Da li treba koristiti besplatne anti-virus programe, koje su prednosti i mane?

Besplatni anti-virus softver je možda sasvim dovoljan za vase potrebe. Ili možda nije

Da li treba koristiti besplatne anti-virus programe, koje su prednosti i mane?

Dobijate onoliko koliko i platite. To je ono što uvek kažu, zar ne? I dok to može biti istinito za mnoge stvari, situacija u slučaju anti-virus softvera je malo drugačija.

Postoje besplatna antivirus rešenja koja uživaju poverenje od strane velikog broja korisnika, a najpoznatiji među njima je Windows Security, ugrađen u Windows 11. Možda ne želite da platite za premijum funkcije ili možda ne možete da ih priuštite.

Da li je besplatni antivirus dovoljno dobar u 2024? Možete li proći bez plaćanja za pun paket antivirusnih alata i usluga? Ako je tako, koji su  nedostatci kojih morate biti svesni?

Prednosti: džabe je džabe

Glavni razlog popularnosti besplatnog antivirus softvera je to što je… besplatan. Ne morate ga plaćati. Možete ga imati odmah!

Bilo da je to Microsoft Defender i drugi povezani sigurnosni alati koji dolaze sa Windows sistemom ili kao samostalne aplikacije nezavisnih softverskih firmi kao što su: Avast, Malwarebytes, Avira i BitDefender, možete imati dodatnu zaštitu bez ikakvih troškova ili obaveza.

Uzimajući u obzir početne troškove novog PC ili laptop računara, plus bilo koji povezani softver koji vam može biti potreban za posao ili školu, ne plaćati pretplatu za softver koji brine o bezbednosti vašeg računara je prilično dobra stvar.

Nedostaci: kada ne plaćate za proizvod, vi ste proizvod

Od besplatnih naloga na društvenim mrežama do besplatnih poklona, besplatnih biltena i web stranica, preovladava maksima: ako ne plaćate za proizvod, onda ste vi proizvod.

Evo šta to znači za antivirusni softver: kompanije mogu sebi priuštiti da daju svoj softver besplatno jer gotovo sigurno prikupljaju vaše podatke za prodaju drugim stranama.

Sa besplatnim antivirusom, možete gotovo garantovati da programeri nekako naplaćuju svoj uloženi rad. Ako ne prodaju vaše podatke, onda vam verovatno puštaju oglase. Najverovatnije i jedno i drugo.

Godinama su postojale priče o velikim imenima na polju besplatnog antivirus softvera poput Avasta i AVG-a – koji prikupljaju korisničke podatke. Obe kompanije, sada u vlasništvu iste matične firme, otkrivene su 2020. da prodaju korisničke podatke preko podružnice Jumpshot, uključujući informacije poput navika pretraživanja i istorije pregleda.

Tu je i Kaspersky, koji ima besplatan antivirusni proizvod koji je povezan sa ruskim hakerskim naporima.

Prednosti: besplatna anti-virus zaštita je obično dovoljna

Savremeno iskustvo u radu sa Windows PC platformom je mnogo sigurnije nego ranije. Windows 11 dolazi sa nizom zaštitnih funkcija koje pomažu u zaštiti vaših podataka i vaših ličnih informacija na relativno sveobuhvatan način.

Kombinacija Microsoft Defender-a, Windows Firewall-a, SmartScreen-a, Secure Boot-a i drugih je dovoljna za većinu korisnika ako praktikujete dobre sigurnosne navike. To znači ne posećivati sumnjive web stranice, ne kliktati na linkove u email-ovima i privatnim porukama i ne preuzimati nasumične fajlove.

Ako želite dodatnu zaštitu, besplatni antivirus treće strane može se koristiti zajedno sa Microsoft Defender-om kako bi pružio više slojeva sigurnosti. Sve dok ažurirate svoj softver, trebalo bi da budete dobro zaštićeni od najčešćih pretnji.

Nedostaci: propuštate napredne anti-virus funkcije

Premijum antivirus rešenja rade mnogo više od zaštite od uobičajenih virusa. Njihovi anti-malware napori uključuju mašinsko učenje i AI za praćenje pretnji i preventivno blokiranje istih.

Neka od njih, takođe uključuju naprednu anti-ransomware i anti-phishing sigurnost, a neka nude naprednu zaštitu identiteta sa monitoringom dark web-a kako bi vas upozorili ako i kada vaši podaci procure ili se pojave na prodaji negde.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Premijum paketi takođe mogu imati porodične pretplate sa roditeljskom kontrolom i podrškom za više uređaja. To samo po sebi može biti vredno zlata, jer čak i jedna osoba ili jedan uređaj koji su ranjivi na napad, mogu ugroziti celu vašu mrežu.

Prednosti: laka, jednostavna zaštita

Koliko god mnoge napredne funkcije u premijum antivirus softveru bile sjajne i privlačne, nisu uvek potrebne, a za neke korisnike mogu biti komplikovane tako da ih zapravo nikada ne koriste.

Možda vam nije potrebno da štitite više uređaja. Ili već imate sigurno cloud rešenje za skladištenje. Koji god bili vaši razlozi, ako vam nije potrebna sveobuhvatna anti-malware rešenja, zašto plaćati za njih?

Besplatna antivirusna rešenja mogu pokušati da vas nadograde na premijum pretplatu, ali većina je prilično jednostavna za korišćenje. Nemaju gomilu pozadinskih procesa koji usporavaju vaš uređaj i ne “zagađuju” vas sa previše opcija. Vrednost im leži upravo u toj jednostavnosti.

Nedostaci: zaboravite na podršku

Besplatni antivirus je mnogo više bez intervencije nego premijum antivirus… i očekuje se da sami rešavate stvari do određene mere. Možda će postojati neka podrška, možda u vidu baze znanja ili foruma, ali sigurno neće biti uživo i sigurno neće biti tako sveobuhvatna.

Premijum podrška putem telefona i live chat-a često je uključena samo kao deo plaćenih antivirusnih paketa. Ako ne plaćate, nećete dobiti mnogo vremena od stvarne osobe ako nešto krene po zlu.

Malo je verovatno da će nešto poći po zlu, ali u slučaju da se dogodi, znajte da ste prepušteni sami sebi (ili tražiti pomoć od prijateljskih članova foruma).

Kada platiti za premijum anti-virus softver

Ako vam je u redu jednostavna, osnovna zaštita od najčešćih pretnji i ako vam je u OK da preuzmete svoju sigurnost u svoje ruke i ako možete rešavati probleme kada stvari ne rade, onda bi besplatni antivirus softver trebao da bude dobro i sasvim dovoljno rešenje za vas. Ali ako vam se ne dopada ideja da “budete proizvod,” ili ako želite sveobuhvatnu zaštitu sa naprednim funkcijama poput anti-ransomware mera ili praćenja krađe identiteta, ili ako jednostavno želite mir koji dolazi sa 24/7 live podrškom, onda platite za premijum antivirus, savetuje PC World.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (14)
  1. alex303

    Ne.

  2. CountMike

    Jok besplatne bre, ne pored ili umesto Defender-a a još važninji je Wondows update, većina je za krpljenje zaštitnpg systema. Džaba AV ako nisu Windows zakpljeni (a rupa ima koliko hoćeš). Ako baš mora ddtna zaštita, ond sam0o plaćeni sigurnosni systemi, ne zato što su mnogo bolji nego zbog podrške.

  3. DrK4j10

    Hmmm... možda i nisam u pravu, ali kako samo ja koristim laptop (i za posao, i za zabavu), poisključivao sam sve od sigurnosnih kerefeka što može da se isključi. Pu, pu, do sada NIKAD nikakav problem. Ne znači da ga neće biti, ali staro dobro "format c:" (da se arhaično izrazim) je lek za sve. Naravno, redovne kopije na eksternom disku su obavezne. Nije teško sa vremena na vreme šteknuti usb i kopirati bitno (poslovne stvari i dokumentaciju, slike i slično). Nekako sam ubeđenja da kako god bio dobar i AV i laptop/pc, AV definitvno usporava sistem. Druga je stvar kad su veće firme i više umreženih računara u pitanju, tu već nema dileme, dobar AV je obavezan (drugar je bio od strane hakera "zaključan", uz pretnju brisanja svega, i dobrooo je morao da se ispruži). I na kraju krajeva, baš moraš da budeš magarac da bi poverovao da ti je ujka iz USA ostavio xy zelembaća...

  4. alex303

    Hmmm... možda i nisam u pravu, ali kako samo ja koristim laptop (i za posao, i za zabavu), poisključivao sam sve od sigurnosnih kerefeka što može da se isključi. Pu, pu, do sada NIKAD nikakav problem. Ne znači da ga neće biti,

    To što ti nisi primetio nikakav problem ne znači da problema nema. Malware može biti dormant i da ništa ne radi. Može sam da se aktivira u određeno vreme/datum. Može se aktivirati daljinski. Sam sebe može da nadogradi i proširi funkcionalnost. Uopšte ne mora biti destruktivan. Može da radi u pozadini kao deo ogromne bot mreže, kao crypto ili data miner, ili kao proxy. Sve to može da radi a da ti to niti primetiš niti osetiš. Ti koristiš svoju mašinu, sve ti radi bez problema i ti stičeš utisak da je sve ok. Moraš iz glave izbaciti razmišljanje iz 80ih i 90ih gde se prisustvo malware manifestovalo gubitkom podataka, ogromnim zauzećem procesora i memorije...itd.

    ali staro dobro "format c:" (da se arhaično izrazim) je lek za sve.

    Ni približno tačno. Postoji malware koji može da inficira firmware ploče ili samog diska. Postoji malware koji može da inficira rezervne sektore SSD-a kojima ti nemaš pristup. Ništa od navedenog ne rešava kliše zvani "format c:".

    Naravno, redovne kopije na eksternom disku su obavezne.

    Naravno. Jer tako možeš da bekapuješ dormant malware. Pogotovo u container fajlovima tipa MKV ili XLSX. A da ne spominjem izvšne fajlove. Jezivo je koliko su ljudi i dalje security unaware.

    Nije teško sa vremena na vreme šteknuti usb i kopirati bitno (poslovne stvari i dokumentaciju, slike i slično). Nekako sam ubeđenja da kako god bio dobar i AV i laptop/pc, AV definitvno usporava sistem. Druga je stvar kad su veće firme i više umreženih računara u pitanju, tu već nema dileme, dobar AV je obavezan (drugar je bio od strane hakera "zaključan", uz pretnju brisanja svega, i dobrooo je morao da se ispruži). I na kraju krajeva, baš moraš da budeš magarac da bi poverovao da ti je ujka iz USA ostavio xy zelembaća...

    Da te podsetim da je godina 2024.

  5. CountMike

    Backup mora da bude "Offline", tj, isključen i nedostupan sem za vreme backup-a. Ni to nije potpuna zaštita jer je moguće da bekapuješ već inficirane fajlove/system. Ne radi se samo o virusima i sličnom malveru, system može da bude inficiran, da ti pokupi lozinke i svašta drugo aonda je kasno, "Format C: i reinstalacija windows-a ne radi ništa, jednom kada te provale, mogu da nastave gde su stali.
    Ako ti AV usporava system, to je znak za novi/bolji/brži system.

  6. CountMike

    PS. Plaćeni Macrium Refect backup program ima zaštutu za bekapovane podatke pa disk može da bude uključen svo vreme.

  7. To što ti nisi primetio nikakav problem ne znači da problema nema. Malware može biti dormant i da ništa ne radi. Može sam da se aktivira u određeno vreme/datum. Može se aktivirati daljinski. Sam sebe može da nadogradi i proširi funkcionalnost. Uopšte ne mora biti destruktivan. Može da radi u pozadini kao deo ogromne bot mreže, kao crypto ili data miner, ili kao proxy. Sve to može da radi a da ti to niti primetiš niti osetiš. Ti koristiš svoju mašinu, sve ti radi bez problema i ti stičeš utisak da je sve ok. Moraš iz glave izbaciti razmišljanje iz 80ih i 90ih gde se prisustvo malware manifestovalo gubitkom podataka, ogromnim zauzećem procesora i memorije...itd.

    Ni približno tačno. Postoji malware koji može da inficira firmware ploče ili samog diska. Postoji malware koji može da inficira rezervne sektore SSD-a kojima ti nemaš pristup. Ništa od navedenog ne rešava kliše zvani "format c:".

    Naravno. Jer tako možeš da bekapuješ dormant malware. Pogotovo u container fajlovima tipa MKV ili XLSX. A da ne spominjem izvšne fajlove. Jezivo je koliko su ljudi i dalje security unaware.

    Da te podsetim da je godina 2024.

    Sve je ovo u teoriji tačno, a ipak smo juče gledali kako entrprise level sigurnosni sofrware pravi štetu kakvu nikad nijedan malware nije uspeo da napravi. Neki gradovi u Americi su juče proglasili vanredno stanje, jer je sve stalo, policija, hitne službe, bolnice, banke, javni prevoz...

  8. alex303

    Sve je ovo u teoriji tačno, a ipak smo juče gledali kako entrprise level sigurnosni sofrware pravi štetu kakvu nikad nijedan malware nije uspeo da napravi. Neki gradovi u Americi su juče proglasili vanredno stanje, jer je sve stalo, policija, hitne službe, bolnice, banke, javni prevoz...

    Bravo. Savršen primer. Treba napomenuti i nedavne XZ i regreSSHion ranjivosti kojima su bili obuhvaćeni GNU/Linux i BSD derivati. Jedina razlika je u tome što je mitigacija ovih propusta mnogo brža na open source platformama. No system is safe.

  9. CountMike

    To su već enterprize level server i cloud problemi,

  10. Ali kad kompanija koja je povezana sa američkom vladom i najvećim svetskim kompanijama i čija je vrednost na berzi preko 80 milijardi dolara, napravi ovakvu grešku, kako možemo da verujemo da programeri u nekoj daleko manjoj kompaniji znaju šta rade i da neće da naprave neku sličnu glupost?

  11. Dok kompanija i zaposleni koji su izazvali problem ne budu direktno odgovorni i ne budu morali da nadoknade materijalnu i nematerijalnu štetu svim žrtvama problema, kao i da snose i eventualnu prekršajnu/krivičnu odgovornost, ovakve stvari će se dogadjati, u budućnosti sve više.
    Možda veće uključivanje AI u ceo proces razvoja i testiranja pomogne, no to ćemo (možda) videti.
    Pozdrav

  12. Desilo mi se par puta da Windows Defenderu uljezi prolete ispod radara. Posle je MBAM morao da spašava stvar...
    Sa Kaspersky Free već godinama nemam problem....

  13. @ alex303
    Smešno tebi ili ne, moje iskustvo je takvo.

  14. Da. Najpre pokrenem AdwCleaner i KVRT pa onda ako bude ozbiljnijih problema, tek onda instaliram antivirus.

Pridruži se diskusiji
Komentari su zatvoreni.
Možda vam se svidi