Xerox rešenja za štampu nove generacije
Na samom početku ćemo se blago ograditi – iako su novi štampači bili povod našeg prisustvovanja pomenutoj konferenciji, samim tim i ovog teksta, oni neće biti glavni predmet teksta, premda će biti spominjani. Ovo nije test štampača, već priča o tome šta donose novi kancelarijski uređaji “ispod haube”, odnosno o tehnologijama koje radikalno menjaju način moderne štampe, uvid u delić onoga što nas čeka u narednim godinama – ili možda već sada, ako je verovati najvećim imenima print biznisa, gde Xerox i njegova podružnica Fuji Xerox svakako spadaju.
Prezentacija je započela fokusom na same uređaje. Imena koja su u skladu sa nomenklaturom kompanije, ali slabije upućenima malo znače. Obećanja o velikoj štedljivosti, odličnoj funkcionalnosti, nenadmašnoj jednostavnosti i ubedljivoj isplativosti. Međutim, mnogo smo puta slične stvari slušali i slična obećanja videli. Međutim, onda je krenula priča o tehnologijama koje se nalaze ispod hauba ovih aparata, i koja nas je naterala da zapamtimo imena Xerox Phaser 3010 i 3040 štampača i WorkCentre 3045 multifunkcionalca. Trglo nas je pominjanje nove tehnologije štampanja i sasvim drugačiji koncept tonera…
EA i EA-Eco toneri
Gospođa koja je držala prezentaciju je u dva pokreta izvukla ketridž tonera i uzela ga u ruku, kao što možete videti na slici. Radi se o objektu vrlo malih dimenzija, oblika valjka, koji se strahovito lako vadi i menja za bukvalno tri sekunde. Nije da proizvođači nisu obratili pažnju na tu stavku, ali je nama privuklo pažnju nekoliko stvari. Pre svega, vidite vrlo male dimenzije. Montaža je izuzetno laka i brza, a u kompaniji Xerox tvrde i da EA toneri troše oko 20% manje energije u radu u odnosu na konvencionalne tonere. Najzad, oni ne emituju nikakve “oporne mirise” i potpuno su neškodljivi. Tokom prezentacije je izrečeno da su potpuno bezbedni što se tiče čovekovog okruženja. Postoji čak i informacija da su potpuno neškodljivi sve i da ih stavite u usta, što je zaista nesvakidašnja stavka za sve nas koji pamtimo isparenja i razne materijale koji su nam ostajali po prstima dok smo se baktali sa tonerima svih vrsta i veličina.
O kakvim se tonerima zapravo radi? Reč je o kreaciji podružnice, kompanije Fuji Xerox, čija skraćenica zapravo znači Emulsion Aggregation. Eco odrednicu smo donekle već razjasnili, baš kao i generalno nižu potrošnju ovakvih tonera. Energetska efikasnost je bitna kada se radi o tonerima, budući da je proces fuzije u tonerima najzahtevnija stavka potrošnje štampača. Zavisno od modela i proizvoda, 50 do 80 odsto potrošnje štampača se koristi za instantnu fuziju pri visokoj temperaturi, koja zahteva dosta energije.
EA toner je hemijski toner koji koristi emulzionu agregaciju, hemijski proces koji omogućava kreiranje veoma malih, uniformnih čestica od još manjih (sub-mikronskih) komponenti tonera. EA proces je u stanju da distribuira te čestice na pravilan način, kako bi ostvario dobar kvalitet boje, te visok stepen uniformnosti u odnosu na konvencionalne tonere, kod kojih se koristi mehanički proces i “razbijanje” materijala koji se u toneru nalazi. EA toneri se dale dele na više podgrupa, u zavisnosti da li su značajnije performanse (EA-HG toneri) ili energetska efikasnost i neškodljivost (EA-Eco toneri). Nećemo vas dalje zamarati pričom o pigmentima, fuziji bez ulja, endžinima i slično. Bitno je samo da se objasni da konačan ishod donosi kvalitetnu štampu sa visokim stepenom pouzdanosti i malim troškovima održavanja, kao i eliminisanje “vremena zagrevanja”. Naime, štampači koji koriste ove tonere uopšte ne moraju da se zagrevaju jer se fuzija ne vrši na visokoj temperaturi. Oni su, zapravo, uvek spremni za direktno štampanje.
Fuji Xerox je zapravo “napao” baš temperaturu fuzije, kreiranjem tonera koji je u stanju da obavlja fuziju na nižoj temperaturi. EA (Emulsion Aggregation) toneri generalno vrše fuziju na znatno nižoj temperaturi, barem 20 stepeni nižoj, što znači da im treba manje energije. Zapravo, kako se viskoznost menja, ovi toneri su u stanju da obavljaju ceo proces na temperaturi nižoj od 20 do 50 stepeni u odnosu na konvencionalna rešenja! Ceo proces rezultuje i nižom emisijom ugljen-dioksida, i otuda i Eco deo imena.
EA-Eco toneri nemaju uljanih elemenata, a posebno je interesantno što štampači sa ovakvim tonerima praktično “znaju” kako štampati na papirima zavisno od njihovog sjaja. Naime, na “čistim” papirima se štampa sa nižim sjajem, dok se na papirima višeg sjaja i štampa tome prilagođava. Ovo svakako nisu jedine varijante EA tonera, pošto osim EA-Eco i EA-HG tonera postoji još nekoliko varijanti, ali nema potrebe da zalazimo u te vrlo specijalizovane verzije. Držimo se onoga što se koristi u pristupačnim uređajima za ofis, kakvi su i bili predmet Xerox prezentacije.
Na gornjoj slici možete videti i skladišno mesto gde se ovakvi toneri čuvaju…
HiQ LED štampanje
Još jedna zanimljivost vezana za Xerox štampače koji su nam bili predstavljeni jeste tehnologija štampanja. Iskreno, nismo očekivali naročite inovacije na ovom polju, jer svi “znamo” da imamo pljuckavce i lasere, pa kome šta treba u zavisnosti od preferencija i potreba. Međutim, Xerox nas je potpuno iznenadio konceptom – LED štampe.
Zapravo, ovaj mehanizam štampanja nije ni slučajno nov. Nastao je pre oko 25 godina. Međutim, sve do danas, nije bio dovoljno razrađen niti pravilno integrisan da bi bio finansijski isplativ. Jednostavnost LED štampe je bila istovremeno i velika prepreka. Maksimalna rezolucija je bila ograničena na 600 dpi, rezultati štampe nisu bili na nivou, reprodukcija boja često nije bila ispravna. Konačno, najpoznatiji problem jesu bile nazubljene ivice, usled neadekvatno razrađene tehnologije. Tada je ona zapravo “ostavljena sa strane”, da bi je Xerox ponovo upotrebio za svoje proizvode.
Danas, pak, ovaj mehanizam Xerox koristi kako bi isporučio manje, tiše, pouzdanije, i u krajnjoj liniji, jeftinije štampače. LED tehnologija koristi isti fundamentalni elektrostatički metod nanošenja produkta tonera na papir. Međutim, za razliku od, na primer, laserske štampe, ne koristi se kompleksan sistem sočiva, rotirajućih ogledala, i tako dalje, već samo – LED, odnosno nizovi dioda. To donosi i akustične prednosti, odnosno štampu bez buke, pored prednosti kada su u pitanju dimenzije i utrošak materijala.
Fuji Xerox i Nippon Electronic Company (NEC) su izradili ovaj novi sistem “elektrofotografskog štampanja”, koji je eliminisao stare slabosti, među kojima je najizraženija bila uniformna ekspozicija (tačnije, nemogućnost postizanja iste), usled mnoštva izvora svetlosti kod LED glave za štampu. Takođe, gustina štampanja nije bila nešto što se moglo lako održati, ponovo zbog problema sa brojnim LED svetlima i mikro-razlika u njihovom intenzitetu. Kako bi prebrodili ove izazove, partneri su razvili multifunkcionalnu tehnologiju kalibracije intenziteta svetlosti visoke preciznosti, i ostvarili nivo koji je potreban za komercijalnu eksploataciju ovog tipa štampanja. U praksi, dobije se visok kvalitet štampe u još manjim uređajima. Nema motora potrebnog za ogledala, nema buke ni vibracija, a kako svaki element koji emituje svetlost zapravo formira jedan piksel, nema ni potrebe za optičkim sistemom skeniranja kao kada se koriste druge tehnologije štampe.
Korišćenjem novorazvijenih Self-scanning Light-emitting Device (SLED) uređaja, Fuji Xerox je uspeo da razvije još manje LED glave za štampanje. Takođe, razvijen je “all-in-one driving IC čip”, koji niveliše probleme sa uniformnošću ekspozicije, posebno kada se govori o višim rezolucijama. Novi čip kombinuje dva odvojena kola: LED kolo i novorazvijeno algoritamsko kolo DELICIS (Digitally-Enhanced Lighting Control Imaging) koje podešava karakteristike LE dioda i sočiva “u letu”. Sa ovim čipovima, nove LED glave za štampanje su u stanju da ostvare visok kvalitet slike i rezoluciju 1200 x 2400 dpi ekvivalentne dosadašnjim načinima štampe, uz zadržavanje prednosti LED mehanizma štampanja.
Za kraj, sami štampači
Nakon ovih saznanja, mogli smo da u potpunosti shvatimo šta zapravo donose Phaser 3010/3040 i WorkCentre 3045, koji postaju dostupni na srpskom tržištu. Reč je o modernim uređajima sa prilično intrigantnim i kvalitetnim pristupom, koji lako može promaći nekome ko ih posmatra samo sa aspekta njihove spoljašnjosti. Interesantno je, takođe, uzeti ove štampače u ruku i osetiti njihovu masu. Kao neko ko je svojevremeno bio zadužen za održavanje IT opreme u jednom gigantu domaće scene, verujte na reč, Xerox štampači su značajno lakši i to se odmah vidi. Pri tome, rade bez buke, bez zagrevanja, bez onog “zaletanja” na koje smo navikli, praćenog bukom.
Pored toga, nama se izuzetno dopalo što multifunkcionalac WorkCentre 3045NI podržava WiFi konekciju, što takođe donosi svojevrsnu eleganciju i lakoću upotrebe u kancelarijskom okruženju. Zapravo, novi štampači kompanije Xerox su i namenjeni pre svega za male kancelarije, ili za kućne korisnike sa potrebom po pitanju štampe. Brzina štampe od 20-24 stranice u minutu je nešto što će sasvim sigurno zadovoljiti praktično sve korisnike. Tu su i procesori od 150 do 300 MHz, 64 ili 128 MB memorije, i tako dalje. Dabome, multifunkcionalci, kako im i ime sugeriše, podržavaju skeniranje, faks, kopir funkciju, i slično.
Zaključak
No, nama nije bio prevashodni cilj da vas upoznajemo sa specifikacijama konkretnih modela. To možete i sami da uradite, a ovo nikako nije test štampača. Želeli smo da sa vama podelimo priču o novim tehnologijama za koje nam se učinilo da bi veliki broj naših čitalaca mogle zanimati.
Tehnološke inovacije su pravi put kojim treba ići, a ovaj put, čini nam se, Xerox je “pogodio žicu”. Reč je o vrlo interesantnom i inovativnom pristupu samoj srži tehnologije štampanja. Vrlo nas zanima kako će tržišno proći i kakav će biti odziv samih korisnika, te njihove reakcije. Prema onome što smo videli, očekujemo pozitivni fidbek.
Naravno, treba imati u vidu da se radi o visoko-kompetitivnom tržištu, gde se odavno više ne radi samo o ceni uređaja, već pre svega o ukupnim troškovima štampe, izraženim kroz rezervne delove i opremu za štampanje. Stoga mnogi proizvođači prodaju uređaje “u bescenje”, samo da bi zadržali tržišni udeo, dok samoj tehnologiji štampe i unapređivanju iste posvećuju malo ili nimalo vremena. Iskreno rečeno, cenimo inovacije i očekujemo da će i korisnici prepoznati sebe u tehnološkim pomacima, kakve ovom prilikom nudi Xerox. Sutra će to možda biti neko drugi, prekosutra treći, u bespoštednom nadmetanju koje je u svakom slučaju na radost i zadovoljstvo krajnjih korisnika.