ASUS S-presso

ASUS S-presso

Da li zbog nemarnosti ili nezainteresovanosti mnogih proizvođača, dugo nismo imali priliku da testiramo neki noviji SFF sistem. Zahvaljujući kompaniji Asus, ovom prilikom vam predstavljamo S-presso, dostojnog naslednika Asus DigiMatrix familije modela. Kakav je utisak S-presso ostavio na nas tokom testiranja, možete da pročitate u ovom tekstu...

    Sadržaj

      Uroš Radulović

      ASUS S-presso

      Veliku popularnost koju su SFF (small form factor) računari doživeli u svetu, imala je velikog uticaja na gotovo sve proizvođače u IT industriji, koji su brže-bolje ulagali velike napore za razvijanje sopstvenih SFF sistema i brendova. Posle Shuttle modela, ali i MSI Mega-manije, koja se osetila i na našim prostorima, gotovo svaki proizvođač je u svojoj ponudi imao barem jednog SFF predstavnika. Ova rešenja su od proizvođača do proizvođača bila drugačija, što je i razumljivo, pošto su se recepti za mali, funkcionalan, ali i estetski privlačan računar, međusobno razlikovali, iako ove tri stavke predstavljaju njihove determinante, odnosno ideju vodilju, koje se svaki proizvođač u manjoj ili većoj meri pridržava.
       

      test asus s-presso konfiguracije

      Sve to zaista lepo zvuči na papiru, ali kako ubediti nekog korisnika u neophodnost kupovine jednog ovakvog sistema, kada se na tržištu mogu pronaći i «brendirani» domaći računari u kućištima izuzetno malih dimenzija ili još bolje, brendirani notebook-ovi? Kompaktnost ovakvih sistema predstavlja važan momenat u kupovini, ali je sigurno da on nije presudan, što se može reći i za estetski izgled. Nema sumnje da većina SFF računara izgleda mnogo atraktivnijie od kineskih, pa čak i nekih brendiranih desktop kućišta, ali to i dalje nije dovoljan razlog za njihovu kupovinu. Ono što ove računare izdvaja od klasičnog PC i drugih barebone sistema (da vas podsetimo da barebone sistemi ne podrazumevaju samo SFF računare, već i npr. notebook-ove) je njihova funkcionalnost i napredne mogućnosti. Na to treba dodati i već pomenuti izgled, malo kućište, ali i kvalitetne komponente, pošto je očigledno da za njihovu proizvodnju, proizvođači koriste (svoje) komponente proverenog porekla i kvaliteta.
       

      test asus s-presso konfiguracije

      Navedene osobine svrstavaju SFF sisteme kao idealne kandidate za centar vašeg (budućeg) digitalnog doma. Ovi sistemi, po skoro svim kriterijumima, su zaslužili mesto u vašoj dnevnoj sobi, tik pored televizora velike dijagonale i velike i moćne muzičke linije. Veoma jaku konkurenciju SFF sistemi imaju u notebook računarima, koji su sve manji, moćniji, ali i jeftiniji. Kao i uvek, na odluku da li ćete da se odlučite za jedan SFF računar ili notebook, najviše utiče cena, odnosno vaša računica. Za jedan prosečan SFF je potrebno izdvojiti znatno manje novca nego za prosečan notebook. Međutim, na početnu cenu jednog SFF sistema, treba dodati i cenu jednog monitora, miša i tastature (po mogućstvu bežične). O procesoru, hard disku, optičkom uređaju i memoriji da ne govorimo. Dakle, kada na početnu cenu SFF dodamo i cenu ostalih komponenti, dolazimo do cifre koja će biti u rangu ili nešto niža od nekog jeftinijeg notebook-a. Da li se onda kupovina jednog SFF sistema uopšte i isplati? Itekako se isplati. Zašto? Pročitaćete u ovom tekstu…

      O Asusovom najnovijem S-presso SFF ste verovatno već imali prilike nešto da pročitate. Autor ovog teksta nije i igrom slučaja je upravo njemu pripala čast da ga isproba i testira. Detaljnijom pretragom po Internetu, ustanovili smo da je reč o opremljenijem S1-P111 (Deluxe) modelu, koji podrazumeva daljinski upravljač, TV/FM tjuner, LCD displej osetljiv na dodir i InstantOn opciju o kojoj će više reči biti kasnije. Slabiji model, S1-P112 je znatno jeftiniji i namenjen je manje zahtevnim korisnicima, kojima ove napredne mogućnosti i funkcije ne znače toliko.
      Pakovanje i specifikacija

