D-Link Boxee Box

D-Link Boxee Box

U poplavi raznih multimedijalnih plejera i pametnih televizora, postalo je neophodno na neki način se i razlikovati da se ne bi izgubili u moru konkurentnih proizvoda. Boxee Box je svakako uspeo u tome i predstavlja fuziju jedinstvenog hardvera i softvera koja već na prvi pogled budi interesovanje. Dvojezgarni Atom procesor u kombinaciji sa hardverskim dekodiranjem video sadržaja garantuje besprekornu reprodukciju praktično svakog multimedijalnog formata koji trenutno posto

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      D-Link Boxee Box

      Na početku se mora nešto reći o softverskom delu Boxee Box-a, koji je svakako zaintrigirao mnoge od kada se pojavio. Boxee je freeware Home Theater PC softver koji je dizajniran za korišćenje uz TV uređaj sa interfejsom adekvatno prilagođenim takvoj nameni. Može se besplatno skinuti sa www.boxee.tv sajta i instalirati na Windows, Mac i Linux sisteme na kojima se izvršava kao fullscreen aplikacija i pretvara ih u media centar.
       

      Naravno, od takve platforme je vrlo lako napraviti uređaj koji će biti specijalizovani multimedijalni plejer, a pored D-Link Boxee Box-a, koji je prvi posvećeni hardverski Boxee uređaj, u planu je i IOmega uređaj, kao i serija televizora sa ugrađenim Boxee softverom. Boxee je još uvek u fazi intenzivnog razvoja i posle prve javne alfa verzije koja se pojavila 16. juna 2008. godine i prve bete iz 7. januara 2010. godine, Boxee Box je prvi uređaj koji je početkom ove godine dobio verziju veću od v1.0.
       

      U srži, Boxee je univerzalan multimedijalni plejer koji ima ugrađenu podršku za sve aktuelne formate i koji podržava i hardversko ubrzavanje dekodiranja na Windows i Linux platformi. Multimedijalnom sadržaju može da pristupi na lokalnim diskovima, DVD uređajima, USB fleševima ili preko mreže sa share-ovanih foldera ili sa UPnP servera. Uz pomoć plugin-ova, Boxee podržava razne servise kao što su Apple filmski trejleri, download titlova, pristup velikim video streaming sistemima kao što su Netflix i VUDU, kao i raznim popularnim Internet kanalima kao što su YouTube, Last.fm, TED itd. Interesantno je to što Boxee može bez problema da prikaže Adobe Flash sadržaj sa YouTube-a, kao i Silverlight sadržaj sa Netflix-a putem posebne binarne biblioteke zatvorenog koda koja je izdvojena od ostatka sistema, pa omogućava reprodukciju običnog i DRM zaštićenog materijala uz potpunu kontrolu iz Boxee interfejsa. Boxee je takođe sadržao BitTorrent klijent koji je izbačen u najnovijim verzijama, na šta su korisnici odgovorili sa velikim negodovanjem.
       

      Boxee prati i trendove socijalnog umrežavanja, pa imate mogućnost da definišete prijatelje koji isto koriste Boxee, vidite šta su oni preporučili za gledanje, kao i da ocenjujete i komentarišete. Ako preporučeni film od strane vašeg prijatelja nije raspoloživ za gledanje u celosti, Boxee će vam automatski ponuditi da pogledate trejler. Osim interne Boxee mreže, podržani su i Facebook, Twitter i Tumbler, pa recimo možete videti koje YouTube klipove su vaši prijatelji sa Facebook-a preporučili i pogledati ih.
       

      Jedan od najvrednijih segmenata celog Boxee iskustva je moćan Library sistem. Boxee će pošto mu definišete izvorne foldere za multimedijalne fajlove kreirati biblioteke za filmove, muziku i serije. Za filmove i serije, ako su fajlovi imenovani tako da Boxee može da ih prepozna, automatski će biti povučeni podaci sa IMDB-a pa ćete u spisku imati odmah i sliku filmskog omota sa osnovnim sinopsisom. Za serije postoji i automatsko sortiranje po sezonama, dok se za muziku podaci izvlače iz ID tagova.
       

      Kroz sistem aplikacija, Boxee praktično može neograničeno da dodaje nove sadržaje. Sistem distribucije sadržaja sa naplatom je takođe regulisan, pa korisnici koji imaju Netflix ili neki sličan nalog mogu da ga iskoriste u okviru Boxee-a. Problem je jedino što naša zemlja uglavnom nema mogućnost pristupa ni jednom od tih premium servisa, tako da je u našim uslovima korisnost celog tog sistema u ovom momentu nepostojeća.
       

      Boxee-jem je osim putem standardnih kontrolera moguće upravljati i preko mobilnog telefona i Wi-Fi mreže, pa trenutno postoji zvanična iPhone aplikacija, dok su nezavisni razvojni timovi napravili aplikacije za Android i webOS sisteme.
       

      Sve u svemu, Boxee softver je zaista jako dobro osmišljeno i zaokruženo rešenje za kućni multimedijalni centar u dnevnoj sobi. Dobar sistem za katalogizaciju filmova i serija, kao i odlična podrška za sve multimedijalne formate dovešće u iskušenje čak i korisnike koji već koriste računar u te svrhe da iskoriste Boxee kao interfejs. Pogledaćemo sada kako izgleda realizacije Boxee sistema kao konkretnog uređaja u D-Link izvedbi.

      Boxee Box
       

      D-Link Boxee Box je svakako jedinstvenog izgleda koji će vam odmah privući pažnju i verovatno vas malo zbuniti. Uređaj je formata kocke sa odsečenim uglom, pa deluje kao da tone u površinu na kojoj se nalazi. Sa prednje strane je svetleći Boxee logo, a od kontrola na samom Box-u možete naći samo jedno jedino dugme sa gornje strane koje služi da se uređaj uključi i isključi. Zbog svog asimetričnog oblika deluje veći nego što zapravo jeste, a potencijalno može predstavljati problem za uklapanje sa ostalim uređajima na multimedijalnoj polici, jer ga svakako ne možete lako složiti uz klasične uređaje kvadratnog formata.
       

      Sa zadnje strane Boxee Box nalaze se HDMI izlaz, Ethernet port, dva USB 2.0 porta, kao i digitalni i kompozitni audio izlazi. Bežični 802.11n adapter se nalazi u okviru kućišta. S strane se nalazi i jedan SD card slot, koji možete npr. koristiti za pregled fotografija iz vašeg digitalnog foto-aparata.

      Hardverski, Boxee Box je zapravo mali računar sa Atom CE4110 procesorom – što je praktično ista platforma koju koristi i Google TV, 1 GB fleš memorije i 1 GB rama. Uz podršku za hardversko ubrzavanje dekodiranja, Boxee Box će bez ikakvih problema prikazati tečno bilo koji video sadržaj do pune 1080p rezolucije.
       

      RF daljinski upravljač koji dolazi uz Boxee Box je veoma interesantan i praktično je najvažniji deo paketa sa gledišta korisnika. Poseduje dva lica, gde je „prednja“ strana predviđena za osnovnu navigaciju, dok se sa druge strane nalazi puna qwerty tastatura! Ovo je definitivno nešto što je vrlo bitno za bilo kakav unos teksta, koji je neophodan dok koristite browser ili treba da pokrenete neko pretraživanje. Svakako je brže i udobnije od nabadanja tastera na ekranu navigacionim upravljačem.
       

       

      Utisci u radu

      Boxee Box je uređaj koji predstavlja zaista inovativan softverski koncept upakovan u hardver nesvakidašnjeg izgleda i na prvi pogled nam se mnogo dopao. Nažalost, vrlo brzo smo naleteli na probleme koji su nam taj prvi utisak pokvarili.
       

      Kada smo krenuli u testiranje Boxee Box-a, od ekrana na koje smo mogli da ga povežemo imali smo na raspolaganju dva monitora rezolucije 1680×1050 i jedan HD Ready TV. Pošto smo povezali sve i uključili Boxee Box, dobili smo normalno loading ekran koji je u 480p rezoluciji, ali čim je on nestao ostali samo samo sa crnom slikom. Isti simptomi su se ponovili na sva tri uređaja na koje smo probali da ga povežemo. Posle čitanja šturog uputstva i gomile poruka sa zvaničnog foruma ispostavilo se da to nije redak problem i da Boxee Box iako bi trebalo da prepozna koje rezolucije displej podržava i prilagodi mu se, često to ne radi kako treba. Naravno, palo nam je na pamet da uradimo reset na fabričke vrednosti, ali tu nas je sačekao opet isti problem jer je meni u kojem se bira fabrički reset isto bio u rezoluciji koju naš displej nije mogao da prikaže.
       

      Pošto smo preneli Boxee Box na drugu lokaciju na kojoj smo obezbedili 1080p TV, sve je naravno proradilo, ali smo se tu susreli sa drugim problemom. Resetovali smo ga na fabrička podešavanja da bismo počeli sa konfigurisanjem od početka i probali da se ulogujemo, ali se ispostavilo da je za to neophodno kreirati nalog za koji nam je bila potrebna Internet konekcija. Nema problema, imamo Wi-Fi hotspot u blizini… ili ipak ima problema? U tom trenutku je Boxee Box počeo uporno da odbija da se poveže na lokalnu Wi-Fi mrežu na kojoj su svi ostali uređaji u okolini radili kako treba, a nismo imali Ethernet kabl koji je dovoljno dugačak da dosegne do TV-a. Tu smo došli u situaciju koja bi svakako izazvala osećaj bespomoćnosti kod prosečnog korisnika jer smo imali uređaj koji je potpuno nov i ispravan, ali koji jednostavno ne radi ne našom krivicom.

