Nebojša Todorović
U kompaktnoj kutiji, ASUS isporučuje svoj novi proizvod, a na njoj se ništa ne može saznati o njemu. Izostaju sve informacije, pa čak i naziv proizvoda. Sa druge strane, kutija je vrlo elegantna, a pretpostavljamo da ovo nije finalni dizajn, budući da se radi o semplu namenjenom novinarima. Prisutan je samo logo kompanije i njen novi “In Search of Incredibile” slogan.
Sadržaj paketa je prilično siromašan i tu su samo najnužniji dodaci. Disk sa drajverima, kratka dokumentacija i naponski adapter. Spartanska oprema znači da ćete morati da se pobrinete za video kablove i sve ostale dodatke. No, ponavljamo da se radi o semplu, tako da je moguće da će sadržaj finalnog pakovanja biti nešto bogatiji.
VivoPC očigledno ne poseduje napajanje u svom malom kućištu, što je najčešće i slučaj kod minijaturnih PC-eva. Stoga, za napajanje je zadužen adapter. Deklarisan je na vrlo visokih 65 W, što je daleko predimenzionirano s obzirom na to da tipična potrošnja Vivo PC-a teško može preći 25-30 W čak i pri opterećenju. Kao i kod ostalih minijaturnih konfiguracija to znači da ćete moći da ga ostavite da radi 24/7 bez bilo kakve bojazni da ćete se na kraju meseca šokirati računom za struju. Zapravo, sve su šanse da jedna sijalica bude veći potrošač čak i ukoliko radi u kraćim intervalima.
Kada smo ga otpakovali iz kutije, VivoPC nam je delovao glomazno u odnosu na modele koje smo do sada imali prilike da tesitiramo, ali postoje veoma dobri razlozi za to. Iako mu je izrada veoma dobra, sa sve aluminijumskim poklopcem na vrhu, njegova veličina je učinila da prvo što pomislimo bude: “Uh, ala je kabast”. Ovaj utisak je stvoren nakon niza Brixova, Edge i NUC računara koji su nam prošli kroz ruke. Ipak, VivoPC ima nekoliko prednosti, za određene korisnike ključnih, koje su sa sobom donele upravo kompromis u vidu veličine.
Pored prilično kvalitetne izrade, dizajnerski aspekt VivoPC je prilično uspešan Crna i siva boja se lepo uklapaju u minimalističku sliku ovog kompjutera. Osim na zadnjoj strani, nigde nema nikakvih detalja osim “štrafte” koja predstavlja LED osvetljenu indikaciju rada. LED je bele boje i odlično se uklapa u kompletan imidž, a posebno nam se dopada što svetli čitavom dužinom dok PC radi.
Zadnja stranica uređaja krije poveći broj izlaza, što je osveženje nakon nekoliko prošlih minijaturnih konfiguracija. Tu je čak šest USB portova, što je za svaku pohvalu. Mnoge matične ploče poseduju isti broj ovih priključaka, tako da VivoPC prednjači u odnosu na minijaturne računare poput Intel NUC-a, a ujedno se nalazi rame uz rame sa klasičnim desktopovima. Implementirana su i dva video izlaza, od kojih je jedan stari analogni D-SUB, a drugi onaj koji će većina koristiti. Naravno, reč je o HDMI-u koji uz odgovarajući adapter možete pretvoriti u DVI. Gigabitni LAN, je tu i iza njega stoji Intelov kontroler, tako da možete računati na njegove odlične performanse. Za one koji preferiraju bežično tu je WiFi sa podrškom za N standard.
Treba pohvaliti i postojanje S/PDIF-a, dok se mesta našlo “samo” za tri klasična analogna audio konektora od 3.5mm. Dopada nam se to što je prisutan čitač kartica koji je kompatibilan sa SD i MMC standardom, ali nam se ne sviđa njegova pozicija. Naime, čitač kartica daleko više smisla ima kada se nalazi napred, jer ukoliko smestite VivoPC na policu, sve su šanse da će pristup čitaču biti otežan. Nije velika zamerka, ali može da oteža upotrebu korisne mogućnosti. Na zadnjoj je smešten i prekidač za paljenje, kao i otvor za hlađenje. Ipak, to nije jedini prorez, jer se po gotovo celoj donjoj strani nalaze otvori za cirkulaciju vazduha.
Sa donje strane nema mnogo toga da se vidi. Dopadaju nam se gumene nožice koje su poveće i omogućavaju odlično prijanjanje VivoPC-a na podloge kao što su drvo i staklo, tako da neće klizati.
Unutrašnjost
Poklopac je sjajno rešen, jer za njegovo uklanjanje nije potreban nikakav alat. Skida se klizno i nema nikakav mehanizam. Stoga, hard disku možete uvek pristupiti. Kada smo već kod toga, dolazimo i do bitne prednosti ovog modela, a to je sposobnost da primi standardne 3.5-inčne hard diskove. Osim što su povoljni, njihova brzina ume da bude i znatno bolja sa modelima od 2.5 inča. Naravno, možete smestiti i bilo koji manji format “storage” uređaja, ali za ovakav PC su daleko bitniji kapacitet i cena u odnosu na ostale karakteristike.
Montaža je veoma jednostavna, dobijate male “točkiće” od gume koji se ušrafe na hard disk i sve što je potrebno jeste da ga ubacite u predviđen prostor. Inače, moramo napomenuti da VivoPC ne dolazi sa hard diskom, te da je na kupcu ostavljen izbor da li će iskoristiti neki svoj stariji HDD ili će kupiti novi po sopstvenim preferencijama. Nama se dopada to što je ostavljena ova mogućnost, posebno što je očigledno uticalo i na formiranje cene.
Ispod hard diska se nalazi poklopac od RAM memorije, koji vam je na dohvat ruke, ali će vam biti potreban manji krstasti šrafciger da biste ga otvorili kao što je to rešeno na mnogim laptopovima. Sjajna je vest da ima dva SO-DIMM slota, pa pored jednog postojećeg možete dodati i drugi RAM modul. ASUS se u ovom slučaju odlučio samo za 2 GB RAM-a. Neki će smatrati da je to ispod današnjeg standarda i da je 4 GB praktično obavezno za moderan uređaj, ali za multimedijalno orijentisanu napravu ne možemo reći da je stavka količine memorije od krucijalne važnosti.
Od ostalih specifikacija, ovaj model karakteriše procesor baziran na Ivy Bridge arhitekturi. Kako se radi o budžetski nastrojenom uređaju, odluka je pala na Celeron 1007U. Sufiks “U” sugeriše da se radi o štedljivoj verziji što se pokazalo kao tačno. Ovaj 22-nanometarski CPU je deklarisan na tipičnu potrošnju od svega 17 W. Veoma sličan Pentiumu, poseduje dva jezgra bez HyperThreading tehnologije, kao i nekoliko drugih mogućnosti koje karakterišu Core gamu. Takt je niži od onog koji smo videli kod Core i3 procesora iz recimo Intelovog NUC-a, pa tako Celeron 1007U radi na 1500 MHz.
Specifikacije, rezultati i zaključak
Specifikacije
ASUS VivoPC
Procesor
Intel Celeron 1007U 1.5 GHz (17W)
Čipset
Intel Express Chipset
RAM
1 x 2 GB DDR3 1600 MHz
VGA
Intel HD Graphics
HDD
bez HDD-a
Optika
n/a
Bežične konekcije
WiFi 802.11 b/g/n
Operativni sistem
bez OS-a
Dimenzije (D x Š x V u mm)
190 x 190 x 56
Cena
oko 23.000 RSD
Rezultati
ASUS VIVO PC
Gigabyte Brix GB-XM1-1007
Intel DC3217IYE
7-Zip 9.20 x64 kompresija / dekompresija [KB/s]
2.873 / 32.189
2.910 / 32.969
4.628 / 56.663
WinRar 4.20 Benchmark [KB/s]
1.499
1.520
2.759
x264 HD Benchmark 4.0 pass1 / pass2 [s]
37.5 / 6.73
39.2 / 7.1
54.8 / 10.1
Cinebench R11.5 x64 OpenGL / CPU [pts]
8.83 / 1.06
9.38 / 1.11
13.77 / 1.65
AIDA 64 2.5 Extreme Memory Benchmark
Read [MB/s]
9.997
10.214
11.739
Write [MB/s]
8.786
8.641
10.372
Copy [MB/s]
10.524
10.790
12.362
AIDA 64 2.0 memory latency [ns]
69.3
64.1
TrueCrypt [AES / TwoFish / Serpent]
132 / 96.1 / 61.3
132 / 98.1 / 60.5
174 / 155 / 87.7
1920×1080 0xAA 0xAF
Street Fighter IV (DX10, Low) [fps]
31.9
32.1
51.7
Resident Evil 5 (DX10, Low) [fps]
19.1
19.6
28.5
Dark Void (DX11, low) [fps]
14.3
14.1
25.7
Lost Planet 2 (DX11, low) [fps]
13.5
13.8
22.8
Unigine Valley (DX11, low) [fps]
5.7
5.7
8.9
Utisci u radu i zaključak Tokom korišćenja, ASUS VivoPC se pokazao jako dobro. Iako je hardver za pojmove desktop modela slabašan, za većinu svakodnevnih aktivnosti bi prosečnom korisniku bio više nego dovoljan. Sa druge strane, kada se uzme u obzir njegova namena i činjenica da će biti zadužen za manje zahtevne zadatke, njegova konfiguracija je sjajna. Samo nam malo “bode oči” tih 2 GB RAM-a, pa savetujemo vam da nabavite neku verziju koja će imati 4 GB. Ne samo zbog toga što je u pitanju “lepa cifra”, već zbog toga što je odziv Gigabyte-ovog BRIX-a bio nešto bolji kada se računar malo više optereti, a jedina razlika između ova dva modela je upravo tih 2 GB memorije.
Zahvaljujući nešto većim dimenzijama, VIvoPC ima drastično niže temperature od svojih minijaturnih kolega koje smo testirali u poslednje vreme. To naravno vodi i do rasterećenijeg rashladnog sistema koji se pokazao kao gotovo nečujan. Dakle, kultura rada ovog malog “kompa” je za 5+.
Kada saberemo utiske, nije teško reći da predviđamo svetlu budućnost VivoPC-u. Korisnici kojima se dimenzije ne nalaze na prvom mestu u listi prioriteta će se vrlo verovatno najradije odlučiti za model koji ima omogućava više opcija kada se govori o uređajima za smeštanje podataka, veći broj konektora i na kraju bolju ventilaciju komponenti. Sa druge strane, ukoliko vam je veličina bitna bilo zbog toga što hoćete mali računar koji planirate da stavite na VESA nosač ili jednostavno da ga stavite na mali prostor, odabraćete neki model kao što je NUC, BRIX ili Edge.
Nama se VivoPC dopao, jer predstavlja zanimljiv koncept i nudi dosta mogućnosti. Kvalitet izrade i simpatičan dizajn su poslovično odlični, a nekoliko manjih mana čini da ne možemo da mu damo baš beskompromisnu preporuku. Jednostavno, ukoliko se prepoznajete u njegovim prednostima i možete da zanemarite nekoliko tih par sitnica, nećete pogrešiti i bićete zadovoljni na duge staze.
Prednosti: – Prostor za 3.5mm HDD – Veliki broj konekcija – Provetrenost – 3 Audio konektora i S/PDIF Nedostaci: – (Uslovno) Nešto veće dimenzije – Nedostatak BlueTooth-a – Drajveri na CD-u
Uređaj na test ustupio ASUS.