      Kutija u kojoj je uređaj stigao je impozantnih dimenzija i prilično je teška. Pakovanje je minimalistički dizajnirano, a na svim stranama kutije su slike S-presso kućišta, tako da smo već po ambalaži naslutili ono što nas čeka unutra. U pakovanju se, u posebnoj kutiji, nalaze sva potrebna uputstva, kablovi i prateća oprema. Uputstva su veoma detaljna, što nas je prijatno iznenadilo. Manje iskusniji korisnici će sve potrebne informacije pronaći u “Hardware Information” knjižici, a pošto je instalaciona procedura (softvera, ali i hardvera) pomalo nestandardna, čitanje bi preporučili i iskusnijim korisnicima.
       

      test asus s-presso konfiguracije pakovanje

      test asus s-presso konfiguracije uputstvo

      Pored uputstva, u pakovanju su stigla i tri CD: dva su instalaciona (prvi je za InstantON, dok je drugi za Home Theater CD), dok se na trećem nalaze svi potrebni drajveri (koji su inače starijeg datuma). Od ostale opreme, treba napomenuti i jedan SATA adapter za napajanje (sa Molex-a na SATA HDD), Video IN adapter sa S-video i kompozitnim video in ulazima, kao i antenu za radio. U pakovanju ćete pronaći i daljinski upravljač, za koji su stigle i dve AAA Toshiba alkalne baterije. Pošto je reč o specifično dizajniranom kućištu i sistemu, u pakovanju ćete pronaći i poseban Asusov kuler za vaš Penitum4/Celeron soket 478 procesor.
       

      test asus s-presso konfiguracije daljinski

      Svaki ozbiljniji SFF sistem sa multimedijalnim i entertainment funkcijama ima daljinski upravljač, što je i ovde slučaj. Asus se odlučio za daljinski upravljač (koji dosta podseća na ATI-jevo Remote Wonder II rešenje) osrednjeg kvaliteta – problem predstavljaju tasteri, koji su previše mekani za naš ukus. Sa druge strane, tastera ima dovoljno: pri vrhu se nalaze oni «sistemski», dok se na centralnoj poziciji nalazi veliki navigacioni taster, koji će vam olakšati navigaciju kroz mnogobrojne menije. Odmah ispod navigacionog tastera se nalaze i tasteri za menjanje kanala, odnosno biranje režima rada, kojih ima ukupno pet: my TV, radio, my music, my picture i my video…Kako biste uopšte koristili (u PC režimu) daljinski upravljač, potrebno je da instalirate odgovarajući softver (koji može biti i 3rd party), dok se u InstantOn režimu «hardverska» podrška podrazumeva.
       

      test asus s-presso konfiguracije hladnjak na procesoru

      Kuler koji Asus isporučuje uz sve S-presso modele je prilično glomazan i nimalo ne podseća na klasične hladnjake, što je i razumljivo, s obzirom da ovakvi sistemi prilično odudaraju od klasičnih ATX kućišta i ATX specifikacije. Njegovo telo je izrađeno od aluminijumskih rebara, dok je dodirna površina sa procesorom od bakra. Njena završna obrada nam se nije svidela, pošto bakarna baza nije bila baš najbolje ispolirana. Sa strane se jasno vide dve heatpipe cevke, čiji je zadatak da pravilnije rasporede oslobođenu toplotu sa procesora. Ventilator se nalazi sa strane, a ovakvo rešenje se pokazalo kao idealno, pošto na taj način, ventilator pribavlja hladan vazduh iz okruženja, da bi ga zatim prosledio kroz gustu mrežu alumnijumskih rebara. Moramo pohvaliti i ventilator, koji je low profile i koji će obezbediti sasvim zadovoljavajući protok vazduha, ali i nešto manje buke.
      S-presso spolja…

      Kada smo kućište izvadili iz ambalaže, ostali smo zatečeni. S-presso nas je svojim izgledom, smelim linijama i dizajnom prilično iznenadio. Neko će reći da Asus S-presso podseća na neki high-tech usisivač ili mikrotalasnu pećnicu, dok će drugi tvrditi suprotno … O ukusima se ne raspravlja: nekome će se ovakak dizajn svideti, a nekom neće i zbog toga nećemo trošiti previše reči na njegov izgled.
       

      test asus s-presso konfiguracije

      test asus s-presso konfiguracije otvoreno kuciste

      Primerak koji se našao na testu, stigao je sa kućištem ofarbanim u tamno plavu boju. Ako vam se ova boja ne sviđa, na raspolaganu vam je i model u boji slonovače. Prednji panel je ofarban u crno, a izrađen je uz pomoć plastike koja stvara efekat «ogledala». Vizuelno, prednja maska izgleda fantastično. Sa druge strane, veoma je verovatno da će se prednja maska u kontaktu sa vašim rukama veoma brzo uprljati i umastiti, a to zna da iritira. Imajući u vidu da je LCD displej osetljiv na dodir, veoma često ćete ga čistiti ili ga nećete čistiti uopšte.
       

      test asus s-presso konfiguracije konektori na kucistu

      Tastera dakle na prednjoj strani kućišta praktično ni nema, osim ako izuzmemo eject taster za optički uređaj i dugme za power on/off. Svi ostali konektori su sakriveni iza posebnih poklopaca. Nije nam se svideo mehanizam za otvaranje i zatvaranje vratanca koja se nalaze na prednjoj maski – kada su zatvorena, vratanca nisu u savšrenoj ravni sa ostatkom panela. Inače, fioka iza gornjeg poklopca je predviđena za optički uređaj, dok se sa strane nalazi (7-in-1) USB 2.0 čitač kartica, koji podržava CF I/CF II, Smart Media, SD/MMC i MS/MS Pro memorijske kartice i koji smo već videli na Asusovom DigiMatrix-u. Tako ćete sa S-Pressom, zahvaljujući ugrađenom čitaču kartica, moći lako prebacivati slike sa digitalnog fotoaparata. Ispod LCD displeja se nalaze audio priključci za mikrofon i zvučnike/slušalice, dva dodatna USB porta i dva konektora za FireWire (jedan 4-pinski, a drugi 6-pinski). Sam displej se sastoji od dva dela: na centralnom delu je alfanumerički LCD panel, koji prilikom boot-ovanja ispisuje sve važnije statusne informacije vezane za režim rada, ali i neke druge korisne informacije i, naravno, vreme i datum. U InstantOn režimu, displej ispisuje sve važnije informacije vezane za film, TV/FM kanale, audioCD ili mp3 pesme, koje trenutno gledate ili slušate na vašem SFF. U drugom delu prednjeg LCD displeja se nalazi poseban indikator za sistemsku i CPU temperaturu.
       

      test asus s-presso konfiguracije displej

      Sa gornje strane kućišta se nalazi velik držač, koji će vam poslužiti ukoliko budete premeštali kućište. Međutim, stekli smo utisak da je reč samo o jednom modnom detalju, pošto je malo verovatno da ćete kućište da nosate iz prostorije u prostoriju.
      Na bočnim stranicama se nalaze dva otvora za vazduh: sa desnog otvora u kućište se uvlači hladan vazduh iz okoline i to zahvaljujući CPU fan-u, prolazi kroz rebra i izlazi sa leve strane, odnosno otvora se leve bočne strane. Kako bi dodatno pospešio cirkulaciju vazduha, Asus je iznad zadnjeg I/O panela montirao dva ventilatora, veličine 60mm, koje je potpisala čuvena Delta. U kućištu smo ukupno izbrojali četiri ventilatora, pošto se još jedan od 60mm nalazi u slabašnom (PFC) napajanju od 220W. Njegova funkcija se svodi na hlađenje napajanja, koje se u radu prilično zagrevalo.

      Ispod napajanja se nalaze i svi ostali konektori za povezivanje sa periferijama: dva PS/2 konektora za tastaturu i miša, kao i dodatna četiri USB 2.0 priključaka. Tu su i svi ostali audio priključci, koji podrazumevaju i jedan SPDIF izlaz. Serijskog porta nema, pošto je njegovo mesto zauzeo VGA izlaz. Na kraju, tu je i RJ-45 konektor za mrežni kabl, kao i antenski ulaz za TV (RF), odnosno radio. Prisutan je i jedan video in ulaz, na koji možete povezati vaš VHS video, kameru ili neki drugi uređaj.
      S-presso iznutra, montaža i puštanje u rad
       

      Kućište Dimenzije(mm)

      243Š x 181V x 330D

      Materijal

      SECC, ABS

      Matična ploča

      P4P8T

      Podržani procesori

      s478

      Severni most

      Intel 865G

      Južni most

      ICH5

      IDE interfejs

      ATA100

      S-ATA

      Da

      Slotovi za proširenje

      AGP x1, PCI x1

      Grafičko jezgro

      Intel Extreme Graphics 2

      Grafička memorija

      do 512 MB sistemske memorije

      Audio

      5.1

      Montažna mesta

      5.25″/3.5″/Slim: 1/1/0

      7-u-1 čitač kartica

      Da

      LED ekran

      (isključivo S1-P111)

      Line-in/Line-out/MIC

      Da

      S/PDIF

      optički izlaz

      Serijski Port

      1

      Paralelni Port

      1

      VGA

      D-sub x1, DVI – nema

      TV-izlaz

      nema

      LAN RJ45 konektor

      Da

      Napajanje

      PFC 220W

      ASUS Home Theater

      (S1-P111 isključivo)

      LED Touch Panel

      (S1-P111 isključivo)

      Daljinski upravljač

      (S1-P111 isključivo)

      TV Tuner kartica

      (S1-P111 isključivo)

      Kao i u slučaju svih ostalih barebone sistema, S-presso je konstruisan tako da omogućava veoma jednostavnu montažu procesora, hard diska i drugih komponenti. U ovom konkretnom slučaju, kućište se može otvoriti bez ikakvog alata, što je i sam Asus u svom propagandnom materijalu, naveo kao prednost u odnosu na druge sisteme. I zaista, otvaranje samog kućišta i montaža komponenti je maksimalno pojednostavljena i prilagođena manje iskusnijim korisnima.
       

      test asus s-presso konfiguracije otvoreno kuciste

      Osnovu celog sistema čini Asusova P4P8T matična ploča, sa svojim i865G čipsetom. Ukoliko ste već zaboravili, sufiks G označava integrisanu Intelovu extreme 2 grafiku, skromnijih mogućnosti. Ploča je izrađena u microATX formatu, a raspored komponenti i konektora na njoj je iz očiglednih razloga promenjen i prilagođen ovakvom sistemu: IDE i dva SATA konektora za koja je zadužen Intelov ICH5 southbridge se nalaze na levoj strani, što je i logično, pošto se fioka za hard disk i optički uređaj nalazi odmah iznad. Montaža hard diska i optičkog uređaja je maksimalno pojednostavljena – sve što je potrebno da uradite je da na njih namontirate odgovarajuće šrafove, koji stižu u pakovanju, i uređaje stavite na posebne šine, da bi im na kraju, njihovu poziciju fiksirali posebnim «štipaljkama». Pravilno raspoređeni i relativno kratki kablovi (bilo da je reč o SATA i IDE ili za napajanje) u ovakvim kućištima se porazumevaju.
       

      test asus s-presso konfiguracije procesor

      Ploča je opremljena sa samo jednim PCI slotom, u kojem se nalazi TV tjuner, koji je potpisao Leadtek, što nas je prijatno iznenadilo, ali i unelo malo konfuzije u naše redove, pošto niko nije očekivao Leadtek-ov tjuner u Asusovom SFF-u. To posebno ima na značaju, ako se prisetimo da smo na Benchmark sajtu imali prilike da testiramo baš ASUS TV tjunere. Sistem je posle instalacije odgovarajućih drajvera sa CD, prepoznao karticu kao Leadtek Winfast, što je otklonilo sve sumnje. Sva je verovatnoća da je ovu karticu za Asusove potrebe (odnosno potrebe InstantOn režima), izradio Leadtek, a ostaje nerazjašnjeno zašto baš Leadtek. Ono što je sigurno je da je kartica opremljena sa Connexant dekoderom i Philips-ovim analognim (PAL) tjunerom, koji će vam obezbediti sasvim pristojnu TV sliku i prijem gotovo svih FM stanica.
      Centralnu poziciju na ploči i kućištu uopšte, zauzima socket 478 sa odgovarajućim Asusovim kulerom. Ploča podržava sve Northwood i Prescott procesore (i njihove derivate), a dvokanalni memorijksi kontroler će obezbediti koliko-toliko pristojne performanse. Memorijskih slotova ima samo dva, a limit od 2 GB i ne predstavlja toliku manu. Integrisani grafički adapter je u stanju da adresira do 512 MB sistemske memorije i nema tv izlaz. Imajući u vidu od kolike je važnosti tv izlaz za ovakve sisteme, odsustvo bilo kakve podrške za povezivanje sa vašim televizorom predstavlja veliki minus! Sve bi bilo u redu kada bi InstantOn režim (koji omogućava gledanje TV ili filmova bez podizanja OS) podržavao i neke druge grafičke adaptere osim ovog integrisanog… Drugim rečima, osuđeni ste na svoj monitor. Ukoliko nabavite karticu sa tv izlazom, tv izlaz ćete koristiti samo u Windows-u – dakle InstantON neće raditi! Mrežni adapter je potpisao Realtek, a reč je o prevaziđenom 8100 čip-kontroleru koji je u stanju da obezbdi maksimalan protok od samo 100 Mbit/s. Za zvuk je zadužen ADI 1888 kodek, koji podržava 5.1 sisteme i SPDIF izlaz.

      BIOS i dodatni softver

      Kao i sve ostale Asusove P4 ploče, i ova je opremljena sa AMI-jevim BIOS-em. Setup je prilično siromašan i ne ostavlja korisnicima mnogo prostora za eksperimentisanje. Procesorsku frekvenciju nećete moći da povećavate, ali ako vam je za utehu, moći ćete da korigujete frekvenciju memorije, kao i njene latencije.
       

      test asus s-presso konfiguracije bios

      Ostale opcije u BIOS-u su standardne i tiču se integrisanih čip-kontrolera, odnosno grafike, kao i boot redosleda. U Hardware Monitor meniju možete pratiti sve važnije sistemske parametre, a takođe možete uključiti i Smart Q-Fan opciju, koja će u zavisnosti od CPU temperature, smanjivati ili povećavati brzinu CPU ventilatora.
       

      test asus s-presso konfiguracije bios podesavanja

      test asus s-presso konfiguracije intervideo logo

      Pre nego što pokrenete instalaciju željenog operativnog sistema, valjalo bi proveriti da li je vaš optički uređaj prijavljen kao Master (na primarnoj IDE grani, ukoliko se koristi jedan SATA disk ili sekundarnoj, u slučaju da koristite IDE hard disk). Ukoliko to nije slučaj, moraćete da premestite odgovarajući džamper, pošto instalacioni proces InstantOn režima zahteva takvu setup konfiguraciju. Šta je zapravo InstantOn? InstantOn predstavlja poseban režim rada ovog SFF računara, koji vam omogućava da gledate TV, DVD naslove ili slušate mp3, audio diskove i to nezavisno od klasičnog operativnog sistema.
       

      test asus s-presso konfiguracije fm radio

      test asus s-presso konfiguracije radio

      Naravno, InstantOn zahteva i posebnu instalaciju i slobodnih 200 MB na hard disku. Zapravo, ovaj mod za svoje potrebe pravi posebnu particiju na hard disku, a zatim na nju prebacuje i instalira poseban (Linux) operativni sistem. Kako bi uopšte i pokrenuli ovu instalaciju, potreban vam je prazan hard disk (dakle bez operativnog sistema, ukoliko je OS prisutan, procedura je nešto drugačija) i IDE optički uređaj, pošto InstantOn ne podržava SATA standard (za optiku). Više o ovoj tehnologiji, koju je razvila kompanija InterVideo, možete pročitati ovde .
       

      test asus s-presso konfiguracije podesavanje radia

      test asus s-presso konfiguracije slika

      test asus s-presso konfiguracije fajl menadzer

      Ukoliko pritisnete InstantOn taster na prednjem panelu, računar će krenuti da boot-uje, ali neće podizati Windows, već će otići u poseban mod, koji služi samo za gledanje filmova, TV itd. Ako vam zatreba PC, pritisnućete odgovarajući taster za promenu režima: računar će se resetovati i podići…

      Pored InstantOn-a, u paketu stiže i HomeTheater verzija softverskog paketa (za Windows 2003, 2000 i WindowsXP), sa kojom smo već imali prilike da se srećemo, pošto se isti paket isporučuje i sa Asus-ovom DigiMatrix SFF sistemom…
       

      test asus s-presso konfiguracije dvd/cvd

      test asus s-presso konfiguracije dvd

      Od ostalog softvera, treba napomenuti i Asusov FPD Setup, koji će vam omogućiti da personalizujete displej koji se nalazi na prednjoj strani kućišta. Ukoliko vam je CPU temperatura , displej će periodično prikazivati zabeleženu temperaturu.
       

      test asus s-presso konfiguracije softver kontorla teperature, fan voltaze

      Test konfiguracija i rezultati testova

      test asus s-presso konfiguracije pakovanje

       

      Procesor

      Intel P4 Prescott 3.0E – S478

      Memorija

      2x 512MB Kingston ValueRAM CAS3

      Hard disk

      Western Digital JD800 80 GB ATA100

      Optika

      NEC DVD-RW 3500

      Operativni sistem

      Microsoft WindowsXP, service pack 2

      3D Mark2001SE

      3164

      PC Mark04

       

      score

      3841

      CPU

      4578

      Memory

      4553

      GFX

      639

      HDD

      3809

      WinRar

      356KB/s

      7zip

      2142 MIPS

      Aquamark

       

      GFX

      402

      CPU

      8886

      Score

      3923

      Business Winstone 2004

      19.3

      Content Creation Winstone 2004

      25.8

      Cinebench 2003

       

      rendering (1 CPU)

      182

      rendering (x CPU)

      281

      DivX

      42,31fps

      Zaključak

      U radu se ovaj SFF sistem pokazao prilično dobro. S-presso SFF nije ni u jednom trenutku izneverio naša očekivanja, koja su bila primerena jednoj entry-level konfiguraciji, kao što je ova. Za razliku od raznih VIA i SiS rešenja, Intelov čipset bi trebalo da obezbedi sasvim pristojne performanse, što su naši testovi i potvrdili. Pitanje je koliko su te performanse bitne, pošto u ovom segmentu funkcionalnost i kompaktnost nose znatno veću težinu.
       

      test asus s-presso konfiguracije kuciste

      U tom pogledu, ovaj računar predstavlja naredni korak u daljoj evoluciji Asusovih SFF sistema. Zahvaljujući InstantOn režimu, sada je omogućeno praćenje CD, DVD, MP3 i FM radio sadržaja i to bez podizanja operativnog sistema. Ukoliko želite da radite na PC, potrebno je da pritisnete odgovarajući taster, i vaš S-presso će se resetovati i ući u PC režim. Nažalost, InstantOn opcija zahteva još dosta ispravki, a na prvom mestu to se odnosi na podršku za dodatne VGA kartice. Tu dolazimo i do najvećeg propusta – odsustva podrške za TV izlaz, što je za ovakve sisteme jednostavno nedopustivo. Video ulaz ćete dobiti kupovinom odgovarajućeg grafičkog adaptera, ali ćete u tom slučaju ostati uskraćeni za InstantOn, koji podržava samo Intelovu extreme 2 grafiku. Još jedna zamerka se može uputiti na račun napajanja, koje se u radu prilično zagrevalo (verovatno zbog opterećenja). Pohvale se mogu uputiti na zaista impresivan sistem hlađena, u koji je uloženo dosta truda. Rezultat svega toga je gotovo nečujan računar. Pohvale zaslužuje i InstantOn opcija, zahvaljujući kojoj ćete gledati TV program, bez posredstva Microsoft-ovog operativnog sistema.

      Barebone sistemi su jedno vreme uživali veliku popularnost. Međutim, zbog cene koja je znatno viša od klasičnih desktop računara, sumnjamo da će ikada dostići ponovo taj nivo potražnje na domaćem tržištu, iako činjenice navode na suprotno. Naime, promocija nadolazećeg BTX formata i standarda predstavlja još jednu afirmaciju ovakvih sistema i onoga čemu IT industrija generalno i teži – minijaturizaciji i integraciji. SFF sistemi predstavljaju nagoveštaje onoga što nas čeka u ne tako dalekoj budućnosti. Posle “druženja” sa Asus-ovim S-presso bareboneom, stekli smo utisak da je budućnost već počela…

      ASUS S-Presso barebone sistem za potrebe testiranja ustupio DirectLink.

      Pentium 4 procesor, Kingtson memoriju, Nec DVD-RW drajv i Western Digital hard disk za potrebe testa ustupio Pakom.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi