Nikola Branković Pametni mobilni telefoni današnjice svojim mogućnostima polako ali sigurno sustižu svoje starije „kolege“ desktop računare, a kako definitivno ulazimo u neku vrstu „post-PC“ ere korisnicima postaje jasno da svoje mobilne uređaje mogu u potpunosti koristiti za obavljanje svih onih taskova koji su do sada bili rezervisani za kućne i lap-top kompjutere. Hardverska ali i softverska superiornost današnjih telefona, u odnosu na one od pre samo koju godinu, doprinela je ogromnom skoku njihove funkcionalnosti i generalne primene, ali sa rastom mogućnosti neminovno dolazi i do generisanja propratnih efekata
Spomenuti nusefekti nisu među poželjnim, a često je preporučljivo preventivno se zaštititi od istih ili ih blagovremeno neutralisati kako bi vaš mobilni „računar“ nastavio efikasno da odgovara na svakodnevne zahteve. U skladu sa izjednačavanjem po mogućnostima, nameće se i potreba za održavanjem mobilnog operativnog sistema, baš kao što je na prosečnom Windows računaru poželjno imati neku od „utility“ aplikacija tj. alata koji na razne načine optimizuju, čiste, ubrzavaju i generalno poboljšavaju rad tako je postalo uobičajeno da i na svom Android uređaju gajite slične navike.
Pored toga, i sigurnost podataka na ovoj platformi je od velike važnosti, pogotovo u poslednje vreme od kako su u žiži meidjske pažnje razni sigurnosni propusti ( npr. Exynos 4 procesori ), a o čemu smo već detaljno govorili i objasnili u kratkim crtama kako se najbolje preventivno zaštititi. Ovog puta ćemo napraviti osvrt na neka od najpopularnijih delimično i potpuno besplatnih rešenja, tačnije pakete sa mnoštvom korisnih alata koji će vam pomoći da vaš Android uređaj svakodnevno održavate u top formi.
Kompanija Symantec je svima dobro poznata, čak možda i više nekim starijim PC korisnicima koji pamte vremena kada su njihova AV rešenja ali i mnogi drugi alati namenjeni održavanju raznih komponenti Windows operativnog sistema predstavljali jedno od retkih tako kopletnih rešenja na tržištu. Vremena su se promenila, ali je Norton ipak upseo da zadrži ime i svoju popularnost premesti na moblnu platformu, čemu u prilog govori i činjenica o više od 5 miliona preuzimanja njihovog Mobile Security paketa u momentu pisanja ovog teksta.
Norton Mobile Security Lite verzija ne nudi pun spektar mogućnosti plaćene verzije ovog proizvoda ali je zato u potpunosti besplatna, a omgućiće vam da obezbedite bazičnu zaštitu svih tablet i mobilnih Android uređajia koje posedujete. Na glavnom ekranu aplikacije nalazi se pet prečica koje reprezentuju osnovne kategorije zaštite tj. funkcionalnosti, a samo dve od njih su zapravo besplatne odnosno dostupne u Lite verziji.
Prva se zove „Anty-Malware-Secure“ koja pruža klasično skeniranje podataka kako na internoj memoriji telefona tako i na SD kartici. Međutim ova opcija nije aktivnog karaktera odnosno u pitanju je samo skener koji se izvršava na zahtev korisnika ili u predefinisanim vremenskim intervalima ( dnevno, nedeljno ili mesečno ), bez konstantnog monitoringa sistemskih aktivnosti. Takođe, vrši se „češljanje“ samo baze instaliranih aplikacija, koje ukoliko korisnik isključivo preuzima sa Google Play prodavnice i nije mnogo korisno.
Druga opcija se zove „Anti-Theft“, a ime samo govori koja je njena osnovna uloga. Da biste koristili ovu opciju prethodno je neophodno registrovati uređaj na Norton-ovom servisu, nakon čega dobijate mogućnost „daljinske“ kontrole. Ovo se odnosi na zaključavanje telefona preko SMS poruke, kao i lociranja izgubljenog uređaja na mapi. Ovakav tip usluge pružaju i mnogi proizvođači uz svoje mobilne telefone, kao na primer Samsung i HTC, tako da je sva prilika da ste ovo dobili samom kupovinom uređaja.
