Asbis Canyon CNR-PC1
Dolazak proleća je pravo vreme za opremanje vaše kuće ili kancelarije novim računarom. Većina uproizvođača zna da je ovo jedan od perioda kada se konfiguracije najviše traže i upravo sada pokušavaju da kupcima ponude što bolji izbor najrazličitijih mašina. To je svakako bio razlog više da posetimo naše vodeće distributere i iz prve ruke saznamo šta sve možemo očekivati narednih meseci u PC šopovima širom Srbije. Neke od nama interesantnih mašina smo rešili i da vam predstavimo, a za sam početak nam je za oko zapala jedna veoma atraktivna konfiguracija iz kompanije Asbis, koja pored svog dopadljivog izgleda donosi i jedan prilično dobro optimizovan sistem. Pošto je ista potpisana od strane sve cenjenijeg Cayon-a, bilo ja pravo zadovoljstvo videti koji su njeni krajnji dometi. Dragi naši čitaoci, vreme je da vas bolje upoznamo sa Canyon CNR-PC1 mašinom.
Prvo što upada u oči dok posmtrate samu konfiguraciju, jeste njen odlično osmišljen dizajn, za koji verujemo da će privući veliki broj potrošača, posebno onih najmlađih, koji tek treba da se upoznaju sa čarima računarskog sveta. Iz Canyon-a su odlučili da mašinu prilagode manje zahtevnim korisnicima, prvenstveno ciljajući na prethodno pomenutu grupu, ali i prosečnom kancelarijskom radniku, kome treba računar spreman da brzo i lako odgovoriti na sve njegove zahteve. Konkretno, ispod belo-naranžaste haube ovog lepotana krije se AMD-ov X2 procesor, kao i 1 GB radne memorije, što već samo po sebi govori da je CNR-PC1 zapravo naprednija office konfiguracija. Za grafički podsistem odabran je pomalo vremešni G73 akcelerator, koji na žalost prilično limitira korisnika kada je upitanju igranje igica, što se pokazalo i na našim testovima. Jača strana ove PC jedinice su bez većeg razmišljanja monitor i SATA drajvovi, dok je izbor periferije po našem mišljenju morao biti bolji. Pogledajmo šta konkretno donosi Canyon CNR-PC1 sistem…
Ambalaža, spoljašnost i unutrašnjost
Konfiguracija dolazi u veoma atraktivnoj ambalaži na kojoj dominiraju bele i narandžaste nijanse, koje su ujedno i zaštitni znak ovog proizvođača. Sve komponente sistema, uključujući i monitor su smeštene u jednu kutiju, čija je unutrašnjost obložena stiroporom i malim vazdušnim balonima, kako bi se u toku transporta izbegla bilo kakva mogućnost oštećenja. Sadržajno ambalaža krije kućište, monitor, tastaturu, miš, Web kameru i detaljno uputstvo za povezivanje svake od pobrojanih komponenti. Pored pomenutih delova, tu su još i diskovi sa drajverima i pratećim softverom (za svaku od ugrađenih jedinica sistema), kao i manje brošurice o karakteristikama odabranih komponenti. Jedino što nedostaje jesu zvučnici koji se opciono mogu naručiti ili odabrati na osnovu sopstvenih potreba. Nakon detaljnog proučavanja svakog dela mašine krenuli smo sa povezivanjem svakog od uređaja i za svega petnaestak minuta posla mašina je bila spremna da se stavi u pogon. Postavili smo je na naš test sto i bacili na proučavanje svih njenih delova…
Prvo što upada u oči jeste predivna spoljašnost konfiguracije. Sve okom vidljive jedinice sistema izrađene su od belih i narandžastih elemenata, koji ostavljaju utisak vesele (živahne) mašine, što nam se posebno dopalo. Pretpostavljamo da bi većina potencijalnih kupaca rekla da je ovo računar namenjen najmlađoj populaciji, baš zbog svog vizuelnog izgleda, međutim to nije tako, pogotovo kada se malo bolje zaviri u njenu unutrašnjost. Kičmu sistema čini Gigabyt-ova matična ploča (GA-M61SME-S2), bazirana na nForce 405 čipsetu, koji je namenjen AMD-ovim procesorima i ima integrisanu grafičku karticu (nepopularni GeForce 6100). Na ploči se mogu uočiti dva PCI-E podnožja, jedan namenjen grafičkoj kartici (takozvani PCI-E x16) i drugi (PCI-E x1) rezervisan za neku od dodatnih kartica (muzička, tv itd.). Mesta se našlo i za dva PCI slota, pa tako vlasnici starijih multimedijalnih kartica, mogu da ih prenesu i u ovaj sistem.
Canyon se, bez obzira na posedovanje integrisanog grafičkog rešenja odlučio za ugradnju odvojenog podsistema u vidu GeForce 7300 GT kartice, takođe u Gigabyt-ovoj izvedbi. Reč je o jako popularnom GV-NX73T256T-RH akceleratoru, koji je tokom protekle godine bio izuzetno tražan od strane domaćih kupaca. Iak,o trenutno ne predstavlja neko napredno rešenje ovaj grafički čip prosečnom korisniku nudi apsolutno sve što treba za jedan komforan višečasovni rad, čak i pristojno igranje video igara (doduše nešto starijih naslova), ali u nižim rezolucijama. Kartica je potpuno pasivno hlađena, tako da je nivo buke koju ona proizvodi ravan nuli, što će posebno pogodovati osobama koje traže visok stepen mira tokom obavljanja najrazličitijih poslova. Gigabyte GV-NX73T256T-RH poseduje 256 MB DDR2 memorije i operiše 128 – bitnom magistralom.
Sama ploča poseduje svega dva podnožja za umetanje radne memorije i oba su popunjena modulima od po 512 MB (ukupno 1GB). Kako je reč o GA-M61 matičnoj ploči, tako smo u startu znali da se radi o DDR2 memoriji, koja polako, ali sigurno ustupa mesto novom standardu (DDR3). Ista je podešena na taktu od 667 MHz. Za današnje pojmove, ovo je solidna količina radne memorije, pogotovo za rad u manje zahtevnim aplikacijama (surfovanje internetom, upotreba kancelarisjskih paketa, slušanje muzike, gledanje filmova…), ali za igranje većine novijih igara teško da će biti dovoljna. Obzirom da su oba slota popunjena, nadogradnju većom količinom memorije je moguće inicirati isključivo uklanjanjem jednog od modula i postavljanjem drugog većeg kapaciteta. Srce (ili mozak, kako se uzme) CNR-PC1 mašine čini AMD-ov Athlon 64 X2 4200+ procesor (samo da podsetimo da ovaj model radi na taktu od 2,2 GHz) , koji se svojim performansama odlično uklapa sa ostatakom jedinice. Kada smo već kod procesora, zanimljivo je da se proizvođač odlučio da ne postavi BOX hladnjak, koji dolazi sa procesorom, već sopstveno, mnogo tiše rešenje, koje se pokazalo i znatno efikasnijim u odvođenju toplote. Sam hladnjak radi u sprezi sa kućištem, jer se na njegovj levoj maski nalazi plastični tunel, koji isporučuje svež vazduh direktno do ventilatora.
Nimalo nas nije začudilo kada smo u kućištu zatekli optički i čvrsti drajv kompanije Samsung i to prevenstveno iz razloga što ova dva proizvođača jako lepo sarađuju godinama, čak rade i na iznalaženju zajedničkih rešenja za potrebe svojih flash diskova i Web kamerica. Što se tiče optičke jedinice izbor je pao na SH-S203B DVD-RW rezač, dok je za čvrsti drajv odabran HD250HJ, koji se odlikuje prilično tihim radom i dosta dobrim performansama, zahvaljujući baferu od 8 MB keša. Iz naziva modela se jasno može zaključiti da poseduje 250 GB prostora za skladištenje podataka. Oba uređaja sa matičnom pločom komuniciraju putem SATA konektora, a kako ona ima samo dva pomenuta, dodavanje diskova nije moguće osim u slučaju da ste spremni kupiti neki od starijih IDE varijanti. Pogled na unutrašnjost završavamo napajanjem. U konkretnom slučaju izbor je pao na Codegen-ov izvor od 350 vati, koje je sasvim odgovarajuće rešenje za ugrađene komponente, ali na žalost ne ostavlja previše prostora za eventualnu nadogradnju.
