Apple iMac G5

Apple iMac G5

Treća generacija Apple iMac računara prošla je u znaku G5 procesora. Iako, je skoro predstavljena i četvrta generacija iMac-ova, ona se ne razlikuje previše po pitanju hardverske specifikacije od Macintosh računara koji ovom prilikom prikazujemo. Model koji testiramo za vas ovog puta ima u sebi PowerPC 970FX procesor radnog takta 2.0GHz i 17" WIDE panel rezulucije 1440x900...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

       

      Apple iMac G5

      Apple-ovi računari predstavljaju, svakako, istorijski značajne proizvode po više karakteristika. Pre svega, Apple Lisa je bio prvi računar koji je kao upravljački uređaj koristio miš. Nešto kasnije predstavljen je i Apple računar koji je koristio grafički korisnički interfejs – nešto što se na PC računarima pojavilo mnogo vremena kasnije. Trenutno su u opticaju dve osnovne linije Macintosh računara, a svaku karakteriše vrhunski industrijski dizajn i solidne hardverske karakteristike. Iako je Apple, najavio tranziciju na Intel procesore, do prvih novih proizvoda tog tipa deli nas barem šest meseci i to u segmentu prenosnih računara. Stoni računari kompanije Apple, predviđa se, preći će poslednji na Intel procesore, a to se u prvom redu odnosi na PowerMac seriju koja je skoro osvežena Dual Core G5 procesorima tj. PowerPC 970MP. Apple na tržištu personalnih računara nastupa kroz dve serije računara. Jedna je namenjena manje zahtevnim korisnicima i obrazovnim ustanovama i reč je o računarima koji u imenu imaju prefiks „i“. U pitanju su, naravno, iMac i iBook računari. Za zahtevnije korisnike i profesionalce predviđena je „Power“ serija koja obuhvata PowerMac i PowerBook računare. Za tzv. Mac Switchere tj. ljude koji bi želeli da probaju MacOS X Tiger, ali ne i da „investiraju“ u skupe Apple računare izmišljen je Mac Mini. Po ugledu na tada popularni iPod Mini, Mac Mini je Macintosh u malom. U kućištu koje je BUKVALNO veličine eksternog DVD-RW uređaja, smešten je kompletan računar zasnovan na Freescale G4 procesoru.

      iMac serija računara značajna je za Apple, jer je predstavljala prekretnicu za ovu kompaniju, nakon višegodišnje krize. Po povratku Steve Jobsa na čelo kalifornijske kompanije, predstavljen je iMac G3 – popularna „bundevica“. Odlična prodaja bila je posledica relativno povoljne cene i jedinstvenog industrijskog dizajna. Nakon iMac G3, logično, usledio je iMac G4 ili „lampa“. Po skromnom mišljenu autora ovog teksta, iMac G4 je imao najbolji dizajn od svih Macintosh računara. Naime, dizajn G4 iMac-a nije toliko plenio svojom smelošću i jedinstvenošću, koliko praktičnošću i odličnom ergonomijom. Naime, manipulacija TFT-LCD ekranom postavljenim na metalni zglobni nosač koji se izdizao iz sfernog kućišta, je neverovatno iskustvo. U svakom trenutku veoma lako moguće je podesiti ekran u odgovarajući položaj, a povrh svega omogućena je i rotacija ekrana u krugu od 360 stepeni. Jedino šta je nedostajalo, pa da ovaj sistem bude savršen jeste pivot funkcija.

      Predstavljanje iMac G5 računara, izazvalo je oprečne reakcije među Apple fanovima. Svakako velika stvar bila je to što je Apple ponudio G5 procesor i u mid-range segmentu u koji iMac spada. Međutim, po pitanju dizajna, iMac G5 je mnogo mirnija varijanta u poređanju sa iMac G4 koji je prevazišao i najsmelija očekivanja…

      Dizajn
       

      Računar stiže u kutiji nešto većih dimenzija od onih u kojima se isporučuju TFT-LCD monitori od 19“. Na ambalaži je u full koloru iscrtan iMac i par nenametljivih reklamnih poruka u kojima se veliča novi Macintosh računar. U paketu se ne nalazi previše stvari. Tu su uputstva za upotrebu, knjižica koja opisuje osnovne aspekte upotrebe Mac OS X 10.4 Tiger, modemski kabl bele boje i naponski kabl. Ne treba zaboraviti ni iLife 05 i MacOS Tiger 10.4 koji su snimljeni na pratećim DVD diskovima koji se isporučuju uz iMac. Od ulaznih uređaja uz testirani računar se isporučuje samo miš, dok je tastaturu potrebno posebno nabaviti. Naime, Apple za svako tržište isporučuje različite tastature zbog različitih kodnih rasporeda, pa zbog toga ovaj ulazni uređaj nije u samom paketu, iako u kutiji postoji predviđeno mesto. Od agilnosti distributera zavisi na koji način će po ovom pitanju izaći u susret kupcu. U svakom slučaju, Comtrade Computers nudi standardne Apple tastature, pa se problem nedostatka tastature može lako prevazići, a da se ne koristi neka od PC USB tastatura koje su iMac-u neprilagođene kako po dizajnu tako i po rasporedu tastera. PC tastatura se, posle malo navikavanja, može nesmetano koristiti. Naime, samo treba upamtiti da je Apple taster, kada se PC tastatura priključi na Mac, ustvari Windows taster. Kako se Apple taster kod Mac-a koristi uglavnom u situacijama u kojima se na PC-ju koristi CTRL taster, PC korisnicima će biti pomalo neobično da umesto npr. CTRL+F2 pritiskaju WIN+F2 ukoliko koriste PC tastaturu na Mac-u.

      Novi, ali sada već ne i najnoviji, iMac G5 dolazi u kućištu koje predstavlja na neki način povratak korenima. Naime, prvi iMac bio je koncipiran kao računar smešten u kućište zajedno sa monitorom. iMac G5 donosi identičan koncept, ali je napredak u proizvodnji TFT-LCD panela omogućio da ceo računar bude veoma tanak (debljina iznosi svega 2 inča!). Novi iMac G5 koji je predstavljen pre desetak dana, je još tanji od treće generacije iMac računara o kojoj ovom prilikom pišemo. Zanimljivo je da je četvrta generacija iMac računara, prva koja je donela redizajn, ali ne i novi tip procesora, kao što je to bio slučaj kada je u iMac liniji računara vršena smena sa G3 na G4, te sa G4 na G5 tip procesora…

      Kako je iMac smešten u veoma tanko kućište, a moralo se voditi računa o spoljašnjosti, jer je to jedan od simbola Apple-a, pred konstruktore rashladnog sistema postavljeni su sasvim novi zahtevi koji su mnogo više liče na one sa kojima se susreću konstruktori prenosnih računara. Naime, ceo računar se hladi pomoću tri tzv. blower fana koji se uglavnom okreću na veoma malom broju obrtaja. Ukoliko želite da čujete kako rade ovi ventilatori maksimalnom brzinom, dovoljno je pokrenuti prateći DVD na kome se nalaze alati za proveru ispravnosti samog računara. Buka koju tom prilikom stvaraju tri ventilatora implementirana u iMac je najblaže rečeno – nesnosna. Ipak, u praksi, po slobodnoj proceni autora teksta, brzina rotacije ugrađenih ventilatora nije prelazila 30-tak procenata ukupne brzine, pa je računar bio veoma tih, a praktično nečujan ukoliko ga držite u kancelariji npr. u centru grada gde okolna buka nadjačava i mnogo glasnije zvukove. Duž donje ivice računara smešteni su zvučnici, a kroz mrežice za zvučnike i otvor između zvučnika izbacuje se topa vazduh. Na gornjoj trećini poleđine računara nalazi se tanak otvor kroz koji rashladni sistem usisava hladan vazduh. Uopšte ne sumnjamo u efikasnost rashladnog sistema, iMac-a, ali moramo naglasiti da je tokom uobičajenog rada u poslovnim aplikacijama (Dreamweawer, Photoshop, Microsoft Word) i surfovanja Internetom (Safari i Firefox) računar umeo da se prilično ugreje, pa je tako poleđina računara na dodir bila veoma topla. To i ne bi bio veliki problem, da se zbog specifičnog dizajna iMac-a i TFT panel nije grejao prilično usred toplote koju disipira PowerPC 970FX procesor.

      Na poleđini računara nalazi se i uobičajeni set priključaka koji se nije menjao ni na jednoj reviziji treće generacije iMac računara. Tu su smešteni audio priključci, mini DVI konektor, tri USB 2.0 i 2 Firewire 400 porta i priključak za modem i mrežni kabl. Valja naglasiti da se ne dobija adapter za mini DVI na DVI ili Dsub pa se oni moraju dokupiti posebno. Takvi adapteri se dobijaju npr. uz PowerBook računare koji takođe na sebi imaju spomenuti priključak. Takođe, iMac i iBook, za razliku od PowerMac i PowerBook računara nisu u stanju da kada se na spomenuti izlaz poveže dodatni ekran koriste extended desktop opciju, već je dostupan samo Clone mod kada se ista slika prikazuje na oba ekrana. Problem se rešava upotrebom besplatnog programa Screen Spanning Doctor koji omogućava napredne modove rada sa dva ekrana i na jeftinijim Apple računarima. Mi smo spomenuti program probali na iMac 1.8 GHz 17“ i iMac 2.0 GHz 17“ i ni u jednom slučaju nismo imali probleme iako su unutar spomenutih mašina bili različiti grafički adapteri (FX5200 i R9600).

      Osim spomenutih priključaka na kućištu iMac G5 računara nema previše detalja što je odlika Apple dizajna. Taster za uključivanje, kako se ne bi narušio vizuelni identitet, kao i kod iMac G4 nalazi se sa zadnje strane računara, a LE dioda smeštena je ispod prednje plastike i uočljiva je samo kada svetli. Ceo računar smešten je u plastično kućište mlečno bele boje, koje je prevučeno slojem pleksiglasa što daje neponovljiv vizuelni utisak. Sa desne strane, pri vrhu, nalazi se prorez kroz koji se diskovi ubacuju u Superdrive ili DVD snimač kako se isti naziva u dragom nam srpskom jeziku 🙂 Zanimljivo je da je Apple odavno prestao da ugrađuje i taster za izbacivanje diska iz optičkog čitača pored proreza za diskove, već se isti nalazi na tastaturi u bloku u kome su funkcijski tasteri. Pored toga, disk je iz drajva moguće izbaciti prostim prevlačenjem njegove ikonice u kantu dok radite u MacOS.

      Iako, je ceo računar kompaktan neiskusan korisnik očekivao bi da je dosta lakši verovatno zato što se previđa da je u kućište koje podseća na TFT monitor, smešten i računar i TFT monitor. Masivna aluminijumska stopa, nalik onoj kod Apple Cinema Display-a, veoma dobro drži ekran u željenom položaju. Nedostatak je što se ekran više ne može lako okretati oko svoje ose kao što je to bio slučaj kod iMac G4. Takođe izostalo je i podešavanje ekrana po visini. Opciono se može dokupiti Vesa sistem za montaži računara na zid.

      Sumirano, dizajn iMac G5 je po pitanju ergonomije napredak u odnosu na iMac G4. Naime, ceo računar sada zauzima manje prostora, zvučnici su implementirani u samo ku¨¦ište i ukoliko koristite Bluetooth periferije, osim naponskog kabla iz samog iMac-a neće izlaziti nijedan drugi kabl. Ipak, ono što nas je totalno razočaralo kod testiranog iMac G5 računar jeste upravo ugrađeni panel. Osim, primetno slabijih uglova gledanja, nego u slučaju prethodne revizije iMac G5 17“ računara, panel ugrađen u testirani računar odlikuje se i veoma lošim prikazom boja i lošim dithering algoritmom za jedan 18 bitni panel. Nadamo se da je panel koji je ugrađen u 20“ model dosta bolji, jer u suprotnom ovo je veliki korak unazad, ako se ima u vidu da je prethodna revizija iMac G5 imala panel koji je po pitanju prikaza boja i ugla gledanja bio u samom vrhu.

      IBM PowerPC 970FX procesor

      Iako Apple ne navodi jasno da li je unutar iMac G5 računara PowerPC 970 ili PowerPC 970FX sličnosti između ova dva procesora su velike, a kao i u našem prikazu iMac G4 računara, ovom prilikom osvrnućemo se na PowerPC 970FX aka G5, kako ga Apple naziva. Naime, PowerPC 970FX izrađen je upotrebom 90nm proizvodnog procesa, dok PowerPC 970 karakteriše upotreba 130nm proizvodnog procesa izrade. IBM PowerPC 970 procesor nastao je na bazi arhitekture serverskog Power4 procesora. Iako je IBM učestvovao u razvoju G4 procesora koji je samostalno nastavila da razvija Motorola, a kasnije njeno spin off odeljenje pod nazivom Freescale, G5 se dosta razlikuje od svog prethodnika.

      Osnovni problem koji je mučio G4 procesor, kada je rad s multimedijalnim sadržajima u pitanju, jeste prekratak pipeline, mala količina L1 keša i veoma mala propusna moć memorijske magistrale. Naime, rad sa multimedijalnim sadržajima je ono što je u fokusu rada na današnjim računarima, pa se i arhitektura modernih mikroprocesora prilagođava tim primenama. PowerPC 970 procesor odlikuje se značajno produženim pipelineom u poređenju sa PowerPC 7445 čipovima poznatijim kao G4+. Pipeline je, u slučaju PowerPC 760FX procesora, dug čitavih 16 koraka, što je za četiri koraka više u poređenju sa Athlon 64 procesorima, ali i duplo kraće nego što je to slučaj sa Pentium 4 procesorima. Radni takt koji PowerPC 970FX procesori postižu u poređenju sa G4 procesorima je razumljivo značajno viši (najbrži modeli rade na 2.7 GHz), ali tome je zaslužan i 90nm proizvodni postupak upotpunjen SOI tehnologijom koju smo imali prilike da viđamo i u slučaju Athlon 64 procesora. Iako je pipeline kod PPC 970FX procesora kraći nego u slučaju Pentium 4 procesora u svakom trenutku se u njegovom pipelineu može naći čak 200 instrukcija u raznim stadijumima izvršenja. PowerPC 970FX baziran je na 64-bitnoj RISC arhitekturi i podržava specijalan set instrukcija koje Apple naziva AltiVec (IBM VMX), a koji u slučaju ovakve arhitekture u potpunosti dolazi do izražaja. Naime, PowerPC 970FX procesor ima 58 milion tranzistora i površinu jezgra od 66.2 kvadratna milimetra.

      Radni napon je 1.3V u slučaju modela od 1.8 GHz koji se još uvek ugrađuje u iMac modele. Prosečna termalna disipacija kreće se oko 42W, ali pod punim opterećenjem dostiže i prilično visokih ~80W. Baš zato i ne treba da čudi da i dan-danas ne postoje Apple prenosni računari zasnovani na PowerPC G5 procesorima. IBM PowerPC 970FX procesor koji se izrađuje upotrebom 90nm proizvodnog postupka, ima 64k direktno mapiranog L1 instrukcijskog keša i 32k L1 data keša. Da podsetimo, Athlon 64 ima 64k + 64k L1 keša. Veličina L2 keš memorije u slučaju PowerPC 970FX procesora je uobičajeno 512k što je odgovarajuća vrednost, ako se ima u vidu dubina pipelinea i velika količina L1 keša (ukupno 96k). IBM PowerPC 970FX pakuje se u 576 pinsko ceramic ball grid array (CBGA) pakovanje, a dimenzije same pločice sa G5 procesorom iznose 25mm x 25mm. Samo jezgro koje se, kao i u slučaju Athlon 64 procesora, nalazi u sredini ima dimenzije 7.07mm x 9.36mm. Magistrala kod G5 procesora može se skalirati i uobičajeno radi na brini upola manjoj od takta procesora. Tako kod modela koji radi na 2.5 GHz, magistrala je 1.25 GHz što je više nego dovoljno i za najbrže DDR2 memorije. IBM je skoro predstavio i PowerPC 970MP (kodno ime: Antares) procesore koji se odlikuju implementacijom dva jezgra, pa je i po tom pitanju IBM uhvatio priključak sa Intel-om i AMD-om koji odavno imaju „dual core“ rešenja.

      Hardverska specifikacija

      Iako je skoro predstavljena i četvrta generacija iMac računara, testirani iMac se ne razlikuje previše od novih modela. U pitanju je poslednja revizija treće generacije iMac računara koju u slučaju 17“ modela karakteriše implementacija PowerPC G5 procesora radnog takta 2 GHz. Magistrala brzine 1000 MHz je sasvim dovoljna za ugrađenih 512MB DDR333 memorije. Kako je MacOS X 10.4 Tiger pred grafičke adaptere postavio sasvim nove zahteve bilo je neophodno implementirati grafičku kartu sa više video memorije (minimum za pravilan rado Tigra je 64MB). ATi Radeon 9600 sa 128 MB video memorije u potpunosti zadovoljava potrebe Core Image i Core Video tehnologija. Ipak, tokom rada, dešavalo se da i pored apliciranja najnovijeg 10.4.2 updatea rad sa prozorima tokom korišćenja Exposee opcije bude usporen – mnogo više nego u slučaju MacOS 10.3.9 Panther. To je generalno izražen problem sa MacOS X 10.4, a mi smo ga uočili i sa GeForce FX5200 32MB adapterom i sa raznim Radeon adapterima koje Apple ugrađuje u svoje računare. Hard disk koji je Apple ugradio u testirani iMac proizveo je Western Digital i u pitanju je model WD1600JD.

      Dakle, reč je o SATA150 modelu, sa 8 MB keš memorije i brzinom rotacija ploča od 7200 RPM. Kako u hardverskoj specifikaciji testiranog iMac-a figurira i Superdrive pogledali smo ko se krije iz ugrađenog 8x DVD snimača. U pitanju je Pioneer DVR-K04L double layer uređaj koga karakteriše 8x DVD-R, 8x DVD+R, 4x DVD-RW, 4x DVD+RW, 2.4x DVD+R9, 24x CD-RW specifikacija. Ako vam je naziv ugrađenog Pioneer uređaja nepoznat, ne brinite ništa: u pitanju je slim drajv, slot in tipa koji su ekstremno retki (i skupi) na tržištu. Za povezivanje obezbeđen je gigabitni LAN, Bluetooth 2.0 + EDR (Enhanced Data Rate Technology), Airport Extreme i 56k V92 fax/modem. Airport sa oznakom Extreme u Apple terminologiji označava 802.11g mrežni adapter. Apple je kod najnovije generacija iMac mašina izbacio modem, a USB verziju 56k modema ponudio kao opciju koja se može dobiti uz doplatu.

      Procesor

      IBM PowerPC 970FX, 2 GHz

      Memorija

      512 MB DDR333

      Hard disk

      Western Digital Caviar 1600JD, 160GB, SATA, 8MB keša

      Grafika

      ATi Radeon 9600, 128 MB VRAM

      Optički uređaj

      Apple SuperDrive (Pioneer DVR-K04L)

      Modem

      Apple 56k/V92

      Povezivanje

      Apple gigabit LAN, Airport Extreme, Bluetooth 2.0+EDR

      Konektori

      3xUSB2.0, 2xUSB1.1, 2xFirewire400

      Monitor

      17″ Wide Screen, 1440×900

      Kontakt

      CT Computers

      Testovi brzine

       

      iMac G4 1.25

      PowerBook G4 1.5

      iMac G5 2.0

      CineBench 2003

      Rendering Single CPU

      108 CB-CPU

      137 CB-CPU

      269 CB-CPU

      C4D shading

      131 CB-GFX

      165 CB-GFX

      255 CB-GFX

      OpenGL SW-L

      327 CB-GFX

      439 CB-GFX

      707 CB-GFX

      OpenGL HW-L

      556 CB-GFX

      817 CB-GFX

      1063 CB-GFX

      OpenGL SpeedUp

      4.25x

      4.96x

      4.18x

      Render Time

      *

      *

      105 sec.

      Xbench 1.1.3

      CPU Test

      149.57

      180.25

      214.30

      Memory Test

      106.19

      131.28

      229.06

      OpenGL

      115.34

      118.23

      205.72

      User Interface

      156.79

      222.41

      301.43

      Disk test

      114.21

      63.71

      127.15

      Haxial Benchmark 1.000

      Average Speed

      227.9 MB/s

      276.2 MB/s

      335.2 MB/s

      Memory Copy

      211.7 MB/s

      236.1 MB/s

      532.3 MB/s

      Memory Fill

      559.1 MB/s

      616.2 MB/s

      453 MB/s

       

      Rezime

      Apple iMac G5 u realnom radu nudi veliki nivo komfora, ali po pitanju brzine očekivali smo ipak nešto više. Iako, sirove procesorske snage ne nedostaje, Mac OS X 10.4 izgleda nema odgovarajući nivo optimizacije korisničkog interfejsa, pa Quartz Extreme koji je zadužen za sve one lepe tranzicije jednostavno i pored relativno snažnog video adaptera i više nego dovoljno video memorije ne radi kako treba. Sa druge strane implementirani 17“ panel i pored par pokušaja kalibracije nije dao kvalitet slike kao u slučaju prethodne revizije iMac G5 17“ računara koji je imao nešto sporiji G5 procesora. Iako je rezolucija ugrađenog panela 1440×900 piksela ne možemo reći da nam se spomenuti panel previše dopao.

      Apple nikada prethodno ne najavljuje svoje proizvode, pa je tako pojava četvrte generacije Apple iMac računara došla pomalo neočekivano. Naime, novi iMac računari donose minimalni redizajn čime se sugeriše da pomak nije preterano velik, jer je i dalje ugrađena identična serija procesora. Ipak, svaki novi iMac dolaziće sa iSight kamerom i daljinskim upravljačem koji služi za kontrolu Front Row aplikacije što je Apple-ov (malo zakasneli) odgovor na Microsoft Media Center. Ipak, i testirani iMac G5 računar odlikuje se velikom praktičnošću. Na vašem stolu jedan ovakav računar zauzeće veoma malo mesta, a wide proporcije ekrana kvalifikuju ga i za gledanje DVD filmova. U pitanju je dakle, univerzalna kućna mašina, veoma lepog dizajna, visokog kvaliteta izrade i nažalost cene u skladu sa time. Dugogodišnji korisnici Apple računara umeće da prepoznaju kvalitete jednog ovakvog računara, a za nove korisnike mnogo je pogodnija naredna, četvrta, generacija iMac-a koja će uskoro biti dostupna na tržištu.    

      Apple iMac G5 na test ustupio CT Computers zvanični Apple distributer za SCG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi