Nacionalni park Tara je 2014. godine pogodio požar katastrofalnih razmera u kome je izgorelo preko 70 hektara šume. Šteta je nemerljiva, nacionalni park i rezervat prirode pretrpeli su ogromne posledice u velikom šumskom požaru protiv koga su se skoro mesec dana borili meštani, vojska i zaposleni u Nacionalnom parku. Sve je to ostavilo ogromne posledice na kompletan ekosistem i napravilo direktnu štetu u iznosu od oko dva miliona evra, što je za ovo nerazvijeno područje nenadoknadiv gubitak. Sa emotivne strane gledano, ovo je ostavilo ogromne posledice na radnike preduzeća Nacionalni park Tara i sve kojima je ovaj rezervat prirode na srcu. Ali, od nečega se mora krenuti…i pronašli su ko može da pomogne…
Istorija kaže da je kompanija Toshiba pre nekoliko decenija direktno učestvovala u izgradnji hidrocentrale “Bajina Bašta” što nije ostalo zaboravljeno. Toshiba je takođe društveno odgovorna kompanija koja izuzetno vodi računa o očuvanju životne sredine i oseća odgovornost da prirodi vrati makar deo onoga što joj svakodnevno redom oduzimamo. Koincidencija takođe govori da je Toshiba osnovana 1875. godine – iste one godine kada je naš najpoznatiji botaničar, Josif Pančić u Zaovinama otkrio čuvenu Pančićevu omoriku. Da slučajnostima tu ne bude kraj: Toshiba je globalno zacrtala da do 2025. godine, kada slavi 150 godina kompanije, zasadi širom sveta milion i po novih sadnica…i tako smo se u organizaciji kompanije Toshiba i njenog distributera u Srbiji – kompanije CT Computers, našli prethodne nedelje u Zaovinama, na specijalnom zadatku. Preko 50 partnera kompanije Toshiba, kao i izvestan broj novinara, zajedno su dali svoj doprinos u pošumljavanju Nacionalnog parka Tara.
Koliko je ceo ovaj poduhvat važan kako za naše domaćine, tako i za kompaniju Toshiba, najbolje govori dolazak višečlanog tima iz inostranstva, na čelu sa potpredsednikom kompanije, gospodinom Imai Takeshijem. Uz lokalne predstavnike kompanije kao i partnere iz CT Computersa, organizovan je početak akcije pošumljavanja u Nacionalnom parku Tara: u sklopu te akcije Toshiba će pomoći da se zasadi ukupno 7500 novih sadnica do kraja godine. Toshiba će izdvajati novac od prodaje računara i tableta na srpskom tržištu, i direktno donirati novac JP Nacionalni park Tara, kako bi se plan i ostvario.
Znajte da ukoliko u narednom periodu odlučite da kupite laptop ili tablet kompanije Toshiba, i sami ste pomogli ovom projektu i da je zahvaljući baš vama, posađeno jedno novo drvo u Nacionalnom parku Tara
Moramo priznati jedno: tek kada zasadite prvo drvo u svom životu, nakon što čujete priču domaćina o požaru – postaje jasan razlog zbog čega smo se našli na ovom mestu, na ovom važnom zadatku. Osećaj je zaista fantastičan, sve to upotpunjeno ovakvim nacionalnim blagom, koga pretpostavljamo, nije imalo priliku da vidi barem 80 posto stanovnika naše zemlje.
Nakon akcije pošumljavanja, organizovana je i prigodna konferencija za novinare: kolika je važnost celog ovog poduhvata, govori i prisustvo ambasadora Japana u Srbiji, gospodina Masafumi Kurokija, koji je specijalno ovom prilikom, i sam došao da pozdravi ovu zajedničku akciju kompanije Toshiba i Javnog preduzeća Nacionalni park Tara.
Ostali smo impresionirani emotivnim nastupom naših domaćina iz JP Nacionalni park Tara: načinom na koji su se pripremili za ovaj događaj, sjajnom prezentacijom, velikom ljudskom zahvalnošću upućenoj kompaniji Toshiba koja je pomogla da se sa akcijom pošumljavanja i otklananjanja štete, konačno i započne.
JP Nacionalni park Tara i kompanija Toshiba
započeli pošumljavanje izgorelih oblasti na Tari
Počela prva akcija obnove šumskih ekosistema Tare od požara 2012. godine
Akcijom „Toshiba ume da posadi šume“ obuhvaćene i parcele u privatnom vlasništvu meštana Tare
Nacionalni Park Tara na globalnoj ekološkoj mapi korporacije Toshiba
Tara, Bajina Bašta, 3. oktobar 2014. – JP Nacionalni park Tara i kompanija Toshiba započele su danas obnovu šuma u Nacionalnom parku Tara koje su uništene u katastrofalnim požarima tokom 2012. godine.
Prvim zasadima sadnica omorike u oblasti Zaovine, zaposleni u ovim organizacijama označili su početak aktivnosti sadnje ukupno 7.500 novih sadnica omorike, smrče i bora, koje će u zavisnosti od vremenskih prilika biti izvedeno u oktobru i početkom novembra.
Sredstva za nabavku i sadnju sadnica obezbedila je i donirala kompanija Toshiba u sklopu eko akcije „Toshiba ume da posadi šume“, nakon čega će brigu i nadzor nad pošumljenim površinama preuzeti stručnjaci JP NP Tara.
Ovo je prva veća akcija sanacije štete i obnove eko sistema Tare narušenog požarima, kojom će biti pošumljeno 3 hektara parcela uglavnom u privatnom vlasništvu meštana Zaovina, gde je na području zaštitne zone Nacionalnog paka Tara u požaru 2012. godine izgorela gotovo 1/3 šuma.
Eko akcija „Toshiba ume da posadi šume“ deo je globalnog projekta grupacije Toshiba za umanjivanje posledica globalnog zagrevanja i očuvanja biodiverziteta na planeti, koju je takođe podržala i Ambasada Japana u Republici Srbiji.
„Zahvaljujući donaciji kompanije Toshiba započeli smo obiman i dugotrajan projekat obnove požarima narušenog ekosistema Tare. To je proces u kome ćemo brinuti o obnavljanju i očuvanju šuma i svih bioloških specifčnosti ovog podneblja. Ovo je izuzetno značajan korak koji će, nadamo se, predstavljati zamajac šire obnove, kako bismo i budućim generacijama meštana i posetilaca Tare mogli da zaveštamo sva njena bogatstva u kojima smo i sami uživali”, izjavila je ovom prilikom Milica Tomić, pomoćnica direktora JP NP Tara.
„Toshiba je korporativni građanin naše planete, organizacija posvećena ljudima i budućnosti, a budućnost će biti upravo takva kakvom je danas gradimo. Zato i u Srbiji aktivno učestvujemo u akcijama obnove i očuvanja životne sredine kao i bilo gde drugde na svetu. Nadamo se da ćemo ličnim primerom i kampanjom „Toshiba ume da posadi šume“ podstaknuti i druge da se uključe i doprinesu obnovi i očuvanju Tare – dragulja Srbije i ove planete“, istakao je istom prilikom Imai Takeši (Imai Takeshi), asistent potpredsednika kompanije Toshiba u Evropi, i dodao da će poznata japanska korporacija do 2025. godine posaditi million i po sadnica drveća širom sveta i na taj način obeležiti jubilarnih 150 godina postojanja.
O požaru na Tari 2012. godine.
Na području zaštitne zone Nacionalnog paka Tara u Zaovinama u požaru 2012. godine izgorela je gotovo 1/3 šuma.
Šume zahvaćene požarom uglavnom su u privatnom vlasništvu, a lokalno stanovništvo nema sredstava da izvrši sanaciju i pošumnjavanje.
Požar je naneo velike štete u ekološkom i ekonomskom pogledu – potpuno ili delimično su uništeni šumski kompleksi, a na tom području bile su zabeležene i brojne retke biljne vrste, od kojih su neke karkateristične samo za to područje.
Cilj projekta obnove, „Zelena vizija Tare“, doprinos je očuvannju prirode i šumskih ekosistema na širem području Nacionalnog parka Tara, kroz obnovu šumskih eksositema na požarištu na planini Tari u saradnji sa šumovlasnicima.
Uz revitalizovane šumske zajednice na požarištu na planini Tari, cilj projekta obnove je i da lokalno stanovništvo bude edukovano o značaju šuma i opasnostima od požara.
O akciji Toshiba ume da posadi šume
Grupacija Toshiba sa oko 210.000 zaposlenih u svetu, aktivno pruža pomoć u postradalim područjima, uključujući i donacije nakon zemljotresa i prirodnih katastrofa koje se dešavaju širom sveta.
U okviru eko akcije i kampanje „Toshiba ume da zasadi šume”, od svakog prenosivog računara i televizora prodatog u Srbiji Toshiba donira novac za kupovinu sadnica za NP Tara, po modelu „jedan uređaj – jedna sadnica”.
Jedinstvena eko obeležja na Toshibinim proizvodima do kraja ove godine ukazuju na priliku građanima da svojim izborom uređaja doniraju sadnicu i ostave vrednu zaostavštinu budućnosti i životnoj sredini.
O Nacionalnom parku Tara
Najveći deo planine Tare je zaštićen kao područje od nacionalnog značaja – Nacionalni park. Vrednost Tare prepoznata je i na međunarodnom nivou pa se nalazi na preliminarnoj listi za UNESCO svetsku prirodnu baštinu.
Pored Pančićeve omorike i Pančićevog skakavca, šume Tare skrivaju i retke vrednosti poput najveće populacije medveda u Srbiji, najgušće populacije surog orla u Srbiji, najbrojnije populacije dugorepe (uralske) sove u Srbiji, a tokom 2013. godine ovde je pronađeno i prvo gnezdo male sove na Balkanu.
O kompaniji Toshiba
Toshiba je vodeći svetski proizvođač, dobavljač rešenja i prodavac naprednih elektronskih i električnih proizvoda i sistema.
Grupacija Toshiba unosi inovaciju i maštu u širok spektar delatnosti: digitalne proizvode, uključujući i LCD TV uređaje, prenosive računare, rešenja za maloprodajui višenamenske uređaje; elektronske uređaje, uključujući i poluprovodnike, proizvode i materijale namenjene skladištenju i čuvanju podataka; industrijske i društvene infrastrukturne sisteme, uključujući i strujne generatore, pametna rešenja lokalne zajednice, medicinske sisteme, pokretne stepenice i liftove kao i kućne aparate.
Toshiba je osnovana 1875. godine i danas pokreće globalnu mrežu od preko 590 udruženih kompanija, sa ukupno 206.000 zaposlenih širom sveta i godišnjom prodajom koja premašuje 5,8 triliona jena (61 milijardu američkih dolara). Posetite web stranice korporacije Toshiba na www.toshiba.co.jp/index.htm.
Toshiba Europe GmbH, sa sedištem u Nojsu (Neuss) u Nemačkoj, u potpunom je vlasništvu korporacije Toshiba Corporation iz Tokija.