Norton Mobile Security Lite je besplatna aplikacija poznatog i proverenog imena, koja za nula dinara pruža neki osnovni vid zaštite i sigurnosti.
Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.symantec.mobilesecurity&feature=more_from_developer
Kako je sigurnost samo jedan od aspekata održavanja operativnog sistema u optimalnom stanju, sledeći korak jeste instaliranje nekog od „utility“ alata koji će vam pomoći da posao odradite do kraja. Naravno Symantec je veteran i na ovom polju, pa je tako njegov paket alata Norton Utilities and Task Killer jedan od popularnih na Android platformi i to sa razlogom jer čak i sa besplatnom varijantom dobijate dosta toga.
Prva u nizu opcija jeste „Battery Saver“ koja se brine o stanju baterije kao i o akcijama koje treba preduzeti u zavistnosti od toga. U prvom tabu „Current Settings“ nalaze se sva relevantna podešavanja, pa je tako moguće u zavisnosti od nivoa napunjenosti baterije definisati profil sa odgovarajućim merama koje će se preduzeti. Na žalost, kreiranje profila sa detaljnim akcijama je dostupno samo u plaćenoj verziji, pa je tako od ostalih opcija dostupan samo još set prečica za brzu aktivaciju Wi-Fi, Auto-sync, Mobile Data, Bluetooth, vibracije i ostalih često korišćenih Android funkcionalnosti. Drugi tab „Apps Monitor“ pruža detaljne informacije o tome koja aplikacija ili deo hardvera je potrošio koliko energije.
Sledeći alat se odnosi na povećanje performansi telefona a nosi naziv „Speed Booster“. Ovde ćete vršiti nadgledanje svih pokrenutih aplikacija i procesa i njihov impakt na memoriju, procesor, i mrežni tj. internet protok. Za svaku pokrenutu aplikaciju je moguce definisati da li je „isključena“ ili „uključena“ u proces neutralisanja, nakon čega jednim pritiskom tastera možete „ubiti“ sve selektovane procese i time osloboditi nepohodne memorijske ili procesorske resurse. Takođe, moguće je „ubiti“ i sve procese odjednom.
„Plan Tracker“ će vam pomoći da konstantno imate uvid u količinu potrošenih megabajta, minuta i SMS poruka, kao i da vas u kritičnim momentima, koje ćete opet sami odrediti, upozoriti na to. Jednostavno unesete dozvoljeni mesečni limit za sva tri parametra, kao to na koliko procenata potrošenosti da budete već upozoreni, i slobodno možete da zaboravite na učestalo proveravanje stanja računa, jer ćete biti blagovremeno obavešteni o svakoj promeni. Opcija za kontrolu troškova u roaming-u nije dostupna u besplatnoj verziji aplikacije.
Poslednji alat vam omogućava da rukujete sa instaliranim aplikacijama na aparatu, a osim standardnih mogućnosti tu je i opcija transferovanja aplikacija na SD karticu, kao i grupno uklanjanje selektovanih programa.
Kada se sumira sve navedeno, nije teško zaključiti da dobijate finu kolekciju korisnih alata te da je i Lite verzija programa itekako funkcionalna.
Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.symantec.monitor
Ovo je još jedno kompletno rešenje krcato alatima koje će korisniku pružiti potpunu kontrolu kako nad radom svih aplikacija i servisa tako i nad resursima uređaja. Ono najbolje od svega leži u činjenici da je i besplatna verzija programa sasvim upotrebljiva.
Pored nekih standardnih mogućnosti tj. alata koji omogućavaju pregled svih potrenutih procesa i njihovog selektivnog „ubijanja“ što dovodi do bolje autonomije i većih performansi, GO Task Manager EX se može pohvaliti i opcijom skeniranja komplentnog telefona u potrazi za „visokorizičnim“ aplikacijama, iskorišćenim instalacionim paketima, prepunjenim kešom, beskorisnim „invalid“ i „log“ fajlovim i td.
Nakon obavljenog skeniranja bilo koje od kategorija moguće je izvršiti i automatsko „čišćenje“ koje će osloboditi dodatnu količinu dragocene memorije i ubrzati ceo sistem. Takođe moguće je „prečešljati“ i aplikacije koje se pokreću pri startovanju sistema, kao i izvršiti migraciju željenih aplikacija sa interne na SD memoriju.
Naravno verzija koja se plaća donosi još dodatnih alata ali je i ono što se sa „Lite“ varijantom dobija sasvim dovoljno za svakodnevno održavanje telefona.
Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gau.go.launcherex.gowidget.taskmanagerex&feature=search_result
GO Power Master je proizvod iz iste „kuhinje“ kao i prethodni, a takođe donosi pregršt alata za optimizaciju rada mobilnog uređaja pod Android operativnim sistemom. Karakteriše ga vrlo pregledan i atraktivan interfejs koji pruža intuitivno rukovanje svim opcijama uz visok stepen prilagođavanja istih po sopstvenoj želji.
Glavni problem kojim se GO Power Master bavi jeste optimizacija potrošnje baterije, tako da ćete u ovoj aplikaciji naći gotovo sve od opcija koje mogu promeniti stanje i generalno uticati na količinu potrošene energije. Prisutan je veliki broj segmenata informativnog karaktera koji korisniku pružaju detaljan uvid u to šta, koliko i kada je konzumiralo bateriju, kao i predikcija u smislu koliko će još vremena telefon ostati u „budnom“ stanju pri sadašnjem tempu potrošnje. Postoji i opcija „Optimize“ koja skenira sistem u potrazi za relevantnim podacima, nakon skeniranja zatvara sve nepotrebne aplikacije i korisniku predlaže koje module da isključi kako bi prolongirao autonomiju.
Sledeća vrlo korisna opcija jeste mogućnost definisanja sopstvenih profila tj. modova rada, gde korisnik definiše parametre kao što su nivo osvetljenja ekrana, jačine zvuka, aktivnost Wi-Fi, GSM i bluetooth modula i sl. Svaki od „Custom“ modova je moguće posebno nazvati i potom ih u dva koraka aktivirati po potrebi.
Pod sekcijom „Smart“ moguće je podesiti uslove pod kojima će se snimljeni modovi automatski aktivirati. Tako, ukoliko nivo napunjenosti baterije padne ispod korisnički određene vrednosti, automatski će se pokrenuti neki od predefinisanih modova. Takođe, prisutan je i svojevrsni task menadžer koji pruža kontrolu nad aktivnim aplikacijama i servisima, kao i uvid u to koliko svaki od njih troši energije.
Svako kome je autonomija smart uređaja od visokog prioriteta, GO Power Master je alat koji će mu život učiniti jednostavnijim.
Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gau.go.launcherex.gowidget.gopowermaster&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5nYXUuZ28ubGF1bmNoZXJleC5nb3dpZGdldC5nb3Bvd2VybWFzdGVyIl0.
Bitdefender je još jedno ime dobro poznato sa Windows platforme, a koje u skladu sa trendovima nudi i sopstveno Android rešenje. Tačnije, radi se čitavom setu alata koji se brinu o sigurnosnim aspektima mobinih uređaja a to sve u besplatnom obliku.
Bitdefender Mobile Security se sastoji od „Malware Scanner“, „Aplication Audit“, „Web Security“, „Anti-Theft“ i „Event Viewer“ modula, koji skupa zaokružuju jednu celinu koja će vam pomoći da budete aktivno zaštićeni. Malver skener je odeljak gde korisnik može manuelno u bilo kom momentu pokrenuti skeniranje svih instaliranih aplikacija kao i eksterne memorije, ukoliko je provera SD kartice čekirana. Jedini problem predstavlja neophodnost postojanja internet konekcije, jer Bitdefender upoređuje rezultete skeniranja sa sopstvenom online bazom.
U sledećoj sekciji korisniku su dostupne sve informacije u vezi sa instaliranim aplikacijama, a pregled istih može biti filtriran po nekoliko parametra kao što je na primer da li aplikacija traži pristup internetu ili ne.
„Web Security“ odeljak vas osigurava od pristupa sajtovaima sa potencijalno malicioznim sadržajem, ali ovo funkcioniše samo ukoliko koristite Android default brauzer. Sa drugim brauzerima ova opcija izgleda da ne funkcioniše.
Takođe, tu je i „Anti-Theft“ opcija koja će u slučaju gubitka telefona pomoći da isti locirate ili zaključate preko Bitdefender online servisa, a „Event“ pregledač nudi listu svih aktivnosti od momenta isntaliranja softvera. Tako će korisnik imati hronološki uvid u to kad je izvšeno skeniranje sistema sa dodatnim informacijama i detaljima o konkretne aktivnosti.
Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bitdefender.security&feature=search_result
U pitanju je još jedan odličan i potpuno besplatan paket vrlo korisnih alata koji će se pobrinuti o potrošnji baterije, čišćenju keša i temp fajlova i ukupnom protoku podataka. Deli vizuelni identitet sa ostatkom trenutno aktuelne porodice Bitdefender Android aplikacija, što garantuje jednostavno i intuitivno rukovanje.
Svi alati su podeljeni u tri kategorije, a pri prvom startovanju aplikacije sačekaće vas upozorenje da odmah startujete optimizaciju koja će skenirati vaš uređaj. Sekcija sa podešavanjima u vezi sa autonomijom baterije pored liste aplikacija i servisa koje je moguće po želji deaktivirati, nudi i opcije za uključivanje/isključivanje kako pojedinih modula (Wi-Fi, Bluetooth, Mobile network i td.) tako i nekih dodatnih aplikacijskih „Economy“ opcija koje će poboljšati ukupnu autonomiju.
„Clean-up“ odeljak poseduje standardni skener koji će prečešljati internu i SD memoriju u potrazi za „nepotrebnim“ fajlovima i potom ponuditi opcije za njihovo uklanjanje.
„Data Meter“ kategorija pruža uvid i praćenje ukupnog protoka podataka, a nakon prethodno unetih informacija u vezi sa maksimalnom dozvoljenom mesečnom količinom i intervalom koji će biti praćen. Ovi podaci se dinamički iscrtavaju na grafiku, a postoji i upozorenje koje će se aktivirati onda kada dođe do prekoračenja.
Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bitdefender.tuneup&feature=search_result
Zaključak
Kada sumiramo prethodno analizirane aplikacije dolazimo do zaključka da u trenutnoj ponudi postoji prilično veliki izbor alata koji će vaš Android telefon zaštititi od malicioznog softvera kao i onih koji će svakodnevni rad učiniti bržim i optimalnijim. Mnoge aplikacije nude slične funkcionalnosti dok opet određeni broj njih poseduju neke specifične mogućnosti koje pak druge nemaju, u svakom slučaju kombinovana upotreba i nekoliko „utility“ alata zajedno je svakako preporučljiva. Na vama je da utvrdite koji vam alati najviše odgovaraju, kako u smislu ličnih preferencija, tako i u kontekstu uticaja na performanse konkretnog uređaja.
Android aplikacije: na redovnom tehničkom pregledu...
Nakon što smo vas u puno navrata detaljno informisali o najzanimljivijim Android aplikacijama iz pojedinih oblasti, došli smo do zaključka da bi za svakog korisnika bilo interesantno ispitati - da li zapravo naš Android sistem funkcioniše kako treba? U tu svrhu se koriste određene alatke, čije smo "rođake" već manje ili više upoznali na PC računarima, gde smo se suočavali sa različitim boljkama Windows platforme. Srećom ili nesrećom, brojni kreatori softvera su imali priliku da se usavrše kada su detekcija malvera i borba protiv ove pošasti u pitanju. Kako stoje stvari na Android platformi?