Android aplikacije: unikatne aplikacije, 2. deo

Prošlog meseca započeli smo jednu nadasve zanimljivu priču o nesvakidašnjim i krajnje jedinstvenim Android aplikacijama, softverskim rešenjima koja nećete naći, barem ne u tom obliku, na ostalim platformama. To su upravo one aplikacije koje su možda i najviše zaslužne za to što je Android toliko drugačiji, toliko fleksibilniji – jednom rečju unikatan, a korisnici su ti koji osećaju benefite ovog činjeničnog stanja

Nikola Branković U prethodnom tekstu upoznali smo se sa aplikacijama Plug In Launcher, SwipePad: Hyperspace Jump, Llama – Location Profiles, Plug in Launcher, Shush! i Widgetsoid2.x od kojih svaka za sebe pruža neku vrstu jedinstvene funkcionalnosti, međutim to je samo kap u moru ogromnog broja aplikacija koje proširuju upotrebljivost i obogaćuju ovu platformu u svakom pogledu. Zato ćemo danas nastaviti priču i na našu listu „odabranih“ uključiti sledeću grupu programa za koje verujemo da će velika većina vas nakon čitanja ovog teksta nastaviti da svakodnevno koristi.

I ovog puta, kao i prošlog, sve predstavljene aplikacije su besplatne i možete ih preuzeti sa oficielne Google play prodavnice, tako da jedino što vas može sprečiti da iste odmah i isprobate bi mogla biti činjenica da ih zapravo već koristite.
 
WiFi Keyboard Ovo je jedna od aplikacija koje će nakon što je instalirate i u par koraka podesite izazvati veliko oduševljenje, osmeh na licu, i verovatno želju da nekome iz okoline brzo pokažete šta vaš telefon može. Šalu na stranu, ali WiFi Keyboard iako ima sasvim jednostavnu funkciju, pretvoriće vaš tablet ili telefon u nešto mnogo više od toga.

Onscreen tastature su nešto na šta smo se već odavno navikli i nešto što svakodnevno koristimo kada su naši mobilni ljubimci u pitanju, ali nažalost i dalje ništa ne može da se poredi sa udobnošću prilikom kucanja na velikoj fizičkoj PC tastaturi. WiFi Keyboard omogućava upravo to, da na veoma jednostavan način koristite regularnu PC tastaturu u bilo kom Android okruženju.

Nakon instalacije sve što je potrebno jeste da u glavnom meniju sa podešavanjima pod sekcijom „Language & Keyboard“ eneblujete WiFi tastaturu i nakon toga u brauzeru na računaru u okviru address bara unesete jednu od dve ponuđene adrese (nalaze se u meniju aplikacije). U brauzeru ćete dobiti jednostavno okruženje sa kratkim objašnjenjima koja funkcija je dodeljena kom tasteru kao i veliki tekst box u okviru kog se unosi tekst.

Od tog momenta pa nadalje, naravno ukoliko je telefon na istoj Wi-Fi mreži kao i računar, vašu voljenu fizičku tastaturu možete koristiti za unos teksta u bilo kom kontekstu na mobilnom uređaju. Štaviše, postoje i prečice kojima ćete moći direktno da pozivate Menu, pojačavate ili smanjujete jačinu zvuka na telefonu, ili pak koristite strelice na tastaturi za navigaciju kroz Android okruženje. Slanje SMS poruka je, recimo, pravo uživanje.

Ukoliko je kupovina dodatne bluetooth tastature za mobilne uređaje prevelik ili nepotreban izdatak za vas, eto rešenja koje će potpuno besplatno doneti i tu funkcionalnost. Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.volosyukivan&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS52b2xvc3l1a2l2YW4iXQ..
 Gotovo smo sigurni da ste ne jednom, već mnogo puta bili u frustrirajućoj situaciji kada ste iz jednostavne potrebe za obavljanjem neke aritmetičke operacije shvatili kako konstantno „žongliranje“ između aplikacije u kojoj se nalaze brojke i ugrađenog Android kalkulatora nije najprijatnije rešenje. Iako Android, pogotovo od verzije 4.0, poseduje sasvim funkcionalan i „user friendly“ sistem multitaskinga, kada je u pitanju kalkulator i izračunavanje određenog izraza, okruženje gde se aplikacije uvek automatski startuju u full screen modu definitivno nije nešto što ćete voleti da radite.




Međutim tu je AirCalc da priskoči u pomoć i pruži vam udobnost baš kao da to isto radite u desktop okruženju sa prozorima koji ne prekrivaju nužno ceo ekran. Ovaj kalkulator se, za razliku od onog default ali i većine ostalih Android aplikacija, zapravo pokreće u vidu plutajućeg prozora koji je moguće pomerati po ekranu po želji i potrebi. Štaviše, moguće je promeniti i veličinu jednostavnim držanjem prsta na označenom donjem desnom ćošku i pomeranjem istog, što zaista pruža potpunu kontrolu nad sadržajem i mogućnost da željenu aritmetičku operaciju obavite bez konstantnog posezanja za Android task manager-om.


AirCalc prozor izgleda kao i bilo koji drugi prozor u Windows okruženju, sa odgovarajućim „zaglavljem“ u gornjem delu koje omogućava njegovo pomeranje, minimiziranje ali i uklanjanje. Kada se tapne na dugme za minimizaciju AirCalc će i dalje ostati aktivan ali će se „sakriti“ u notification baru odakle ćete uvak moći ponovo da ga pozovete i nastavite računicu odakle ste stali. Pored osnovnih aritmetičkih operacija, dostupne su i neke složenije (sinus, cosinus, tangens, prirodni logaritam itd.) a kojima se pristupa jednostavnim horizontalnim skrolovanjem u levo.


Takođe, u meniju sa podešavanjima moguće je podesiti nivo transparentnosti prozora kao i dužinu trajanja vibracije kada je neki od tastera kalkulatora pritisnut. Pored svega ovoga, postoji i mogućnost pokretanja više AirCalc prozora istovremeno, ukoliko za tim ima potrebe, kada će svi istovremeno plutati po ekranu. Upotrebljivost ove aplikacije nije potrebno dalje objašnjavati, a vas nekoliko „tapova“ prstom deli od permanentne zamene Android kalkulatora AirCalc-om.




Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.myboyfriendisageek.aircalc&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5teWJveWZyaWVuZGlzYWdlZWsuYWlyY2FsYyJd
 
 
 Verovatno ste već iz naslova mogli da naslutite koja je funkcija ove Android aplikacije, i najverovatnije ste upravu – u pitanju je univerzalni daljinski ispravljač za vaš PC koji će vam omogućiti da upravljate istim kao da sedite pored njega i koristite tastaturu i miša, ali i mnogo više od toga.



Zapravo, postoji dosta drugih aplikacija ovog tipa ali Unified Remote je jedno od najkompletnijih i najispoliranijih rešenja, a uz to je i besplatan, premda postoji i „Full“ verzija koja se plaća i koja donosi još nekoliko funkcionalnosti pored svih blagodeti koje dobijate sa “fraj” varijantom.




Aplikacija se sastoji iz dva elementa, od kojih se jedan preuzima direktno sa Google Play prodavnice instalira na Android uređaj, dok je drugi ustvari Windows, Linux odnosno Mac OSX server klijent koji se instalira na vašoj desktop mašini. Nakon instalacije nije neophodno praktično nikakvo dodatno podešavanje niti sinhronizacija mobilne naprave sa desktopom, jer će se sve to automatski odraditi, a sve što se od vas traži jeste da pri prvom pokretanju aplikacije na telefonu odaberete PC koji će biti prikazan u listi mogućih Wi-Fi konekcij. Nakon toga možete slobodno udobno da se zavalite u fotelju, kauč ili šta god drugo da vam je blizu i ostvarite potpunu kontrolu nad vašim PC-em.



