Filip Majkić
Ericsson Application Awards 2012: Tommy Angren, intervju
Ericsson Application Awards je jedno od onih takmičenja o kojima smo, tako reći, svi maštali u svojim studentskim danima. Veliko takmičenje, u organizaciji prestižne firme, velika i prilika da se iskorači na scenu, a bez naročitih zahteva i troškova koji bi ograničavali same takmičare. Tu se ne radi samo o takmičenju, jer možda više nego ikakva sportska nadmetanja, ovakve manifestacije zbilja odražavaju onu staru devizu “važno je učestvovati”. To je neprocenjiva prilika da se stekne iskustvo, da se vidi “ko je gde”, da se bude uočen od strane najvećih.
Pravo učešća na “Ericsson Application Awards 2012” imaju svi studenti, kao i zaposleni u malim i srednjim kompanijama (do 100 zaposlenih) koje posluju u telekomunikacionom sektoru. Učesnici su pozvani da se takmiče na međunarodnom nivou i da predstave nove ideje. Cilj takmičenja je da se razvije aplikacija na Android platformi, koja odgovara temi konkursa. Sama aplikacija mora da omogući da bilo pojedinac ili grupa korisnika dobiju efikasniji pristup informacijama i da ima društveni karakter. Takođe, preduslov za sve učesnike je da prilikom njene izrade koriste barem jednu aplikacija iz Ericsson API (Application programming interface) laboratorije.
Na ovaj način se ne samo razvija tržište, već se i doprinosi doživljaju smartfonova baziranih na Android platformi i taj doživljaj podiže na viši nivo. Novčana nagrada za prvoplasirani tim, u obe kategorije, je 15,000 evra, odnosno 10,000 evra za drugoplasirani tim uz poklon telefone kompanije Sony Ericsson, koja aktivno pruža podršku takmičenju. Trećeplasiranom timu pripašće nagrada od 5,000 evra.
Registracija je odavno počela, a završene su i dve opcione faze. Prva opciona faza završena je sa preko 200 prijavljenih takmičara i timova. Tema prve i druge opcione faze je „Aplikacije za dobrobit društva“. Sada sledi ono glavno – završna, “udarna” faza (učestvovanje nije uslovljeno učestvovanjem u prve dve faze, koje su kao što smo spomenuli opcionog karaktera), koja će biti okončana 28. februara 2012. godine. Pobednici biti proglašeni i nagrađeni na specijalnoj svečanosti, koja će biti održana u maju 2012.
Ovu vrlo interesantnu temu smo želeli da iskoristimo na pravi način, te da predstavimo svojim čitaocima ne samo koncept takmičenja, već i da im omogućimo uvid “sa druge strane”, odnosno da vide i čuju šta žele organizatori takmičenja i koji je cilj kome teže. Stoga smo intervjuisali gospodina Tomija Angrena, neposrednog rukovodioca ovog takmičenja na globalnom nivou, koji je bio pravi sagovornik na ovu temu i koji će svakako približiti našim čitaocima ne samo koncept, već i duh takmičenja.
Intervju: Tommy Angren
Benchmark: Možete li nam nešto više reći o razlozima zbog kojih Ericsson održava ovakvu manifestaciju kao što je EAA, kao i o samom takmičenju i njegovoj proceduri?
Ericsson Application Awards, odnosno EAA, je način da učinimo developere svesnim postojanja Ericsson Labs, kao i raznih projekata koje Ericsson Labs vodi. Počelo je kao takmičenje za studente u 2009. godini, ali smo prošle godine uključili i SME (Small and Medium Enterprise) kategoriju, odnosno otvorili takmičenje za programere i razvojne timove koji žele da postignu nešto više.
Stoga, sada je to globalno takmičenje za developere i njihove timove, koje uključuje veliki broj mini-izazova, globalnu evaluaciju i slično. Nagrade se najboljima dodeljuju na specijalnoj ceremoniji koja se održava u sedištu kompanije Ericsson, a ove godine to će biti učinjeno u maju.
Benchmark: Pobednici imaju ne samo priliku da osvoje novčane nagrade, već i da budu prepoznati. Da li nam možete dati primer po sistemu „gde su, šta rade“ pobednici (ili pak članovi timova koji su se visoko plasirali) prethodnih nekoliko takmičenja? Mislite li da je to prava ulaznica na velika vrata u svet telekomunikacija?
Veoma dobar primer može biti tim HipSnip, koji je bio pobednik EAA2011 u kategoriji kompanija. Više o njima možete pronaći na ovoj adresi. U pitanju je tim iz Velike Britanije, čije kompletno iskustvo vezano za EAA takmičenje možete pronaći na gornjoj adresi, i to rečeno njihovim rečima. Startap kompanija je saznala za takmičenje na Twitteru, a ostalo je, može se reći, istorija…
Osim novčane nagrade, značajna je vrednost toga što su se promovisali, izložili svoju aplikaciju kompletnoj eliti sveta telekomunikacija i privukli pažnju mnogih, uključujući i lovce na talente. To dalje može mnogo pomoći bilo u poslovanju, u smislu kompanijskog poslovanja (pošto ovde imamo slučaj tima koji je oformio sopstvenu kompaniju), kao i u individualnom smislu u slučaju želje da se nastavi karijera na poziciji u nekoj kompaniji. A gde su i šta rade, možete jasno videti ovde. Upravo pred start EAA2012 smo iskoristili priliku da porazgovaramo sa njima…
Benchmark: Da li mislite da je EAA ulaznica u svet telekomunikacija?
EAA je način da Ericsson ostavi jasan trag u zajednici developera, da privuče i animira studente i visokoobrazovane ljude, pronađe talentovane developere, kao i da razvije nove poslovne ideje koje se odnose na “Umreženo društvo”. Mislim da sam time jasno odgovorio na vaše pitanje, a ponovo ću vas usmeriti i na iskustvo koje je imao tim HipSnip, pobednik prošlogodišnje manifestacije, a o čemu smo više govorili u prethodnom pitanju.
Benchmark: Imamo utisak da se mnogi talenti plaše da učestvuju u ovakvim nadmetanjima misleći da je u pitanju preveliki izazov za njih. Kakva je procedura prijave na takmičenje i kakvi su zahtevi koje takmičari moraju da ispune? Za ovu godinu je možda kasno, ali da znaju, pa možda iskoriste neku narednu priliku…
Procedura je prilično jednostavna. Sve što je potrebno uraditi je:
– Registrovati korisnički nalog (po jedan za svakog člana tima)
– Registrovati tim
– Poslati Android aplikaciju i demo video do 28. februara 2012. godine.
Dakle, čak ni za ovogodišnje nadmetanje još uvek nije kasno, pošto se prijave i dalje prihvataju. Doduše, pitanje je da li bi neko ko je tek sada saznao za ovu priliku želi da se upusti u ceo posao razvoja, imajući u vidu kratak rok, ali ništa nije nemoguće. U krajnjoj liniji, možda neko već ima gotovo ili skoro gotovo rešenje.
Postoje i zahtevi koje je potrebno ispuniti. Dakle, mora se razviti aplikacija baziran na Android platformi (web ili nativna aplikacija) koja je na temu “Aplikacije za Umreženo društvo” i koristi barem jedan Ericsson Labs API (na primer, Mobile Location, Text To Speech i tako dalje). To je uslov takmičenja. Sve ostalo je na kandidatima i njihovoj inovativnosti.
Benchmark: Ericsson je poznat po mnoštvu platformi i SDK-ova koje izbacuje. Gde programeri mogu da pristupe bazama istih i koliko lako/teško mogu da koriste Ericsson-ove platforme, ne samo za potrebe takmičenja, nego uopšte?
Ericsson Labs je tzv. “otvorena inicijativa za inovacije”. To znači da imamo sajt gde Ericsson objavljuje svoje softverske tehnologije budućnosti kojima zainteresovani mogu da eksperimentišu. Sajt se nalazi na adresi https://labs.ericsson.com/ i cilja developere, inženjere, studente, istraživače, zaposlene u kompanijama, na univerzitetima ili drugim institucijama. Uobičajen “arsenal” koji im je na raspolaganju podrazumeva neki od API-ja, SDK i primer koda koji se može ugraditi u web ili nativnu aplikaciju i odnosi se na Ericsson-ove Cloud tehnologije.
Takođe, tu su i primeri koji se mogu skinuti, pa tako imamo Map Studio, Android SDK i klijent za indoor pozicioniranje, kao i webRTC koji je jednostavan browser baziran na webkitu koji uključuje najnovije funkcionalnosti i omogućava razvojnim timovima da implementiraju real-time video/audio u browser bez korišćenja plaginova.
Ericsson Labs API-ji mogu biti korišćeni za razvoj i testiranje, kao i za takmičenje – u ovom slučaju u sklopa Eriscsson Application Awards takmičenja.
Benchmark: Kakvi su vaši planovi za naredni period? Planirate li da ovakvo takmičenje omasovite, možda pokrenete još poneko ili učinite nešto slično za promociju nove ere u koju i telekomunikacije ulaze već uveliko pored računarstva u kojoj aplikacije, a ne hardver, igraju ključnu ulogu?
Trenutno smo u finalnoj fazi takmičenja i krajnji rok se ubrzano približava, a to je već spomenuti 28. februar 2012. godine. Nakon svečane ceremonije dodele nagrada koja će biti održana u maju 2012. ćemo evaluirati sveukupne rezultate i nakon toga steći finalni utisak oko EAA2012. Tek tada ćemo biti u stanju da odlučimo koji će biti naš sledeći korak. Jedno je sigurno, ide se korak po korak.
Benchmark: Za sam kraj, imate li neke planove za lokalizaciju ovakvih događaja, koji bi omogućili da možda do više izražaja dođu mladi i ambiciozni ljudi po pojedinim regionima?
EAA kao takmičenje veoma zavisi od lokalne podrške, odnosno od tzv. Ericsson Regions (tj. odeljenja kompanije Ericsson širom sveta). Mi pozdravljamo sve lokalne inicijative partnera, korisnika, mušterija, univerziteta. Lokalne aktivnosti i promocija su od ključne važnosti za uspeh Ericsson Application Awards nadmetanja.
Benchmark: Gospodine Angren, hvala vam puno!