      Zahvaljujući Android telefonu koji može da podigne lokalni Wi-Fi hot spot, na kraju smo ipak uspeli da se ulogujemo. Naravno da smo odmah posle toga isključili tu vrstu Interneta jer video streaming preko mobilne telefonije nikako nije dobra ideja. Posledica toga je da nismo imali prilike da isprobamo ništa od Internet mogućnosti Boxee Box-a, ali srećom kasnije smo testirali desktop verziju Boxee softvera iz koje smo izvukli zaključke.

      Kada je sve proradilo, pristupili smo lokalnim video i audio sadržajima i tu su konačno došle do izražaja sve pozitivne osobine uređaja. Praktično sve što smo mu poturili, reprodukovao je bez problema. Jedini sadržaj koji nije umeo da pusti, a koji smo na nekim drugim plejerima uspeli da otvorimo, bio je ISO fajl DVD diska, ali to mu svakako nećemo zameriti. Izbor audio stream-a i titla iz MKV kontejnera funkcionisao je bez greške. Premotavanje 1080p sadržaja je bilo vrlo brzo, a kada smo uradili upgrade firmvera na noviju verziju koja se pojavila pre nekih nedelju dana dobili smo i neke nove opcije, kao i ispravku jednog manjeg problema u video reprodukciji koji smo primetili.

      Daljinski upravljač je u početku malo nezgodan za korišćenje jer sve vreme imate utisak da ćete greškom pritisnuti neki taster sa druge strane dok ga držite u ruci, što se srećom ispostavilo kao neosnovan strah jer tasteri daju dovoljan otpor. Takođe, ne mali broj puta nam se desilo da smo ga uhvatili naopako jer je potpuno simetričan pod rukom, a što može vrlo lako da se desi ako gledate film u zamračenoj prostoriji i nemate mogućnost vizuelno da odredite gde se nalazi Boxee logo.
       

      Kada smo konačno sa daljincem u ruci počeli da šetamo po multimedijalnoj kolekciji i da se oduševljavamo opcijama i kvalitetom reprodukcije, malo smo zaboravili na probleme sa početka. Ipak, ostao nam je gorak ukus u ustima jer smo izgubili više sati na nešto sa čime prosečan korisnik zaista ne bi trebalo da se susreće kada unese novo parče hardvera u kuću, pogotovo što ni posle setovanja 720p rezolucije i vraćanja na početnu lokaciju, Boxee Box nije hteo da radi na prvobitnom displeju na kojem smo ga probali. Detaljnije istraživanje po forumima je opet dovelo da saznanja da neki 720p displeji hoće da rade sa Boxee Box-om samo u 480p rezoluciji, što je nedopustivo. Sasvim je moguće da je samo softverski problem u pitanju i da će to biti ispravljeno u nekoj od sledećih vezija firmware-a, ali mi ne možemo da donosimo zaključak na osnovu nečega u neodređenoj budućnosti. Osim toga, izgleda da Boxee Box odbija da radi i preko HDMI-DVI adaptera, već zahteva čistu HDMI-HDMI vezu, što u startu znači da ne možete ni da ga povežete na monitor koji nema HDMI ulaz.
       

      Zaključak

      Boxee Box je svakako jedinstven uređaj. Boxee softver sa podrškom za sve moguće multimedijalne formate, streaming-om sa Interneta, socijalnim umrežavanjem, kao i praktično neograničenom mogućnošću proširivanja preko plugin-ova i unapređenja softvera, predstavlja odličnu podlogu za koncept multimedijalnog doma. D-Link Boxee Box hardver mu omogućava da tu podlogu i realizuje na efikasan i vizuelno atraktivan način, po umerenoj ceni.

       

      Ako još uvek niste na zadovoljavajući način rešili pitanje multimedijalnog centra u kući, svakako uzmite u razmatranje Boxee Box, sa našim savetom da ipak budete jako oprezni ako nemate Full HD televizor i pre toga ne probate da li će Boxee Box raditi kako treba sa vašim TV-om. Šteta je takođe što glavni servisi za video streaming aktuelnog filmskog i serijskog programa sa Interneta kod nas ne funkcionišu, ali je to nadoknađeno odličnim library sistemom koji lokalne diskove i UPnP media servere pretvara u vrlo lepo organizovanu bazu potkovanu IMDB informacijama. U svakom slučaju probajte besplatnu softversku verziju Boxee softvera na kojoj možete iz prve ruke da se uverite kako ceo taj sistem radi u praksi, pa ako vam se dopadne možete da ga dopunite i Boxee Box zaokruženim rešenjem.

      Prednosti:

      – Vrlo dopadljiv i originalan dizajn
      – Reprodukcija ogromnog broja multimedijalnih formata
      – Sjajan Library sistem

      Mane:

      – Problemi sa HD Ready displejima i nekim Wi-Fi mrežama
      – Veliki deo interesantnog  Internet multimedijalnog sadržaja nije dostupan kod nas

      Uređaj na test ustupio D-Link.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test