Apple Mac Mini (Late 2012)

Apple Mac Mini (Late 2012)

Najmanji Apple desktop računar i ujedno jedan od najmanjih kompjutera generalno, našao se na našem testu. Mac Mini je ujedno i najjeftiniji Apple računar, a pogodan je ukoliko želite da iskoristite postojeće periferije i ekran ili jednostavno da na najjeftiniji način uđete u svet Mac uređaja. Mini se ističe elegantnim dizajnom i minimalnom potrošnjom električne energije, a poseduje i punokrvni, ali opet nešto sporiji hard

    Sadržaj

      Branko Mitić
      Mac Mini je vremenom počeo sve manje da liči na računar, a sve više na neki modni deo enterijera kuće ili kancelarije. Naravno, Apple redovno smešta novi hardver u Mini, pa nova verzija dolazi sa Intel Ivy Bridge čipovima. Istina, Apple će uz najjeftiniji Mini ponuditi tek dual-core i5 procesor i 5400rpm hard disk, ali u skupljoj varijanti možete dobiti quad-core i7 i Fusion Drive, čime Mini može da postane i veoma ozbiljna mašina za rad.

      Sa druge strane, u novoj verziji Minija nije moguće dobiti diskretnu grafiku, što većina ljudi neće primetiti u svakodnevnom office i web radu, ali će se taj nedostatak primetiti kod profesionalnih aplikacija i, naravno, igara. Međutim, kako osnovni Mini prethodne generacije takođe nije imao diskretnu grafiku, to je nedostatak koji nije tako očigledan. Mac Mini i dalje nema optički uređaj i nikada ga više neće imati, a zanimljiv je podatak da nova generacija u “idle” modu troši svega 11W električne energije.

      Dizajn
      Mac Mini ima debljinu od svega 3,6 centimetra i u osnovi je kvadrat stranice 19,7 centimetara. Težak je samo 1,22 kilograma i jedini lakši Mac računar je 11-inčni MacBook Air, čiji ćete test uskoro moći da pročitate na našem sajtu. Mac Mini je izrađen od jednog komada aluminijuma, korišćenjem CNC mašine. Ovakav način izrade obezbeđuje ne samo izuzetnu čvrstinu i preciznost, nego i veoma kvalitetnu završnu obradu, koja dodatno ističe sjajan i jednostavan dizajn. Mac Mini se bez bilo kakvog alata otvara sa donje strane i na taj način je moguće promeniti memoriju i očistiti prašinu iz ventilatora, dok druge promene hardvera Apple nije predvideo, ali to ne znači nisu moguće ukoliko ste vešti sa alatom i poznajete materiju.

      Mac Mini nema optički uređaj, a jedini Mac računari u ponudi koji imaju optički uređaj jesu “stari” MacBook Pro bez Retina ekrana i zaboravljeni Mac Pro. To je očigledan pokazatelj da Apple želi da optičke uređaje što pre pošalje u penziju, a ranije smo objasnili da to kompaniji ide u korist, kako zbog digitalne distribucije sadržaja, od koje Apple ima koristi, tako i zbog dizajna. Istina, pitanje je šta se dobija kada desktop mašina nema optički uređaj (dok je kod laptopova to očigledno), ali čini se da je dizajn Mac računara kao što su Mini i iMac toliko dobar da vam neće biti teško da odustanete od optičkog uređaja, koji se svakog dana sve manje koristi. Za utehu, tu je opcioni SuperDrive ili mogućnost jednostavnog deljenja optičkog uređaja drugog Mac računara preko mreže.
      Portovi

      Mac Mini je veoma bogat portovima. Pre toga, treba napomenuti da se koristi standardni manji strujni kabl (kao što se danas može videti na punjačima baterija za fotoaparate ili adapterima laptopova) i taj kabl se naravno dobija u pakovanju. Napajanje je smešteno unutar kućišta, za razliku od nekih starijih modela Minija koji su imali veliki spoljni adapter. Taster za uključivanje se nalazi na desnoj zadnjoj “krivini” gledajući spreda i treba će vam malo vremena da se naviknete na njegovu poziciju. Što se portova tiče, tu su Thunderbolt, FireWire 800, 4 x USB 3, HDMI, SDXC, Gigabitni LAN, audio izlaz i audio ulaz (koji po potrebi mogu biti i digitalni). Sa prednje strane, Mac Mini ima IR prijemnik za Apple Remote i lampicu koja pokazuje u kom se modu uređaj nalazi. Što se tiče bežičnih konekcija, tu su WiFi 802.11a/b/g/n i Bluetooth 4.0.
       

      Specifikacija

      Intel dual-core Core i5-3210M 2.5 GHz (Turbo Boost 3.1 GHz)
      4 GB (2×2 GB) 1600 MHz DDR3
      Intel HD Graphics 4000
      500 GB 5400rpm HDD
      WiFi 802.11a/b/g/n
      Bluetooth 4.0
      ugrađen zvučnik

      Opcije hardvera i upgrade

      Upgrade Mac Minija svodi se na brži procesor i veći i/ili brži hard disk. Skuplja verzija Mini računara ima quad-core i7 procesor na 2.3 GHz (3.3 GHz Turbo Boost), dok se može naručiti i quad-core i7 na 2.6 GHz (3.6 GHz Turbo Boost). Što se tiče skladišnog prostora, skuplja verzija Minija u startu ima 1 TB 5400rpm hard disk, dok se može doplatiti za 256 GB SSD-a ili 1 TB Fusion Drive. Fusion Drive je kombinacija dva diska – jedan klasični od 1 TB i drugi SSD-tipa od 128 GB, koji se u sistemu prikazuju kao jedan. Ukoliko imate Fusion Drive, OS X sistem će na brži disk automatski skladištiti fajlove i aplikacije koje intenzivno koristite, dok će na veći (i sporiji) hard disk stavljati fajlove koje retko koristite ili samo skladištite. Mac Mini može imati ukupno 16 GB RAM-a.

      Performanse

      Što se tiče mogućnosti Mac Mini računara, vidljiva je jasna granica između svakodnevne lagane upotrebe i ozbiljnog rada. Mac Mini se odlično snalazi u office i web okruženju, kao i sa multimedijalnim materijalom. Tokom normalnog laganog korišćenja, nije moguće primetiti razliku u radu između jačeg iMaca koji smo testirali, dok se razlika u odnosu na takođe testirani MacBook Pro 15″ Retina vidi samo prilikom podizanja sistema i pokretanja aplikacija. Ovde treba dodati da se Mac Mini pokreće za samo 33 sekunde, bez obzira što poseduje običan 5400 rpm hard disk.

      Međutim, očigledne su razlike prilikom ozbiljnog rada i pokretanja novih igara. Intel HD 4000 grafika može da pokreće određene starije ili manje zahtevne nove igre, ali treba imati na umu da Mac Mini nije igračka mašina, čak ni u slučaju da instalirate Windows (što je naravno moguće). Što se tiče zahtevnih foto i video aplikacija, Miniju definitivno treba više RAM-a, ali i jača grafika. Final Cut Pro X je, zapravo, sasvim solidno radio, mada primetno sporije od testiranih iMaca i Retina laptopa, ali ujednačene performanse su omogućavale da posao bude završen.

      Što se tiče Photoshopa, situacija nije bila tako sjajna, pogotovo ukoliko radite sa velikim fajlovima koji brzo popune RAM, obzirom da je kombinacija “malo” rama i sporijeg hard diska skoro neupotrebljiva za ogromne fajlove i napredan rad. Naravno, za većinu uobičajenih stvari Mac Mini može odlično da posluži za rad u Photoshopu i sličnim programima, ali čim pređete granicu raspoloživog RAM-a, situacija postaje znatno lošija.

       

      Test

      MacBook Pro Retina 15″

      iMac 27″ (Late 2012)

      Mac Mini (Late 2012)

      Geekbench

      12974

      10143

      7331

      Cinebench 11.5 OpenGL

      38.1

      39.37

      19.16

      Cinebench 11.5 CPU

      6.55

      5.03

      2.86

      Heaven 3 (fps)

      38.9 (1440×900)

      34.7 (1440×900)

      16.3 (1366×768)

      Dirt 2 (fps)

      54 (1280×800)

      53.6 (1280×720)

      20.1(1280×960)

      BlackMagic Disk Speed Test Write MB/s

      395

      118

      98

      BlackMagic Disk Speed Test Read MB/s

      450

      118

      98

      FCP X Analyze (sec.)

      102

      110

      214

      FCP X Render All (sec.)

      40

      50

      133

      Photoshop Tilt Blur (sec.)

      25

      39

      492

      Photoshop Iris Blur (sec.)

      28.1

      28

      486

      Boot (sec.)

      15

      70

      33

       

      Ovde smo vam dužni i kratko objašnjenje ovih rezultata. Naime, formirali smo naše Final Cut Pro X i Photoshop testove, koji bi trebali da oslikavaju realne pefromanse. Što se tiče Final Cut Pro X programa, rezultati su adekvatni i pokazuju pravo stanje stvari što se tiče brzine. Kada je reč o Photoshopu, rezultati su delimično korisni. Naime, “Photoshop Acion” je siutacija koja, očigledno, zahteva više od 4 GB RAM-a koliko poseduje Mac Mini i zbog toga je razlika velika. Što se tiče Tilt Blur test, on pokazuje GPU snagu, koju Mac Mini faktički nema.

      Istina, GPU u Photoshopu iskorišćava tek manji broj filtera i opcija. Ovi rezultati, što se Photoshopa tiče, mogu i ne moraju da pokažu koliko je Mini sporiji od Retine i iMaca, zbog toga što ima “samo” 4 GB RAM-a i nema GPU. Naravo, u pitanju je fotografija veoma velike rezolucije i ni malo laki filteri i akcije. U većini situacija Photoshop će raditi sasvim solidno.

       

      Hlađenje, buka i zvučnik

      Mac Mini proizvodi buku koja se veoma retko može čuti u normalnim okolnostima. Tačnije, od ventilatora će se povremeno više čuti hard disk. Potrebno je da Mac Mini bude veoma blizu i da pritom prostorija bude gotovo “gluva” da bi ste čuli ventilator, a čak i tada zvuk ne smeta. U situacijama kada kucate na tastaturi, slušate muziku ili razgovarate sa nekim, nećete moći da čujete Mac Mini. Dobra je vest da se brzina ventilatora nije podizala čak ni pri velikim opterećenjima. Da li će tako biti i tokom leta, ne možemo da garantujemo, ali čini se da Mac Mini generalno nema problema sa hlađenjem i bukom. Kućište je bilo tek mlako, čak i tokom iscrpnog testiranja. Mac Mini poseduje i zvučnik, koji zapravo uopšte nije loš i dovoljno je glasan. Ukoliko ne želite nered na stolu i nemate velike zahteve, ugrađeni zvučnik će biti sasvim dovoljan. Mac Mini ne poseduje mikrofon, što bi mogla da bude mana, ali bi mikrofon i onako bio neupotrebljiv ukoliko se nalazite daleko od kućišta.

       

      Utisci

      Mini je najjeftiniji Apple računar i možda najbolji način da kročite u svet OS X sistema. Pored toga, Mini može biti dobar izbor ukoliko ste zadovoljni svojim periferijama i monitorom, a samo vam treba moderan hardver i lep dizajn. Naravno, moderan hardver ne mora da znači i veoma brz hardver, ali to sve zavisi od potreba. Mac Mini ima jasno definisanu granicu svoje upotrebljivosti. Što se tiče svakodnevnog office i web okruženja, kao i rada sa multimedijalnim sadržajem, Mac Mini radi jednako dobro kao i skuplji i brži Mac računari. Određena usporenja mogu da se primete zbog “samo” 4 GB RAM-a, običnog hard diska ili nedostatka diskretne grafike, ali čak i dual-core i5 Ivy Bridge procesor koji Mini poseduje sasvim brzo izlazi na kraj sa skoro svim današnjim zahtevima. Rad na ozbiljnim programima jeste moguć, ali ne možemo da garantujemo da li će vam Mini ponuditi dovoljne performanse ili će vam često oduzimati vreme.

      Iako Apple nije promenio spoljašnost Minija u odnosu na prethodnu generaciju, dizajn je i dalje izuzetan. Ne treba zaboraviti ni na veoma malu buku i potrošnju električne energije, a veliki broj portova omogućava široki izbor periferija i monitora. Sve u svemu, Mac Mini nudi upotrebljive performanse, odličan dizajn, zauzima malo mesta i gotovo je bešuman – ipak, na vama je da odlučite da li vam više odgovara ovakvo rešenje, iMac ili možda neki MacBook.

      Prednosti

      – male dimenzije, lep dizajn
      – nizak nivo buke, dobro hlađenje
      – veliki broj portova i konekcija
      – solidne performanse
      – lak upgrade memorije
      – OS X sistem, iLife paket

      Nedostaci

      – bez optičkog uređaja
      – bez dodatne grafike
      – dual-core i5 i 500 GB 5400rpm u osnovnom modelu (doplata za jači hardver)

      Računar na test ustupio iStyle.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra