Milan Jović Ako ste igrali makar jednu od prethodnih Lego igara, sama mehanika će vam biti i više nego poznata. U pitanju je isto ono platformsko izvođenje iz čudne i nepraktične perspektive koja se često menja, sa fokusom na razbijanje, uništavanje, dizanje u vazduh, ali i izgradnju predmeta sastavljenih od Lego kocki. Dakle, tu je sve ono što nam se svidelo kod Lego igara, baš kao i ono što nije.
Tako i ovog puta srž igre čine zagonetke koje su sve samo ne mentalno zahtevne i uglavnom zahtevaju da preuzmete kontrolu nad likom koji ima odgovarajuć alat ili sposobnost za rešavanje problema. Tako kovač ima čekić kojim popravlja uništene topove, Will Turner može da baca sekire, dok agilna Elizabeth Swann skače daleko više od muškog dela družine, pa može da dosegne njima nedostupna mesta. Tu je i momak sa kuburom kao jedini sposoban da diže u vazduh gomile eksploziva i tako krči put ka sledećem delu nivoa. Ako pogrešnim likom pokušate da aktivirate neki mehanizam koji je deo zagonetke, iznda njega će se pojaviti sličica potrebnog alata ili avatar lika koji može da pokrene spravu, što znači da je zamaranje vijuga svedeno na najnižu moguću meru. Sa druge strane, očigledno je da je igra namenjena deci i roditeljima, pa je ovo u velikoj meri opravdano.
Međutim, može se reći da je ova Lego igra uskraćena za neke gameplay elemente koji su krasili prethodnu, poput rudimentiranog strateškog izvođenje, kao i deonice sa bitkama u svemiru. Naravno, nismo očekivali da kapetan Jack Sparrow upravlja svemirskim brodom, ali jesmo jurnjave i napucavanje sa brodovima iz neke polu-ptičje perspektive na primer. Međutim, ono što kapetan Jack ima je kompoas pomoću koga može da traži zakopano blago i iskopava razne predmete i pomagala. Ovo je rešeno vrlo jednostavno i neinspirativno i svodi se na praćenje tragova koji se pojavljuju na zemlji, sve dok ne stignete do crvenog “X” markera, odnosno mesta na kome je blago zakopano.
Tu su i borbe sa boss-ovima koje zahtevaju rešavanje zagonetki iz više nivoa, ne bi li mu naneli štetu i dokrajčili ga. Jedan od njih je i čuveni Kraken, čije džinovske pipke morate odlepiti sa broda gađajući ih topovima iz utrobe broda. Nakon toga akcija se seli na palubu i jarbole, kada je potrebno nekoliko puta upaliti fitilje eksploziva na njegovim leđima i poslati ga na dno mora gde mu je i mesto. Nivoi su vrlo simpatični, ali ni približno onoliko epski kao što je to bio slučaj sa prethodnom igrom. Neprijatelji se pojavljuju “na kašičicu”i uglavnom su tu samo da bi vas malo ometali u rešavanju zagonetki, pa ponekad možete da ih potpuno ignorišete, jer će se njima pozabaviti ostali likovi kojim upravlja AI. Tome treba dodati i to da imate neograničen broj života, što znači da ćete se vratiti tamo gde ste stali samo koji sekund kasnije, a jedini penal je par hiljada zlatnika manje u kasi, što ćete vrlo brzo nadoknaditi. Pored ogromnog broja objekata koje je moguće uništiti, a iz kojih iskaču gomile Lego zlatnika i srebrnjaka, tu su i neke skrivene Lego cigle i brodovi u boci, koji su obično zakopani ili se nalaze na teško uočljivim i nedostupnim mestima. Pored ovih, jedini razlog za ponovnim prelaženjem igre su otključavanje bonus nivoa i kupovina likova koje srećete usput, samo da bi popunili kolekciju sa njihovim avatarim, baš kao i u prethodnim igrama.
Za razliku od ogromnog broda koji je bio otvoren za istraživanje, vaša baza operacija je ovog puta svedena na malu luku u kojoj u bilo kom trenutku možete odabrati neko od četiri željena poglavlje, od kojih svaki prati istoimene filmove.
Prava je šteta što i ovaj nastavak pati od boljke koja prati i prethodne Lego igre, a ona je katastrofalno loša kamera koja se često premešta. Zato su skakutanje i kretanje naporni i konfuzni. Ipak, ovde je to primetno manje frustrirajuće u odnosu na Lego Star Wars, gde smo često morali da neprijatelje nišanimo laserskim topovima ili ih hvatamo i bacamo “Silom”. Ovde takvih momenata gotovo da nema.
Igru karakteriše isti onaj kooperativni mod koji je dolazio sa prethodnom igrom, sa sve podeljenim ekranom koji se dinamično menja i jednostavnim “drop-in/out” sistemom uskakanja drugog igrača u igru, pritiskom na samo jedno dugme. Međutim, i ovog puta ostaje žal za bilo kakvom vrstom online igranja uključujući i kooperativno.
I ovog puta glavni izvor humora su cut-scene između misija u kojima su mimika, mumlanje i govor plastičnih tela ogledalo emocija i karaktera likova iz filmova. Elizabeth nezadovoljno grokće kada joj stvari nisu po meri, dok se Jack sprda sa neprijateljima i (uglavnom) nezavidnim situacijama u kojima se nalazi. Jack-a je naročito interesantno posmatrati dok nestašno trčkara i skakuće okolišom, sa podignutim rukama i glavom, što je teško opisati rečima, ali je vrlo simpatično i neodoljivo podseća na pokrete Džonije Depa, baš kao i glas kojim mumla.
Vizuelno, igra je vrlo simpatična, ali njena atraktivnosti varira od lokacije do lokacije. Tako su plaže, ostrvca, tropski predeli i palube brodova daleko atraktivnije deonice od kamenih utvrđenja, zamkova, pećina i tamnica. Priobalni delovi ostrva zaista izgledaju odlično, sa jarkim i svetlim bojama zelenih palmi, žutog peska i nebo plavog mora sa potopljenim brodovima i ajkulama koje čekaju da zaplivate.
Najveći problem sa ovom igrom su repetitivnost, (donekle opravdana), nedostatak svežih ideja i prisustvo identičnih problema koji prožimaju čitav serijal. Prosto, ovo je simpatična igra očigledno usmerena najmlađim naraštajima. Zato, odlučite koliko su vam simpatični pirati i Jack Sparrow, te prelomite da li ćete se upustiti u pomorske avanture, ili ćete da pustite da ova igra potone u plavetnilo mora. Mi u svakom slučaju ostajemo u nadi da će sledeći Lego naslov doneti više onoga što od serijala priželjkujemo.
Ocena: 69
Za sam kraj, Benchmark i Game-S su odlučili da jednog od posetilaca nagrade primerkom ove igre! Ko bude bio najbrži i poslao mail na [email protected] sa naznakom/naslovom “Za nagradnu igru – Pirates of the Caribbean” dobiće na poklon primerak ove igre, dar kompanije Game-S. Kvaliteti: – Komično pretočen Pirates of the Caribbean univerzum u Lego svet – Zabavan “uskoči i igraj” kooperativni mod – Simpatična grafika i živopisne lokacije – Replay vrednost (uslovno) Nedostaci: – Jednoličnost, repetitivnost – Prisustvo problema koji prate i prethodne Lego igre (kontrole i kamera) – Nedostatak online co-op moda
Sajt: Lego Pirates of the Caribbean: The Video Game
Platforma: PC/PS3/Xbox360
Datum izlaska: 10. maj, 2011 Žanr: Platforma / Akcija Izdavač: LucasArts Razvojni tim: Traveller’s Tales Minimalni hardverski zahtevi: Procesor: 2 GHz Intel Dual Core / 2.6 GHz Intel Single Core ili AMD ekvivalent (sa SSE2) RAM: 1GB (XP), 2GB (Vista / Windows7) Grafička karta: 256 MB sa podrškom za DirectX 9.0c / shader model 3.0 Minimalna rezolucija: 1024×768 HDD: 20GB Preporučeni hardverski zahtevi: Procesor: Intel Core i5 ili AMD ekvivalent RAM: 2GB (XP), 4GB (Vista / Windows7) Grafička karta: AMD Radeon HD 5000/6000 sa podrškom za DirectX 11 / nVidia ekvivalent Minimalna rezolucija: 1280×1024 HDD: 20GB
Igrano na: OS: Windows 7 x64 CPU: Intel Core i5 na 4.5 GHz Video karta: NVIDIA GeForce GTX 460 1GB RAM: 4 GB Rezolucija: 1920×1080 Konekcija: Cable, 6 Mbit / 384 Kbit
Opis igre: Lego Pirates of the Caribbean
Za razliku od Star Wars univerzuma koji na neki načinzvuči nespojivo sa Lego kockicama, serijal Pirata sa Kariba delujedaleko primamljivije, pre svega zbog komične avanturističke tematike i likova koji nekako bolje pristaju popularnim kockicama. Tako nas peta po redu Lego igra baca u Diznijev Pirates of the Caribbean univerzum i na neki način prati sva četiri filma, uključujući i poslednji On Stranger Tides nastavak. Da li i šta novo donosi LEGO Pirates of the Caribbean (pored nove tematike) saznajte u nastavku teksta