Asus G20CB

Asus G20CB

Kada su u pitanju brendirane konfiguracije namenjene gejmingu, moramo da priznamo da nikada nismo oduševljeni. Jednostavno, gejming PC je nešto što se kroji po sopstvenim potrebama i mašina koju ste sami sklopili predstavlja obično najbolji izbor. Ipak, postoje izuzeci kao što je Asus G20CB, a razlog je jednostavan. U pitanju je minijaturno kućište zapremine 12.5 litara sa GeForce GTX 980 grafičkom kartom i dizajnom od kojeg zastaje dah.

    Sadržaj

      Asus je jedna od retkih kompanija koja može gotovo u potpunosti da stane iza svojih mašina u hardverskom pogledu. Alienware, kao i Lenovo, koji odnedavno ima svoje gejming kompjutere u ponudi, moraju da se okrenu partnerima za većinu ili sve komponente zbog čega se obično ugrađuju modeli zasnovani na referentnom dizajnu. Ne i Asus, jer kompanija proizvodi matične ploče, grafičke i zvučne karte i sl. koje su povrh svega uvek među najboljim na tržištu i tu se jasno vidi prednost.
      asus_g20cb_006_s.jpg
      Dizajn G20CB modela je tipičan za Republic of Gamers proizvod, tako da ovaj PC izgleda kao da je došao sa druge planete. Usuđujemo se reći: ukoliko bi Predator imao svoj kompjuter, on bi verovatno izgledao kao G20CB. Crveno-siva kolorna šema izgleda fantastično, a linije su oštre uz mnogobrojne detalje.
      asus_g20cb_007_s.jpg
      Pre svega tu su otvori za ventilaciju koji su pedantno dizajnirani i osmišljeni tako da izgledaju kao vanzemaljsko pismo u formi gravure. Takođe, kompletan PC je na ovoj površini osvetljen tako da u mraku izgleda veoma impresivno, a još bitnije je što ovo osvetljenje može da se podešava po želji korisnika u kompletnom RGB spektru boja.
      asus_g20cb_013_s.jpg
      asus_g20cb_014_s.jpg
      Napred pronalazimo vertikalno orijentisan tanki Blu-Ray kombo, ispod kojeg su smeštena dva USB 3.0 i dva 3.5-milimetarska audio konektora što čini ovaj sjajni PC veličine konzole odlično opremljenim na prednjoj strani koja zaista ne nudi previše prostora.
      asus_g20cb_008_s.jpg
      asus_g20cb_015_s.jpg
      Pozadi se nalazi solidan izbor priključaka. Prisutna su po dva USB 2.0, 3.0 i 3.1 USB konektora što znači da ih ukupno ima šest. To nije rekordan broj, ali imajući u vidu male dimenzije kućišta, ima ih sasvim dovoljno. Na ovoj strani pronalazimo i LAN, HDMI i priključke GTX 980 grafičke karte koji podrazumevaju tri DisplayPorta i po jedan HDMI 2.0 i DVI. Moramo da zamerimo nedostatak S/PDIF-a. Iako mnogi koriste DisplayPort, HDMI ili klasične 3.5mm konektore za prenos audio signala, S/PDIF je jednako bitan i ne bi trebalo da bude izostavljen na ovako skupom PC računaru.
      asus_g20cb_010_s.jpg
      asus_g20cb_011_s.jpg 
      Moramo da primetimo prisustvo dva konektora za napajanje i to nam se zaista ne sviđa, ali razumemo da postoje određena ograničenja kada želite da smestite ogromnu količinu hardvera u jako mali prostor. Jednostavno, u ovom kućištu nije moglo da se nađe mesta za napajanje, tako da je ono izmešteno van njega i dolazi u formi adaptera poput onih koji se koriste za laptopove.
      asus_g20cb_012_s.jpg
      Tu je proizvođač naišao na drugu prepreku i umesto jednog, morao da upotrebi dva zasebna “punjača”, a o tome ćemo govoriti na sledećoj strani. Ipak, to ne menja činjenicu da nije reč o dopadljivom rešenju, jer vam je zbog toga potrebno da koristite dva kabla i dve utičnice samo da bi Asus G20CB mogao da se upali.
      asus_g20cb_009_s.jpg
      Razlog za dva potrebna naponska adaptera se krije u hardveru. Unutar malog kućišta, Asus je smestio Skylake bazirani Core i7 6700. Reč je o vrhunski brzom procesoru baziranom na najmodernijoj procesorskoj arhitekturi koji je uparen sa dva modula sa po 8 GB DDR4 memorije. Oni su podešeni na 2133 MHz, a tu je i GeForce GTX 980 grafička karta. Stoga, ukoliko ne razmišljate isključivo o 4K gejmingu, za G20CB ne postoje nikakve prepreke da svaku igru podesite na maskimalni nivo detalja.
      cinebench_asus_g20_s.png
      Za smeštanje podataka su odabrana dva uređaja. Prvi je M.2 ultra-brzi SSD od 256 GB, koji je tu za operativni sistem i najčešće korišćene aplikacije. Drugi je hard disk od 1 TB čija je funkcija jednostavna, a to je smeštanje svih ostalih podataka. Naravno, kao i svaki moderni PC, raspolaže WiFi modulom sa BlueTooth podrškom, što je svakako korisno.
       [modul]specifikacija=8929[/modul]Uz ovako skup PC smo očekivali da ćemo dobiti makar nešto više dodatne opreme, ali se Asus potrudio da isporuči sve što je neophodno da biste imali funkcionalan PC bez potrebe da kupujete dodatnu opremu. Ukoliko imate monitor sa kablom, G20CB je spreman za rad po vađenju iz kutije.
      asus_g20cb_001_s.jpg
      asus_g20cb_002_s.jpg
      Tu je solidan miš sa optičkim senzorom, kao i interesantna tastatura sa velikim potenciometrom za podešavanje jačine zvuka. Istina, pravi gejmeri će verovatno poželeti više, ili možda već imati spremne bolje periferije, ali nema potrebe za kritikom ovde. Jednostavno, za sam početak tastatura i miš koje Asus isporučuje su sasvim adekvatni.
      asus_g20cb_004_s.jpg
      Tu je i veliko napajanje koje smo pomenuli na prethodnoj strani, a koje je izvedeno u formi dva odvojena punjača koja su međusobno spojena zbog praktičnosti. Istina, ovo je najveća “boljka” G20CB modela, jer narušava praktičnost koju malo gejming kućište pokušava da ponudi.
      asus_g20cb_005_s.jpgKao što smo rekli, Asus G20CB je spreman za rad po vađenju iz kutije i to ne samo u hardverskom smislu zbog toga što kompanija isporučuje miš i tastaturu. Štaviše, tu mislimo i na fabrički instalirani Windows 10 koji prati odličan “Alienware-oliki” softver koji je naravno dizajniran tako da se uklopi u Republic of Gamers stil.
      command_center_1_s.png
      command_center_2_s.png
      command_center_3_s.png
      command_center_4_s.png
      Sve se nalazi u komandnom centru koji nudi veliki broj različitih opcija. Na primer, tu su alati za snimanje gejmpleja i njihov upload, kontrolu periferija, nadgledanje temperatura i napona. U okviru ovog centra možete da proveravate da li su izašli novi drajver, bios i sl. i da ih instalirate automatski što zaista olakšava korišćenje PC računara u velikoj meri.
      system_settings_s.png
      Zvučna podloga je fantastična, jer je reč o Sonic Master audio sistemu koji ima i odličnu softversku komponentu.
      audio_wizard_1.png[modul]test=443[/modul]Asus G20CB se nosi sa određenim kompromisima obzirom da je reč o potpuno neuobičajenom SFF (Small Form Factor) računaru. Pre svega, malo kućište zahteva da se napajanje izmesti van kućišta kako zbog prostora, tako i zbog hlađenja. Ovo je bio jedini način da rad ostane kultivisan, uprkos činjenici da je gotovo nezamislivo da se ovoliko “high-end” komponenti smesti u zapreminu od svega 12 litara.
      temps_g20.png
      Ipak, tokom dužih gejming sesija G20CB ipak postaje malo bučnija mašina, jer rashladni sistem baziran na turbinskim ventilatorima mora da se potrudi da temperature ostanu u okvirima prihvatljivog. Kažemo prihvatljivog, jer o niskim temperaturama ovde nema govora, a upotreba turbina je bila jedini način da se topao vazduh izbaci iz kućišta, dok bi upotreba klasičnih ventilatora ovde bila kobna po same komponente. Iako ovo možda deluje zastrašujuće, Asus je praktično samo koristio isti pristup koji koriste proizvođači konzola, samo na višem nivou.
      asus_g20cb_006_s.jpg
      Ukoliko i deluje kao da imamo nekoliko većih zamerki na G20CB, to zapravo ne može da utiče previše na naš celokupan utisak o uređaju. Reč je o fantastičnom malom SFF PC-ju koji nema premca, a kao i kod svakog PC računara ove vrste, određeni kompromisi moraju da postoje. U ovom slučaju su oni daleko manji u odnosu na činjenicu da dobijate neverovatno snažan računar u malom pakovanju koji definitivno spada u kategoriju nesvakidašnjeg. Ko želi egzotiku, ne treba da traži dalje od G20CB.
      asus_g20cb_012_s.jpg
      Prednosti:– Dimenzije- Hardverska snaga- Propratni softver- Miš i tastatura u paketu- Dizajn i kvalitet izrade
      Nedostaci:– Malo bučniji tokom dugih sesija i opterećenja- Dva naponska adaptera komplikuju stvari- Cena i dostupnost

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra