Filip Majkić
Microsoft vizija tablet tržišta, Voli Mozes
Neposredna budućnost tableta, makar kada je Microsoft u pitanju, vezana je za Windows 7 operativni sistem. Kompanija promoviše uređaje bazirane na ovom operativnom sistemu, od kojih su mnogi dostupni i na našem tržištu, a o nekima (kao što su MSI WindPad W100 ili ViewSonic ViewPad 10, na primer) ste mogli da čitate opširno na stranicama našeg sajta. U budućnosti će osnovu ponude činiti Windows 8, za koji nam je gospodin Mozes potvrdio da će podržavati i x86 i ARM čipove, stavljajući tako tačku na glasine o tome da će biti problema u tom smislu, a koje su se pojavljivale u svetskim IT medijima proteklih dana.
Zanimljivo je da je izlaganje počelo pitanjem prisutnima – koliko vas ima tablet i koliko je uopšte probalo tablet, i moramo priznati da su dobijeni rezultati u ovakvoj mini-anketi prilično porazni. Broj onih koji su probali, a kamoli imaju tablete, se merio prstima jedne ruke među prisutnima, koji su uglavnom bili ljudi iz medija. Ako je takva situacija među bolje informisanom, pitamo se kako li je tek među slabije informisanom populacijom. Istovremeno, ne možemo a da se ne zapitamo ko bi onda trebao da edukuje i na ispravan način informiše tržište. Istina je da je materijalna situacija teška, ali prosto ne možemo da verujemo da urednicima domaćih medija ovakve sprave “ne prolaze kroz ruke”, ako ništa drugo. Naravno, deo odgovornosti je i na onima koji promovišu tablete (a to do sada uglavnom nije činio Microsoft, već druge firme) na domaćem tržištu.
No, vratimo se gostu, njegovom izlaganju i samoj manifestaciji. Prisutni su imali priliku da na licu mesta isprobaju nekoliko tableta baziranih na Windows 7 operativnom sistemu. Tu su bili modeli kompanije ASUS i Acer, kao i primerak interno razvijenog Windows 7 tableta, koji je Microsoft kreirao za sopstvene potrebe. Prikazani prototipi su se bazirali na Intel hardveru (ASUS model i interno razvijani model), kao i AMD Brazos platformi (Acer Iconia).
Spajanje consumer i business filozofije
Kakva je Microsoft-ova vizija za segment tablet računara?
Voli Mozes: Microsoft prevashodno cilja poslovne korisnike i želi da odgovori na njihove potrebe. Stalno smo u kontaktu sa mnogim predstavnicima kompanija, šefovima IT odeljenja, stalno dobijamo povratne informacije. Suština je u nekoj vrsti spajanja, ili makar prelamanja kućnih potreba i poslovnih potreba, odnosno sjedinjavanju ličnih i poslovnih potreba u jedinstvenom uređaju. To upravo želimo da omogućimo. Mnogi danas provode puno vremena na poslu i treba im poslovna alatka, ali baš zato što puno vremena provode na poslu, žele da imaju napravu koja će im omogućiti da obave i svoje lične stvari tokom tog vremena. Mi smo tu da omogućimo integraciju tableta u korporativna okruženja, obezbedimo maksimum kompatibilnosti i omogućimo poslovnim korisnicima da nastave da koriste postojeće aplikacije bez ikakvih problema.
Dakle, možemo li reći da ste primarno okrenuti poslovnim korisnicima? Da li to znači da se odričete “običnih” korisnika?
Tačno je da smo prevashodno okrenuti zadovoljavanju poslovnih potreba, jer smo tu prepoznali šansu za budući razvoj, odnosno tu vidimo najviše nedostataka u aktuelnoj ponudi tableta. Svakako, verujemo da će korisnici prepoznati šta će im biti najpogodnije, ko će im ponuditi najviše, koja platforma će im biti najpogodnija za korišćenje.
Šta je po vama najveći problem sa dosadašnjim konceptom, odnosno čime se on najbolje može dopuniti?
Tableti dobro rade ono za šta su namenjeni. Ali, smatramo da upravo u tome leži ključ. Svi postojeći dosadašnji tableti su usmerni prema konzumaciji sadržaja, ali ne i prema njihovom stvaranju. Ključ je da omogućimo da se sadržaji stvaraju pomoću tableta, a ne samo da se koriste, i tada ćemo ih pretvoriti u korisne alatke.
Primera radi, jedan od ovih prototipova dolazi sa postoljem sa tastaturom. Ukoliko želite, možete samo da ga nakačite i imaćete tastaturu koja će vam daleko olakšati rad. Obrnuto, ako vam ona ne treba, vrlo lako ćete odvojiti “osnovni” tablet od ležišta i koristiti ga preko Touch interfejsa, na klasičan način.
Primene, primene
Možete li nam navesti primer upotrebe tableta koji je vas lično impresionirao?
To bi definitivno bila primena u zdravstvene svrhe. Imamo mogućnost da se oprema za kućnu negu kompletno priključi na tablet, i to je trenutno nemoguće ukoliko nemate tablet baziran na Windows operativnom sistemu. Sada je moguće pružiti mnogo kvalitetniju negu, jer se pomoću tableta vrlo lako može vršiti monitoring, uključujući i monitoring u sopstvenoj izvedbi, nakon čega se rezultati i uopšte podaci koji su posledica kontinualnog praćenja stanja određene osobe mogu iskoristiti od strane doktora kako bi se pružila što bolja nega, odnosno lečenje. Ovakve stvari nas sve raduju, jer istinski unapređuju kvalitet naših života.
Generalno, iskustvo korisnika sa Touch interfejsom je najbitnije na tabletima. Da li radite na razvoju Touch aplikacija, odnosno aplikacija koje su optimizovane za kontrolu dodirom?
Da, svakako, ali moram da razdvojim razvoj aplikacija na aplikacije koje razvija Microsoft i koje razvijaju drugi developeri. Mi se bavimo razvojem određenih aplikacija, koje smatramo ključnim, ali na developerima je da urade svoj deo i optimizuju svoje aplikacije. Mi ih podstičemo na to, no veoma puno zavisi od njih, a ne od samog Microsofta, budući da nemamo zatvoren ekosistem.
Naše iskustvo, sa prijateljima i poznanicima koji su videli ili isprobali Windows tablete jeste da su najpre veoma ushićeni, da bi potom usledilo razočaranje kako bi “uronili” u dublje aspekte primene. Primera radi, svi kažu da je odlično što ima Windows, dopada im se jer već znaju tačno softver na njemu, ali nakon toga sledi spoznaja da npr. pregled fotografija u ACDSee ili IrfanView aplikacijama radi na Space taster, koji fizički ne postoji, a ne na pokret prstom. Koliko takva stvar utiče na korišćenje Windows tableta?
Oh, da, izuzetno smo svesni tog problema i dotakli ste se pitanja koje je veoma važno za nas. Mi ne možemo da napravimo ogroman broj aplikacija za apsolutno sve potrebe i očekujemo da će partneri, odnosno developeri, shvatiti da im je u interesu da optimizuju svoje aplikacije za kontrolu dodirom. Mi ćemo učiniti sve da unapredimo iskustvo. Veoma smo svesni tog problema “sekundarnog utiska” koji ume da bude negativan.
Koji tablet vi koristite za lične potrebe?
Možda ćete se iznenaditi mojim odgovorom jer je poznato kako te firme gledaju jedna na drugu, ali ja imam iPad…i koristim ga za istraživanje konkurencije (smeh). Uopšte ne želim da ulazim u rivalske priče, iPad je odličan uređaj, to treba reći, i veoma dobro radi ono za šta je namenjen. No, mi u Microsoftu smatramo da je iPad namenjen isključivo konzumaciji sadržaja, i da postoji veliki prostor u domenu kreiranja sadržaja koji on ne pokriva, niti ima ambicija da to učini.
Tableti u budućnosti
Na čemu će se bazirati Windows 7 tableti koje ćemo kupovati do kraja ove i/ili početkom naredne godine?
Hardver je veoma značajan za tu priču. Mnogi OEM partneri čekaju na Oak Trail platformu, koja donosi bolje performanse i duže trajanje baterije, kako bi krenuli sa svojim modelima. Takođe, tu je i AMD platforma (Brazos, prim. ur.), koja je odlična po pitanju performansi, ali baterija teško da izdržava preko 6 sati. Opet, i to je vrlo pristojna autonomija. SSD je naše opredeljenje, jer fleš memorija prirodno ide uz tablete, a ne hard diskovi.
U kom pravcu ćete ići dalje tokom razvoja, odnosno da li planirate da u neposrednoj budućnosti ponudite neke jedinstvene mogućnosti softvera?
Upravo ću vam sada demonstrirati prepoznavanje rukopisa, koje je veoma značajna stavka. Možete koristiti elektronsku olovku i unositi tekst, koji se prilično dobro prepoznaje u pozadini. Ovakav unos je veoma značajan za pojedine korisnike, a u principu je dovoljno pouzdan da možete i čitave romane napisati pomoću njega.
Isto tako, kreirali smo tehnologiju kojom možete da unosite naknadne intervencije u bilo koje dokumente. Na primer, korišćenjem ekrana osetljivog na dodir, bilo olovkom bilo prstima, možete da obojite nekoliko redova teksta, zaokruživati, unositi beleške, a zatim poslati takav dokument nekome i on će ga primiti onakvog kakvog ste ga vi modifikovali. Ovo je takođe jedinstvena mogućnost na Windows tabletima, naročito znajući koliko je važna podrška, odnosno koliko bacamo akcenat na kompatibilnosti. Kompatibilnost je ogromna prednost Windows platforme, jer sve što vam radi na Windows PC računaru, bez obzira da li govorimo o hardveru ili softveru, radiće i na tabletu koji na sebi ima Windows 7.
Kontrola gestikulacijama, po uzoru na Kinnect
Kojim putem dalje kada je interfejs u pitanju? Možda planirate nešto novo za Windows 8?
Odlično pitanje – verujem da ste videli kako radi Kinnect za Xbox 360. To je pravac kojim ćemo ići u budućnosti. Gesture kontrola (kontrola gestikulacijom) je pravi put. Već sada imate hakove za Kinnect kojim se isti povezuje na PC i onda vršite kontrolu pokretima prstiku ili ruke u vazduhu. Za sve koji to nisu videli – pogledati film Minority Report, obavezno (smeh). To je pravac kojim ćemo ubuduće ići.
Da li planirate da otvorite prodavnicu aplikacija za Windows tablete? Jasno nam je da je koncept otvorene platforme u direktnoj suprotnosti sa objedinjavanjem svih aplikacija pod jednom kapim, ali da li možda možete da otvorite prodavnicu sa preporučenim aplikacijama? I korisnici bi imali koristi od toga jer bi dobili neke smernice glede softvera, a i iskustvo bi bilo donekle unificirano.
Veoma smo svesni toga o čemu govorite. Ali, moram ovako da vam odgovorim – unutar životnog veka Windows 7 platforme, prodavnica aplikacija se neće pojaviti.
Da potvrdimo – na Windows 7 tabletima neće biti mobilni operativni sistemi (Windows Phone 7.5, na primer), isključivo “punokrvni” Windows?
Tako je.
Koga vidite kao glavnog konkurenta na tablet tržištu za par godina, iOS ili Android?
Bojim se da su brojke neumoljive. Za razliku od smartfonova, gde Android platformi ide odlično, na tabletima je potpuno drugačija priča. Uprkos naizgled ogromnom broju modela, prodaja Android tableta ide prilično slabo. Stoga, verujem da će iOS, ili prosto Apple biti naš glavni konkurent.
Postoje li generalni okviri za tablete, odnosno specifikacije, da bi proizvođači mogli da koriste Windows na svojim tabletima?
Postoje generalna uputstva. To nisu tako striktni okviri kao za, recimo, smartfon, ali postoje određeni standardi koje naši partneri moraju da zadovolje da bi dobili Windows logo. Moraju da koriste SSD, imati USB port, jedna kamera je obavezna, druga opciona i tako dalje.
Moram da naglasim da je naše opredeljenje da ne pravimo hardver. Mi sarađujemo sa OEM partnerima i oni imaju veliku slobodu što se hardvera tiče. Mi na tablet tržištu nudimo softversku platformu i nećemo praviti kompletan proizvod, već to prepuštamo našim OEM partnerima.
Zanima nas vaš subjektivni doživljaj za poslednje pitanje. Da li mislite da se američke kompanije, naročito džinovi kao što je Microsoft, nekada previše rukovode pokazateljima na tržištu SAD, da bi to kasnije “prelili” na druga tržišta, za koja takav nastup možda nije adekvatan? Primera radi, prodaja Android tableta u odnosu na Apple tablete je sigurno daleko veća van SAD. Zašto se toliko rukovodite USA kao tržištem i koliko to posle utiče na na strategiju kompanije?
(Smeh) Sjajno pitanje, za koje sam i lično zainteresovan, odnosno čije sam posledice iskusio na svojoj koži. Naime, počeo sam da radim za Microsoft u Vašingtonu, ali sam nakon toga otišao u inostranstvo, najpre u Istanbul, pa Dubai, gde sam radio u predstavništvu za Bliski Istok i Afriku. I sam sam se uverio da postoje velike razlike iz prve ruke, i stoga svima savetujem – što budete glasniji, to će vas više čuti. Isto sam savetovao i u drugim zemljama u kojima sam bio, jer zaista postoje određene razlike.
Ipak, jednu stvar moramo imati na umu – Microsoft je korporacija, koja je tu da pravi profit. Stoga će mnoge njene odluke jednostavno biti donesene u odnosu na tržište, njegove potrebe i prodaju, i tu svi znamo da najveća tržišta diktiraju trendove. Prosto rečeno, sigurno će tržište SAD biti dominantno u planovima najvećih, jer se tamo ubedljivo najviše uređaja prodaje. To je jednostavno tako.
Više o tabletima čitajte u delu Mobile sekcije našeg sajta, posvećenoj upravo ovim uređajima!