Meni je vrlo pregledan i intuitivan, a pod kategorijom „Remotes“ će vas sačekati pregršt opcija i mogućih načina interakcije sa desktop računarom. Basic Input omogućava kontrolisanje kursora miša na ekranu kao i tastature. Naime, površina ekrana telefona se pretvara u svojevrsni touch pad pa će pomeranje prsta po površini izazvati kretanje kursora, „tap“ jednim prstom je umesto levog a sa dva prsta umesto desnog klika miša, a pomeranjem dva prsta istovreno ostvaruje funkciju skrola. Responzivnost je na najvišem nivou, pa prilikom korišćenja nećete primetiti ni najmanji lag, bilo da je u pitanju kursor miša bilo tastatura.


Osim ove osnovne funkcionalnosti, postoji i dosta drugih predefinisanih sekcija koje su optimizovane za kontrolu pojedinih aplikacija ili delova samog operativnog sistema. Tako u sekciji File Manager pristupate direktno direktorijumima i podacima sa vašeg hard diska / SSD drajva, Power sekcija nudi prečice za restart, sleep, hibernate ili shotdown a Start odeljak prikazuje sve ono što se nalazi u Start meniju windowsa. Interesantno je to da možete pristupiti i Task menadžeru i direktno sa svog telefona upravljati svim pokrenutim aplikacijama i startovanim procesima. Tu su još i sekcija za kokntrolu YouTube sadržaja kao i Windows Media Pleyer/Centra, a plaćena verzija donosi i glasovne komande kao i NFC akcije ukoliko telefon poseduje ovaj čip.

Mogućnosti upotrebe Unified Remote aplikacije su zaista velike, preko funkcije pomagala pri power point prezentacijama do daljinskog upravljača za kućni HTPC računar. Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Relmtech.Remote&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsImNvbS5SZWxtdGVjaC5SZW1vdGUiXQ..
 AirDrod aplikacija na neki način predstavlja “inverzno” rešenje u odnosu na prethodno predstavljeno, u smislu da umesto da omogućava ostvarivanje kontrole nad računarom putem mobilnog uređaja, ova aplikacija radi upravo suprotno – pruža potpunu kontrolu nad Android telefonom/tabletom i to iz brauzera.

Ono što je još lepše jeste da nije potrebna instalacija bilo kakvog dodatnog klijenta na PC-u, već samo aplikacije na samom telefonu, te će odgovarajuća Wi-Fi konekcija i pristup AirDroid web servisu biti sve što je potrebno da zabava počne.




Nakon instalacije aplikacija će vam u dva koraka objasniti kako da mobilni uređaj povežete sa računarom, dakle prvi je da u brauzeru otvorite adresu www.airdroid.com na kojoj se nalazi odgovarajući servis, a sledeći jeste da na istoj unesete šifru koju vidite na ekranu telefona. Nakon toga će se u tabu brauzera ukazati “windows-oliko” okruženje sa ikonama, prozorima i vidžetima kojima je moguće menjati veličinu ali i položaj po svojevrsnom desktopu, a koji zapravo reprezentuju sadržaj vašeg Android telefona. Tako ćete odatle moći direktno da pristupite kontaktima, sms porukama, aplikacijama, fajlovima, fotografijama, listi poziva ali i da uradite mnogo toga uključujući i recimo slanje sms-a.



Ovo značajno olakšava upotrebu mobilnog telefona kada ste u kući ili na poslu i sedite za desktop računarom, tako sve u vezi sa telefonom možete odraditi a da takoreći ne menjate platformu. Transfer fajlova je samo još jedna od mogućnosti koja u potpunosti eliminiše potrebu za USB kablom, a moramo priznati i slanje sms poruka je znatno udobnije na ovaj način.





Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airdroid Zaključak

Napravili smo još jedan pregled više nego korisnih aplikacija koje nedvosmisleno pokazuju otvorenost i što je najbitnije – jedinstvenost Android platforme kada je u pitanju njena funkcionalnost, koja po svemu sudeći prevazilazi okvire “običnog” pametnog telefona. Na vama ostaje samo da do našeg sledećeg pregleda, u par koraka preuzmete prikazane aplikacije i uživate u njihovoj upotrebi koja će vam povećati udobnost obavljanja svakodnevnih poslova.
 
 

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi