Apple iPod Mini vs. Creative Zen Micro

Apple iPod Mini vs. Creative Zen Micro

Rivalstvo Apple vs Creative je tema koja je aktuelna još od pojave prvih iPod MP3 plejera. Creative je konstantno pokušavao da dostigne Apple, ali podaci sa tržišta govore da nije uspevao u tome. IPod Mini 4GB i Zen Micro 5GB su dva konkurentna proizvoda na našem testu. Oba imaju dosta toga da ponude, ali koji ima više?

    Sadržaj

      Luka Jovanović

      Apple iPod Mini vs. Creative Zen Micro

      iPod Mini, zbog snižene cene, dolazi u veoma siromašnom pakovanju odnosno kupci su u odnosu na prvu generaciju Mini-ja ostali uskraćeni za punjač i Firewire kabl. Tako će se sada u lepo dizajniranom pakovanju naći pored samog plejera samo USB kabl, futrola za kaiš, CD sa iTunes programom, uputstvo i slušalice. Iako, na prvi pogled punjač i nije neophoda, jer se plejer može puniti preko USB porta, postavlja se pitanje – kako napuniti plejer ukoliko ste na putovanjau, a računar nije pri ruci? Pri otvaranju pakovanja dočekaće vas logo kalifornijske kompanije – svima poznata jabuka. Prvo što ćete ugledati je naravno plejer preko čije prednje strane se nalazi nalepnica na kojoj je ispisano na više jezika: Don`t steal music! CD, USB kabl, futrola za nošenje, slušalice kao i sama kutija su potpuno beli što je bilo i očekivano jer je bela boja takoreći zaštitni znak Apple-a kada su «consumer» proizvodi u pitanju. USB kabl bi mogao biti duži, jer će vam u slučaju da iPod stoji na stolu, a kućiste računara ispod istog, kabl biti prekratak.

      Futrola za kaiš je praktična, ali dosta narušava estetiku plejera tako da ćete je verovatno koristiti samo tokom džogiranja ili vožnje bicikla. Slušalice koje dolaze uz iPod su takođe odličnog dizajna, ali ne tako dobrog kvaliteta kao sam plejer. Većina zahtevnijih korisnika neće biti zadovoljna istim već će ih zameniti kvalitetnijim, što naravno znači dodatni trošak. Ako se ima u vidu da u paketu neodstaje i punjač koji ćete vrlo verovatno morati dokupiti, troškovi se još više povećavaju. U paketu dolaze i dva para sunđerčića za slušalice koji osetno poboljšavaju zvuk, konkretno bass, i ukupni utisak, ali nedovoljno da biste ostali “na” njima ukoliko ste zahtevniji po pitanju kvaliteta zvuka. Sunđeri posle kratkog vremena izgube elastičnost i spadaju sa slušalica.

      Uputstvo za upotrebu je dobro i jasno napisano ali nažalost nema prevoda na srpski jezik. U istom je objašnjeno kako puniti bateriju, kako koristiti click wheel, kako instalirati softver: znači, samo najosnovnije.

      Zen Micro 5 GB

       

      Za razliku od iPoda, Creative je za Zen Micro pripremio veoma bogato pakovanje. U paketu se nalaze: punjač, slušalice, futrola za kaiš, dodatak za docking station, uputstva, traka za nošenje oko struka ili ruke, CD sa softverom i USB kabl koji je za razliku od Appleovog dovoljno dugačak, tako da nećete imati problema čak ni ako vam kućište računara stoji ispod stola. Zanimljivo je da se uz prvih 5000 Zen Micro plejera kao poklon svakom kupci usporučivala i dodatna baterija.

      Futrola za kaiš je doslovce iskopirana Apple-ova i takođe uvećava gabarite plejera i kvari estetiku međutim ima jednu veoma korisnu funkciju, a to je da uz pomoć dodatka koji se dobija u paketu može da služi kao mini docking station dok se puni baterija ili prebacuju podaci. Što se tiče dizajna punjač je takođe iskopiran Apple-ov (koji se sada prodaje odvojeno). Što se tiče performansi solidan je; ali samo to, jer napuni Zenovu bateriju za 5 sati što je ipak nekih 25% više nego sto je potrebno da se napuni iPod-ova baterija preko USB porta (USB port izporučuje struju od 500mA).

      Slušalice koje je potpisao Creative su kao i Appleove dobro dizajnirane ali loše zvuče. Ruku na srce, bolje su od Appleovih pogotovu u segmentu basa i nižih srednjih tonova, ali ćete se i u ovom slučaju najverovatnije odlučiti za kupovinu drugih odnosno kvalitetnijih. Takođe jedna od velikih mana ovih slušalica, kao i kod Apple-ovih, je zvučna izolacija odnosno u prevodu svi ljudi oko vas će čuti koju muziku slušate čak i u bučnim autobusima ili tramvajima. To se, čini nam se, mnogo više primećuje sa Creative-ovim slušalicama.

      Specifikacije

      Iz priložene tabele se vidi da je Zen Micro bolji u svemu osim u autonomiji baterije, ali u praksi nije baš tako.

      Model

      iPod Mini

      Zen Micro

      Proizvođač

      Apple

      Creative

      Dimenzije

      51mm x 91mm x 13mm

      51mm x 84mm x 19mm

      Masa

      103g

      108g

      Tip memorije

      Hard disk, 1.8″

      Hard disk, 1.8″

      Ekran

      138×110, monohromatski, 1.67″

      106×104, monohromatski

      Autonomija

      Po specifikaciji: 18h max. Realno: 19h 8min

      Po specifikaciji: 12h max. Realno:9h

      Audio izlaz

      Frequency: 20Hz-20000Hz

      Frequency: 20Hz-20000Hz

       

      bitrate: 32-320 uključujući variable bitrate

      bitrate: 32-320 uključujući variable bitrate

       

      Impedance: 32 Ohm

      Impedance: 32 Ohm

      Podržani formati

      AAC, MP3, AIFF, Apple Lossless,WAV

      AAC/MP3/WAV

      Prateća oprema

      USB kabl, futrola

      USB kabl, punjač, futrola, torbica

      FM radio

      nema

      FM Radio, 32 preseta

      Diktafon

      nema

      ugrađen mikrofon

      Prenosni disk

      da

      da (posebna particija)

      Podržani operativni sistemi

      Windows XP, MacOS X (Linux)

      Windows XP (MacOS X, Linux)

      Upoređivanje

      Čak i na prvi pogled vidi se da je Creative kopirao Apple po mnogo čemu od interfejsa preko displeja pa sve do samog softvera uredjaja. Glavna prednost iPoda u odnosu na plejere drugih proizvođača je u intuitivnom interfejsu koji je toliko user-friendly da posle par dana korišćenja ne možete zamisliti upotrebu plejera bez njega. Click wheel (koji je implementiran na iPod-u) je doslovce napravio revoluciju na tržištu mp3 plejera. Click wheel je kružna površina osetljiva na dodir u čija su četiri kraja postavljeni tasteri Play, Prev, Next i Menu. U centralnom delu kruga smešten je poseban enter taster. Prevljačenjem prsta preko kruga osetljivog na dodir prolazite kroz liste pesama, menije, pojačavate i smanjujete zvuk… Tokom slušanja muzike pesmu možete premotavati unapred i unazad pritiskom na taster enter i pomoću click wheela, ne prekidajući slušanje iste.

      Creative je kod svog pulena upotrebio sličan sistem – touch-pad, ali nažalost ne tako dobar kao click wheel. Touch pad, iako ima podešavanje osetljivosti, je previše osetljiv, mada ćete se na to verovatno navići vremenom. Sastoji se od vertikalne površine koja služi za navigaciju kroz liste pesama, kontrolu jačine zvuka i pretragu baze pesama. Na prednjoj strani se nalazi još 5 odvojenih površina oseljivih na dodir što se nije pokazalo kao baš najsrećnije rešenje zbog toga što su to “tasteri ” Play, Prev, Next i Menu i samim tim plejer uvek mora biti zaključan da ne bi došlo do slučajne promene pesme. Dodirivanjem površine menu ulazi se u padajući meni koji služi: za pretragu baze pesama odnosno izvođača, podešavanja, prikaz detaljnih informacija o pesmi koja se trenutno sluša …ekvivalent desnom clicku miša u Windows-u. Činjenica da je autor ovih redova ovaj meni koristio samo par puta govori da je isti previše komplikovan za svakodnevnu upotrebu, jer je potrebno dosta vremena da se dođe do opcije koja vam treba. Kod iPoda ne postoji pretraga po slovima, već je muzika složena po abecednom redu u kategorijama izvođača, albuma, žanrova što je kod oba plejera mnogo korisnija opcija od pretrage. Naravno kod oba plejera postoji mogućnost pravljena plejlista u hodu odnosno bez računara.

      Spoljašnjost

      Spolja gledano plejeri su dosta slični. Zen Micro je kraći celih 7mm što se primeti odmah. ali je deblji 6mm što se da primetiti tek kada se plejer stavi u džep tj. mnogo više “smeta ” u džepu od Mini-a. Oba plejera su izrađeni od kvalitetnih materijala. ali se ipak iPod ističe zbog korišćenog materijala. a to je eloksirani aluminijum. Ceo iPod je od aluminijuma, osim click wheela i gornje /donje stranice, dok je Zen ceo od plastike, koja je ruku na srce veoma kvalitetna. Creative je iskoristio resenje Apple-a sa velikog iPoda koristeći providnu i belu plastiku za zadnju stranu uredjaja i stranice, što se pokazalo kao veoma atraktivno, ali i privlačno za ogrebotine što kod Mini-a nije slučaj. iPod, kada je u ruci, odaje utisak kao da je izradjen iz komada što je donekle i tačno za razliku od Zena kome poklopac za bateriju zna da “za škripi ” ponekad. Valja napomeuti i to da se baterija, u slučaju Zen Micro plejera menja kao kod mobilnih telefona – jednostavnim uklanjanjem poklopca za zadnje strane plejera. Sa druge strane, zamena iPod-ove baterija zahteva servsinu intervenciju, jer plejer nije moguće lako otvoriti, a da se pri tome ne ošteti. Gornja strana Zen-a rezervisana je za: mini USB port, izlaz za slušalice i “Power” dugme odnosno slider. Sa gornje strane iPoda se nalazi izlaz za slušalice, slider za zaključavanje i port koji služi za povezivanje dodataka kao što su daljinski upravljači, mikrofoni, radio predajnici / prijemnici…dodataka ima stvarno dosta, ali su veoma skupi. Na donjoj strani plejera nalazi se samo dock konektor koji sluzi za povezivanje sa računarom ili za punjenje baterije koju ćete, ako ne dokupite AC punjač, moći puniti samo preko USB kabla. Zen nema opciju priključivanja dodataka, ali zato za razliku od iPoda ima već ugrađen FM tuner i diktafon koji rade savim solidno. Naime, diktafonom smo uspeli da snimimo predavanje sa razdaljine od približno 6 metara bez većih izobličenja, ali u relativno tihom okruzenju. U bučnoj prostoriji skoro je nemoguće napraviti slušljiv snimak. FM tuner je radio zadovoljavajuće, ali samo toliko. Prijem je lošiji nego kod Nokia telefona, ali iPod Mini nema uopšte tuner tako da ovde Zen odnosi pobedu. Postoji 32 preseta za FM kao i mogućnost snimanja radio programa što je odlična funkcija ali naravno samo ako je prijem stanice odličan što je bilo retko. iPod se može kupiti u četiri boje, dok je Creative ponudio izbor od čak deset različitih boja!

      Veliki minus za Zen Micro je nemogućnost korišćenja istog kao USB diska. Odnosno moguće je ali tako što se plejer prebaci u mod za Removable Disk i onda se koristi posebna particija za skladištenje podataka sa koje plejer ne može da čita podatke već samo računar. Veličina particije se može menjati odabirom odgovarajuće opcije. Prilikom promene veličine dotične particije ne gube se podaci sa samog plejera, a maksimalna veličina particije je 1 GB. iPod se prijavljuje kao USB disk bez ikakvih podešavanja u Windowsu , MacOS X i Linux distribucijama. Za prebacivanje pesama na iPod se u Windowsu i MacOS X koristi iTunes koji je veoma popularan program zbog svog prostog interfejsa i online prodavnice muzike. Za Linux je potreban software YamiPod koji je besplatan i pokreće se sa samog iPoda. U Windows-u postoji mogućnost korišćenja plugina za Winamp koji funkcioniše savršeno. Zen Micro zvanično radi samo pod Windows operativnim sistemom, ali je moguće uz program XNJB koristiti ga i pod Mac OS X. Transfer fajlova kod oba plejera je veoma brz (USB 2.0) dok iPod poseduje mogućnost prenosa podataka putem Firewire veze, ali je potrebno dokupiti Firewire kabl.

      Manje-više svim plejerima je problem baterija koja najčešće prekratko traje. Oba plejera koriste Li-ion baterije. Kod Zena baterija se nalazi ispod poklopca i menja se kao kod mobilnih telefona. U paketu smo dobili dve baterije tako da, po pražnjenju, jednu možete brzo promeniti i nastaviti sa uživanjem u muzici. Po specifikaciji Zen-ova baterija traje 12h kontinualnog slušanja muzike što se u praksi pokazalo manje, odnosno 9h. Autonomija, doduše, zavisi i od toga koliko se koristi ekran i kako je podešeno osvetljenje na istom. Trajanje baterije smo testirali u sledećim uslovima : popunjen sav prostor na plejeru muzikom, napunjena baterija do kraja, name šten repeat all i play. iPod je na testu izdržao izvanrednih 19h i 8min. Punjenje baterije kod Zena traje 5h dok kod iPoda 4h s tim što iPod puni bateriju do 80% svog kapaciteta za sat vremena što će većini korisnika biti dovoljno do sledećeg priključivanja na računar. Zen ima problem sa pražnjenjem baterije dok je ugašen što vam može predstavljati prepreku, ako ga ne koristite par dana. Naime u stand by režimu, Zen Micro troši više nego iPod. Taj problem je otklonjen kroz novi firmware, koji stand by vreme skraćuje na četiri sata (pre je bilo dvanaest). Nakon, četiri sata neaktivnosti, plejer će se u potpunosti ugasiti. Kada se plejer upali posle manje od četiri sata od gašenja uključuje se trenutno, dok mu je nakon četri sata potrebno dosta više vremena što je povezano sa gašenjem plejera, nakon određenog vremena provedenog u stand by režimu. Kod iPoda ovaj problem ne postoji-uvek se uključuje trenutno.

      Zvuk kod oba plejera je, generalno gledano, odličan ; dodu še ne sa default slušalicama. Sa default slušalicama Zen Micro odnosi pobedu, jer su slušalice iz njegovog paketa bolje, reprodukuju bolje definisane niske tonove i ne izobličavaju prilikom promene ekvilajzera kao što je slučaj sa Apple slušalicama. Korišćenjem kvalitetnijih slušalica može se bolje uporediti kvalitet reprodukcije. Koristili smo Shure E2c (100€) i Apple In-Ear (50€) slušalice. Uloge se zamenjuju i pobedu odnosi iPod. Glasniji je i bolje reprodukuje visoke tonove, ima manje statičkog šuma kao i onog koji proizvodi hard disk (primećuje se korišćenjem shure slušalica). Naravno sve osim šuma je moguće srediti ekvilajzerima. Zen ima custom ekvilajzer i još osam predefinisanih, dok iPod nema custom, ali ima dvadeset dva predefinisana ekvilajzera. Za probu zvuka koristili smo MP3 320kbps najrazličitih žanrova. Treba obratiti pažnju na iPod-ovu jačinu izlaza, jer je poznat kao «ubica jeftinijih slušalica» (u to spadaju čak i Sony modeli od 10-tak eura)

      Sam softver oba uredjaja je veoma sličan. Podešavanja su ista samo se kriju iza drugačijeg imena. Tako se Zen-ova opcija Smart Volume kod iPoda zove Sound Check. Ova je veoma korisna, ako se koristi shuffle. Naime, ona služi da, ako slušate recimo kompoziciju iz 60' godina sa lošom produkcijom, pa nakon nje neku novijeg datuma sa odličnom produkcijom ne ostanete bez bubnih opni zbog razlike u jačini. Opcija koja nedostaje iPodu je podešavanje osetljivosti click wheela koji zna biti preosetljiv za neke tipove kože ili pak premalo osetljiv. Kod Zena postoji mogućnost podešavanja osetljivosti, ali i dalje ne dovoljno precizno tj. jako je mala razlika između tri predefinisane vrednosti. Oba plejera mogu se sinhronizovati sa Microsoft Outlook-om radi skladištenja kontakata, kalendara i to-do lista. iPod pored ovih PDA opcija poseduje i četiri igre : solitaire, parachute, music quiz i brick. Solitaire je svima poznata igra sa kartama, cilj parachute-a je da “skidate” padobrance sa neba dok iska ču iz aviona. Music quiz – pogoditi izvođača pesme koju je iPod nasumice pustio dok je brick arkanoid klon 🙂

      Treba napomenuti da iPod poseduje mogućnost instaliranja Linux operativnog sistema na isti što naravno otvara sasvim nove mogućnosti kao što su instaliranje novih aplikacija, igara dodavanje novih formata… Trenutno je u beta fazi, ali se razvija velikom brzinom i ima svetlu budućnost.

      Zaključak

      U pravoj poplavi no-name jeftinih plejera pravo je osveženje videti dva ovako dobra uređaja koji svakako zaslužuju vašu pažnju i opravdavaju svoju cenu što kvalitetom reprodukcije što dizajnom i intuitivnošću. Apple je svakako napravio fenomenalan potez predstavljanjem iPoda, pre nekoliko godina, koji je imao kapacitet od (za to vreme neverovatnih) 5GB. U prilog tome ide i činjenica da je su glavni prihodi kompanije Apple upravo od iPoda. Čak se i na našem skromnom tržištu prodaja Apple plejera drastično povećala u proteklih par meseci otkako je cena nešto povoljnija, a dostupnost u globalnim razmerama porasla. iPod plejeri, iako ne baš uvek najbolji po specifikacijama, definitivno zauzimaju prvo mesto po lakoći korišćenja, kvalitetu izrade i opšteg utiska koji odaju. Creative je sa svojom Zen serijom uvek pokušavao da konkuriše Apple-ovom iPod-u i uvek je bio “tu negde”, ali mu je falilo jako malo da bi postao konačni izbor kupaca. Ovaj put Zen Micro se opasno približio iPod Mini modelu, ali i pored više funkcija utisak kvare “de č ije bolesti” kojih da nije bilo, uloge bi bile zamenjene. Za sad iPod ostaje na tronu prenosnih audio plejera, čak i u svojoj Mini varijanti jer ipak: original je samo jedan.

      Apple iPod Mini plejer na test ustupio ComTrade Computers.
      Creative Zen Micro plejer za potrebe testa dobili smo ljubaznošću firme Computer Land.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test