ASUS EeeBox PC EB1503

ASUS EeeBox PC EB1503

Danas imamo priliku da vam predstavimo nadasve neobičan i intrigantan multimedijalni računar. Reč je o novoj generaciji kompaktnih Eee Box PC računara kompanije ASUS, čiji nam predstavnik stiže pod oznakom EB1503. Ne samo da objedinjuje sve dosadašnje nettop funkcionalnosti viđene na ranijim modelima, već koncept proširuje i nadograđuje na sebi svojstven način. Ukupno gledano, ASUS je razvio potpuno funkcionalnu i izuzetno pogodnu

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Test: ASUS EeeBox PC EB1503

      Zanimljivo je da se ASUS opredelio da svoj proizvod označi sa “PC” u nazivu, umesto samo sa Eee Box plus brojna oznaka modela, što jasno sugeriše da je ovo proizvod sa više funkcionalnosti u odnosu na klasična rešenja. Kakvih funkcionalnosti, razmotrićemo u nastavku teksta. Ipak, već u startu se vrlo jasno naglašava da je reš o proširenju nettop koncepta, odnosno evolutivnom pomaku koji je načinjen sa ciljem pretvaranja ovog računara u pravu pravcatu “HTPC bombonu”. Drugim rečima, ovo je računar izrazito usmeren prema korisnicima koji žele da uživaju u multimedijalnim sadržajima.

      Stoga, osnovu koncepta sistema čine male dimenzije, fleksibilnost u smislu mogućnosti postavljanja u razne položaje (horizontalno, uspravno, koso ili na neki sličan način pomoću postolja, kačenje na poleđinu televizora, monitora ili na zid kroz VESA nosače itd.), niska potrošnja, nizak nivo buke i solidne performanse koje omogućavaju nesmetano uživanje u filmovima, muzici…

       

      Ceo koncept je takav da je namenjen korisnicima koji ipak žele nešto više od svog multimedijalnog centra. Recimo, sa računarom koji biste koristili poput plejera ispod televizora ne biste nikada imali brigu vezanu za kompatibilnost, mogli biste da pohranite veliku količinu podataka, umrežavanje bi bilo brzo i lako, koristili biste poznati Windows softver, imali opciju za korišćenje raznih Windows programa (na primer, možete da brauzujete internetom na velikom ekranu i slično), ali sve te stvari radite daleko udobnije i sa manje stresa oko kompatibilnosti ili konfigurisanja u odnosu na dedicated media plejere. Istovremeno, možda želite da imate pomoćni računar u kući, za neke zlu ne trebalo situacije, zašto da ne. Stoga ovakvi računari predstavljaju interesantan izbor za drugi ili treći PC u kući.

      Pakovanje

      Odmah po otvaranju kutije, jasno je da EeeBox PC EB1503 nije poslat u mase sa devizom “daj samo rudimentarno”. Pakovanje je prilično bogato, u smislu da se u njemu isporučuju različiti dodaci koji proširuju osnovne funkcionalnosti računara ili omogućavaju neke specifične vidove korišćenja.

      Najpre, tu je opširno i vrlo detaljno uputstvo za korišćenje. Našu pažnju je odmah privukao daljinac u crno-beloj kombinaciji boja, redakciji Benchmark sajta tako dragoj. Daljinski ispravljač je rađen po uzoru na Media Center daljince, karakteristične za HTPC računare. Naše gledište je da vam je najbitnije da obezbedite bežičnu tastaturu i miša koji rade na 2,4 GHz i da vam onda nikakav daljinac praktično nije potreban, ali dobro, mnogim korisnicima će ovakva stavka dosta da znači. Međutim, začudilo nas je što daljinac koristi čak tri AAA baterije!? Čemu? Moramo priznati da bi jedna baterija bila idealna, dve su očekivane i standardne, ali zašto i treća ulazi u igru, nismo bili sigurni, sve dok nismo zapravo počeli da koristimo daljinac. Ispostavlja se da gornji deo daljinca, na kome su smešteni multimedijalni tasteri (Play, Pause, Record, Stop…) zapravo ima pozadinsko osvetljenje, i zbog toga je treća baterija bitan faktor u priči.

      No, da se odvojimo od daljinca, jer u pakovanju postoji još nekoliko interesantnih stvari. Najpre, tu je kružno postolje, koje omogućava držanje uspravno. Bokovi EeeBox EB1503 modela su veoma zaobljeni i bez postolja, on ne može stajati uspravno, već samo horizontalno. Zatim, u pakovanju se nalaze šrafovi za montiranje, antena za WiFi koja se može pokazati veoma važnom u pojedinim situacijama kada treba poboljšati WiFi signal, strujni ispravljač, kao i VESA nosač, kojim EeeBox možete monitorati na zid, ili na pozadinu kakvog većeg televizora. Da se mislilo na detalje, govore i što su u pakovanju svi šrafovi potrebni za bilo kakvu vrstu montiranja. Sve u svemu, kompletan paket je prilično bogat zanimljivim dodacima.

      Dizajn, konektori

      Ceo računar je urađen u kombinaciji crne i sive boje, sa belim LE diodama koje služe kao indikatori rada. Postolje je sive boje i sa vrlo lepim naborima, koje nećete uočiti dok se dobro ne zagledate. Sve je izrađeno od kvalitetne plastike.

       

      Već smo spomenuli da su bokovi računara zaobljeni. Stoga je bez postolja moguće držati ga samo u horizontalnom, ali ne i u uspravnom položaju. Na prednjem i zadnjem delu je EeeBox EB1503 načičkan raznoraznim konektorima i priključcima. Na bokovima, posmatrano iz horizontalnog položaja, se nalaze otvori za ventilaciju, koji su prilično neophodni i koje nikako nemojte da blokirate, zatvorite ili zapušite smeštanjem računara u takav položaj da bi mu nešto onemogućilo nesmetanu ventilaciju. Mnogi korisnici se ponesu lakoćom korišćenja i smeštanja, te ovakve uređaje “sabiju” u ćošak komodice, neku fioku ili nešto slično.

      Sa prednje strane (prednjom stranom označavamo onu stranu na kojoj se nalazi optika) se nalazi otvor za slot-in DVD pisač, koji čini veliku razliku u odnosu na nettop modele. Mnogi su smatrali da pravi multimedijalni računar mora imati i sposobnost čitanja optičkih uređaja, ne toliko zarad eksploatacije ličnih kolekcija, koliko zarad gledanja DVD filmova iz radnje, ili koje prijatelj pozajmi. Sada je i ta opcija prisutna. Tu su još i taster za paljenje (koji svetli belom bojom kada je uređaj aktivan), zatim indikator rada hard diska, audio priključci, čitač kartica (4-u-1), kao i dva brza USB 3.0 porta.

       

      Na zadnjoj strani zatičemo puno stvari. Najpre, i tu se nalaze otvori za ventilaciju. Priključak za struju je tu, baš kao i mesto za montiranje antenice za WiFi, ukoliko želite pojačati prijem signala. LAN konektor je takođe prisutan, baš kao i HDMI i VGA izlazi, eSATA i još četiri USB 2.0 porta, koji su, istina, dosta gusto zbijeni. Tu je i optički audio izlaz (S/PDIF out). Sve u svemu, spektrom podržanih konekcija i izlaza smo vrlo zadovoljni – teško da će vam išta zafaliti. ASUS je svoj EeeBox zbilja bogato opremio.

      Hardver

      Računar se oslanja na Cedar Trail platformu kompanije Intel, odnosno na popularnu Intel Atom liniju. Srce sistema je NM10 čipset, a “pogoni” ga Intel Atom D2550 CPU, koji radi na 1,86 GHz i podržava HyperThreading tehnologiju. Kako ima dva fizička jezgra, to znači da ovaj procesor može simultano da obrađuje 4 threada. Termalna disipacija ovog 32-nanometarskog procesora je deklarisana na 10 W, što je gornja granica u ovoj seriji – reč je o procesorima dizajniranim za upotrebu u nettop računarima.

       

       

      ASUS EeeBox PC EP1503

      Procesor

      Intel Atom D2550, 1,86 GHz

      Čipset

      Intel NM10

      Grafika

      Nvidia GeForce 610M

      RAM

      2 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (Hitachi), 2.5-inčni, 5400 RPM, SATA interfejs

      Optički uređaj

      DVD RW

      Konekcije

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n

      Dodatno

      4 x USB 2.0, 2x USB 3.0, VGA, HDMI, eSATA, LAN, audio konektori, 4-u-1 čitač kartica

      Operativni sistem

                  Windows 7 Home Premium

      Masa

      0,99 kg

      Dimenzije

      152 x 107 x 29 mm

      Cena

      Oko 320 evra (očekivana cena)

      Garancija

      24 meseca

       

      Dalje, na raspolaganju su 2 GB sistemske memorije. Suštinski, za više nema ni potrebe. Operativni sistem će sasvim dovoljno brzo raditi sa ovakvom količinom memorije, a po svojoj prirodi, HTPC računari se koriste za ciljane potrebe, umesto za multitasking i veliki broj istovremeno pokrenutih programa. Stoga je ovakva količina memorije u praksi sasvim dovoljna. Grafika je GeForce 610M, sa 512 MB sopstvene memorije sa kojom komunicira preko 64-bitne magistrale. Neće pružiti naročite 3D performanse, ali je zato izuzetno pogodna da podrži razne multimedijalne mogućnosti sa prihvatljivom potrošnjom.

       

      Za skladištenje se koristi hard disk. Konkretno, izradila ga je kompanija Hitachi, a njegov kapacitet iznosi 320 GB. Nema potrebe da se naročito zadržavamo ovde, budući da se radi o tipičnom 2,5-inčnom 5400 rpm disku. Za optiku se koristi slot-in DVD pisač kompanije Optiarc.

       

      Što se tiče seta konekcija i portova, njih smo već spominjali, a i vidite ih u priloženoj tabeli. Prosto, EeeBox PC EP1503 je savršeno u skladu sa vremenom, moderan računar sa podrškom za praktično sve bitnije vidove povezivanja. Sve to je zapakovano u kutiju mase manje od jednog kilograma. PC stiže sa Windows 7 Home Premium operativnim sistemom.

      Rezultati testova

       

       

      ASUS EeeBox PC EP1503

      3DMark 11 Performance (720p)

      P580

      PC Mark 7

      968

      Cinebench 11.5 OpenGL

      7,23 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      0,62 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      24,0 fps

      Unigine Heaven  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      6,2 fps
      165 poena

      Nuclear MC

      3046

      Fritz Chess Benchmark

      1727

      wPrime 32M (sec)

      57,504

      HD Tune Transfer (MB/s)

      61,3

       

      Utisci

      Windows 7 radi korektno, te se ASUS EeeBox PC EP1503, baš kao što smo spominjali u uvodu, može koristiti na razne načine, a ne samo kao HTPC računar. Ipak, glavni vid primene mu je baš u vodama multimedije. Disk je solidno prostran, a putem mreže, bilo žičane bilo bežične, možete očas posla povući veliku količinu sadržaja sa druge lokacije. Uz računar, ASUS isporučuje nekoliko aplikacija, među kojima se ističe legalni PowerDVD 12, koga bez problema možete kontrolisati daljincem, baš kao i jedan broj drugih aplikacija za gledanje videa. Tu je i ASUS Vibe, servis koji služi za pristup različitim multimedijalnim sadržajima.

       

      Međutim, ovde imamo jedan uobičajen problem, nevezan za proizvođača, već za koncept. Daljinac služi za kontrolu multimedijalne reprodukcije, ali kako doći do nje? Prosto, trebaće vam miš, eventualno i tastatura, prilikom svakodnevne upotrebe. A ako ih već imate i morate ih koristiti, čemu onda daljinac? To je paradoks koga HTPC računari još uvek ne mogu da se reše. U praksi, najbolje je daljinac  shvatiti kao ispomoć, kao alatku koju ćete koristiti kada pokrenete reprodukciju multimedijalnih fajlova – na primer, kada pustite veći broj pesama između kojih želite da “šetate” ili nešto slično. Pride, nismo najzadovoljniji kako je rešena implementacija, što dodatno navodi na to da smo u pravu kada preporučujemo – miša i tastaturu sa 2,4 GHz adapterom, pa posle sve ostalo (naravno, ukoliko planirate da koristite računar kao HTPC u dnevnoj sobi, a ne za radnim stolom – tada može i žičana periferija bez problema). U praksi, ovakvi Wireless periferni uređaji, koji danas dominiraju tržištem, imaju domet od nekih desetak metara, što je u praksi više nego dovoljno.

       

      Generalno gledano, računar će se korektno izboriti sa svim vidovima nezahtevne primene, bili to surfovanje, Office aplikacije, filmovi i slično, od standardne do Full HD rezolucije. Za nešto zahtevnije primene, ne treba očekivati čuda. No, slično se može reći za sve računare ovog tipa.

      Zagrevanje

      Load

      Idle

      Podaci su vrlo egzaktni i mereni temperaturnim senzorima. Skrećemo pažnju da su ovo vrednosti koje su nešto niže od dosadašnjih uređaja. Prethodni modeli, bilo da je proizvođač bio ASUS ili neko drugi, su umeli još više da se greju, naročito nakon dužeg rada, i bili su zapakovani u još manja kućišta. EeeBox dolazi u kućištu nešto većih dimenzija u odnosu na standardne, delimično i zbog implementacije optike, ali zahvaljujući tome se i nešto bolje bori sa visokim temperaturama koje su neizbežni pratilac malih, kompaktnih i “sabijenih” računara.

      Tim rečeno, ipak treba voditi računa, kao što rekosmo, da se nipošto ne blokiraju izduvnici pomoću kojih se vrši ventilacija. Kao što vidite, ima mesta na računaru koja se poprilično greju, i na njih treba posebno obratiti pažnju. Kada je buka u pitanju, nemamo primedbi. Uveče ćete biti u prilici da čujete kako kuleri rade u apsolutnoj tišini sobe, a u svakodnevnoj praksi, čim se udaljite pola metra – metar od računara, teško da ćete išta čuti. Pride, pretpostavka je da nikada nećete biti u uslovima apsolutne tišine, budući da se ovakvi računari pale da bi se gledali filmovi, tako da o toj stavci ne morate brinuti.

      Zaključak

      Za formiranje završnog utiska, budući da smo ustanovili da su performanse računara izuzetno korektne, najbitnija stavka je – cena. Cena, ne samo u odnosu na druge računare, već i na druge multimedijalne uređaje sličnog usmerenja. Nikada se ne može očekivati da će kompletan računar, a EeeBox EB1503 to svakako jeste, koštati kao neki multimedijalni bežični strimer koji se sastoji od nekoliko čipova integrisanih u kutiju, neretko i bez hard diska. Sa druge strane, na ovakav računar zapravo moramo gledati kao na vrhunski plejer, koji je pride dugoročno rešenje za bilo koji tip formata, jer on to svakako i sasvim sigurno jeste.

      EeeBox EB1503 obezbeđuje sve što je korisniku potrebno za vrhunski multimedijalni ugođaj. Videli ste šta sve podržava, da su sve vrste iole potrebnih konekcija prisutne, te da se radi o vrlo fleksibilnom i kvalitetnom uređaju. Sa druge strane, on ima i druge funkcije, i može se koristiti i u drugačijim ulogama. Stoga je bitno i da njegova cena ne pređe neke razumne okvire na drugoj strani, posmatrano prema računarskom svetu. Trenutno, očekuje se da će cena ove naprave iznositi 320 evra. To je jeftinije nego kod modela sličnog usmerenja, uz donošenje još boljeg kvaliteta u svakodnevnoj upotrebi i proširenje funkcionalnosti u odnosu na tipične nettopove i slične uređaje. Stoga EeeBox EB1503 zasluženo osvaja Best Buy priznanje, pošto je, kada se sve sabere i oduzme, najbolja multimedijalna spravica oko koje računarski entuzijasti mogu graditi svoj digitalni dom i kušati bogato iz enormne zdele multimedijalnih sadržaja.

      Prednosti:

      – Odlične mogućnosti
      – Bogate konekcije
      – Kompaktnost
      – VESA montiranje, pride spremno odmah u samom pakovanju
      – Implementirana optika, što je retkost kod ovakvih kompaktnih računara
      – Kada se sve uzme u obzir, povoljna cena

      Nedostaci:

      – Nije preterano pogodan za intenzivniji multitasking
      – (Uslovno) Ume da se zagreje na pojedinim mestima…premda je to karakteristika svih sličnih proizvoda

      Očekivana cena: oko 320 evra.

      Računar na test ustupio ASUS.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra