Administracija predsednika SAD Donalda Trampa dodatno zaoštrava borbu protiv kineskog tehnološkog uspona, ovoga puta usmeravajući se na veštačku inteligenciju. Ministarstvo trgovine SAD izdalo je zvanične smernice koje upozoravaju kompanije širom sveta da korišćenje Huawei AI čipova, konkretno modela iz serije Ascend, može predstavljati kršenje američkih izvoznih kontrola i dovesti do ozbiljnih krivičnih posledica.
U fokusu su tri modela čipova: Ascend 910B, 910C i 910D, za koje se veruje da su dizajnirani pomoću američkog softvera, tehnologije ili proizvedeni korišćenjem opreme koja je direktan rezultat američkog porekla. Iako nije doneto novo pravilo, Biro za industriju i bezbednost (BIS), telo koje nadgleda izvoznu regulativu, objasnio je da se nova smernica tumači kao “javna potvrda” postojećih pravila.
„Smernica nije nova kontrola, već potvrda da čak i samo korišćenje Huawei čipova bilo gde u svetu može predstavljati kršenje pravila“, rekao je Kevin Vulf, stručnjak za izvoznu regulativu iz firme Akin Gump.
Huawei AI izaziva zabrinutost u Vašingtonu
Huawei je u poslednjih meseci počeo da isporučuje tzv. AI klastere bazirane na čipovima 910C, za koje tvrdi da nadmašuju performanse američkih Nvidia rešenja u ključnim metrikama poput ukupne računarske snage i memorije. Iako pojedinačni Huawei čipovi još uvek zaostaju za Nvidia-om, u velikim količinama pružaju konkurentsku snagu u tzv. klasterskim konfiguracijama.
S obzirom na to da je Kina sve više odsečena od američkih AI čipova zbog postojećih sankcija, potražnja za Huawei procesorima u domaćem tržištu snažno raste. Kompanija dodatno ulaže u izgradnju sopstvenih poluprovodničkih proizvodnih linija, što dodatno brine američke zvaničnike.
Uklanjanje pravila o difuziji Huawei AI tehnologije
Zanimljivo je da je Ministarstvo trgovine SAD istog dana povuklo tzv. AI Diffusion Rule – propis koji je prethodna Bajdenova administracija planirala da uvede 15. maja. Ovaj pravilnik je imao za cilj da dodatno ograniči izvoz AI čipova u određene zemlje i spreči njihovo indirektno preusmeravanje ka Kini. Zvanično obrazloženje je bilo da je pravilnik previše birokratski, iako bivši zvaničnici iz Bajdenove administracije takvu odluku kritikuju.
Najavljeno je da će se raditi na novom, efikasnijem rešenju.
Saudijski dogovor izaziva nelagodnost
Dok se Washington bavi Huawei-jem, pažnju skreće i nova vest o velikom AI dogovoru između Nvidia-e i Saudijske Arabije. Tokom posete Donalda Trampa Rijadu, najavljeno je da će saudijska državna AI kompanija Humain kupiti stotine hiljada Nvidia AI čipova za izgradnju nacionalne AI infrastrukture.
Izvori bliski administraciji navode da je obim dogovora zatekao mnoge visoke zvaničnike, jer uključuje masovno prebacivanje američke AI infrastrukture u Persijski zaliv i to u vreme kada su sve izraženije zabrinutosti zbog saradnje Saudijske Arabije i UAE sa Kinom.
Globalna borba za dominaciju u veštačkoj inteligenciji
Sjedinjene Države, suočene sa brzim tehnološkim napretkom Kine, sada koriste i regulatorna sredstva kako bi usporile širenje kineskog AI uticaja. Odluka da se i korišćenje Huawei čipova bilo gde u svetu tretira kao potencijalno kršenje izvoznih pravila jasno pokazuje promenu u tonu, od kontrolisanja prodaje, do kontrolisanja upotrebe.
U ovom novom kontekstu, međunarodne tehnološke kompanije i vlade moraće da budu pažljive u donošenju odluka o AI infrastrukturi, jer posledice kršenja američkih pravila mogu biti ozbiljne, ne samo finansijski, već i geopolitički, prenosi Ars Technica.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji