2.1 do 2.25 GHz na default naponu.
Ovo je neko kratko uputstvo kako da prepoznate da li je T-bred CPU dobar za overclocking. Naravno, ovo je potpuno nezvanično i bazirano je na dosta pretpostavki i iskutvu (koje se često pokažu kao ispravne).
Još niste pregledali vaš CPU 🙂 ?
Izvor : X-bit labs