Petar Gredelj
MOA 2012: Koliko mogu nasi overklokeri?
Dušana nismo zamarali pitanjima o overklokingu, niti ga molili da objašnjava osnovne postulate overklokinga sa današnjim hardverom. Umesto toga, želeli smo da ga predstavimo u pravom svetlu i da na afirmativan način promovišemo ono čime se on bavi, što je odavno preraslo granice hobija. Jer, podsetimo, Dušan je, bez ikakve dileme, jedan od najboljih i najkompetentnijih overklokera na svetu.
Benchmark: Peđa sine, dokle ta Amerika (aluzija na reklamu Peđe Stojakovića i njegovog oca od pre desetak godina)? Dule, dokle taj overkloking? 🙂 Pričali smo prošle godine na prethodnom putovanju puno o tome, ali koliko mogu da primetim, strast i dalje traje, nesmanjenom žestinom.
– Kao i kod svakog hobija ljubav i entuzijazam su najbitniji, pomeranje granica polako postaje pasija, a da ne dođe do zasićenja brine se IT industrija, izbacujući stalno neku novu platformu, a samim tim i donoseći novi izazov…
Benchmark: Sledeće nedelje ponovo zajedno putujemo na Tajvan, ti kao takmičar, ja kao novinar koji će izveštavati sa lica mesta. Dakle, MOA 2012 (Master Overclocking Arena) u organizaciji MSI-ja, svetsko finale. Čemu se nadaš ti, čemu možemo da se nadamo mi, tvoji navijači, koji ćemo pratiti tvoj nastup? Kako si se i ove godine našao u finalu najvećeg ovogodišnjeg OC takmičenja?
– Uvek se nadamo osvajanju takmicenja (ali potajno, da ne zvuči neskromno), ako budemo imali malo sreće i dobijemo dobar primerak kako procesora tako i grafike, možemo da se nadamo visokom plasmanu. Konkurencija je jača nego prosle godine, pa bi plasman u top 5 bio odličan rezultat. Posle neuspeha na MOA EMEA kvalifikacijama (imao sam peh da mi procesori koji su birani primerci putuju mesec dana iz USA i stignu 2 dana po okončanju takmičenja), gde i pored toga što sam 2 puta obarao globalni svetski rekord u 3dmark11 ipak ispustio šansu da uđem u top 5 i obezbedim kartu za finale, sreću sam morao da potražim kroz LOC kvalifikacije u organizaciji Futuremark-a.
Bile su tri kategorije : Single card overall result, Physics score, i GPU score (unlimited gpus), naravno 3dmark11 test. Uz pomoć mog kolege iz tima Filipa (Quake) obezbedili smo potrebnu opremu ( 4 x gtx680 + 3930k + Big Bang x79, MSI ) i krenuli u trku. Pobednici svake od kategorija su imali plasman u finale, bilo je neizvesno do samog kraja ali smo u kategoriji Physics uspeli da odnesemo pobedu. U multi gpu smo bili treći, ali smo zbog nedostatka vremena odlučili da se skoncetrišemo na physics i uspeli.
Benchmark: Da li su propozicije ovogodišnjeg finala MOA takmicenja istovetne kao prošle godine? Da li su u pitanju identične discipline u kojima ćete se takmičiti, ili ima nekim promena?
– Propozicije su dosta slicne kao i prosle godine, testovi se malo razlikuju. Bice tri kategorije i ove godine: superpi32m (40% tezina) , 3dmark03 (20 % tezina) i 3dmark11 (40 % tezina), vrednosti u zagradama odnose se na udeo svakog testa u konačnom zbirnom plasmanu.
Benchmark: I na ovo takmičenje ideš sa Filipom Panđićem iz Hrvatske, drugim pripadnikom tima HW Gurus. Misliš li da ste spremniji nego prošle godine, ima li nekih iznenađenja koja ste pripremili za ovogodišnje finale? Treme ne bi trebalo da bude, znate tačno šta vas ceka…Misliš li da ste spremniji nego lane?
– Imamo dosta poteskoca oko priprema (u CG Messer prestao da proizvodi LN2 (tečni azot), udaljenost mene i Filipa … ), tako da će se kompletne pripreme svesti na par dana pred polazak u Beogradu. Na opremi sa kojoj benchujemo smo imali već sesija i nije nam nepoznanica, tako da se nadamo da će uz tih par dana pred polazak forma bude na nivou.
Benchmark: Izuzetno važan faktor na velikim takmičenjima je sreća prilikom izvlačenja hardvera. U principu, sve zavisi od hardvera koji takmicari dobiju na izvlačenju. Loš CPU koji nije konkurentan praktično znači da takmičari sa lošom srećom pri izvlacenju skoro da statiraju trudeći se da ne budu na samom dnu. No da li je uvek tako? Poslednja tri velika takmičenja na kojima si ucestvovao, a na kojima te je Benchmark pratio osvojili su naši zajednički prijatelji iz Rumunije, ekipa Lab501 – da li su oni baš toliko srećni ili postoji i nešto drugo?
– Na svetskom finalu nema zalutalih, tu su najbolji takmičari i nijanse među njima odlučuju, razlika u taktu procesora od 50mhz je maltene nedostižna, a slično je i sa grafikom. Ekipa lab501 je odličan uigran tim sa izuzetno velikim iskustvom i znanjem, nije slučajno što su imali takav uspeh. Naravno da im je sreća bila naklonjena, ali su isto tako to iskoristili svaki put do maksimuma. Oni će i ove godine predstavljati velike favorite, pored ostalih izuzetno jakih timova.
Benchmark: Moje mišljenje je da osim dobrog setupa važnu ulogu igra i dobra psihička priprema takmičara. Jednostavno, kada nešto pođe po zlu, neophodna je smirenost tima, u fudbalskom žargonu – ako je protivnik stavio autobus ispred gola, bunker se mora probiti na drugi način. Misliš li da si sada zreliji takmičar, da je tvoj tim spreman za plan B ili čak i C ako prvobitna taktika ne upali? Posmatrao sam takmičare na prethodnim nastupima, gledao kako voda ulazi u uši, kako se srlja i kada evidentno treba pribeći drugačijem rešenju. Moram priznati da sam fasciniran kako Lab501 tim funkcioniše u takvim situacijama.
– Pa sposobnost rada pod pritiskom tada dolazi do izražaja, treba biti izuzetno skoncetrisan jer svaka greška unosi dodatnu nervozu, a vreme neumitno teče. Sitniji problem se rešavaju u hodu, ali ako dođe do rastavljanja setup-a tu dolazi do velikog gubljenja vremena koje se teško nadoknađuje. Naše komšije, kao što sam već rekao, predstavljaju jako dobro uigran tim, svakodnevno su zajedno i sve što rade rade timski, što dosta utiče na njihovu uigranost. Kod našeg tima internet konekcija je veza preko koje se sinhronizujemo, a to je, priznaćete ipak druga dimenzija…
Benchmark: Sad već možemo reći da si stalni učesnik najvećih takmičenja, favorit iz prikrajka. Uvek, međutim, malo fali za najviši plasman. Već znaš listu učesnika, pratiš njihov rad….koji timovi ove godine pretenduju na najviši plasman sa razlogom? Moze li HW Gurus tim ovog puta da eksplodira, naravno, u pozitivnom smislu?
– Ove godine zbog toga što je takmičenje od početka organizovano kroz online kvalifikacije, nema zalutalih ili protežiranih timova, sto govori o jačini timova koji su se našli na finalu. Blagih favorita ima, ali realno svako ko je u finalu ove godine ima šansu da isto i osvoji, nama konkretno raspored bodovanja ide na ruku, i nadam se sigurno visokom plasmanu, uz dobar primerak procesora i grafike. Ne volim da prognoziram toliko , ali sam uveren da cemo dati sve od sebe da izborimo visok plasman, a ako se ukaze prilika i pobedu…
Benchmark: Overkloking je izuzetno skupa zabava, takmičarima koji dolaze sa razvijenih tržista podrške od strane proizvođača ne manjka, budući da za ovu vrstu takmičenja postoje posebni fondovi. Pratio sam pomalo šta si sve radio u prethodnih godinu dana, to jednostavno sve košta nenormalno mnogo. Kako se boriš sa time, da li imaš podršku nekog od vendora?
