Petar Gredelj
Jedan od uglednih gostiju čijim je izlaganjem otvoren Telfor jeste Džasper Tuner, direktor Cloud marketinga u kompaniji Ericsson. On je govorio na temu „Umreženo društvo: Uloga Clouda“, gde je predstavio ne samo smernice poslovanja i orijentaciju kompanije, već i viziju Ericssona za svakodnevicu u svim našim životima. Kompanija je naširoko poznata po svojim analizama i predviđanjima trendova, koji joj pomažu da bolje shvati korisničke navike i želje, kao i da se blagovremeno, zajedno sa svojim partnerima iz telekomunikacione industrije, pozicionira tako da uloga švedskog giganta bude nezaobilazna.
Ericsson poklanja puno pažnje svom konceptu „Umreženog društva“, što je samo eufemizam za svet koji funkcioniše na principu visoko-iskorišćenih kapaciteta telekomunikacija, sa mnoštvom M2M (machine-to-machine) primena, gde Internet of Things koncept dominira, a Cloud je njegov nezaobilazni deo. Ma koliko nam se činilo da smo daleko od takvog sveta, on je u pojedinim razvijenim zemljama već takoreći svakodnevica. Iluzorno bi bilo ponavljati cifre o broju mobilnih telefona i drugih mobilnih uređaja (koji su prevashodno u fokusu Ericssona) povezanih na internet. Na te teme, kao i na neke druge stavke kojih se gospodin Tuner dotakao u svom predavanju, smo razgovarali upravo sa gospodinom Džasperom Tunerom.
Biografija
Džasper Tuner radi u Ericssonu od 2006. godine, nakon što je radio u kompaniji Accenture kao Management consultant, a pre toga u softverskoj kompaniji kao programer. Radio je na nekoliko internacionalnih pozicija u marketingu, prodaji I finansijama širom Evrope, Azije, Severne i Južne Amerike kao i Afrike. 2013. godine je imenovan za šefa Cloud Marketing Programa u Ericssonu.
Rođen 1973. godine, Džasper je diplomirao informatiku, a magistrirao poslovnu administraciju na Lund Univerzitetu u Švedskoj.
Benchmark: Otvorili ste Telfor pozivajući sve prisutne da podignu svoje telefone u vis, što je simbolizovalo moć industrijske transformacije i snage korisnika. Možete li da nam objasnite šta ste mislisli pod tim?
DžT:
Kombinacija mobilnosti, širokopojasnog pristupa internetu i cloud usluga, ima moć da transformiše i poremeti čitave industrije. Nekoliko ovih industrija se transformiše sa pametnim telefonima kao bazom. Uzmite za primer taksi industriju i šta se događa sa aplikacijom Uber.
Cloud servis takođe olakšava isprobavanje novih ideja. Bilo ko može pokrenuti pružanje usluga putem javnog cloud provajdera i podesiti usluge po potrebi, bez potrebe za velikim investiranjem unapred.
Benchmark: Da li smatrate da takva transformacija ide s vrha na dole, ili sa dna na gore? Postoje dobri primeri za obe hipoteze, pa da li se industrijski standardi menjaju da bi bili u skladu sa ponašanjem korisnika, ili su pojedini standardi i načini poslovanja naloženi od strane nekolicine izabranih iz korporativnog vrha? Nama se čini da je istina da potrošači mogu uticati na ove odluke samo u pojedinim prilikama.
DžT:
Moje mišljenje je da odgovor ne mora biti ili – ili, već kombinacija s dna na gore, kao i s vrha na dole. Pogledajte, na primer, aplikaciju poput WhatsAppa koja je promenila posao slanja poruka. To je bilo započeto s dna na gore. Sa druge strane, virtualizacija mrežnih funkcija (Network Functions Virtualization) je inicijativa telekomunikacione industrije, transformacija koja je započeta sa vrha na dole. Takođe, korisnici pametnih telefona imaju veći uticaj nego ranije. Korisnici nisu više vezani za usluge koje direktno nude operatori, već mogu birati između bezbroj aplikacija iz većih ekosistema kao što su Android ili Apple.
