Osnove veštačke inteligencije, po čemu se TPU razlikuje od CPU i GPU-a?

Specijalizovani procesori poput TPU čipova donose revoluciju u brzini treniranja AI modela, ali imaju ograničenu primenu van tog delokruga rada

Osnove veštačke inteligencije, po čemu se TPU razlikuje od CPU i GPU-a?


Veštačka inteligencija (AI) koristi specijalizovane hardverske komponente koje značajno utiču na performanse, a najčešće pominjani procesori su CPU, GPU i sve češće – TPU. Evo šta oni predstavljaju i kako se razlikuju.

Šta je CPU?

Centralni procesor (CPU) je “mozak” računara. Baš kao što ljudski mozak rešava zadatke, procesori obavljaju različite funkcije: računanja, obradu slika, slanje poruka itd.

CPU je višenamenski procesor, razvijen 1950-ih. On upravlja svim ostalim komponentama računara i može da izvršava više zadataka – ali uglavnom sekvencijalno (jedan po jedan). Današnji CPU-i imaju od 2 do 16 jezgara, pri čemu svako jezgro može da obradi po jedan zadatak u datom trenutku.

GPU (Grafički procesor)

GPU je specijalizovani procesor koji koristi sistem paralelne obrade, tj. može da izvršava hiljade zadataka istovremeno. Prvobitno su razvijeni za obradu grafike, ali danas su nezamenljivi u mašinskom učenju jer efikasno obrađuju velike količine podataka. GPU ne zamenjuje CPU, već ga nadopunjuje – koristi se kao koprocesor.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

CPU je poput glavnog kuvara koji organizuje rad, ali ne može sam sve. GPU je pomoćnik sa deset ruku koji može da pripremi deset porcija hrane istovremeno.

TPU (Tensor Processing Unit):

TPU je još specijalizovaniji čip, posebno razvijen od strane Google-a za izvršenje zadataka iz oblasti veštačke inteligencije. Prvi put je upotrebljen 2015. godine. TPU čipovi su optimizovani za rad sa tenzorima (osnovni podaci u AI), i omogućavaju izuzetno brzo treniranje neuronskih mreža.

TPU se koristi u servisima poput Google Search-a, YouTube-a i modelima kompanije DeepMind. U poređenju sa GPU-ima, treniranje modela koje traje nedeljama može se uz TPU-ove obaviti za svega nekoliko sati.

  • CPU: višenamenski, izvršava zadatke redom
  • GPU: paralelna obrada, odličan za velike vizuelne i AI zadatke
  • TPU: najefikasniji za treniranje AI modela, ali je usko specijalizovan

TPU nisu procesori sa opštim delokrugom rada i ne mogu zameniti centralni procesor (CPU), već su dizajnirani da se koriste isključivo za AI zadatke, gde pružaju izuzetne performanse, piše Indian Express.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.