SkyDiver 13.300 predstavlja jedan od mogućih izlaza iz tipične dileme svakoga ko ima ograničen budžet prilikom sklapanja novog PC-ja. Da li uložiti sve u grafičku kartu? Da li kupovati samo najkvalitetnije komponente? Da li uložiti u dobro kućište i kuler, nauštrb “core” komponenti? Sa svim ovim pitanjima se suočava i SkyDiver 13.300, a AMD je ponudio rešenje koje pokušava da napravi balans u svim aspektima, ali sa glavnim akcentom na udobnost u radu.
Prethodna izjava biva odmah pojašnjena čim vidimo kućište. Izbor nije pao na neku jeftinu limariju, već je AMD odabrao Cooler Master Silencio 550. Ovo midi-ATX kućište je prilično dobar izbor, jer je jeftinije u odnosu na Silencio 652 u odnosu na koji razlika u mogućnostima i kvalitetu nije proporcionalna razlici u ceni. S tim u vidu, Silencio 551 bi mogao biti još bolji izbor, jer smo ga u trenutku pisanja pronašli nešto jeftinije.
Pored toga što ima prednja “vrata” koja otkrivaju izostanak optičkog uređaja (što podržavamo – prim. aut.), ovo kućište ima prilično konzervativan dizajn. Međutim, na njegovoj strani je to što ima panel sa dva USB konektora od kojih jedan odgovara 3.0 specifikaciji i čitačem kartica uz uobičajena dva audio priključka za slušalice i mikrofon. Takođe, Silencio 550 je svoje ime dobio zahvaljujući zvučnoj izolaciji koja je ugrađena u njegovu unutrašnjost zbog čega “sputava” buku hardvera koji se nalazi unutra za par decibela. Ništa revolucionarno, ali za ljubitelje tišine svaki decibel je bitan.
Kućište je opremljeno ventilatorima sa prednje i zadnje strane, tako da stvara dobar protok vazduha, a Silencio 550 poseduje i uvek poželjne filtere koji sprečavaju da prašina prodre u njegovu unutrašnjost. Manje više su svuda prisutni, uključujući prednju i donju stranu.
Okretanjem na zadnju stranu pronalazimo veliki broj konektora što obećava kvalitetan hardver. Ploča obezbeđuje šest USB konektora od kojih su čak četiri USB 3.0 što je zaista lepo za jedan “mainstream” PC. Takođe, tu su pomalo zaboravljeni eSATA konektori kojih ima ukupno dva komada, a nisu izostavljeni ni kombinovani PS/2, LAN, S/PDIF i pet 3.5mm audio priključaka. Od video izlaza imamo na raspolaganju od same ploče po jedan konektor svakog tipa. To znači po jedan HDMI, DisplayPort, DVI i stari analogni D-Sub. Obzirom da znamo da je reč o AMD konfiguraciji većina vas kojih prati hardversku scenu će moći da pretpostave da se radi o FM2+ platformi.
Međutim tu je i diskretna grafička karta koja će u ovom slučaju biti naš izvor video signala. Jasno se vidi da je u pitanju dvoslotni model sa dva DVI-a i po jednim HDMI i DisplayPort konektorom punih dimenzija što je svakako za pohvalu.
Na kraju pronalazimo i naponski priključak sa prekidačem od napajanja koje je kod Silencio 550 modela smešteno na dno.
[modul]specifikacija=8939[/modul]Otvaranjem bočne stranice otkrivamo i unutrašnjost kućišta. Pritom, bočna strana kućišta poseduje sunđerasti materijal koji služi kao zvučna izolacija. Enterijer je solidno kabliran, mada sam Silencio 550 ne nudi neke prevelike mogućnosti za lepu organizaciju kablova u kućištu. Ipak, možemo reći da smo zadovoljni i da nema nikakvih “gomila” koje bi vršile opstrukciju u protoku vazduha.
Krenućemo od osnovnih komponenti koje su odabrane za ovaj PC. Osnovu čini sjajna ASUS A88X-Pro matična ploča koja nudi veliki broj konekcija i mogućnosti za kasniju nadogradnju. Pritom, naponska jedinica je identična kao i kod mnogo skupljeg Asus Crossblade Ranger modela koji razliku u ceni opravdava tek nekim sitnim Republic of Gamers karakteristikama. U svakom slučaju, reč je o jednoj od boljih FM2+ matičnih ploča koje mogu da se nađu na tržištu, ali koja i dalje nosi razumnu cenu.
Za procesor ovog puta nije odabran APU, već AMD Athlon X4 870K. Ovaj procesor je, poput najnovijih APU-a, baziran na Godavari arhitekturi, odnosno upošljava SteamrollerB jezgra. U suštini Athlon X4 870K je APU “oslobođen” od grafičkog dela. Procesorska jedinica se sastoji iz dva modula od kojih se svaki posmatra kao dvojezgarna x86 jedinica. Imajući u vidu da je tu i 2 MB L2 keš memorije po modulu (ukupno 4 MB), a takt ovog procesora iznosi 3.9 GHz, jasno je da je reč o pristojnom procesoru koji uz otključani množilac može da se i overklokuje u solidnoj meri, što se kasnije pokazalo kao tačno.
Ukoliko se pitate koji je kuler zadužen za hlađenje ovog procesora, reč je o LC Power Cosmo Cool LC-CC-120 vazdušnom hlađenju. Ovo je odličan kuler i verovatno najbolji u klasi, ukoliko ga posmatramo iz ugla cena/performanse i zbog toga je veoma popularan među korisnicima sa našeg foruma, a i šire.
Dugo nismo imali prilike da se susretnemo sa Corsair memorijskim modulima, a kada god ih vidimo izmame nam osmeh na lice. U ovom slučaju, odluka je pala na Dominator Pro DDR3 module deklarisane na visokih 2133 MHz u konfiguraciji 2 x 4 GB. U ovom trenutku 8 GB memorije je više nego dovoljno, iskorišćen je potencijal Dual-Channel režima rada, a s obzirom na to da A88X-Pro poseduje četiri DIMM slota, uvek ostaje mesta za nadogradnju.
Dolazimo i do grafičke karte, a SkyDiver 13.300 se oslanja na MSI Radeon R7 370 Gaming 2G grafičku kartu. Reč je o verovatno najboljem R7 370 modelu na tržištu koji koristi TwinFrozr V kuler. MSI Radeon R7 370 Gaming 2G je grafička karta koja se u radu fantastično ponaša. Zagrevanje je minimalno, a buka gotovo nepostojeća. Fabrički taktovi su viši od većine ostalih fabrički overklokovaih modela, tako da je karta daleko brža u odnosu na neki model koji prati referentna podešavanja. Kao što smo već rekli, buka gotovo da ne postoji ni u jednom trenutku. Ventilatori ili miruju ili ne prelaze brzinu od 900 o/min. Pritom, veoma lepo izgleda i pristojno je overklokabilna.
Nažalost, postoji druga strana medalje. Naime, Radeon R7 370 se oslanja na nekoliko godina star Pitcairn GPU. On je u pogledu performansi i dalje kompetentan, ali mu nedostaju neke AMD tehnologije poput FreeSync i TrueAudio podrške. Takođe, TDP iako smanjen i dalje je viši od direktnog konkurenta iz Nvidie, pa je reč o dobrom, ali ne i savršenom izboru za ovaj tip konfiguracije.
Dolazimo i do uređaja za smeštanje podataka i kao i uvek odluka je odlična. U pitanju je Seagate ST1000DM003, a reč je o hard disku sa jednom magnetnom pločom koja ima veliku gustinu zapisa. Zbog toga, ovaj hard disk je među najbržima i bez problema dostiže sekvencijalne brzine od 200 MB/s.
Na kraju, za potrebe napajanja, tu je Chieftec APS-550S koji raspolaže snagom od 550 W. Pritom ima dve +12V grane deklarisane na 25 A što je sasvim solidno i ovo napajanje će omogućiti i potencijalnu nadogradnju u narednim godinama.
[modul]test=440[/modul]
[modul]test=441[/modul]Tokom rada, SkyDiver 13.300 je odisao kultivisanim radom. Pre svega, sistem je bio izrazito tih zahvaljujući dobro izolovanom kućištu, odličnom kuleru i napajanju koje se “ne muči” da opskrbi ostale komponente energijom. Čak je i Seagate hard disk veoma tih u radu što nam je poznato od ranije. To je jako bitno za mnoge korisnike koji ne jure za brojevima u sintetičkim testovima.
Pritom, ovo je posebno bitno obzirom na činjenicu da je procesor overklokovan na fiksnih 4.5 GHz i zbog toga je tihi rad utoliko veći uspeh iako nije bilo potrebe za velikim povećanjem napona. Athlon X4 870K se zadovoljio sa svega 1.53 V što je marginalno povećanje u odnosu na fabričkih 1.48 V. Doduše, ovde je zaista sve prilično dobro optimizovano.
Imajte u vidu da očitavanje temperature procesora nije tačno, tako da navedenih 86 stepeni Celzijusove skale nije tačno, jer je bios očitavao daleko niže vrednosti. Ovo je uobičajen problem sa FM2+ pločama, tako da je u stvarnosti temperatura bila barem 30-ak stepeni niža. Bilo kako bilo, maksimalna brzina ventilatora se kretala na svega 1100 o/min. Imajući u vidu da je reč o 120-milimetarskom ventilatoru, ne čudi nimalo što je gotovo nečujan.
U pogledu performansi nema mnogo iznenađenja. Reč je o klasičnom računaru srednje klase koji omogućava da obavljate sve zadatke koje želite, ukoliko ne koristite PC u profesionalne svrhe gde vam je potrebna ogromna snaga “ispod haube” za render videa ili ste gejmer koji igra u velikoj rezoluciji sa svim maksimalnim detaljima. Uostalom, takvi ni ne traže PC ove kategorije. Za sve ostale, reč je o prilično dobro osmišljenom PC-ju koji će omogućiti i obavljanje zahtevnijih zadataka, uključujući i 1080p igranje uz malo prilagođavanje nivoa detalja.
“Kvalitet ispred kvantiteta” je sintagma koja bi najbolje opisala AMD SkyDiver 13.300. Uz neko jeftino kućište, napajanje i “box” kuler biste mogli da uštedite dovoljno za bržu grafičku kartu ili da sastavite AM3+ konfiguraciju sa bržim procesorom, ali biste se odrekli u velikoj meri komfora u radu. Naravno, izbor je vaš, ali nama se tiha i kultivisana propozicija sa 80% snage više dopada.
Prednosti:– Kvalitetne i dobro odabrane komponente- Tih rad- Nizak stepen zagrevanja- Udobnost u korišćenju
Nedostaci:– Radeon R7 370 izostavlja FreeSync i TrueAudio podršku- Nema optički uređaj (uslovno)
AMD SkyDiver 13.300
Prošlo je nekoliko meseci od kada smo testirali AMD SkyDiver 9000, PC koji je pokazao kako pametno iskoristiti sve tehnologije APU platforme. Kroz sinergiju svih komponenti dobijeni su prilično dobri rezultati za jednu minijaturnu konfiguraciju koja koristi bazičnu grafičku kartu. Sada je tu AMD SkyDiver 13.300, model koji cilja da uđe u "mainstream" kategoriju sa fokusom na komfor u radu.