Branko Mitić To je cela jedna generacija. Ko je igrao Fifu 95 na Segi, što je kod nas bilo veoma popularno, možda sada gleda svoju decu kako igraju poslednje verzije. A možda sa decom i dalje igra fudbal preko džojpeda ili tastature. Istina, Fifa je dominirala u drugoj polovini devedesetih, mada se već tada mogao osetiti virtuelni fudbalski talas sa Japana. Iako Japanci nisu preterano dobri u igranju fudbala, bili su šampioni da naprave kvalitetnu video igru. Što su pokazali krajem 90-ih godina, a pogotovo početkom ove decenije.
Konami je tih dana prosto oduvao Fifu. U početku je dominirao kvalitetom, a potom i kvantitetom. Sredinom ove decenije praktično niste mogli da nađete bilo iz vašeg društva da igra Fifu. PES (ISS PRO, Winning Eleven – kako smo nekad zvali ovu franšizu, dok smo igrali “zakrpljene” japanske verzije) je bio sve i svja što se tiče fudbala. PES se morao znati u durštvu, a bilo kakvo spominjanje Fife je izazivalo samo nipodaštavanje. Naravno, Fifa je postojala paralelno i sumnjamo da je EA beležio loše finansijske rezultate, ali kada ste pre nekoliko godina mogli da čujete “idem na Fifu”, dok je za dobar deo muške populacije od 10-35 godina “idem na PES” bilo kao dobar dan. Fifa je neretko služila kao poklon nekom mlađem detetu, dok je PES postao sociološki fenomen. PES je u jednom trenutku toliko bio dominantan, da su se pojavljivale nove verzije igre koje skoro ništa novo nisu donosile. Konami je delovao nezainteresovano, iako je i dalje imao dobar fudbal. Sa druge strane EA je video priliku i novu generaciju konzola iskoristio kao mogućnost da se vrati u igru. Poslednje dve godine očigledan je napredak koji je EA napravio što se tiče Fifa franšize (iz priče izostavljamo finansijske rezultate, njima se ne bavimo), već posmatramo stvari na fudbalske simulacije iz ugla prosečnog igrača.
Deluje da su Fifa i PES kao nikada do sada izjednačeni. Oduvek su ove igre skupljale različitu publiku i kao da su bile dva različita sveta. Dugogodišnji rad Konamija, faktički bez konkurencije, učinio je izgleda da Japanci izgube kompas. Sa druge strane, bogati EA je uspeo Fifu da vrati u igru i to na velika vrata. Štaviše, zadnjih par godina, čini se da se ove dve igre prepliću što se tiče nekih rešenja i ideja. Sudeći po bliskoj istoriji, Fifa 11 i PES 2011 bi trebalo da su dve igre koje su kao nikada ranije blizu. Koja od te dve igre je bolja i je li uopšte pametno tražiti pobednika, pogledajmo. PES 2011 se pojavio ili će se pojaviti za sledeće platforme: Nintendo Wii, PlayStation 3, PlayStation 2, PSP, Xbox 360 i PC. Igra se pojavila 30. septembra u Evropi, 8. oktobra u VB i pojaviće se 19. oktobra u SAD. Ovo nisu jedine platforme na kojima će se pojaviti PES, već one najozbiljnije. Novine koje je objavio Konami su sledeće:
Pro Evolution Soccer 2011
Total Control – deo ovoga smo mogli da vidimo još u prethodnoj verziji kada je uvedeno 360-stepeni kretanje. Sada se otišlo korak dalje, odnosno do kraja. Pored “360” kontrole smera, tu je i neophodna kontrola jačine pasa, centar šuteva, pasa u prazno, izvođenja auta (šut ka golu se podrazumeva). Shot & Stamina Gauge – jačina šuta (ili pasa), više neće biti na istom mestu na ekranu, već će se nalaziti neposredno ispred igrača. Iznad igrača moguće je uključiti prikazivanje umora. New Defender AI – ukratko, Konami navodi da je inteligencija odbrambenih igrača poboljašana i da oni neće više trčati po svaku cenu ka lopti, što je u slučajevima kada je napad nadmoćan činilo da postizanje za onoga koji vodi napadače bude lakše nego u realnosti. Improved Goalkeepers – Konami navodi da je unapredio gotovo sve aspekte golmana. Stadium Editor – uvedena je opcija za stavaranje novih stadiona sa velikom količinom mogućnosti i detalja. Aesthetics – odnosi se na izgleda, pokrete i ponašanje igrača Tactical and Strategy – već od ranije je poznat izuzetno kvalitetan deo za formiranje taktike i strategije za meč. Sadašnja novina je dodavanje “Drag and Drop” opcije koja će omogućiti da se odjednom radi više podešavanja nego inače. Jasno je da je ovo idealan način taktiziranja putem miša, ali pitanje je da li je to dobro rešenje za konzole i džojpede. Feint settings – u 2011 verziji igre moguće je na desnu pečurku podesiti neke pokrete i trikove, koji će samim tim postati pristupačniji. Master League Online – naziv sve kaže – čuvena Master liga preko interneta sa drugim živim protivnicima Fifa 11 se pojavila u 28. septembra u SAD, 1. oktobra u Evropi i 30. septembra u Australiji. Fifa 11 će se pojaviti na sledećim platformama: PC, PlayStation 2, PlayStation 3, PSP, Wii, Xbox 360. Novine koje je EA objavio su sledeće:
FIFA 11
Next Gen Gameplay Engine (PS3, Xbox 360, PC) – engine koji je korišćen za PS3 i Xbox 360, sada će biti korišćen i za PC FIFA World (PC) – nove online opcije Pro Passing (PS3, Xbox 360) – ne samo da će smer i jačina pasa morati da bude definisana, već će i uspešnost tog pasa zavisiti od situacije na terenu Creation Centre (PS3, Xbox 360) – putem web aplikacije, biće moguće stvaranje materijala koji će kasnije moći da se skine na konzolu Career Mode (PS3, Xbox 360, PS2, PSP) – Be a Pro i Manager mod su sada spojeni u ovaj mod. U njemu možete izabrati da budete igrač, trener ili trener igrača i to kroz 15 sezona. Brojne stare i nove mogućnosti u ovom modu prisutne. Street Football (Wii) – moguće je igrati 5 na 5 ulični fudbal, a igrači će za ulični fudbal imati posebne karakteristike. Goalkeeper Intelligence (sve platforme) – gotovo sve karakteristike golmana bi trebale biti unapređene Be a Goalkeeper (PS3, Xbox 360, PS2, PSP) – budite golman 🙂 Manual Leaderboard – posebna lista rangiranja igrača koji koriste manuelne komande. Improved Celebrations (PS3, Xbox 360) – unapređene proslave golova. Naravno, ovo su najave koje su izrečene od samih izdavača igara. Kako će to izgledati u praksi, teško da možete saznati, što iz ovog teksta, što nakon par dana igranja. Za to detaljne utiske će biti potrebno makar nekoliko meseci ili makar nekoliko nedelja. PES 2011 dolazi sa, uglavnom, istim licencama kao i u prethodnim verzijama igara. Te licence teško da nekoga mogu da zadovolje. Mogu dobiti prelaznu ocenu i ništa više od toga. Istina, većina najpoznatijih timova je tu, kao i reprezentacija. Oni bitni timovi koji nisu licencirani, uglavnom imaju prave igrače. Ipak, postoje timovi koji nemaju niti pravi naziv, niti prave igrače. U većini slučajeva ti timovi dobijaju ime koje na neki način asocira na originalni tim ili grad odakle potiče, dok igrači imaju karakteristike kao što bi pravi igrači trebalo da imaju.
Pro Evolution Soccer 2011
PES poseduje najpoznatije reprezentacije na svetu, od kojih neke imaju prave igrače, a neke izmišljene. Na žalost, Srbija ponovo nije licencirana, iako je vidljiv pokušaj da se pogode igrači, ali to nije dovoljno. Iako je manjina reprezentacija u potpunosti licencirana, kod većine najbitnijih reprezentacija teško je naći neke fundamentalne zamerke. U potpunosti su licencirane samo francuska i holandska liga, što je, malo je reći, tragičan podatak. Ova situacija traje godinama i igrači se nisu preterano bunili. U Engleskoj su pod pravim imenom samo Manchester United i Tottenham Hotspur. U Seriji A nedostaje samo Palermo (adekvatno zamenjen), dok u Španiji fali 6 timova (takođe adekvatno zamenjenih), a jedini veliki tim koji fali jeste Sevilja. Nemačke lige ponovo nema, što je nedopustivo, s obzirom da je to najposećenija liga u Evropi i da je poslednjih par godina značajno podigla svoj kvalitet. Bayern je tu, kao i Werder, što nije dovoljno s obzirom da, primera radi, iz Rumunije ima čak tri tima. Od naših timova, tu je samo Zvezda. Hvala Konamiju na tome, ali Partizan koji je ušao u Ligu šampiona je prosto morao da se nađe u igri.
FIFA 11
Još jedna zanimljivost jeste da u Copa Santander Libertadores Mode postoji čak 40 potpuno licenciranih južnoameričkih timova, koje nije moguće birati u najčešće igranom Exibition modu. Zašto je to tako urađeno, ne možemo da razumemo, niti možemo da se setimo kada je PES imao bilo kakvo slično ograničenje. Ako ništa, makar ćete u PES-u moći da odigrate sa Flamengom i Rambom Petkovićem ili po poslednji put (neračunajući neke buduće classic timove) da odigrate virtuelni fudbal sa, po mnogima, najboljim igračem poslednjih 20 godina, živom legendom, Luis Nazario de Lima Ronaldom. Što se tiče licenci u Fifi, reći ćemo samo da je moguće igrati lige 23 zemlje, a ukupan broj liga, obzirom da u nekim zemljama možete da igrate i niže rangove je 31. Fifa ponižava PES i kada je reč o reprezentacijama. Naranvo, nisu sve licence savršene, niti su svi igrači “pogođeni”, ali je Fifa, bez preterivanja, nekoliko puta bolja što se tiče licenci u odnosu na PES. Pre svega napominjemo da smo igru testirali na PlayStation 3 konzoli. Nikakve probleme, niti bilo kakve tehničke nedostatke, nismo primetili, mada neke nije ni moguće otkriti bez višenedeljnog igranja. Krenimo sa grafikom i vizuelnim doživljajem. Po našem mišljenju, Fifa izgleda bolje. Pre svega, ambijent stadiona u kojem se nalaze igrači, publika i sve ono što čini jedan fudbalski meč, u Fifa izgleda primetno bolje nego u PES-u. Problem sa PES-om je u tome što čitav ambijent deluje sterilno. Previše kompjuterski, a premalo televizijski. Fifa je baš postigla taj televizijski efekat, što je doprinelo celokupnom utisku realnosti. Istina, kada se gleda piksel po piksel, PES nije drastično lošiji od Fife, ali Fifa deluje kao bolje upakovana i skladnija celina.
Ono po čemu je PES nedopustivo slab jeste publika. Naravno da će mnogi stati u odbranu PES-a i reći da je publika krajnje nebitna i mi se sa time slažemo. Ali u toku je 2010. godina i napraviti kvalitetnu publiku na postojećim igračkim platformama nije težak zadatak. Ono što je bitno, a to je animacija igrača, takođe izgleda bolje u Fifi. Ako ne kompleksnija od PES-a, onda sigurno prirodnija. I PES, kao i Fifa, poseduje veliki broj pokreta igrača, koji jesu verno prenešeni, ali opet, kada je reč o kombinovanju elemenata i spajanja u skladnu celinu, čini se da je EA uradio bolji posao. Pokreti igrača u Fifi deluju prirodnije i opuštenije, kao da je igračima data sloboda, dok se u PES-u igrači kreću kao po naredbi.
Što se tiče izvođenja igre, odnoso kretanja, dodavanja, pasa u prazan prostor, centar šuteva i šuteva na gol, čini se da su PES i Fifa izuzetno slični. Kao nikada do sada. U poslednjih par godina deluje da su Konami i EA krali ideje međusobno i na kraju došli do manje-više sličnog principa igranja. Da li to znači da će neko ko zna da igra jednu igru, automatski biti dobar i u drugoj? Apsolutno ne! Izvođenje je samo jedan od elemenata, koji je tek deo fudbala kao celokupne igre, čak i na ovom virtuelnom nivou.
Ono što vam za obe igre treba, jeste osećaj, odnosno iskustvo, ukoliko planirate iole ozbiljno da se bavite ovim igrama. Morate da znate kako se ponaša odbrana, golman, vaš igrač koga želite da proigrate… Za sve to je potrebno dosta iskustva. Po ovom pitanju, reklo bi se da Fifa nije dovoljno kvalitetna. Naime, daleko od toga da Fifa ima loš AI, ali je činjenica da će vaša odbrana nekada iz nepoznatih razloga ostati paralisana, kao i to da će igrač kome želite da date pas u prazan prostor, neretko birati najgore moguće rešenje. Kada je reč o pasu u pazan prostor, koji je prosto neophodna, ali ne mnogo teška stavka PES-a, treba reći da je to jedna od najtežih stvari u Fifi. Sigurno da će nam na ovome zameriti iskusni igrači, ali da treba puno iskustva i još više vežbe za dobre pasove u prazan prostor, nije moguće osporiti. Ono što je u PES-u promenjeno, najzad, jeste zvuk lopte prilikom dodavanja. Dosadašnji je često postajao iritantan, najviše zbog toga što je uvek bio isti, a i što nije baš realan. Sadašnji zvuk je dosta bolji, mada je i dalje isti kod svakog dodavanja. Ono što u PES-u nije promenjeno, jesu komentatori, koji su već sada legendarni, ali i pomalo dosadni. Ne bismo puno pogrešili kada bi rekli da je Fifa i po audio učinku bolja. Opet, ne mnogo, ali primetno.
Što se kamera tiče, Fifa ima odličnu široku kameru i nismo dobili želju da probamo bilo koju drugu. Na drugoj strani, Wide kamera koju u PES-u svi koriste, doživela je promene. Sada će kamera u zoni kaznenih prostora gledati iz drugačijeg ugla, što će u početku prilično smetati, ali ova promena ne traži previše vremena za navikavanje. Možemo reći da posle kraćeg vremena ovakva kamera daje određenu dinamiku igri, ali već vidimo brojne pristalice koje će zbog toga negodovati. Verovatno po našem dosadašnjem tekstu bi mnogi rekli da je Fifa lako odnela pobedu protiv PES-a, ali nije tako. Uz dužno poštovanje, ali imena, nazivi, audio i vizuelan doživljaj, je ono što ne čini fudbalsku igru. Kada je reč o suštinskom fudbalu, PES je i dalje bolji izbor od Fife. Ne želimo pogrešno da budemo shvaćeni, Fifa je fantastičan fudbal i predlažemo da se igra makar isto koliko i PES, ali što se tiče same fudbalske utakmice, PES je igra koja ima manje nedostataka.
Pro Evolution Soccer 2011
U Fifi i dalje ima stvari koje se iz neobjašnjivih razloga dogode. Nekada su samo tu da vas iznerviraju, a nekada ćete zbog toga primiti gol ili ga nećete postići. Morate imati određenu dozu razumevanja da bi trpeli neke Fifa propuste. Sa druge strane, programeri su godinama potajno ubacivali neke arkadne ili lažne elemente u PES, kako bi celokupna slika o izvođenju fudbala bila bolja. To programeri jesu uspeli, ali ako ste iskusan igrač PES-a, to će vremenom početi da vam smeta. Ne samo vama, već to smeta programerima koji zbog takvih stvari ne mogu da promene pojedine elemente u igri već godinama. Baš zbog toga izgleda da se Konami vrti u krug, a u pauzama seče granu na kojoj sedi. Daleko od toga da Konami vodi sebe ili PES u propast, ali godinama već ne vidimo jasan cilj i principe razvoja. Ove godine su najavljene značajne promene, a već smo pročitali mnogo naslova da je u pitanju najbolji PES ikada. Naravno da je najbolji PES ikada – svake godine to jeste, ali Konami ne može tek tako da se oslobodi nekog hoda u prazno. Mada je promena politike očigledna i jedva čekamo neki PES 2012 i 2013. Bez obzira na želju da se neke stvari menjaju, Konami je kod 2011 verzije stidljivo i uplašeno ušao u proces promena, pa samim tim te promene nisu toliko velike. EA je sa Fifom polako gradio kuću i skoro stigao do kraja. Ta kuća je nova, lepa, upotrebljiva i još malo pa završena. Konami je kuću napravio odavno, koja je bila dosta dobra, i dalje jeste, ali je vreme da se modernizuje. Problem je što Konami ne zna da li da ruši postojeću, gradi novu ili renovira ovo što ima. Što se nas tiče, nije bitno, čak ni po cenu da godinu-dve imamo loš PES, samo da se Konami pomeri sa mrtve tačke. Fifa je pobedila PES u gotovo svakom aspektu, osim u onom najbitnijem – igranju fudbala. PES i dalje drži prvu poziciju što se toga tiče i dalje će društvo ići “na PES”, a jako retko “na Fifu”. Ipak, princip razvoja Fife je odličan i rezultati se svaki put vide, dok noviteti kod PES-a jesu prisutni, ali prvih mesec dana ni sami niste sigurni da li će oni poboljšati ili pogoršati igru.
FIFA 11
PES i dalje jeste bolji izbor za one koje interesuje esencija fudbala, ali najveću grešku će napraviti onaj ko se bude odlučio za jednu od ove dve igre. PES i Fifa više nisu kao Zvezda i Partizan, da morate da se odlučite za jednu igru. Obe igre treba da su vam jednako drage, a to što će većini PES predstavljati bolji fudbalski izbor, nije razlog da se ne igra Fifa. Jer Fifa ima mnogo elemenata koji zaslužuju poštovanje. I Fifa i PES su vidno različite igre, koje su, ipak, međusobno bliže nego ikada do sada. Po nama je Fifa bolja igra, ali je PES bolji fudbal. Najbolje bi bilo kada bi imali vremena za oba naslova. Samo bi tako napravili pravi izbor. Maloprodajne cene u ComputerLand. FIFA 11 PC – 4999 din PS2 – 3999 din PS3 – 6999 din Pro Evolution Soccer 2011 PC – 3999 din PS2 – 2999 din PS3 – 6999 din PSP – 2999 din Wii – 2999 din
Firma ComputerLand je najbržeg čitaoca ovog članka koji je poslao mejl na našu adresu nagradila majicom, priveskom za ključeve i otvaračem sa PES motivima. Ovi poklončići uskoro stižu na adresu Marka Narića iz Novog Sada.