– Izuzetno je teško trčati ovu trku, finansijski moment je kod svih postao problem. Najveći je problem binovanje (biranje) primeraka procesora, gde se neretko mora probrati i do 50 procesora da se nađe onaj pravi, a to je u našim uslovima gotovo nemoguće. Vremenom se krug prijatelja širio, pa sada dobar procesor mogu kupiti po povoljnoj ceni i time izbeći troškove i situaciju iz koje ne bih mogao da izađem kao pobednik. Tu i tamo poneki vendor pošalje neku ploču ili ređe grafiku na testiranja, poneka memorija i to je to. Podrške u smislu nekog sponzorstva nema na vidiku, izuzetno smo malo tržište i možda zbog toga i neinteresantni u nekom smislu, tako da se sve svodi na samofinasiranje, a to već postaje dosta veliki problem…
Benchmark: Osim troskova koji su daleko od beznačajne stavke, drugo pitanje je i neophodno vreme da bi se OC-om bavio kvalitetno. Treba živeti i raditi, a ova zanimacija nemilice troši vreme. Ako se ne varam iz nekih vaših priča, čuveni Hypro se povukao jer mu je supruga zabranila da troši vreme na OC 🙂 I ti si sam prošle godine najavljivao da ćes malo da spustiš gas…
– Prošle godine sam uplovio u bračne vode i samim tim obaveze su veće, kada se i porodica proširi onda će vremena biti izuzetno malo, tako da će sigurno doći do smanjenja inteziteta, ali se želja sigurno neće izgubiti.
Benchmark: Secam se vremena kada smo na Benchmarku pisali o overklokingu, davno to beše…to je bio tabu koji mnoge firme nisu odobravale. Danas su neka druga vremena, proizvođači sami već godinama forsiraju OC u nadi da će uređaje te klase uspešnije prodavati. Svedoci smo da, objektivno gledano, budućnost desktop računara nije ružičasta. Entuzijazma je sve manje, mobilne naprave su u fokusu čak i dojučerašnjih računarskih fanatika. Šta ti lično misliš, kakva je budućnost overklokinga, dokle će ova priča trajati?
– OC je kod vendor postao stvar prestiža, što delimicno OC sceni i ide na ruku. Slažem se sa tobom da je ekspanzija mobilnih uređaja prisutna , i da će potreba za desktopom biti sve manja u godinama koje slede, ali se nadam da to tržište neće iščeznuti u narednom periodu.
Benchmark: Otkrijmo tajnu tvog imena na Benchmark forumu čiji si član godinama unazad. Perica_barii je ime svima mnogo poznatije od Dušana Nikočevića…
– Perica je ostalo iz viceva, ispočetka je bilo Perica_bar (Bar – grad u kojem trenutno zivim) ali par kolega na benchforumu (moderatora ) posle jedne večeri kada sam seo pa par sati odgovarao na teme (trebalo je nakupiti postova za oglase, jelte.. ) je smatralo, citiracu, “da niko ne moze toliko da zna” pa su me banovali, dodavši jedno i postalo je Perica_bari, ali je i taj nick poginuo u prepucavanjima sa moderatorima i onda je nastao Perica_barii koji se i zadržao i pod kojim sam poznat u širim OC krugovima (hwbot.org).
Dušanu se puno zahvaljujemo na izdvojenom vremenu, a sledeće srede ćemo se ponovo sresti na surčinskom aerodromu. Moskva – Seul – Taipei…nadamo se da ćemo imati prilike da “uhvatimo muštuluk” i našim posetiocima i Dušanovim navijačima javimo dobre vesti. Posetioci Benchmarka imaće prilike da vide mnoštvo fotografija i video zapisa sa lica mesta, da osete makar delić atmosfere. Mi se iskreno nadamo da će tim HW Gurus ove godine zabeležiti još bolji plasman nego prethodne: iskusniji su, stariji, uigraniji, treme ne sme biti. Jasno je nakon svih tih oborenih svetskih rekorda da pripadaju svetskom kremu overklokera, vreme je da se zabeleži i neki ozbiljan rezultat na ovakvom takmicenju. Verujemo da momci to mogu, već ovog puta. Srećno!