Altos SUPRIMO Storia

Altos SUPRIMO Storia

Nakon prvog prenosivog računara zasnovanog na Sandy Bridge platformi kompanije Intel koji smo testirali početkom nedelje, stigla nam je i konfiguracija napravljena oko procesora Core i5-2500K, koji bi u narednim mesecima mogao da predstavlja i daleko najčešći izbor zahtevnih korisnika širom sveta, budući da ste u našem uvodnom testu mogli da pročitate sve o optimizacijama, unapređenjima i napretku u performansama u odnosu na prošlu

    Sadržaj

      Dušan Kovačević

      Altos SUPRIMO Storia – domaći High End

      Najveći broj serijski sklopljenih konfiguracija su one najniže klase, namenjene poslovnoj primeni, internetu i osnovnojmultimediji, što, moramo reći, sasvim zadovoljava prohteve najvećeg broja kupaca. Nešto skuplji računari su obično sklop kompromisa, sa skupljim procesorom i jeftinijom grafičkom kartom, ili grafičkim akceleratorom nešto više klase, uz obavezan procesor niže. Razlog je naravno cena, i ograničena kupovna moć prosečnog kupca u našoj zemlji. Ovakve konfiguracije naravno ne zadovoljavaju krug korisnika koji ima novca, ali se ne razume u komponente – jednostavno, za njih ovakvi računari jednostavno nisu dovoljno dobri, koliko god da ih malo ima. Ipak, sa računarom koji nam je stigao iz kompanije Win Win ovo bi moglo da se promeni, a nadamo se da će i druge kompanije slediti njihov primer. Računar stiže u stilizovanoj kutiji sa vidnim natpisom „High Performance PC Machine“, što već samo po sebi ukazuje da se u njenoj unutrašnjosti nalazi nešto (za naše tržište) prilično nesvakidašnje.
       

      Kao što smo već rekli, računar pod imenom Altos SUPRIMO Storia koristi poslednji „krik tehnologije“, odnosno procesor zasnovan na najnovijoj arhitekturi kompanije Intel, nazvane Sandy Bridge, koja je predstavljena pre manje od deset dana. Core i5-2500K je po mnogo čemu interesantan procesor… iako spada u Core i5 familiju, u odnosu na prethodnu generaciju donosi veoma značajna unapređenja u performansama, posebno u nekim od primena kao što je igranje, gde su benefiti unapređenja arhitekture više nego očigledni, budući da ubrzanja iznose i 10-25%. Procesor poseduje četiri jezgra, frekvenciju od 3.3GHz inregrisani grafički čip u jačoj verziji i 6 MB keš memorije trećeg stepena, ali ne i HyperThreading mogućnosti. Ove poslednje dve karakteristike ga i razlikuju od jedinog desktop modela koji je poneo Core i7 oznaku – u odnosu na Core i7-2600 nedostaju mu 2 MB keša i HT, ali je zato cena znatno povoljnija – ušteda iznosi više od 30%, a razlika u performansama je proporcionalno (u većini primena) daleko manja.

      Ipak, verovatno najvažnija karakteristika ovog konkretnog procesora je sufiks K u imenu, što po nomenklaturi kompanije Intel označava model sa otključanim množiocem. Imajući u vidu da je sa Sandy Bridge arhitekturom klok generator integrisan u sam CPU, standardni načini overkloka podizanjem osnovne vrednosti magistrale ovde više neće biti mogući, i u većini situacija biće moguće dobiti dodatnih 100-200 MHz. Naravno, K modele je moguće znatno više ubrzati jednostavnom promenom množioca naviše, i u slučaju ovog računara, čak i uz korišćenje Box kulera, moguće je dobiti stabilan rad na najmanje 4 GHz, možda i nešto više. Na tim frekvencijama performanse su jednostavno sjajne u svim situacijama. Kako god, čak i ukoliko ne overklokujete procesor, Core i5-2500K predstavlja odlično rešenje sa stanovišta performansi, jer u budžetu ostavlja dovoljno prostora da se ugrade i druge bolje komponente.
       

      Novi procesori zahtevaju i potpuno novu platformu, koju je Intel predstavio u isto vreme, i koju čine matične ploče sa Intel P67 i H67 čipsetovima. Kao što i pretpostavljate, P67 jeste viša klasa, namenjena zahtevnijim korisnicima, sa podrškom za CrossFire i SLI tehnologije, dok je druga verzija namenjena onim korisnicima kojima je često dovoljan i GPU integrisan u ovaj procesor, budući da samo ona poseduje i grafičke konektore – oni na P67 jednostavno ne postoje. Kao matična ploča za ovaj računar odabran je model kompanije MSI, P67A-GD65, čiji ste test mogli nedavno da čitate na našem sajtu, i koji je tom prilikom zaslužio nagradu „Value for money“, odnosno proizvod sa odličnim odnosom cene i performansi. Kako je celokupan test objavljen pre nekoliko dana, ovde se nećemo previše zadržavati na detaljima. Reći ćemo samo da je u pitanju model koji kupcu donosi mogućnost korišćenja jedne grafičke karte u PCIe x16 režimu ili dve u x8, četiri SATA 6 Gbps priključka, četiri SATA starije genereacije i dva eSATA porta na zadnjem panelu, ukupno četiri USB 3.0 konektora od kojih se dva realizuju dodatnim panelom, ukupno osam USB 2.0 i po jedan FireWire i LAN, kao i standardni set audio priključaka. Jednostavno, u pitanju je model koji nudi veoma mnogo za uloženi novac na svim poljima, posebno što razlike u performansama u odnosu na skuplje modele gotovo da nema… kako je sve više funkcija integrisano u sam procesor, ploča sa tog stanovišta postaje sve manje važna, ali na značaju dobijaju dodatne funkcije, prateći paket i naravno cena. U svakoj od tih kategorija MSI nudi mnogo, pa je odluka da se ovaj model iskoristi za jednu ovakvu konfiguraciju sasvim na mestu.

      Zastupljene komponente

      Naravno, kako Sandy Bridge procesori poseduju „samo“ dvokanalni memorijski kontroler, za maksimalno iskorišćenje potrebno je koristiti makar dva memorijska modula, i upravo taj broj je i ugrađen u ovaj računar. Ipak, kako bi se dalo na prestižu, iskorišćeni su daleko brži moduli od standardnih, proizvod kompanije Exceleram, to to iz serije Red Culvert deklarisani za rad na 2000 MHz. U ovoj konfiguraciji ona je podešena na nešto nižu frekvenciju od 1866 MHz, ali uz aktivirane Xtreme Memory Profiles, koji nešto podižu performanse agresivnijim postavkama na kojima moduli rade. Naravno, ove detalje je moguće uvek podesiti kroz UEFI, koji predstavlja nadogradnju klasičnog BIOS-a, u kome se podešavanja obavljaju mišem i na nešto intuitivniji način. Sam memorijski kontroler u procesoru podržava module brzine do 2133 MHz, pa ćete imati nešto prostora i za overklok, iako smatramo da za time nema preke potrebe.

      Za veliki broj korisnika poslednji važan detalj u računaru visoke klase je grafička karta, a ni na tom polju SUPRIMO Storia ne razočarava. Iako danas postoje i daleko brže karte, GeForce GTX460, zasnovan na GF104 čipu kompanije NVIDIA predstavlja odlično rešenje za najširi krug korisnika, budući da nudi veoma mnogo performansi za veoma nisku cenu. Ovde je situacija još interesantnija, jer u računar nije ugrađen standardni model, već HAWK verzija kompanije MSI, značajno ubrzana u odnosu na referentne radne frekvencije. Tako je grafički čip podešen da radi na čak 780 MHz, odnosno 1560 MHz za CUDA jezgra, dok referentni modeli rade na 675/1350 MHz. Memorijski čipovi su pak podešeni na standardnu vrednost, odnosno realnih 3600 MHz, i ugrađeno je ukupno 1 GB DDR5 memorije, što je za čip ove snage više nego dovoljno. Ipak, najznačajnija karakteristika oce grafičke karte nije fabrički overklok, već sjajni Twin Frozr II rashladni sistem, koji je veoma efikasan, ali nadasve tih… po našem mišljenju, u pitanju je jedan od najboljih kulera koji se ugrađuju na nereferentne karte uopšte. Bakarna osnova, cevi za odvođenje toplote od istog materijala, kao i dva ventilatora koji automatski ubrzavaju kako raste opterećenje grafičkog čipa i njegva temperatura, predstavljaju odlično rešenje, koje je ovom modelu donelo veći broj nagrada, uključujući i neke u našoj zemlji. Kao što smo rekli, nesumnjivo da postoje brže grafičke kartice, čak i modeli sa nešto boljim odnosom cene i performansi, ali MSI GeForce GTX460 HAWK predstavlja idealan spoj cene, performansi i kvaliteta izrade, i po našem mišljenju još jedan pun pogodak tokom sklapanja ovog računara.

      Hard disk je svakako veoma važna komponenta tokom sklapanja računara, a u jednom ovakve klase sve ispod 1 TB bi bilo previše malo. Naravno, nismo jedini koji tako mislimo, pa je i u ovu konfiguraciju ugrađen model upravo tog kapaciteta, koji je potpisala kompanija Western Digital, koja i jeste najčešći i najpopularniji izbor na domaćem tržištu. Ipak, ni ovaj model koji pripada seriji Caviar Black nije bez sopstvenih iznenađenja… naime, u pitanju je 6 Gbps hard disk sa ugrađenom keš memorijom od 64 MB. Drajv poseduje samo dve ploče kapaciteta po 500 GB, što je i odlično rešenje sa strane buke i zagrevanja. Jednostavno rečeno, ukoliko ne idete na SSD rešenje ili neki od Raptor diskova sa većim brojem obrtaja, ovaj model treba da bude na vrhu liste za kupovinu kada je računar više klase u pitanju.

      Poslednja stavka ugrađena u računar je standardni DVD-RW optički urešaj, o kome se nema šta posebno reći – potpisuje ga kompanija Samsung/LG, nudi brzinu upisa do, i svoj zadatak obavlja na zadovoljavajući način. Viša klasa, u vidu nekog Blu-Ray optičkog uređaja jednostavno nije isplativa, pa ćemo do daljnjeg biti „osuđeni“ na upotrebu DVD diskova. Računar je spakovan u kućište Asgard kompanije Xigmatek, koje se isporučuje sa napajanjem od 500 W. U pitanju je sasvim solidno rešenje srednje klase, koje nudi i standardne dodatne mogućnosti poput dva USB 2.0 i dva audio konektora na prednjem panelu. Napajanje je sasvim dovoljne snage za ovako koncipiran računar, posebno ukoliko ne preterujete sa overklokom, kada bi se ipak možda moglo naći i pod značajnim opterećenjem.

      Rezultati
       

      Više rezultata možete pronaći u našem prikazu Sandy Bridge platforme, odnosno testu MSI P67A-GD65 matične ploče.

      Utisci u radu

      Već od samog početka bilo nam je jasno da je Altos Suprima Storia verovatno najjači all-round serijski računar koji nam je ikada stigao na test… i naravno nije razočarao. Performanse su u svim kategorijama više nego zadovoljavajuće, i sigurni smo da će korisnici kojima je namenjena ovakva konfiguracija biti više nego zadovoljni. Naravno, komponente ove klase i koštaju nešto više, pa je i cena konfiguracije  u skladu sa time, ali opet moramo reći da nije preterana – ukoliko sklapate ovakav računar, svakako vam se više isplati kupovina ovakve konfiguracije nego pojedinačnih komponenti.

      Mana nema mnogo, ali moramo reći da nam je jedna stvar zasmetala jer se radi o konkretnom ograničavanju upotrebne vrednosti koja bi mogla da dodatno doprinese vrednosti konfiguracije. Naime, odavno je poznato da većina domaćih kompanija koje sklapaju serijske konfiguracije na kućište stavlja nalepnice, kako bi znali da li je neovlašćeno lice otvaralo kućište. Iako naravno shvatamo i njihovu poziciju, budući da je na taj način minimalizovana šansa da dođe do problema tokom nedovoljno stručnih „intervencija“, u nekim situacijama to donekle ograničava upotrebnu vrednost računara, a situacija sa konfiguracijom Altos SUPRIMO Storia je upravo takva. U čemu je stvar?

      Kompanija MSI već dve generacije unazad u svoje matične ploče implementira tehnologiju nazvanu OC Genie, koja na jednostavan način omogućava automatski overklok sistema pritiskom na jedno dugme. Naravno, ovo dugme je locirano na samoj štampanoj ploči, i nemoguće mu je prići bez otvaranja kućišta. Očekivano, to nije moguće uraditi bez skidanja nalepnice, a onda je moguće upasti u vrzino kolo vezano za garanciju, posebno ukoliko nešto pođe po zlu. Na nalepnici je veoma vidljivo naglašeno da je garantni rok 36 meseci, ali i da on ne važi u slučaju oštećenja nalepnice. Ponavljamo još jednom, u mnogim situacijama ova mera je sasvim na mestu, ali u ovoj konkretnoj sami korisnici ostaju bez nekih mogućnosti koje nudi hardver koji su kupili.

      Ipak, stavićemo to na stranu, budući da je overklok procesora, ukoliko želite time da se bavite, moguće odraditi i iz UEFI BIOS-a promenom jednog ili dva parametra – potrebno je samo podići vrednost množioca i eventualno napon, i dobiti daleko brži računar, posebno što se na ovaj način ne menjaju drugi parametri, poput magistrale koju koriste hard diskovi, USB uređaji i druge periferije koje mogu biti veoma osetljive na ove parametre. Kada je overklok grafičke kartice u pitanju, kupcima će na raspolaganju biti odlični MSI Afterburner softver, kojim je moguće pratiti sve radne karakteristike grafičke karte, uključujući napone i temperature, ali i podizati napone i radne frekvencije. Kako je u pitanju intuitivno i čisto softversko rešenje, a karta, kao što smo rekli, poseduje sjajan sistem za hlađenje, verujemo da ni manje iskusnim korisnicima neće biti preveliki problem da dodatno podignu performanse grafičkog podsistema.

      Imajući sve ovo u vidu, Altos SUPRIMO Storia predstavlja odlično rešenje za sve korisnike koji žele odličan računar za razne primene, ali se ne razumeju dovoljno u hardver da ga sami sklope. Kada je izbor hardvera u pitanju, nemamo ama baš nikakvu zamerku, i Storia zaslužuje svaku preporuku – i procesor, i ploča, i grafička karta, kao i memorija i hard disk predstavljaju odlična rešenja, ali ipak ne preterano skupa… skoro bi rekli Best Buy u svojim kategorijama. Naravno, napajanje snage 500 W i jeste najslabija tačka, ali ni sa njim svakako nećete imati problema ukoliko ne preterate sa overklokom. Imajući sve ovo u vidu, SUPRIMO Storia zaslužuje apsolutnu preporuku za kupovinu u svojoj klasi. Kako stoje stvari, i usled nestašice na tržištu, ovo bi mogao biti i jedan od najlakših načina da dođete do novog procesora koji predstavlja najbolju kupovinu u svojoj klasi, modela Intel Core i5-2500K. U svakom slučaju, nadamo se da je ova konfiguracija vesnik boljih dana koji dolaze za domaću IT scenu, i da će slično konfigurisanih računara velike snage biti sve više.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra