Altos Suprimo Storm

Altos Suprimo Storm

Alti je jedan od prepoznatljivih distributerskih kuća na domaćem tržištu, a manjem broju kupaca je poznato da iza uspešnog lanca maloprodajnih objekata širom Srbije, pod nazivom WinWin, stoji upravo ova firma. Drugi računar sa potpisom ovog domaćeg proizvođača pripada Altos Suprimo seriji i baziran je na AMD platformi...

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Altos Suprimo Storm

      Alti je jedan od prepoznatljivih distributerskih kuća na domaćem tržištu, a manjem broju kupaca je poznato da iza uspešnog lanca maloprodajnih objekata širom Srbije, pod nazivom WinWin, stoji upravo ova firma. Sa sedištem u Čačku, Alti Computers radi već deset godina, a od svega tri zaposlena, u ovom periodu, kompanija je porasla na 150 zaposlenih i radi ne samo u Srbiji, već i u Republici Srpskoj i Crnoj Gori. I računari kompanije Alti poseduju ISO9001 sertifikate, a servis broji preko 30 kvalifikovanih radnika, koji rade na proizvodnji računara pod sopstvenim brendom (nakon koga, naravno, ide i testiranje istih), servisiranju računara i računarske opreme i prijemu i rešavanju reklamacija krajnjih kupaca ili dilera. Verujemo da se mnogi pitaju zbog čega je potrebno da na tržištu postoji toliko mnogo proizvođača gotovih računara.
       

      Altos Suprimo Storm konfiguracija test alti logo

      Danas nije dovoljno da samo vršite distribuciju robe i, bavite se, takozvanim “box movingom”. Ne samo da nije dobro zbog prepoznatljivosti vaše firme, već nije ni dovoljno. Distribucija na tržištu kakvo je srpsko, a pogotovo u poslednjih nekoliko, za IT teških godina, je posao od koga nijedna firma ne može da ima zdrav rast i koja će verovatno ubrzo i nestati. Ako kupcu nudite samo sopstveni računar, nudite mu kompletno rešenje i u okviru njega, vaša firma može da ostvari dodatnu dobit – nešto što bi bilo nemoguće ako bi ste mu ponudili samo komponente koje čine računarski sistem. Nakon što kupcu prodate računar i nakon što dođete do, potencijalno, stalne mušterije, možete ostvariti zaradu i na softveru koji mu prodate, vangarantnom servisu, nadogradnji. Osim toga, vaša firma će svakako porasti ako kupac dođe do tog računara baš u vašoj maloprodaji. Još veći profit je u plasmanu robe namenjene preduzećima, jer su tada usluge implementacije rešenja visoko specijalizovane (računar ima poseban softver, a tu su i mreža, server, štampači, skeneri, druga dodatna oprema, potrošna roba…). Pomenućemo samo i nekoliko drugih, atraktivnih vrsta potrošača, kakvi su video monitoring sistemi, kompanije za obradu podataka, klijent računari koji rade sa medicinskom opremom… Do ovakvih kupaca ne možete doći ako niste već poznati kao siguran igrač na tržištu računara za “obične korisnike”. A i ovo tržište više nije tako “naivno”. Naime, rat cena je prisutan u velikoj meri, pa je teško naći zlatnu sredinu i optimum, posebno kada cena komponenti tako brzo varira. Alti je upravo jedan od igrača koji igra vrlo pažljivo i pametno, a na našem testu su bili prisutni sa računarom koji je sličan onom već predstavljenom protekle nedelje.

      Hardver i specifikacija

      Za razliku od prethodnog računara koji je stigao iz kompanije Alti, Altos Suprimo Storm je baziran na AMD platformi. Pogledajmo zvaničnu specifikaciju koju smo dobili od proizvođača:
       

      Model

      Altos SUPRIMO STORM

      Matična ploča

      Gigabyte AMD770 PCIe/DDR2/SATA2/GLAN/7.1

      Procesor

      AMD X3 Phenom II 720 Black Edition AM2+/AM3

      Takt procesora

      2.8GHz

      Memorija

      3 GB, DDR2 800MHz

      Kapacitet hard diska

      SATA2 320GB 16MB

      Grafička kartica

      ATI Radeon 4670 512MB DDR3 TV-Out/Dual DVI/HDMI/HDTV/FAN/128bit

      Optički uređaji

      DVD-RW Dual Layer

      Modem

      nema

      Zvučna kartica

      Integrisana HD 7.1

      Kućište

      Foxconn ATX Middle Tower

      Napajanje

      450W

      Ostalo

      Poklon: Card Reader

      Cena / garancija

      ~ 450 evra, 43999 dinara / 36 meseci

      Standardno pakovanje u kome stiže ovaj računar je zapravo samo kutija kućišta, ovoga puta napakovanog sa komponentama, što znači da u njemu nema kutije sa periferijama, ali su zato tu i CD-ovi sa drajverima (grafička karta, čipset), kablovi za TV-out, DVI-to-VGA adapter. Alti još uvek ne nudi štampano uputstvo na srpskom jeziku o bazičnom korišćenju računara, ali očekujemo da će i taj detalj naći svoje mesto u paketu. Na priloženim diskovima se mogu pronaći drajveri za matičnu ploču i grafičku karticu i to su zapravo diskovi koje proizvođači ovih komponenti daju u paketima, ali je Alti sam napravio kompilaciju vrlo korisnih besplatnih aplikacija i utility programa, na kojima su kodeci, programi za snimanje na optičke medije, plejeri, Office suite, antivirus programi… Uz računar se, kao što smo pomenuli, ne isporučuju periferije, pa se za njih morate sami pobrinuti, ali to i nije toliko teško, jer, recimo, baš WinWin ima odličan izbor tastatura koje koštaju od oko petstotinak dinara, sve do skupih bežičnih Logitech kompleta. Po ceni koju gore vidite, jasno je da se monitor mora posebno dokupiti, ali to u vreme kada i modeli od 22 inča koštaju tek nešto više od stotinak evra, a FullHD modeli se mogu nabaviti za pedesetak evra više. U cenu, naravno, nije uključen ni licencirani operativni sistem, a mi smo Altos Suprimo Storm testirali pod Windows Vista Ultimate operativnim sistemom, koji će verovatno biti izbor i najvećeg broja krajnjih korisnika (bar dok zvanično ne izađe na prvi pogled sjajni Windows 7).

      Kućište računara je stiglo iz čuvenog Foxconna, koji je, ruku na srce, poznatiji po proizvodnji matičnih ploča i core komponenti, ali i čitavih računara. Zbog toga ne trebe sumnjati u kvalitet njihovog ATX Middle Tower-a nama nepoznate oznake ili naziva, a koje je Alti izabrao baš za njihov udarni “AMD model”. Standardnih je dimenzija i crne boje, po internom dizajnu slično popularnom CM Centurion rešenju, mada za nijansu manjih gabarita. Spolja, ovo kućište ima potpuno unikatan dizajn, pa možemo reći da je i Suprimo Storm vrlo prepoznatljiv računar. Za razliku od Cooler Master rešenja i prednjeg mrežastog “grill-a”, Foxconn-Alti rešenje ima glossy front, a mnogima će se posebno dopasti donja linija koja je obasjana plavim LED diodama, kao što i možete videti iznad, na fotografijama koje u tom smislu nisu dorađivane. Kao i ranije, za spoljašnji imidž imamo reči hvale, naravno uzevši u obzir da se radi o midi tower kućištu koje ne bi trebalo da košta previše. U najvišem 5.25” slotu je smešten Optiarc DVD pisač crne boje (tačna oznaka je Optiarc DVD RW AD-7200S). Ispod njega se nalazi logotip kompanije Alti, a još malo niže, smešten je lepo dizajnirani power taster, takođe osvetljen plavim svetlećim diodama. Pomenućemo i da je ispod njega sakrivena reset dirka. Na donjem delu, kućište je uzdignuto za nekih 12 mm, zahvaljujući ugrađenim gumenim nožicama, koje potpomažu i prijanjanje za podlogu.

      Unutrašnjost je takođe vrlo smisleno dizajnirana. Prisutno je šest 3.5” i četiri 5.25” slota za hard diskove, odnosno optičke uređaje, ili pak neke dodatne uređaje specijalne namene, poput čitača kartica, modula iz kompleta vodenog hlađenja ili instrumenta za merenje i prikazivanje temperature. Kućište ne podržava tool-free dizajn i uređaji se u njega moraju pričvršćivati ručno, pomoću šrafova, što i nije od veće važnosti, s obzirom na to da se radi o već gotovoj mašini. Kablovi su solidno sređeni, podvezani i sklonjeni u stranu, ali ne baš na najidealniji način, što, opet, ne utiče ni na šta kod krajnjeg kupca, koji ne bi trebalo sam ni da otvara kućište. Napajanje je potpisao nama nepoznat OEM proizvođač, a ono raspolaže deklarativnom snagom od 450 W. Verujemo da su ga u Alti-ju detaljno istestirali, jer je ovo vitalna komponenta, na kojoj ne valja previše štedeti i sigurni smo da proizvođač ovog računara to dobro zna. Pokazuje se dovoljnim za pokretanje konfiguracije i sa te strane mu se ne može mnogo prigovoriti, a posebno nam se dopalo to što je jako tiho, gde mu dajemo i blagu prednost u odnosu na Thermal Right napajanje iz mašine konkuretskog domaćeg proizvođača.

      Hardver

      “Podloga” kompletnog sistema je i ovoga puta populana Gigabyte GA-MA770-UD3 Ultra Durable 3 matična ploča i ostaje nam samo da kažemo – bravo za Gigabyte! Već je poznato da su matične ploče ovog proizvođača, a pogotovo modeli iz ove serije provereno rešenje koje nudi solidan balans performansi, mogućnosti i cene. Iako na njoj nećete oboriti svetski rekord u overklokovanju, pokazala se i kao vrlo dobra upravo u tom sportu, posebno ako se zna njena cena. Kao što smo i ranije pisali, GA-MA770-UD3 je baziran na AMD 770 (northbridge) i SB600 (southbridge) čipsetovima, podržava AM2/AM2+ procesore, DDR2-1066 memoriju i HT 3.0 i namenjena je procesorima kompanije AMD. Tu su Realtek 7.1 audio čip, Gigabit Ethernet, kao i podrška za FireWire, S/PDIF in/out. Ploča raspolaže sa jednim PCI Express 2.0 x16 grafičkim slotom, četiri PCI Express x1 slota i dva PCI slota, četiri SATA konektora i jednim IDE priključkom. SB600 podržava 10 USB portova. Oba čipseta se hlade pasivno. Konačno, Gigabyte ne propušta priliku da se pohvali „solid“ kondenzatorima „Made in Japan“, koji su izdržljiviji i doprinose stabilnosti rada pod većim opterećenjima. Podržano je sedam PCI slotova.

      U procesorskom podnožju, ovoga puta je smešten trojezgarni AMD Phenom(tm) II X3 720 Black Edition procesor sa podrškom za AM2+/AM3 podnožja, koji radi na 2.81 GHz. Iako ima jedno procesorsko jezgro manje, radi na dvestotinak MHz višem taktu od onog kod domaćeg konkurenta, mada već sada moramo reći da ove dve mašine nisu direktni konkurenti, jer je računar koji sada opisujemo nekih 75 evra jeftiniji, što nije mala razlika u ceni. CPU hladi standardni “box kuler” (koji AMD isporučuje u okviru procesorskog pakovanja). Iako na slikama vidite drugačiji procesorski hladnjak, radi se samo o prvom primerku računara koji smo dobili na test, da bi zatim saznali da će se u prodaji na tom mestu naći standardni AMD-ov “box kuler”. Kada je procesor u pitanju, više informacija o njemu možete saznati u testu našeg autora koji je testirao upravo ovaj SKU. AMD od sada u ponudi ima dva Phenom II X3 modela, i to 720 Black Edition i 710. Phenom II X3 710 je klokovan na 2.6 GHz, dok je Phenom II X3 720 (2.8 GHz) u Black Edition verziji, što znači da mu je otključan množilac, što omogućava mnogo lakši overkloking bez obzira na matičnu ploču, a sa druge pruža mogućnost da se iz procesora izvuče maksimum. Kao što znamo, kod Phenom II X3 modela je isključeno jedno jezgro, koje se verovatno tokom procesa testiranja nakon proizvodnje pokazalo kao neispravno. Sličnu stvar, AMD, a i NVIDIA, rade i sa grafičkim procesorima. Zahvaljujući prirodi K10 arhitekture, isključivanjem jednog jezgra se ne ostvaruje negativan uticaj na ostala jezgra, kao i na njihove performanse. Naime, AMD je kod Phenom II X3 modela ostavio na raspolaganju ceo kapacitet L3 keša. U prevodu ovu znači da kod X3 procesora svako jezgro ima teoretski na raspolaganju 2 MB L3 keš memorije, što je više čak i od Phenom II X4 900 modela. Kapacitet L2 keša manji, ali to ima samo direktnu vezu sa odsustvom jednog jezgra i njegovih 512 KB L2 keš memorije. Arhitektura i količina L3 keš memorije se pokazala kao jedan od veoma bitnih detalja za rast performansi Phenom II u odnosu na originalne Phenom procesore, pa je pozitivni videti da i aktuelne X3 varijante imaju na raspolaganju ceo L3 kapacitet. Treba imati u vidu da se radi o 45-nanometarskom procesoru, koji će uz malo sreće da radi na 3100-3200 MHz, a overklokovanje je dosta jednostavnije jer je u pitanju Black Edition.
       

      Altos Suprimo Storm konfiguracija test pod windows vistom

      Altos Suprimo Storm konfiguracija test procesorsko vreme

      U DIMM slotovima zatičemo 3GB memorije. U jednom slotu je Kingston KTC1G PC2-6400U DDR2-800 (latencije 5.0-5-5-18 3-23-6-3), a u drugom Kingston KTC2G PC2-6400U DDR2-800 (iste latencije 5.0-5-5-18 3-23-6-3). Verujemo da je izbor pao baš na 3GB, zbog sveukupnog “trojstva” čitavog Altos Suprimo Storm-a: Tripple Core, 3GB i 320GB (za HDD). Kada je grafički sistem u pitanju, Alti se odlučio za malo konzervativnije rešenje od svog konkurenta, pa se u mašini našla Sapphire Radeon kartica kartica sa posebnim, tihim kulerom, izrađena oko RV730 GPU-a, poznatijeg kao Radeon HD4600. S obzirom na to da GPU radi na 750 MHz, a 512 MB GDDR3 memorije na 2000 MHz, efektivno, u pitanju je Radeon HD4670, čije su performanse negde između Radeona HD3850 i HD3870, odnosno nešto između GeForce 9600GT i 9800GT. Kada su performanse u pitanju, možete očekivati odlične rezultate do 720p (HD Ready) rezolucije, dok je za nešto više ipak potrebna jača kartica. Naravno, govorimo o performansama u novim, najzahtevnijim 3D igrama poput Far Cry 2, Race Driver GRID, Assassins Creed, Dead Space i sl. Računar se isporučuje sa hard diskom kapaciteta od 320 GB, kompanije Hitachi (tačna oznaka HDT721032SLA360 320GB) koji je uz model od 640GB, jedan od najbržih 7200rpm diskova na tržištu. Sama mašina je prilično tiha, što pozdravljamo.

      Rezultati testova
       

      Altos SUPRIMO STORM

      PCMark 05

      Score

      8273

      CPU

      6963

      Memory

      5326

      Graphics

      12807

      HDD

      6468

      Bench apps

      Cinebench 10 OpenGL / CPU rendering

      3141 / 7820

      NuclearMC

      11910

      NuclearMC ALU Speed

      4688

      NuclearMC Multi Thread Speed

      /

      NuclearMC FPU Speed

      5141

      wPrime v1.63 32M (speed test)

      28,324

       

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      Dhrystone ALU: 28.41 GIPS
      Whetstone iSSE3: 27.55 GFLOPS

      Multimedia

      Multi-Media Int x8 aSSE2: 81.71 MPixel/s
      Multi-Media Float x4 iSSE2: 35.86 MPixel/s
      Multi-Media Double x2 iSSE2: 19.64 MPixel/s

      Memory Bandwidth

      Int Buff'd iSSE2 Memory Bandwi:5.66GB/s
      Float Buff'd iSSE2 Memory Band:5.65GB/s

      Memory Latency

      94 ns

      Cache & Memory

      Cache/Memory Bandwidth: 27.95GB/s
      Internal Data Cache: 132.65GB/s
      L2 On-board Cache: 77.88GB/s
      L3 On-board Cache: 24.96GB/s

      Multicore Efficiency

      Inter-Core Bandwidth: 1.16MB/s/MHz
      Inter-Core Latency: 0.03ns/MHz

      HDDDrive Index

      Drive Index: 87.75 MB/s
      Random Access Time: 18 ms

      3DMark 06

      720P

      9055

      1080P

      6633

      3DMark Vantage

      3DMark score, performance

      P3312

      Games

      Lost Planet: Extreme Condition 720p

      49,1

      Lost Planet: Extreme Condition 1080p

      31,2

      Call of Duty 4: Modern Warfare 720p, 4xAA+16xAF

      63,5

      Call of Duty 4: Modern Warfare 1080p, 4xAA+16xAF

      34,1

      Far Cry 2 Benchmark, 720p, 4xAA+16xAF

      39,4

      Far Cry 2 Benchmark, 1080p, 4xAA+16xAF

      20,8

      Race Driver: GRID, 720p

      41,5

      Race Driver: GRID, 1080p

      19,5

      Altos Suprimo Storm konfiguracija test nuclearus test
      za više detalja Nuclearus testa, kliknite na sliku gore

      Rezime

      Za operativni sistem se morate odlučiti sami – da li ćete ga instalirati sami ili ćete nabaviti licenciranu verziju tokom same kupovine (kada i uslugu instalacije samog OS-a, drajvera i dodatnog besplatnog softvera dobijate – besplatno), zavisi samo od vas. U paketu, u svakom slučaju dobijate disk sa velikom količinom korisnog besplatnog softvera. U WinWin katalogu se i nalaze preporučene periferije, pa već tokom preuzimanja računara imate ogroman izbor tastatura i miševa po sjajnim cenama (iskreno, Alti-jeve maloprodaje su, ako ne najpovoljnije, onda među najpovoljnijim u Srbiji). Garancija na ceo računar iznosi fantastične tri godine! Pomenućemo i dodatne pogodnosti koje kupci imaju prilikom kupovine ovog računara i svih ostalih artikala u Alti maloprodajnim objektima. Altos Suprimo Storm računar možete kupiti i na 36 rata putem kredita Vojvođanske Banke, Societe Generale, Raiffeisen Banke, Findomestic Banke, Piraeus Banke ili Poštanske Štedionice. U većini slučajeva, ako dužina tajanja dinarskog kredita tri godine, jedna mesečna rata iznosi svega 1844 dinara.
       

      Altos Suprimo Storm konfiguracija test preporucuje benchmark
      Altos Suprimo Storm – Benchmark Highly Recommended Award

      Kao što možete videti, performanse koje Altos Suprimo Storm ostvaruje u aplikacijama su veoma slične onima koje su ostvarene i kod nešto skupljeg konkurenta, tako da će i ova mašina u svakodnevnom radu pružiti veoma ugodan rad. S druge strane, performanse u igrama su direktno uslovljene razlikom između modela Radeon HD4670 i HD4850. Alti Suprimo Storm mašina je osmišljena za multimediju i standardni rad u rezoluciji kakva je 1920 x 1200, ali mi koji smo je detaljno istestirali, preporučujemo da dok se igrate, ne prelazite mod 1280 x 720 piksela. S tim u vidu, znajte da je Suprimo Storm idealan da ga povežete na neki 32″ ili 37″ LCDTV uređaj, dokupite mu “terabajt” eksterne memorije za pohranjivanje (HD) filmova i igara i smestite ga u centar vaše multimedijalne kućne zabave. Uz džojped i bežični set tastature i miša, lako će zameniti neku next gen konzolu, od koje i nije (mnogo) skuplji, ali je od iste, naravno, daleko svestraniji. U nekoj bližoj budućnosti, u Alti-ju vam grafičku karticu lako mogu zameniti bržim modelom, čime će radni vek ove mašine, kao idealne igračke platforme biti znatno produžen. U takvom okruženju, Suprimo Storm će briljirati jer je tih, lako nadogradiv i pruža odlične 3D performanse u igrama do 720p (HD Ready) rezolucije, ali i odlične video performanse u Full HD grafičkom modu. Upravo zbog svega navedenog, smatramo da i Altos Suprimo Storm zaslužuje našu zvaničnu Highly Recommended nagradu.

      Prednosti:

      – Veoma dobre CPU performanse
      – Dobre 3D performanse
      – Kućište i matična ploča
      – Garancija i servis
      – Tih rad
      – Veoma dobar odnos performanse-cena
      – Disk sa besplatnim softverom

      Nedostaci:

      – Nešto niže performanse radne memorije (nije u dual channel režimu)
      – Nedostatak pratećeg materijala i uputstva
      – Pakovanje i ambalaža bi mogli biti bolji

      Altos Suprimo Storm računar na test ustupio Alti Computers

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra