Nikola Branković
Unikatne Android aplikacije
Doduše, postoje i druge vrste ograničenja, pre svega hardverske prirode odnosno fizička ograničenja uređaja ali i ograničenja same platforme, njena transparentnost, odnostno koliko su oni koji stoje iza iste dopustili da njeni određeni nivoi i komponente budu raspoloživi developerima. Naime, od otvorenosti OS-a dosta toga zavisi i to je ono što direktno utiče na kvalitet i raznolikost aplikacija, a u toj kategoriji je Android zaista jedinstven i ta njegova otvorena priroda je upravo ono što ga izdvaja od dugih.
U ovom tekstu ćemo se pozabaviti naizgled tematski a i funkcionalno nezavisnim setom aplikacija, gde svaka za sebe prestavlja sopstvenu kategoriju, što zapravo i jeste istina, ali po svojim određenim karakteristikama one se ipak razlikuju od mnogih i nose nešto zajedničko. To zajedničko jeste činjenica da ove aplikacije čine Android platformu istinski posebnom, jer iskorišćavajući prednosti jedinstvenih mogućnosti ovog mobilnog OS-a pružaju zaista unikatno korisničko iskustvo koje nećete naći na većini drugih platformi.
Kako ne bismo ipak preterali u ovoj izjavi, naglasićemo da u nekom, više ili manje sličnom obliku ovakve aplikacije egzistiraju i na drugim mobilnim platformama, ali ipak svaka od ovih koje slede po svojim određenim funkcionalnostima čine Android unikatnim.
U pitanju je skup aplikacija koje se ne nalaze na nekim zvaničnim top listama najpopularnijih ili sa najvećim brojem preuzimanja, ali gotovo smo sigurni da će velika većina vas barem neke od njih naći kao izuzetno korisne, ukoliko kojim slučajem već niste čuli ili pak koristite neku od njih. U svakom slučaju sve su besplatne, ili barem imaju besplatnih verzija, pa čak i ako ne ispune vaša očekivanja šteta neće biti velika.
SwipePad: Hyperspace Jump
SwipePad je u svakom smislu reči jedinstvena aplikacija koja, iako sam Android poseduje gomilu mehanizama i prečica koji vam olakšavaju i skraćuju vreme pristupa najčešće korišćenim aplikacijama, omogućava da jednostavnost i udobnost korišćenja svog mobilnog ljubimca podignete na još viši nivo. SwipePad je najbolje definisati kao “fioku” sa ukupno 12 slotova (4 x 3) koje možete po želji popuniti aplikacijama, prečicama ili čak drugim vidžetima, i potom istim pristupati jednim pokretom prsta preko ekrana. Zvuči fantastično, a zaista tako i izgleda u praksi.
Nakon instalacije SwipePad će odmah postaviti svoju notifikaciju u notification bar, preko koje ćete uvek moći da pristupite esencijalnim podešavanjima aplikacije, ali ćete ujedno biti i obavešteni o pozadinskoj aktivnosti ovog servisa. Ivice i ćoškovi ekrana zapravo predstavljaju aktivacione tačke odnosno startne pozicije za vaš prst, tako da ako prevučete palcem po ekranu od recimo desne gornje ivice ka sredini, instant će se ukazati pomenuta fioka sa predefinisanim prečicama i aplikacijama, gde će pozicioniranje prsta na željenju i puštanje istog aktivirati aplikaciju.
Ukoliko se prst zadrži na slotu duže od 2 sekunde otvoriće se meni gde se njegova funkcija može zameniti nekom drugom aplikacijom ili prečicom. Aktivacione tačke se takođe mogu definisati po potrebi, tj. određeni ćoškovi i ivice uključiti ili isključiti u zavisnosti od ličnih preferencija. Ono što je takođe jako bitno jeste brzina i “glatkoća” izvršavanja ove aplikacije, kao i jednostavnost korišćenja, te svakako dobija našu preporuku. SwipePad će, pored svih olakšica koje već postoje na Android platformi, učiniti rukovanje telefonom još bžim i efikasnijim.
Llama – Location Profiles
Llama ne predstavlja toliko unikatnu aplikaciju kao što je to bila prethodna, dakle postoji veći broj alternativnih lokacijsko-kontekstualnih rešenja u Google play prodavnici, ali je svakako jedno od najbolje implementiranih i što je još bolje potpuno je besplatno. Llama ima relativno jednostavan zadatak a to je da u zavisnosti od lokacije na kojoj se trenutno nalazite aktivira određenu funkciju ili set istih, a koje ste prethodno sami definisali (i lokaciju i aktivnost).
Pri pokretanju će vas dočekati minimalistički ali pregledan interfejs, sačinjen od četiri glavna taba, koji svaki za sebe reprezentuje odgovarajuću kategoriju podešavanja. U prvom “kartonu” pod nazivom Areas definišete vrste lokacija, a koje mogu biti bilo koja često posećena mesta gde imate potrebu da rekonfigurišete neka od podešavanja na svom telefonu kao što su tip zvona, uključiti/isključiti Wi-Fi ili neku drugu konekciju, ubiti/pokrenuti neku aplikaciju, podesiti osvetljenje ekrana i sl.
Spisak aktivnosti je zaista poduži, tako da kada se sve to kombinuje sa nekoliko različitih lokacija nije teško zaključiti da su mogućnosti zaista ogromne. Tako recimo možete podesiti da prilikom izlaska iz kuće Llama za vas automatski isključi Wi-Fi konekciju, postavi osvetljenje ekrana na maksimum imajući u vidu da ćete biti izloženi spoljnoj svetlosti i recimo uključiti podsetnik koji će proveriti da li ste poneli sve što je potrebno.
Isto tako kada uđete u kancelariju Wi-Fi se može ponovo uključiti ali se tada recimo isključuju notifikacije i obaveštenja kako vas ista ne bi uznemiravala dok ste na poslu ili sastanku. Ispostavilo se da aplikacija funkcioniše savršeno precizno i radi upravo ono što ste joj naložili, a takođe je i impakt na bateriju minimalan, što sa nekim drugim rešenjima ovog tipa nije bio slučaj.
Plug In Launcher
Po rečima autora Plug In Launcher je prava “plug and play” aplikacija, a mi se sa tim definitivno slažemo. Naime, ova mala i veoma jednostavna aplikacija ima vrlo prost a opet veoma upotrebljiv zadatak a to je da kada se na telefon prikači Power, USB ili kabl od slušalica da se automatski pokrene određena aplikacija ili pak “odradi” neko podešavanje.
Tako je na korisniku ostavljeno da odabere da li će se pokrenuti jedna ili više aplikacija, u besplatnoj varijanti je dozvoljeno maksimum dve, i da li će se osim toga izvršiti još neki set akcija koji takođe korisnik sam definiše. Praktična implikacija Plug In Launcher-a je veoma jasna, pa tako možete podesiti da kada recimo u večernjim časovima telefon stavite na punjač da se jutarnji alarm automatski aktivira, ili da se prilikom konektovanja slušalica startuje muzički plejer. Postoji i Pro varijanta, koja se plaća, a koja sve ovo omogućava i prilikom startovanja Wi-Fi ili Bluetooth konekcije. Mala, funkcionalna i besplatna aplikacija, čije bismo funkcije voleli da vidimo kao sastavni deo neke od sledećih verzija Android OS-a.
Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.launcher.plugin
Shush!
Da je ovaj tekst kojim slučajem neka vrsta uporednog testa aplikacija i kada bismo morali da odaberemo pobednika, to bi definitivno bio Shush! Ova aplikacija je pravi primer kako jedno tako skromno i jednostavno rešenje sa samo jednom jedinom funkcijom može da bude toliko upotrebljivo i efektno. Verujemo da među vama nema onog kome se barem jednom do sada (autoru ovog teksta nebrojano mnogo puta) desilo da je iz određenog razloga bio primoran da telefon “stavi” na silent mod, a da je potom jednostavno zaboravio ponovo da aktivira zvono i zbog toga propustio poziv ili notifikaciju bilo koje prirode. Ako ste se prepoznali onda je Shush! definitivno aplikacija koja će zauzeti trajno mesto na vašem aparatu.
Ono što je jako zanimljivo jeste način njene upotrebe. Naime aplikacija se automatski startuje svaki put kada zvono i notifikacije na telefonu utišate do kraja, tako što će vam ponuditi meni gde ćete podesiti za koliko vremena želite da se zvono ponovo samo pojača. Veoma lukavo, zar ne. Da sve bude još lepše, autori su implementirali vrlo dopadljiv i intuitivan interfejs gde je vreme moguće podestiti samo jednim kružnim pokretom prsta.
Takođe, moguće je definisati i nivo jačine zvona u procentima, koje će biti podešeno nakon isteka definisanog vremena. Opciono, možete postaviti i permanentnu notifikaciju kako biste znali da je funkcija aktivna, a takođe možete promeniti i nekoliko boja interfejsa. Da li smo pomenuli da je aplikacija i potpuno besplanta?
Widgetsoid2.x
Widgetsoid2.x će vam omogućiti da bukvalno bilo koju vrstu podešavanja postavite u obliku vidžeta na nekom od home ekrana ili u notifikacionom baru. Naprosto ne postoji šta sa njim ne možete uraditi i apsolutno sve od podešavanja u vezi sa konekcijama, zvukom, ekranom, prečicama ka aplikacijama ili taskovima mogu se naći u okviru vidžeta čiji čete oblik, poziciju i dimenzije vi definisati.
Naravno, moguće je postaviti neograničeno mnogo prečica/vidžeta a isto tako, kao što smo već pomenuli, isti je moguće pozicionirati i u padajućem baru sa notifikacijama, što može biti veoma korisno ukoliko proizvođač telefona nije implementirao sopstveno rešenje (HTC One X) ili koristite neki od mnogobrojnih custom ROM-ova. U svakom slučaju Widgetsoid2.x je aplikacija koju besplatno možete preuzeti, a mi vam savetujemo da joj pružite šansu.
Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jim2
Za kraj
Ono što zaista izdvaja Android platformu jeste njena otvorenost a samim tim i bogatstvo aplikacija koje vam omogućavaju da preuredite, redefinišete, postavite i izmenite okruženje na svom mobilnom uređaju do najsitnijih detalja čime će on postati unikatno vaš, i biti podređen isključivo vašim navikama i ličnim preferencijama. Mnogim drugim popularnim mobilnim platformama nedostaje upravo ovaj bitan stepen slobode, pre svega mislimo na iOS i Windows Phone, u kom Android korisnici uživaju iskorišćavajući pun potencijal hardvera koji poseduju.