Benchmark: Koliko će operateri i cela industrija morati da se promene da bi preživeli na vrlo konkurentnom tržištu?
DžT:
Današnje mreže moraju biti modernizovane i transformisane tako da mogu da izađu na kraj sa rastućim zahtevima i novom konkurencijom u vreme umreženog društva. Brzina, agilnost i efikasnost, kombinovani sa inovativnošću, potrebni su operatorima da bi ostali konkurentni, rasli i povećali vrednost. Cloud servis može pružiti poboljšanja za operatore u svim ovim oblastima.
Vidimo da naši korisnici prolaze kroz tri vrste transformacije.
Jedna menja osnovne mrežne I telekomunikacione funkcije, konsoliduje ih i virtualizuje. Ova vrsta transformacije je još uvek u početnoj fazi.
Druga vrsta je transformacija unutrašnjih IT sistema. Ovo je bila prva transformacija započeta sa našim korisnicima, i videćete da je Ericsson vrlo aktivan u domenu usluga IT transformacije.
Treća vrsta transformacije bazira se na Cloud servisima, koje operatori nude svojim korisnicima. Većina operatora već ima u ponudi neki tip komercijalnog Cloud servisa. Tu vidimo sjajnu šansu za operatore. Takođe, operatori ne mogu sebi priuštiti zapostavljanje operativne transformacije.
Benchmark: Kako komentaršete neverovatan porast upotrebe mobilnih telefona i tehnologija/aplikacija koje idu uz njih i njihove ekosisteme? Možete li da nam opišete kako to utiče na transformaciju mobilnih operatera?
DžT:
Pametni telefoni su potpuno promenili poslovanje. Novi šabloni komunikacije licem u lice se brzo razvijaju, od glasa i SMS poruka do video poruka, instant poruka i društvenih mreža.
Upotreba cloud servisa je neraskidivo povezana sa povećanom upotrebom većeg broja uređaja koji moraju biti sinhronizovani, zajedno sa činjenicom da mnogi mobilni uređaji imaju ograničen prostor za skladištenje. Korisnici takođe očekuju pristup njihovom sadržaju/aplikacijama sve vreme, tako da im treba bežični internet svugde, uključujući i zatvoren prostor.
Operatori moraju menjati svoje mreže prema tome, i biti u mogućnosti da se nose sa ogromnom količinom podataka, od kojih će većina biti na bazi videa.
Benchmark: Koliko dostupnost modernih načina komunikacije, sa svugde prisutnim mobilnim telefonima, utiče na mogućnost dopiranja do velikog broja potencijalnih korisnika od strane ljudi sa dobrim idejama i praktičnim pristupom inovacijama?
DžT:
U vezi sa prvim pitanjem, cloud servisi u mnogome olakšavaju testiranje novih ideja. Bilo ko može pokrenuti pružanje usluga putem javnog Cloud provajdera, i označiti usluge po potrebi, bez ikakvih velikih investicija unapred. U 2020. godini, 90 procenata svetske populacije, starosti iznad šest godina, posedovaće mobilni telefon, i više od šest milijardi pametnih telefona će tada biti u upotrebi. Očigledno aplikacije za pametne telefone imaju jedinstven potencijal brzog dopiranja do masovnog tržišta. Na primer, broj korisnika WhatsApp-a je od aprila 2013. do avgusta 2014. godine skočio sa 200 miliona na 600 miliona aktivnih korisnika. U budućnosti ćemo nastaviti da viđamo i druge aplikacije sa vrlo brzim rastom.
Benchmark: Možete li nam reći nešto više o OPNFV programu sertifikacije? S obzirom da je reč o veoma važnoj inicijativi, započetoj od strane Ericssona.
DžT:
Ericsson je pokrenuo OPNFV sertifikacioni program 30. oktobra 2014. godine, sa namerom da stvori okruženje koje bi osiguralo da su NFV rešenja i infrastruktura kompatibilni sa rastućim NFV standardima, i open-source OPNFV reference platformom. Program će biti dostupan globalno, u distribuiranom cloud okruženju, i rukovođen inicijalno od strane postrojenja u Americi i Evropi. Ericsson, platinasti osnivač Ovorene Platforme za NFV projekat (OPNFV), veruje u potencijal koji NFV predstavlja za umreženo društvo i doprinosi velikom broju „open-source“ inicijativa. Ericsson razume koliko je cloud servis važan i fokusira se na to da bude siguran da će cloud servis raditi u stvarnosti, i za zajednicu i za industriju.
OPNFV sertifikacioni program će osigurati usaglašenost više dobavljača i full-stack interoperabilnost i benchmark performanse. On sertifikuje dobavljače za usaglašenost sa ETSI/NFV standardima i OPNFV reference platformom. Ovaj program namenjen je za program industrijske sertifikacije i partnerstva, konsolidujući sve postojeće sertifikacione programe za dobavljače i osiguravajući poverenje i bezbednost naših korisnika.
Benchmark: Tokom Telfor-a, dali ste nam primer efikasnosti Google Cloud servisa; postoje li slični primeri rada Cloud servisa sa takvom efikasnošću?
DžT:
Veliki provajderi poput Amazona, Majkrosofta i Gugla su svi operativno vrlo efikasni, što je nešto od čega mnogi provajderi mogu da nauče.
Benchmark: Možete li nam razjasniti „One Cloud – All Workloads“ filozofiju?
DžT:
Zarad maksimalne efikasnosti, mi razvijamo jednu cloud platformu u koju verujemo i koja će biti u mogućnosti da izađe na kraj sa čitavim obimom posla u svim industrijama. Pod ovim mislimo na to da će jedna, ista, platforma biti korišćena i za upravljanje npr. mrežnim aplikacijama, internim OSS/BSS aplikacijama, ERP aplikacijama i internet/mejl aplikacijama, ali i specifičnijim industrijskim aplikacijama, kao što su na primer TV & Mediji aplikacije.
Benchmark: Čega se kompanije plaše, a šta ih motiviše kada razmišljaju o Cloud servisu?
DžT:
Ako pričamo o motivaciji za prelazak na cloud servise, oni mogu pomoći operatorima da postanu inovativniji, agilniji i efikasniji.
Operatorima treba bogatije okruženje za inovaciju. Koristeći cloud servise, operatori mogu sa mnogo manje troškova isprobati inovacije i fleksibilno odrediti one koje su uspešne u generisanju novih prihoda.
Procenjeno je da će 80 odsto kompanija usvojiti SaaS model do 2020. godine, i jedna tipična kompanija će do tog datuma voditi skoro 70 odsto svoje infrastrukture koristeći cloud servise ili sa druge lokacije van svog data centra.
U velikom broju slučajeva, operatorima treba previše vremena da izbace nove usluge. Troškovi postaju vezani za organizaciju i potrebno je mnogo više vremena za generisanje prihoda. U pojedinim slučajevima, uslugama treba po par meseci da izađu zbog kompleksnosti mreže i povezanih sistema za podršku. Sa fondom HW resursa dostupnih za različite virtuelne mrežne funkcije, vi merite kapacitet za virtuelne mrežne funkcije na mnogo brži i agilniji način.
Na svakom konkurentnom tržištu, cilj je uvek poboljšati efikasnost i isporučiti više sa manje uloženog. Današnje mreže su često kompleksne, sa posvećenim čvorovima koji oduzimaju puno energije i prostora i puno različitih sistema operativne podrške zbog nadgledanja. Ovo može voditi u skupe operacije. Operatorima treba platforma koja pruža visoke performanse kada je to potrebno, i niske ukupne troškove vlasništva kada nije potrebno, i mogućnost da automatizuju zadatke koliko god da je to moguće, u cilju smanjenja OPEX-a. Na primer, sa formatom otvorene virtuelizacije (OVF), čvorovi mogu biti izgrađeni automatski, što bi značajno skratilo vreme potrebno za njihovo uspostavljanje.
Što se tiče strahova, brige vezane za upravljanje koče najveće svetske kompanije u prihvatanju cloud servisa. 74 odsto preduzeća navodi zabrinutost u pogledu bezbednosti/upravljanja cloud servisom kao najveći razlog za ne usvajanje cloud servisa. Ericsson radi na rešenjima koja bi trebalo da odagnaju ove brige.
Benchmark: I za kraj, pamtimo kako su ove godine MWC i Ericsson predstavili Volvo SUV kao deo koncepta „Povezanog vozila“. Danas pričate o čitavom „Povezano vozilo“ Cloud servisu; šta tačno planirate da uradite našim/sa našim automobilima?
DžT:
Ovo je u velikom delu povezano sa našom vizijom „Umreženog društva“, pri čemu će sve što može imati benefite od umrežavanja, biti umreženo, osnažujući ljude, poslove i društvo.
U mogućnosti smo da za industriju i društvo ponudimo puno sličnih tipova rešenja i usluga kakve smo razvili i za telekomunikaciono tržište: mrežnu infrastrukturu, upravljane usluge, savetovanje i sistemsku integraciju, korisničku podršku i softverska rešenja.
Cloud servis „Umreženo vozilo“ cilja globalnu auto-moto industriju, njene trenutne i buduće zahteve za skalabilnosti, bezbednosti i fleksibilnosti u pružanju usluga vozačima i putnicima. Ovaj servis je nedavno osvojio nagradu za najinovativniju LTE uslugu/aplikaciju na Telecoms.com LTE događaju u Severnoj Americi.
Postoji mnogo korisnih namena za umreženi automobil. Navodim samo dva primera:
1)Upozorenje o ledu na kolovozu. Jedno vozilo detektuje zaleđene puteve i obaveštava cloud o tome, a on upozorava druga kola i takođe šalje informacije nadležnima za puteve, koji će na osnovu tih informacija izaći i posuti so po putevima. Mogli bi takođe da integrišemo rešenje sa uličnim svetlima (ako su „pametna“) i da promenimo boju svetla na zaleđenim delovima.
2) Namirnice isporučene kolima. Koristite svoj automobil kao prostor za dostavu dobara, koristeći postojeću integraciju automobila. Sa partnerskom integracijom i API-e, već postojeće „pronađi auto“ i „digitalni ključ“ funkcije su autorizovane za korišćenje od strane kompanija za dostavu.
Benchmark: Hvala vam puno na izdvojenom vremenu!
DžT:
Hvala vama na pruženoj prilici, nadam se da ćete biti zadovoljni odgovorima.
Benchmark: You have opened the Telfor session by inviting all the members of the crowd to lift their phones high up in the air, which was a symbol of the power of industry transformation and users’ strength. Can you explain to us what did you mean by that?
JT answer:
The combination of mobility, broadband and cloud has the power to transform and disrupt entire industries. Several of these industries are being transformed with the smartphone as a base. Look at for example the taxi industry and what is happening with the application Uber.
Cloud also makes it much easier to try out new ideas. Anyone can start up a service at a public cloud provider, and scale the service as needed, without any large investestments up front.
Benchmark: Do you think that such transformation comes from top down, or from bottom upwards? There are good examples for both hypothesis, so do the industry standards change to comply with the behaviour of the users, or to some standards and ways of doing business are dictated from the chosen few high up the corporate ladder? What seems to be true to us is that consumers can impact those decisions occasionaly only.
JT answer:
I believe it is not a either or, but a combination of bottom-up as well as top-down. Looking at for example an application like WhatsApp which has transformed the messaging business. That was started bottom-up. Network Functions Virtualization on the other hand is a telecom industry initiative, a transformation starting top down. Also, with smart phones consumers have a larger impact than before. Users are not being tied to services offered directly by the operators anymore, but can choose among a myriad of applications in the larger eco-systems of e.g. Apple/Android.
Benchmark: How will the operators and entire industry have to change in order to survive on a very competitive market?
JT answer:
Todays networks need to be modernized and transformed to handle the increasing requirements and new competitors in the age of the Networked Society. Speed, agility and efficiency combined with innovation is needed for operators to stay competitive, grow and add value. Cloud can provide improvements for the operators in all these areas.
What we see is that our customers are going through three transformations. One is transforming the core network telecom functions, consolidate and virtualize them. This transformation is in its very early days. Second is the transformation of the internal IT systems. This was the first transformation to start with for our customers, and you find Ericsson very active with our IT transformation services here.
The third transformation is around offering cloud based services to the operators customers. A majority of operators have already some type of Commercial Cloud offering. We see a great opportunity for operators to play a role here. Operators also cannot afford to leave the operational transformation behind as CIOs did in the IT industry when moving to virtualization.
Benchmark: How do you comment the incredible increase of usage of mobile phones and technologies/apps that come with them and their ecosystems? Can you describe for us how does that impact the transformation of mobile operators?
JT answer: Smartphones have completely changed the business. New Person-to-person communication patterns are quickly developing, from voice and SMS to video, instant messaging and social media.
The use of cloud services is inherently connected to the rising use of multiple devices that need to be synchronized, coupled with the fact that many mobile devices have limited storage space. Users also expect access to their content/apps at all times, so they need wireless network everywhere, including indoors.
Operators need to transform their networks accordingly, being able to handle massive amounts of data, where a majority of the data will be video based. Benchmark: How much does the availability of modern ways to communicate with all-present mobile phones impact the possibilities of reaching huge numbers of potential users by the poeple with good ideas and practical approach to innovation?
JT answer:
Relating to the first question, Cloud makes it much easier to try out new ideas. Anyone can start up a service at a public cloud provider, and scale the service as needed, without any large investestments up front. In 2020 90 percent of the world’s population who are over 6 years old will have a mobile phone and more than six billion smartphoneswill be in use by that time. Obviously, smartphone applications has an unprecedented potential to reach a mass market quickly. For example WhatsApp went from 200M to 600M active users from April 2013 to August 2014. In the future we will continue to see other applications with very rapid growth.
Benchmark: Can you tell us more about OPNFV certification program? Since it is a rather important initiative, started by Ericsson.
JT answer:
Ericsson launched the OPNFV certification program 30th Oct 2014 with the intention to create an environment to ensure NFV solutions and infrastructure are compatible with emerging NFV standards and the open-source OPNFV reference platform. The program will be available globally in a distributed cloud environment and operated initially from facilities in US and Europe. Ericsson, a platinum founding member of the Open Platform for NFV project (OPNFV), believes in the potential that NFV holds for the Networked Society, and is contributing to a range of open-source initiatives. Ericsson understands how important cloud is and is focusing on making sure cloud works in reality, both for the community and for the industry.
The OPNFV certification program will ensure multi-vendor compliance and full-stack inter-operability and benchmark performance. It certifies vendors for compliance to ETSI/NFV standards and OPNFV reference platform. This program is intended to be an Industry Certification and Partnership Program, consolidating all existing vendor-specific certification programs, and ensure trust and security for our customers.
Benchmark: During the Telfor session you gave us an example of efficiency of the Google’s Cloud services; are there other similar examples of Cloud operating on such high efficiency?
JT answer:
Large scale providers such as Amazon, Microsoft, Google are all operationally very efficient, something that several service providers can learn from.
Benchmark: Can you clarify „One Cloud – All Workloads“ philosophy for us?
JT answer:
For maximum efficiency, we believe in and are developing one common cloud platform, being able to handle all workloads across all industries. By that we mean one and the same platform to be used for running e.g. network applications, internal OSS/BSS applications, ERP applications and Web/mail applications, but also more industry specific applications, e.g. for TV&Media applications.
Benchmark: What do the companies fear of, and what motivates them when thinking of Cloud?
JT answer:
If we start with the motivations for going cloud; Cloud can help operators become more innovative, agile and efficient.
Operators need a richer environment for innovation. With cloud operators can cost-efficiently try out innovations and flexibly scale out those that are successful in generating new revenue. Enterprise is generally identified as the most promising opportunity.
It is estimated that 80% of enterprises will have adopted the SaaS model by 2020, and a typical enterprise will run nearly 70 percent of its infrastructure in the cloud or other locations outside its own data center by the same date.
In many cases, it takes too long for operators to roll out new services. Costs become tied up in the organization, and it takes much longer to generate revenue. In some cases, services might take several months to roll out due to the complexity of the network and related support systems. With a pool of HW resources available for different virtual network functions you scale capacity for virtual network functions in a much faster and agile way.
In every competitive market, the aim is always to improve efficiency and deliver more with less. Today’s networks are often complex, with dedicated nodes taking up a lot of power and space and many different operational support systems to supervise. This can lead to costly operations. Operators require a platform that delivers high performance when needed, and low total cost of ownership when not, and being able to automize tasks as much as possible to reduce OPEX. As an example, with open virtualization format (OVF), nodes can be built up automatically, dramatically reducing set-up time.
On the fear side, concerns about governance are holding back the world’s largest enterprises from embracing cloud computing. 74% of enterprises are stating concerns about cloud security/governance as the number one reason for not adopting cloud. Ericsson are working on solutions addressing exactly these concerns.
Benchmark: In the very end, we are remembering this year’s MWC and Ericsson demonstrating a Volvo SUV as a part of the Connected Vehicle concept. Today, you are talking about entire Connected Vehicle Cloud; what exactly are you planning to do to/with our cars?
JT answer:
This is very much connected with our vision of the Networked Society, whereby everything that can benefit from being connected will be connected, empowering people, business and society.
For industry and society, we are able to offer many of the same types of solutions and services that we developed for the telecom market: network infrastructure, managed services, consulting and systems integration, customer support and software solutions.
Connected Vehicle Cloud targets the global automotive industry´s existing and future demands for scalability, security and flexibility in the provisioning of connected car services to drivers and passengers, and that leverages Ericsson’s M2M service enablement capabilities and can be deployed on standard cloud infrastructures. It recently won the Most Innovative LTE Service/App award at Telecoms.com LTE North America event.
There are many use cases for a connected car. Let us take two examples:
1) Road friction warning. One car detects icy roads, and tells the cloud that warns other cars and also sends information to the road authorities for them to go out to put salt on the roads. We could also integrate the solution with the street lights (if they are “smart”) and change the color of the light for the icy spots.
2) Grocery delivered to the car. Use your car as a delivery space for goods, using existing car integration. With partner integration and API exposure the already existing “find car” and “digital key” functions are authorized to be used by delivery companies.
Benchmark: Thank you very much for your time!
JT answer:
Thank you for the opportunity, hope the answers are to your satisfaction.
Intervju: Džasper Tuner, Ericsson
Telfor je beogradska manifestacija koja okuplja sve koji nešto znače u sektoru telekomunikacija, ne samo u našoj zemlji već i šire. Okuplja ogroman broj ljudi iz sveta nauke, tehnologija, korporativnih krugova, mladih i ambicioznih stvaralaca iz telekomunikacionog sektora, kako iz zemlje, tako i iz sveta. Stoga ne čudi da je i svetski telekomunikacioni gigant Ericsson uzeo svoje učešće na ovom skupu. Iskoristili smo priliku da intervjuišemo jednog od vodećih ljudi kompanije Ericsson i predavača na ovom značajnom skupu, održanom u Sava Centru krajem prošle godine...