Komponente koje su nam svakako privukle najveću pažnju su tastatura, miš i monitor. Za prve dve smo očekivali da će biti uzete iz Canyon lepeze, što se i potvrdilo tačnim, dok je monitor došao iz Benq pogona. Tastatura spada u red tanjih (dakle slim izvedba) i njeni tasteri imaju jako kratak hod (5-6 mm), što stvara dosta “mekan” osećaj pri radu. Kvalitet izrade je odličan, tako da i tu nemamo apsolutno nikakvu primedbu. Kako bi ceo sistem dobio potpunu vizuelnu celinu, proizvođač se odlučio da uz konfiguraciju isporuči i miš u bojama iste. Mišljenja smo da se ovde najviše “zaškrtarilo”, jer dolazi optički mališa čija je osetljivost limitirana na skromnih 800 dpi. Iako je ovo u suštini kancelarijski računar, kome odgovara jedan ovakav miš, smatramo da je proizvođač morao da punudi neko lasersko rešenje od minimum 1000 dpi, kako bi na pravi način ispratio savremene tokove. Miš je korektno materijalizovan i odlično leži u ruci, ali je u radu sa pojedinim igrama dosta spor na odzivu. Oči svake konfiguracije svakako predstavlja monitor. Kao što smo napomenuli Canyon se odlučio za Benq varijantu od 19″ (model FP93VW) čiji je odziv odličnih 5 ms, što će zadovoljiti najširi krug potencijalnih kupaca. Sa kontrastom od 700 : 1 i maksimalnom rezolucijom od 1440 х 900 dpi ovaj monitor definitivno predstavlja najsvetliju tačku celokupnog sistema. Pored periferija koje smo pomenuli uz CNR-PC1 dolazi i odlična Web kamera, koja će svakako komunikaciju na netu učiniti dodatno zabavnijom.
Vrlo je bitno istaći da uz mašinu dolazi i Windows Vista Home Premium, koja uistinu znatno podiže cenu konfiguracije, ali isto tako donosi i niz pogodnosti, a tu na prvom mestu mislimo na jako dobro optimizovanu spregu hardver – operativni sistem, što će posebno ceniti korisnici koji znaju kakve prednosti donosi pomenuta platforma. Održavanje konfiguracije je prilično jednostavno, jer su gotovo svi delovi sistema izrađeni od blago brušene plastike, koja je oduvek važila za prijatelja kada je reč o čišćenju. Ipak, ukoliko rešite da detaljnije sredite unutrašnjost, savetujemo da obavezno konsultujete priloženo uputstvo, kako bi se izbegla eventualna oštećenja pojedinih delova hardvera.
Specifikacija
Opšte karakteristike
Proizvođač
Asbis
Web adresa proizvođača
Vrsta proizvoda
Desktop konfiguracija
Naziv proizvoda
Canyon CNR-PC1
Cena (sa PDV-om)
660 €
Karakteristike procesora
Ugrađeni CPU
AMD Athlon 64 X2 4200+
Radni takt procesora
2.2 GHz
Max. CPU Bus Clock Rate
1000 MHz
CPU Socket
Socket AM2
Broj instaliranih procesora
1
L2 Cache Memorija
1024 KB
Chipset
Nvidia GeForce 6100/nForce 405
Arhitektura
AMD64 Technology,Dual Core Technology
Karakteristike radne memorije
Tip memorije
DDR II SDRAM
Podnožje
DIMM 240-pin
Brzina memorije
667 MHz (PC2-5300)
Instalirana kol. memorije
1024 MB
Max. podržana kol. memorije
8192 MB
Broj raspoloživih slotova
2
Karakteristike memorijskog kontrolera
Vrsta kontrolera
Integrisan
Tip kontrolera
IDE/EIDE
RAID
IDE interfejs
Ultra ATA/133
RAID interfejs
Serial ATA II/300
Podržani RAID nivo
Level 0
Level 1
Karakteristike ugrađenog HDD drajva
Tip čvrstog diska
Standardan
Lokacija čvrstog diska
Interna
Interfejs ugrađenog HDD-a
Serial-ATA II-300
Broj ugrađenih diskova
1
Kapacitet ugrađenog diska
250 GB
Brzina rotacije ploča
7200 RPM
Karakteristike ugrađenog optičkog drajva
Tip optičkog drajva
DVD-RW
Lokacija optičkog drajva
Interna
Kontrolni panel
Stop/Eject taster
Karakteristike monitora
Tehnologija displeja
TFT Active Matrix
Dijagonala
19″
Max. rezolucija
1440 х 900 dpi
Image Brightness
300 cd/m²
Image Contrast
700:1
Vreme odziva piksela
5 ms
Karakteristike grafičkog adaptera
Video procesor
Nvidia GeForce 7300 GT
Tip video memorije
Video Controller Memory
Ugrađena količina memorije
256 MB
Tip memorije
DDR II SDRAM
Karakteristike audio kontrolera
Audio procesor
Realtek ALC883
Audio izlazi
7.1 Channel Surround
Podržani audio standard
Intel HD Audio
Ulazni uređaji
Tastatura
Canyon
Miš
Canyon
Karakteristike mrežnog adaptera
LAN adapter
Realtek RTL8201
Podržani protokoli
Gigabit Ethernet/Fast Ethernet/Ethernet
Raspoloživi slotovi
PCI Express x16 Slot
1
PCI Express x1 Slot
1
PCI Slot
2
I/Q Panel
PS/2 Interfejs
2
LAN Interfejs
1
Parallel Interfejs
1
Serial Interfejs
1
USB2.0 Interfejs
4
Audio Line-In Interfejs
1
Audio Line-Out Interfejs
1
Microphone-In Interfejs
1
IDE Interfejs
1
Floppy Interfejs
1
DVI Interfejs
1
Softver
OS
Windows Vista Home Premium
Izvor
Tip izvora
Power Supply
Snaga izvora
350 W
Dodaci
Izdvojen dodatak
Web-camera
Prateći kablovi
– IDE Cable
– FDD Cable
– Serial ATA Cable
– Serial ATA Power Cable
– VGA Cable
– Power Cable
Pod mikroskopom
Pre nego krenemo sa konkretnim testovima, na trenutak ćemo još jednom (ovoga puta softverski) zaviriti u karakteristike odabranog procesora. Iako je o modelu X2 4200+ bilo jako puno reči u prethodnom periodu, nije na odmet podsetiti se njegove arhitekture i potencijala na koji može računati njegov vlasnik. U tome nam kao i obično pomaže CPU-Z. Evo šta ovaj programčić kaže o odabranom primerku…
Karakteristike grafičkog procesora detaljno slika aplikacija zvana GPU-Z, pa smo se i ovaga puta odlučili da je pozovemo upomoć. O G73 akceleratoru je već sve poznato, pa je ovo samo prilika da se još jednom osvrnemo na ono šta on nudi.
Rezultati testova
Prve i osnovne test podatke o performansama sistema daje nam Vista performance information tool. Iz priložene tabele jasno se vidi da je količina ugrađene radne memorije po Vistinim proračinima “najuže” grlo konfiguracije, što će se i u sledećim testovima dodatno potvrditi.
Windows Vista performance information
Processor (Calculations per second)
4.9
Memory (RAM) (Memory operations per second)
4.5
Graphics (Desktop performance for Windows Aero)
4.8
Gaming graphics (3D business and gaming graphics performance
4.8
Primary hard disk (Disk data transfer rate)
5.9
Base score
4.5
Slede rezultati dobijeni bench programima 3Dmark 05 i 3Dmark 06 iz kojih se jasno vidi da je ovo ipak prosečna kancelarijska mašina, koja može da posluži za igranje, ali su njene krajnje mogućnosti prilično skromne.
3DMark 05 (Build 120)
3DMark 05 (1024 x 768)
Score
3566
CPU
4151
3DMark 05 (1280 x 1024)
Score
3361
CPU
3811
3DMark 06 (Build 102)
3DMark 06 (1024 x 768)
Score
2634
CPU
3352
3DMark 06 (1280 x 1024)
Score
2215
CPU
2921
Jedan od dosta upotrebljavanih pokazatelja performansi PC sistema je SiSoft Sandra. Za potrebe ovog testa odlučili smo se za verziju 2007 i evo šta ona kaže o Canyon CNR-PC1 konfiguraciji.
SiSoft Sandra 2007
CPU (Dhrystone ALU / Whetstone iSSE3)
7923 / 10071
Multimedia (Integer / Floating Point)
20731 / 27655
Memory (Int / FP)
3443 / 3625
Preformanse koje donosi čvrsti disk na ovoj konfiguraciji merili smo popularnim HD Tach 3 bench softverom i za krajnji rezultat smo dobili sasvim korektne brzinske rezultate, što nas uopšte nije preterano začudilo jer Samsung već godinama radi na usavršavanju svojih HDD drajvova.
HD Tach 3
Random Access
18,6 ms
Average Read
59,2 MB/s
Burst Speed
208,4 MB/s
Ostali bench programi…
Cinebench R10
Rendering (1 CPU)
689
Rendering (x CPU)
1432
OpenGL
1677
Lightsmark 2007 (1.20)
Average FPS (1280 x 1024)
81.3
WinRAR 3.71 beta 1
Benchmark
250 KB/s
Za sam kraj smo stavili game testove. Pošto je ovo pre svega kancelarijska mašina i nije namenjena zahtevnijim igračima odlučili smo da je testiramo na nešto starijim naslovima. Izbor je pao na Serious Sam II, Farcry (verz. 1.33) i Battlefeild 2. Rezultati slede tabelarno. Testovi igara rađeni su pod Windows XP SP2 OS-om.
Serious Sam II, Demo I (1024 x 768)
1024 x 768 bez uključenog AA
45 fps
1024 x 768 sa uključenim 4 x AA
45,5 fps
1024 x 768 HDR
71 fps
Serious Sam II, Demo I (1280 x 1024)
1280 x 1024 bez uključenog AA
30 fps
1280 x 1024 sa uključenim 4 x AA, 8 x AF
32,5 fps
1280 x 1024 HDR
51 fps
Serious Sam II, Demo II (1024 x 768)
1024 x 768 bez uključenog AA
27 fps
1024 x 768 sa uključenim 4 x AA
26 fps
1024 x 768 HDR
35 fps
Serious Sam II, Demo II (1280 x 1024)
1280 x 1024 bez uključenog AA
20 fps
1280 x 1024 sa uključenim 4 x AA, 8 x AF
19 fps
1280 x 1024 HDR
30 fps
Serious Sam II, Demo III (1024 x 768)
1024 x 768 bez uključenog AA
30 fps
1024 x 768 sa uključenim 4 x AA
42 fps
1024 x 768 HDR
58 fps
Serious Sam II, Demo III (1280 x 1024)
1280 x 1024 bez uključenog AA
21 fps
1280 x 1024 sa uključenim 4 x AA, 8 x AF
29 fps
1280 x 1024 HDR
41 fps
Farcry (verz. 1.33), (1024 x 768)
1024 x 768 bez uključenog AA
35 fps
1024 x 768 sa uključenim 4 x AA
46 fps
1024 x 768 HDR
73 fps
Farcry (verz. 1.33), (1280 x 1024)
1280 x 1024 bez uključenog AA
23 fps
1280 x 1024 sa uključenim 4 x AA, 8 x AF
31 fps
1280 x 1024 HDR
55 fps
Battlefeild 2 (1024 x 768)
1024 x 768 bez uključenog AA
51 fps
1024 x 768 sa uključenim 4 x AA
76 fps
Battlefeild 2 (1280 x 1024)
1280 x 1024 bez uključenog AA
38 fps
1280 x 1024 sa uključenim 4 x AA
62 fps
Utisci
Došli smo i do samog kraja druženja sa Canyon CNR-PC1 mašinom i na žalost ostalo je još da na osnovu dobijenih rezultata i našeg ličnog utiska damo svoj krajnji sud. Odmah moramo da naglasimo da prvo što ovu konfiguraciju izdvaja od sličnih rešenja na našem tržištu jeste izuzetan vizuelni utisak, koji teško da će ikog ostaviti ravnodušnim. Odlično uklopljene bele i narandžaste nijanse prosto mame korisnika da što duže vremena provede za ovim kompjuterom. Pojedini članovi redakcije su, umalo, iz tog razloga sprečili vraćanje mašine ovlašćenom distributeru, što se naravno nije dogodilo. Da sve nije samo vizuelni ugođaj, najbolje govori i činjenica da je kvalitet izrade besprekoran i da na tom polju jedine zamerke idu mišu i Web kamerici, koji su tu čisto da bi samo upotpunili utisak – njihova funkcionalnost je svedena na minimum.
Ostale komponente su prilično dobro odabrane za cenovni rang kom pripada konfiguracija, a što je najbitnije njihova međusobna kordinacija je odlična, pa je gotovo nemoguće izazvati bilo kakvo zagušenje tokom rada sa najrazličitijim kancelarijskim aplikacijama (Office paketi, Photoshop, Corel itd.) – bar se nama to nije dogodilo tokom sedmodnevnog testiranja. Iako poseduje nešto sporiji grafički podsistem CNR-PC1 može poslužiti i za igranje, s tim da setovanja rezolucije budu prilagođena njenim performansama (mislimo na najnovije igre). Centralni procesor se najbolje uklopio u ovu priču, jer apsolutno svaki zadatak odrađuje besprekorno, a u tome mu ponajviše pomažu pristojna količina radne memorije i dosta brz čvrsti disk, koji je oduvek bio usko grlo mašina iz srednje klase. O monitorima kompanije Benq smo u više navrata pisali i opšti utisak je da se radi o dosta kvalitetnim displejima, što važi i za odabrani model, koji se pored svojih viših performansi savršeno uklopio i estetski u celinu. Na kraju uzevši sve u obzir, potpuno je jasno da Canyon CNR-PC1 predstavlja veoma dobro rešenje za kućne korisnike koji nameravaju računar koristiti za gledanje filmova, slušanje muzike, surfovanje internetom i rad u najrazličitijim kancelarijskim aplikacijama. Kao što smo već u nekoliko navrata istakli, ni igranje igrica neće predstavljati veći problem, ali opet pitanje je koliko je korisnika spremno da uživa u nižim rezolucijama. Jedno je ipak tako očigledno, CNR-PC1 je jedna od najlepših konfiguracija sa kojom smo imali prilike da se bolje upoznamo i sigurni smo da će svojim izgledom pleniti na bilo kom stolu se našla, pa upravo iz tog razloga od nas dobija preporuku više.
Za:
– Dizajn
– Kvalitet izrade
– Izbor monitora
– Tih rad
– Operativni sistem
– Cena
Protiv:
– Grafičke performanse
– Slaba mogućnost nadogradnje
– Izbor miša
Konfiguraciju za potrebe testa ustupila kompanija Asbis