ASUS NUC 14 Pro+ i ROG NUC – test

ASUS NUC 14 Pro+ i ROG NUC – test

Intel prepušta svoju čuvenu mini PC liniju pod okrilje ASUS NUC, omogućavajući razvoj moćnih mini PC modela sa fokusom na poslovnu i gejming upotrebu, uz vrhunske performans

    Sadržaj
      ASUS NUC 14 Pro+ i ROG NUC – test

      Pozitivne ocene

      • Mali i kompaktni, zauzimaju malo mesta na radnom stolu
      • Odlične performanse
      • ROG NUC raspolaže sa GeForce RTX 4070 grafičkim procesorom
      • USB4, Thunderbolt 4, USB-C 3.2 2×2 brzi konektori za eksterne uređaje

      Negativne ocene

      • Cena
      • NUC 14 Pro Plus zna da bude bučan kada se opterti procesor
      • ROG NUC nema USB-C s aprednje strane

      ASUS preuzima NUC mini PC liniju od Intela, donoseći novi nivo performansi uz Core Ultra 9 procesore i NVIDIA RTX grafiku. ASUS-ova ROG i Pro+ serija nude snažna rešenja za gejmere, poslovne korisnike i kreativne profesionalce, uz bogate opcije povezivanja.

      U julu 2023. godine, Intel je objavio da se povlači iz direktne proizvodnje svojih NUC (Next Unit of Computing) mini računara. Umesto da potpuno ugasi NUC liniju, Intel je odlučio da prenese ovaj deo poslovanja na kompaniju Asus. Prelazak NUC mini PC koncepta iz Intel-a pod okrilje kompanije ASUS NUC je značajan korak u industriji računara. Nakon što je Intel odlučio da se povuče iz poslovanja sa mini PC-evima, ASUS je preuzeo ne samo proizvodnju, već i dalji razvoj NUC mini PC linije.

      Intel je razvio i proizvodio NUC mini PC računare kao kompaktna i fleksibilna rešenja za različitu namenu, od kancelarijskih do gejming računara. Ovim potezom ASUS je dobio mogućnost da proširi svoju ponudu mini PC-evima visokih performansi, koristeći Intel-ovu tehnologiju i iskustvo svoje ROG (Republic of Gamers) gejming divizije, pa sada uključuje moćne NUC modele poput onih sa Intel Core Ultra 9 procesorima i NVIDIA RTX grafičkim kartama.

      Upravo danas imamo priliku da vam predstavimo ASUS NUC modele iz gore opisanih kategorija – jedan poslovni koji može poslužiti i kao kućni računar široke namene i jedan čistokrvni ROG gejming model.

      Na ovaj način ASUS će nastaviti da unapređuje NUC mini PC modele, koristeći Intel-ovu hardversku bazu, ali uz implementaciju ASUS-ovih inovacija i dizajnerskih rešenja.

      ASUS NUC 14 Pro+

      Prvi na redu je ASUS NUC 14 Pro+ je kompaktan i moćan mini PC koji u našoj verziji stiže sa najjačim Core Ultra 9 185H modelom koji smo imali prilike ranije da upoznamo. Uglavnom radi se procesoru sa 6 fizičkih brzih jezgara koja sistem prepoznaje kao 12 logičkih, zatim 6 energetski efikasnih jezgara i 2 super štedljiva.

      Tako je i podešena njihova frekvencija najbrža rade na maksimalnih 5.1, efikasna na 3.3-3.8 GHz, a najštedljivija na 1 GHz. Dolazi sa novom generacijom Intel ARC integrisanog grafičkog jezgra koje nasleđuje umornu Iris Xe grafiku. Meteor Lake generacija raspolaže i zasebnim AI NPU koprocesorom, ali on u ovoj generaciji skoro da nije vredan pažnje osim za neke demonstracije.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Mali računar je opremljen sa vrlo komfornih 32 GB dvokanalno konfigurisane DDR5-5600 MHz memorije sasvim dovoljno čak i za multitasking situacije.

      Što se tiče skladištenja, NUC 14 Pro+ nudi fleksibilne opcije, nudeći dva mesta za M.2 PCIe NVMe SSD-ove, kao i opciju za SATA 2.5-inčne drajvove. Konekcije su raznovrsne, uključujući dva Thunderbolt 4 tj USB4 porta, dva HDMI 2.1, tri USB-A 3.2 Gen 2, kao i 2.5G Ethernet port. Za bežično povezivanje, uređaj raspolaže sa Intel Wi-Fi 6E AX211 i Bluetooth 5.3 podrškom. Napaja ga eksterni ispravljač snage 150 W

      ASUS NUC 14 Pro+ možete koristiti u poslovima koja zahtevaju relativno umereno do visoke performanse, od svakodnevnog surfovanja pa do programiranja, razvoja softvera i pokretanja virtuelnih mašina. Zahvaljujući dobroj Intel Arc grafici možete se opustiti uz gledanje filmova u visokom kvalitetu i igranju igara, pa je generalno ovaj mali računar pogodan za rad i opštu zabavu. Spakovan je u dopadljivo i praktično aluminijumsko kućište formata 5×4 inča sa bazom od plastike koja jednostavno skida i omogućuje lak pristup za eventualnu nadogradnju uređaja.

      ASUS ROG NUC

      ASUS ROG NUC mini PC raspolaže identičnim Core Ultra 9 185H procesorom i predstavlja u isto vreme kompaktan i moćan računar namenjen pre svega gejmerima ali i kreativnim  profesionalcima. Pored pomenutog procesora ima ugrađen NVIDIA GeForce RTX 4070 grafički procesor sa 8 GB sopstvene memorije, zbog čega ovaj mini PC nudi odlične performanse u igrama, multitaskingu i obavljanju AI funkcija. Zahvaljujući DDR5 memoriji od 32 GB (maksimalno proširive na 96 GB) i tri M.2 2280 PCIe slota za SSD uređaje, računar pruža fleksibilne opcije za konfigurisanje sistema.

      Što se tiče konekcija, ASUS ROG NUC nudi bogat izbor portova, uključujući jedan Thunderbolt 4, dva USB-A 3.2 Gen2, dva obična USB-A 2.0, jedan  HDMI 2.1, dva  DisplayPort 1.4a. Takođe podržava bežičnu vezu pomoću Intel Killer Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3 rešenja, čineći ga spremnim za brzo umrežavanje i povezivanje periferija. Ako više verujete LAN kablu tu je i 2.5 GbE. Naravno tu je i 3.5mm audio konektor kao i čitač SD memorijskih kartica.

      Ovako moćan hardver napaja prilično veliki ispravljač maksimalne snage čak 330 W.

      Sa svojom šasijom zapremine svega 2.5-litara, ovaj mini PC može se postaviti vertikalno ili horizontalno, olakšavajući organizaciju prostora na radnom stolu ali i hlađenje uređaja tokom intezivnih zadataka..

      Uz mogućnost podrške povezivanja do četiri monitora, i ugrađene AI funkcije, ROG NUC je pogodan za zahtevne korisnike koji traže visoke performanse u malom pakovanju.

      ASUS NUC 14 Pro+ i ROG NUC – Performanse

      Što se tiče performansi, u testovima opšte namene i svakodnevnih aplikacija, kao i onih CPU zahtevnijih kojima smo merili napredak Meteor Lake jezgara u odnosu na prethodnu generaciju Raptor Lake modela, nije bilo nikakvih većih razlika, što možete videti iz grafikona. Rezultate iz dela testova MS Office aplikacija i obrade videa, zvuka i fotografija je potvrdio i Blender kada smo merili čistu računsku snagu – jednostavno razlike su minimalne i u realnom radu neprimetne.  Manja odstupanja su zapravo rezultat podešavanja i upravljanja od strane upravljačkog softvera uređaja.

      Velika promena i razlika u korist Meteor Lake verzije i ASUS NUC 14 Pro+ modela u odnosu na slične Intel NUC modele 13. generacije leži u novijoj i boljoj integrisanoj grafici tj u Intel ARC grafičkom procesoru koji je osetno bolji od Iris XE / Intel UHD grafičkog jezgra. Posebno mu pogoduje bolje hlađenje i veći hladnjaci u NUC verziji, pa je uz pomoć adekvatnog podešavanja grafičkih detalja na Low i uz pomoć XeSsuperSsampling beležio zanimljivo visoke vrednosti frejmrejta zbog čega smo nekoliko puta ponavljali gejming testove.

      Dakle njegovo prevashodno polje su manje zahtevne Battle Royal igre u kojima se snalazi kao “riba u vodi” i obezbeđuje savršeno gladak gejmplej bez trzavica – naravno na najnižim detaljima ali u režimu 100% 3D rendering vidnog polja što je i sve što vam treba kod ovog tipa igara brzog tempa.

      Sa druge strane ROG NUC sa GeForce RTX 4070 ali u mobilnoj verziji koja, podsetiću vas radi na PCIe x8 magistrali 4. generacije ii ma 55% manje CUDA jezgara od desktop RTX 4070 SUPER varijante grafičkog procesora i pri tome maksimalno može da povuče 140 W je ipak kategorija grafičkog procesora koji smo poredili sa klasičnim PC desktop konfiguracijama u kojima su se našle odgovarajuće diskretne tj zasebne grafičke karte. Još jedan razlog je i visoka cena ROG NUC verzije u iznosu za koji smo sigurni možete sklopiti izuzetno sposoban gejming PC.

      Minijaturizacija ima svoju cenu pa ovih 2.5 litra zapremine u kojoj je smešten čistokrvni gejming mobilni hardver nudi se za iznos koji odgovara klasičnim desktop Battlestation računarima koji su sa drige strane neuporedivo veći i kabastiji. Pa u krajnjem odlučite sami šta vam je zgodnije i šta više volite.

      Tek što se tiče performansi ROG NUC sa GeForce RTX 4070 8 GB memorije i DLSS 3 + Frame Generation funkcijom ispaljuje prilično respektabilan frejmrejt koji je kao stvoren za igranje na monitorima Full HD rezolucije na visokim vrednostima osvežavanja i da naravno sa visoko postavljenim grafičkim detaljima u AAA igrama. Pravo je čudo koliko je AI asistencija u pogledu skaliranja i umetanja dodatnih frejmova napredovala i u ovakvim slučajevima prosto menja pravila igre i podešavanja jer iskreno bez toga ovaj hardver bi bio na samoj ivici onoga što nazivamo besprekornim gejming iskustvom. Ovako zna da zagazi i u 1440p rezoluciju i tamo obezbedi glatko igriv gejmplej.

      Dakle, pravo je čudo Koliko gejming performansi ima u ovako malom pakovanju hardvera, pošto sam od ROG NUC-a to svakako očekivao zbog prisustva GeForce RTX 4070, ovog puta me je manji model sa Intel ARC grafikom – naprosto iznenadio performansama u meni inače omiljenom žanru online igara.

      ASUS NUC 14 Pro+ i ROG NUC – iskustvo u radu

       Kao što možete pretpostaviti Meteor Lake generacija Intel Core procesora nedvosmisleno vuče genetiku iz prethodnih modela. Zbog toga se prilično greje i učestalo udara u gornju granicu i plafon dozvoljene radne temperature, dostižući 105. podeok na Celzijus skali što automatski aktivira zaštitni mehanizam i obara frekvenciju kako bi se procesor malo ohladio.

      Frekvencija brzih jezgara se penje i do 5.1 GHz, sve dok ga thorottling mehanizam ne odseče, a to se prilično često dešava zbog prethodne činjenice visoke radne temperature.

      Potrošnja je definisana Power Level nivoima od nekih 115 W, ali vidimo da u zahtevnijim aplikacijama prilikom izvršavanja CPU intezivniih operacija, procesori znaju da iskoče i sa potrošnjom od 120-135 W, dok ROG NUC zbog angažovanja diskretnog grafičkog procesora zna da dodirne i granicu od 200 W ukupne potrošnje.

      U takvim situacijama je potrebno dobro hladiti površinu vrelog procesora, pa se ventilatori okreću i brzinom od 2500 obrtaja u minuti. Tome dodajte da ROC NUC verzija ima dva ventilatora jedan za CPU i drugi za dGPU, ali i pored toga nije preterano bučan.

      Sve ovo se odnosilo na rad u zahtevnoj aplikaciji kao što je obrada videa u Premijer Pro CC verziji.

      Slično važi i za gejming scenario gde je CPU sa svojim jezgrima za nijansu rasterećeniji i drži niži tempo radne frekvencije, ali je zato grafički procesor pod većim opterećenjem. Zbog toga je potrošnja ROG modela za nekih 30-ak W veća u odnosu na prethodnu situaciju pa sada maksimalno povlači 230 W električne energije.

      Iako biste po svoj logici pomislili da je nepodnošljivo bučan, zapravo nije jer većinu vremena, dakle tokom igranja i intezivniijeg korišćenja CPU/GPU akceleracije je na nivou od oko 35 dB i samo u kratkim trenucima kada produvava hladnjak se penje na 42-43 dB.

      Manji NUC model je nervozniji jer raspolaže samo sa jednim ventilatorom tako da ukoliko ga da u uobičajenom radnom scenariju rada sa palikacijam je nečujan sa 30-ak dB buke, mmeđutim ukoliko ga opterete igrama postaje nervozniji pa zna da se oglasi sa 50 dB buke.

      ASUS NUC 14 Pro+ i ROG NUC – zaključak

      Na kraju ostajemo zadovoljni onim što smo videli. Imali smo prilike zajedno sa vama da praktično odjavimo Intel NUC sa 13. generaicjom COre procesora i nije nam bilo lako da ispratimo poslednjeg mohikanca na ovu temu.

      Na sreću Intel NUC projekat je došao u prave ruke i ako neko ima ideje kako da ga unapredi inovira i poboljša onda je to svakako kompanija ASUS stari znalac i jedno od najsvetlijih imena na polju PC hardvera. Ukoliko sudimo po ova dva modela, NUC čeka lepše vreme i to je svakako razlog za radost svih nas koji volimo dobar hardver.

      Pogledaj i druge Asus proizvode

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi