Filip Majkić i Bojan Dančuo
Telenor Pametna mreža i Mapa pokrivenosti
Telenor je 16. septembra objavio kako je u okviru projekta “Pametna Mreža” završio obnavljanje mrežne infrastrukture na teritoriji Beograda i Vojvodine. Ovaj projekat je započet još sredinom 2010. godine i jedna je od najvećih kapitalnih investicija Telenora od dolaska na tržište Srbije. Po završetku renovacije, koji se očekuje do februara 2012. godine, Telenorova Pametna mreža će biti jedna od najkvalitetnijih u Evropi. Obnavljaju se svi vitalni delovi mreže, od radio i transportne mreže, do jezgra i servisnih platformi, a koristi se oprema najpoznatijih svetskih proizvođača, kompanija Huawei, Ericsson i Nera.
Korisnici mogu da provere pokrivenost signalom Pametne mreže u svojoj ulici ili mestu pomoću interaktivne mape pokrivenosti, koja se nalazi na adresi www.telenor.rs. Mapa će biti redovno ažurirana u skladu sa napredovanjem radova. Na istoj mapi mogu se locirati i sve Telenorove prodavnice i Internet parkovi koje je otvorio Telenor.
Kada početkom 2012. godine cela 3G mreža bude kompletno unapređena, svi korisnici data usluga Telenora u okviru pokrivenosti 3G signalom će imati veoma brz pristup Internetu, u većim gradovima sa brzinama prenosa podataka čak i do 21 Mb/s. Ovako visoke protoke obezbeđuje savremena HSPA+ tehnologija, kao poslednji korak u evoluciji ka 4G sistemima javne mobilne telefonije.
Tehnologije:
GSM (Global System for Mobile Communications)
Mobilne mreže u Evropi se baziraju na GSM standardu. GSM je međunarodni standard za digitalne mobilne komunikacije, primenjuje se u mnogim zemljama i prilagođen je transmisiji glasa. GSM se stalno unapređuje novim i sve moćnijim tehnologijama za prenos podataka, koje se primenjuju i u Telenor mreži u Srbiji. U ovom trenutku, Telenor GSM mreža pokriva gotovo 90% teritorije i 95% populacije u Srbiji.
GPRS (General Packet Radio Services)
GPRS omogućava brži prenos podataka preko GSM mobilne mreže i često se smatra 2,5. generacijom mobilne telefonije. Sredstva mreže se koriste samo kada se podaci zaista šalju ili primaju. Naplaćuje se samo stvarni obim transfera podataka.
EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution)
EDGE prestavlja unapređenu GSM mrežu. Omogućava znatno veći propusni opseg i bržu transmisiju podataka, korišćenje novih aplikacija i veći kapacitet za mobilne korisnike. Ova usluga je uvedena novembra 2004. godine.
UMTS (Universal Mobile Telecommunications System)
UMTS je jedna od tehnologija treće generacije mobilne telefonije. U odnosu na GSM ova mreža osim telefonije omogućava i uspostavljanje video poziva. Paketski prenos podataka se odvija brzinom od 384Kb/s prilikom download-a i 64Kb/s prilikom upload-a. UMTS mreža je počela sa komercijalnim radom 1. marta 2007.
HSPA (High-Speed Packet Access)
HSPA je komunikacioni protokol u UMTS mrežama koji omogućava veće brzine prenosa podataka, veći kapacitet uz smanjeno kašnjenje. Rešenje koje je Telenor primenio podržava maksimalne brzine do: 14.4 Mb/s za download (HSDPA) i do 2 Mb/s za upload (HSUPA).
HSPA+
HSPA+ je najnoviji korak u evoluciji ka 4G sistemima. Ova tehnologija koja će na kraju renovacije biti dostupna u većim gradovima u Srbiji obezbeđuje korisnicima Telenor Internet usluga maksimalne protoke do 21 Mb/s za download i do 5.76 Mb/s za upload.
Trenutna pokrivenost Telenor signalom
2G (GPRS i EDGE)
3G (HSDPA)
3G+ (HSPA i HSPA+)
Kako biste iskoristili maksimalnu brzinu Interneta, morate naravno imati odgovarajući uređaj koji podržava najnovije standarde, kao i odgovarajući tarifni paket. Ovo se lako može videti na osnovu Telenor Surfuj paketa, gde različiti paketi imaju različita brzinska ograničenja.
U paketu SURFUJ 2 GB dobija se 2GB Interneta u maksimalnoj brzini prenosa, sa tim što je 1GB na raspolaganju uvek, a 1GB dodatnog saobraćaja može da se iskoristi od 0 do 6h. Paket SURFUJ 10GB sadrži 10GB saobraćaja u maksimalnoj brzini, od čega je 5GB na raspolaganju uvek, a dodatnih 5GB koristi se od 0 do 6h. Paket SURFUJ 10GB sa studentskim popustom je dostupan samo uz modem za računar. Ovaj popust mogu da ostvare studenti do 27 godina starosti, uz važeći lični dokument ili indeks. U paketu SURFUJ 30GB, 15GB se koristi bilo kada, a dodatnih 15GB u punoj brzini je na raspolaganju od 0 do 6h. Kada se potroši saobraćaj u maksimalnoj brzini prenosa, do kraja meseca može da se nastavi pristup Internetu bez dodatne naplate, smanjenom brzinom.
Benchmark je imao priliku da intervjuiše kompletan tim stručnjaka koji je radio na interaktivnoj mapi. Tim su činili:
Luka Marović, master inženjer telekomunikacija, koordinator za pokrivenost i kvalitet mreže u okviru odeljenja za marketing proizvode, član mobile broadband tima.
Predrag Marković, diplomirani inženjer telekomunikacija, stručnjak za operacije u mobilnoj mreži, takođe se bavi razvojem softvera i testiranjem novih uređaja.
Goran Milosavljević, senior softver inženjer, sa specijalizacijom u oblasti internet usluga i integracije Telco sistema.
Saša Pletikapa, interaktivni web programer i dizajner, član web tima u okviru departmana za marketinške komunikacije.
Mr Nataša Begović, magistar telekomunikacija, ekspert iz oblasti planiranja i optimizacije radio pristupne mreže.
Milovan Borjanić, specijalista za drajv testove i merenje nivoa signala i brzine prenosa podataka, takođe je nadležan za izradu i eksportovanje mapa iz softvera za planiranje mreže i referenciranje pomoću odgovarajućih softverskih alata u google earth i druge user-friendly formate.
Mi im se još jednom zahvaljujemo na srdačnosti i ljubaznosti.
Benchmark: Za početak, čestitke na privođenju kraju ovako obimnog i teškog posla. Koliko je vremena trebalo da se izvrše sva neophodna testiranja i sastavi koherentna mapa sa pregledom kvaliteta signala?
Telenor tim: Od trenutka kada smo dobili zeleno svetlo u pravnom smislu, obzirom da Telenor interaktivna mapa kao podlogu koristi Google mape, za sve procese neophodne za realizaciju aplikacije, počev od generisanja probnih slika pokrivenosti, faze testiranja i definisanja svih servisa, pa sve do detaljnog programiranja same aplikacije za sajt, bilo je potrebno oko mesec dana.
Benchmark: Imate li neke anegdote za naše čitaoce, neke interesantne specifične situacije i probleme sa kojima ste se susretali tokom rada na projektu razvoja interaktivne mape?
Telenor tim: Naravno, u ovaj projekat bilo je uključeno više ljudi iz različitih sektora kompanije, a najzanimljivije je bilo kada se došlo do preciznih provera tačnih lokacija naših prodavnica na mapi. U projekat su se uključili uključili i naši menadžeri prodavnica i prodavci koji su uz pomoć GPS-a na svojim telefonima merili koordinate. Svako je merio za prodavnicu (lokaciju) za koju je zadužen, a zatim su nam slali podatke u Beograd kako bismo sve spakovali u jedan zajednički fajl. Na taj način su praktičnoikolege iz prodaje učestvovali u celom projektu.
Benchmark: Koliko je u stvari problematično kreirati ovakvu interaktivnu mapu u Srbiji, gde dostupnost tehnologija značajno varira između pojedinih regiona zemlje?
Telenor tim: Naše kolege koje se bave planiranjem mobilne mreže raspolažu sa detaljnim podacima o pokrivenosti signalom u svim delovima Srbije. Veći problem u ovom slučaju je bio da se ti podaci opokrivenosti generisanim u specijalnom softveru prilagode formatu koji bi mogao da se iskoristi za web, a koji bi istovremeno omogućio korisniku da na jako pristupačnoj i popularnoj platformi kao što su Google mape proveri pokrivenost Telenor mreže.
Benchmark: Šta je u stvari „pametna mreža“, možete li našim čitaocima približiti taj termin?
Telenor tim: Pametna mreža podrazumeva sve ono što čini našu mrežu jednom od najsavremenijih u Evropi. Unapredili smo kompletnu postojeću infrastrukturu Telenor mobilne mreže, a sami projekat renovacije jedna je od najvećih kapitalnih investicija još od dolaska na tržište Srbije.Uz već provereni kvalitet govornih komunikacija, Telenor Pametna mreža obezbeđuje znatno veći kapacitet i brzinu protoka podataka i na taj način obezbeđuje najbolje internet iskustvo na bilo kom uređaju: pametnom telefonu, tabletu ili laptopu. Takođe, Telenorova Pametna mreža je u potpunosti spremna za 4G evoluciju (LTE).
Benchmark: Koje sve opcije korisnik ima na raspolaganju kada proverava pokrivenost? Koliko je samu mapu lako koristiti?
Telenor tim: Što se tiče pokrivenosti signalom, korisnik može da proveri pokrivenost za četiri tipa servisa: pozivi i poruke (standardna 2G mreža – GSM), osnovni Internet (pristup Internetu preko 2G mreže – GPRS i EDGE), brzi Internet (pristup Internetu preko 3G mreže – WCDMA/HSDPA) i najbrži internet (tzv. 3G+ mreža, poslednji korak u evoluciji ka 4G sistemima – HSPA, odnosno HSDPA i HSUPA, i HSPA+).
Takođe, interaktivna mapa daje korisniku mogućnost da vidi lokacije svih Telenor prodavnica kao i Internet parkova. Ono što je još bitno naglasiti jeste da mapa radi i na računaru i na telefonu i na tabletu, a postoje verzije i u manjoj i u većoj rezoluciji, upravo namenjene različitim uređajima i brzini sa koje se pristupa interaktivnoj mapi.
Google podloga omogućava dodatne opcije kao što su pretraga (do nivoa ulice), satellite view, kursor…
Benchmark: Koliko ste zadovoljni pokrivenošću zemlje, da tako kažemo, bržim varijantama tehnologija prenosa, i šta će biti učinjeno u narednom periodu da se to unapredi?
Telenor tim: Nema sumnje da smo trenutno najbolja mreža za prenos podataka u Srbiji, ali postoji još dosta prostora za dodatno širenje naše 3G mreže koja bi omogućila korisnicima još efikasnije korišćenje internet servisa. Jedan od ključnih ciljeva nam je da obezbedimo 3G signal svim manjim mestima u Srbiji. Naravno, stalno unapređivanje mreže koja će pratiti apsolutno sve najsavremenije trendove i tehnologije sa izrazito velikim brzinama prenosa podataka i obezbeđivati veoma širok spektar servisa za naše korisnike ostaje naš glavni prioritet.
Benchmark: Koje su najveće prepreke za unapređivanje kvaliteta mreže?
Telenor tim: Najveći problem za unapređenje naše mreže vezani su za regulativu i izdavanje svih neophodnih dozvola za telekomunikacionu infrastrukturu. Različito tumačenje zakonske regulative od strane nadležnih gradskih i opštinskih organa, koji nam i pored adekvatnih rokova utvrđenih u novim pozitivnim zakonskim propisima, dovodi do neplaniranih kašnjenja u ishodovanju potrebnih dozvola za izgradnju infrastrukture, instalaciju i puštanje u rad elektronske komunikacione opreme.
Takođe i podzakonski akti, odnosno procedure usvojene prema novim pozitivnim zakonskim propisima, mogu nepotrebno da iskomplikuju i produže rokove u ishodovanju potrebnih dozvola.
Naš strateški cilj je zadovoljstvo korisnika, a on je ostvariv kroz konstantno unapređivanje naše mreže i razvijanje najsavremenijih tehnologija , ali taj faktor takođe ne zavisi samo od nas, već i od dobijanja svih relavantnih licenci za pružanje servisa na vreme.
Benchmark: Kakve sve prepreke postoje kada govorimo o kvalitetu signala? Na šta se sve može naići u praksi što bi dovelo do manjih ili većih odstupanja u odnosu na projektovano?
Telenor tim: U radio (mobilnim) komunikacijama, za razliku od sistema baziranih na kablovskom prenosu signala, medijum za prenos je bežičan. Okruženje kroz koje se prostire signal je promenljivo, što za posledicu ima i promenljiv nivo prijemnog signala. Nivo prijemnog signala zavisi od emisione snage i uslova prostiranja signala (rastojanja od bazne stanice refleksija, prepreka…), kvaliteta prijemnika, mikrookruženja u kom se prijemnik nalazi tako da mape ne garantuju u potpunosti nivo signala u konkretnoj tački. Precizno modelovanje prostiranja signala je gotovo nemoguće, ali modeli koji se koriste u velikoj meri kvalitetno određuju nivo prijemnog signala. Odstupanja projektovanog i stvarnog nivoa polja mogu da nastanu usled specifičnih uslova prostiranja signala na nekoj mikrolokaciji (koji nisu obuhvaćeni modelom), usled konačne rezolucije mape terena (100m,25m), ažurnosti mape koja se koristi (novi objekti, rastinje, itd.) kao i od trenutnog opterećenja mreže (važi za 3G mrežu u zoni servisne ćelije). Kada govorimo o data uslugama, treba imati na umu da se ponuđeni protok koji može da obezbedi odgovarajuća bazna stanica (ćelija) deli između korisnika koji zajednički dele te resurse.
Benchmark: Koje tehnologije koristi interaktivna mapa i hoćete li nastaviti da je usavršavate i unapređujete?
Telenor tim: Telenor interaktivna mapa koristi kao podlogu Google Maps API, tako da sve funkcionalnosti koje pruža Google Maps, imamo i ovde. Unošenjem naziva grada, naselja, ulice ili objekta i drugih geografskih odrednica u polje za pretragu dobićete rezultate koji su sadržani u Googlovoj bazi podataka. Cela aplikacija je razvijena tako da se odabirom odrađenog radio dugmeta odabere jedan od četiri ponuđena servisa, a označavanjem nekog od polja, Telenor prodavnice i Internet parkovi se prikazuju na mapi.
Pored redovnog ažuriranja usklađenog sa razvojem mreže, radiće se i na unapređenju mape, poboljšanju postojećih opcija i uvođenju novih, naravno, u skladu sa Pametnom mrežom i na osnovu korisničkog iskustva.
Benchmark: Koji je vaš naredni projekat?
Telenor tim: U Telenoru se svakodnevno radi na raznim projektima i inovacijama, ali krajni cilj svake inicijative je da se direktno ili indirektno omogući najbolji doživljaj i iskustvo krajnjeg korisnika, kada su u pitanju servisi koje pruža Telenor, sada već Telenorova Pametna mreža. Što se tiče konkretno projekata našeg tima, uveliko se pripremaju neki novi procesi koji će biti još vise orijentisani ka samim korisnicima, ali naravno više detalja o tome ćete saznati kada se projekat privede kraju, što će na neki način predstavljati zaokruženu celu priču o Pametnoj mreži.
Benchmark: Šta je sve Telenor želeo da postigne ovakvim projektom?
Telenor tim: Jedno od najčešcih pitanja korisnika kada je mreža u pitanju, odnosi se na pokrivanje mreže. Da li imaju signal u nekoj ulici i kakav je kvalitet signala? Gde su dostupne nove tehnologije poput HSPA+? Interaktivna mapa, bazirana na Google mapama, nudi odgovore na ova pitanja, na vizuelan način i jednostavna je za razumevanje, a moto kojim smo se vodili bio je da slika govori više od 1000 reči.
Benchmark: Od kakvog je značaja mogućnost brze i lake dostupnosti informacija o kvalitetu mreže za građane Srbije?
Telenor tim: Pokrivenost signalom je osnovni preduslov za korišćenje mobilnih servisa. Stoga je dostupnost ove informacije bitna kako za postojeće tako i za buduće korisnike naše mreže. Informacija da imate signal naše mreže u nekom gradu, npr. Novom Sadu, nije kompletna informacija. Priroda mobilne tehnologije je takva da nivo signala varira od tačke do tačke, od ulice do ulice. Mapa na transparentan način pokazuje pokrivenost na čitavoj teritoriji Srbije i nudi mogućnost da proverite signal tačno na mikrolokaciji koja vas zanima.
Kako se Pametna mreža siri svakodnevno, i mapa će se u skladu sa radovima i ažurirati. Na istoj mapi mogu se locirati i sve Telenor prodavnice i Internet parkovi u Srbiji koje je otvorio Telenor.
Benchmark: Smatrate li da je edukacija ovog tipa važna za korisnike i šta planirate u tom smislu kao naredne korake?
Telenor tim: Telenor je prvi mobilni operator koji je počeo da priča o realnim prosečnim brzinama koje korisnici mogu da dobiju u našoj mreži. Praksa do sada je bila da operatori uglavnom pominju maksimalne teoretske brzine. Primera radi, HSPA+ tehnologija pruža maksimalnu teoretsku briznu od 21Mbps. Ova teoretska brizna može da se ostvari samo u idealnim uslovima, na primer, da uređaj (modem, telefon, tablet) podržava tu maksimalnu brzinu, da nema drugih korisnika na baznoj stanici i da se nalazi praktično ispod same stanice. U realnom zivotu, mnogo korisnika istovremeno koristi mrežu, oni se nalaze na određenoj udaljenosti od bazne stanice, signal koji dopire do njih može da ima neke fizičke prepreke kao što su zgrade, drveća i sl. tako da terorijske brzine nisu dostupne u praksi. Dakle, kada govorimo o realnim brzinama, one se kreću se od 6-9 Mbps pri preuzimanju sadržaja. Ovi podaci se nalaze na našem sajtu, a merenja je radila nezavisna kuća. Telenor je prvi operator koji je počeo da priča otvoreno korisnicima o realnim brzinama i da edukuje tržište u tom pravcu zato što ne želimo da obećavamo i reklamiramo ono što ne možemo da ispunimo, već samo ono što je realno.
Benchmark: U svetu je aktuelan fokus na podatke, tj. prenos podataka, kada su mobilne mreže u pitanju. Kakvi su planovi Telenora u narednom periodu u tom smislu?
Telenor tim: Mobilni internet saobraćaj se na globalnom nivou svake godine udvostručuje, što je posledica pojave sve većeg broja novih pametnih uređaja. Pristup Internetu je već postao svakodnevna potreba i navika velikog broja korisnika. Prvi smo operator u Srbiji koji je lansirao tablete u junu, zajedno sa novim tarifnim paketima “Surfuj” sa neograničenim Internetom. U narednom periodu, fokusiraćemo se na razvoj novih multimedijalnih sadržaja koje do sada nije bilo moguće pružiti zbog ograničenja brzine. Telenor ima bogato iskustvo u ovoj oblasti, pošto posluje u najnaprednijim tržištima kada su napredne tehnologije u pitanju poput Skandinavije. Ovo bogato iskustvo iskoristićemo u narednom periodu da i našim korisnicima ponudimo najsavremenije usluge poput onih koje se koriste u najnaprednijim tržištima.
Benchmark: Vidimo da kompanija pored mobilnih telefona, uključujući i sve zastupljenije pametne telefone, nudi i tablete, odskora i prenosne računare. Da li je to put kojim će Telenor i dalje ići i koliko je obezbeđivanje odgovarajuće infrastrukture u smislu kvalitetne mreže bitno za celokupno iskustvo korisnika?
Telenor tim: Napredak mrežne tehnologije prate i proizvođači uređaja. Novi uređaji, su sve zahtevniji po pitanju brzine. Na primer, za ispravno funkcionisanje pametnih telefona potrebna je brzina od 1-2 MB/s, za tablete 2-5 MB/s, dok je za laptop potrebno od 5 do 10 MB/s. Kada kažemo ispravno funkcionisanje, mislimo pre svega na pozitivno korisničko iskustvo. Ovi uređaji su i do sada ispravno funkcionisali, ali je korisničko iskustvo za neke aplikacije poput video striminga bilo loše zbog ograničene brzine. Puštanje nove mreže u rad prati i naša velika ponuda novih modela telefona, modema, tableta, i, od nedavno, laptopova. Naziv Pametna mreža nije slučajan. Naša mreža najnovije generacije je optimizovana da izvuče maksimum iz uređaja koji korisnik poseduje.
Benchmark: Kakvi su dalji planovi za unapređivanje 3G mreže, kako po pitanju unapređivanja maksimalnih kapaciteta, tako i po pitanju širenja rasprostranjenosti novih tehnologija na krajeve Srbije u kojima one još uvek nisu dostupne?
Telenor tim: Projekat renoviranja Telenorove mreže, započet sredinom 2010. jedna je od najvećih kapitalnih investicija Telenora od dolaska na tržište Srbije. Planirano je da mreža na teritoriji cele zemlje bude potpuno obnovljena do februara 2012. Obnavljaju se svi vitalni delovi, od radio i transportne mreže, do jezgra i servisnih platformi. Uporedo sa zamenom postojeće infrastrukture, radi se i na proširenju signala u mestima koja do sada nisu bila pokrivena. Kompletna 3G mreža podržava HSPA tehnologiju, dok će veći gradovi biti pokriveni sa HSPA+ tehnologijom. Osim toga, Telenorova Pametna mreža spremna je i za 4G tehologiju (LTE) kada se za to budu stvorili uslovi. Čim regulatorna tela budu definisala korišćenje spektra za LTE, Telenor će biti spreman da u kratkom roku postavi nove bazne stanice sa ovom tehnologijom.