Asus VivoPC VM65N

Asus VivoPC VM65N

PC dolazi u svim oblicima i veličinama, a mnoge kompanije se fokusiraju da računare malog formata. Asus je taj koji pokriva praktično sve kategorije. Od minijaturnih modela koji svoje komponente smeštaju u dimenzije nešto većeg fleš diska, pa sve do velikih gejming konfiguracija. Ipak, danas se družimo sa predstavnikom iz "mini" kategorije koji se izdvaja po svojoj praktičnosti. U pitanju je naravno VivoMini PC.

    Sadržaj

      Pre nego što krenemo sa opisom, moramo da istaknemo da se VivoMini serija računara pokazala kao odličan balans između NUC-olikih kompjutera i klasičnih kompjutera manje zapremine koji se oslanjaju na neko mITX kućište. Sa jedne strane NUC poseduje prednost manjih dimenzija, ali je ograničen brojem “storage” uređaja i činjenicom da prihvata isključivo 2.5-inčne diskove.
      asus_vivo_pc_vm65n_026_s.jpg
      Obrnuto tome, klasično ITX kućište i PC sklopljen na njegovoj osnovi ipak može lako da postane “overkill” i zahteva određenu dozu investicije od strane korisnika. Dakle, ukoliko želite nešto više od minijaturnog računara VivoMini PC može biti idealan izbor. Posebno nakon što je u poslednjoj generaciji znatno kompletniji nego ranije.
      asus_vivo_pc_vm65n_024_s.jpg
      Prvo što možemo da primetimo vezano za VivoMini PC su njegove dimenzije od 190 x 190 x 56.2mm. Gledano strogo na papiru, njegova zapremina je oko tri puta veća od Intelovog NUC-a ili Gigabyte BRIX-a.
       
      Ukoliko želite nešto više od minijaturnog računara VivoMini PC može biti idealan izbor. Posebno nakon što je u poslednjoj generaciji znatno kompletniji
       
      Međutim, u praksi to se odražava na dužinu i visinu koje su oko 70% veće, dok je VivoPC svega 10 mm viši. Stoga, ukoliko imate prostora za NUC ili Brix, imaćete ga i za VivoMini, a za to ćete biti nagrađeni sa primetno većom funkcionalnošću.
      asus_vivo_pc_vm65n_009_s.jpg
      Na polju dizajna, Asus nije ništa menjao, a za time nije ni bilo potrebe. VivoMini je pravilan i ugodan oku iako verovatno neće privući previše pogleda. Izrada je na nivou, ali Asus nije učinio nikakav dodatni napor da nas ostavi bez teksta.
      asus_vivo_pc_vm65n_021_s.jpg
      Kompletno kućište je izrađeno od kvalitetne plastike, spojevi su precizni, a završna obrada pedantna. Donja strana kućišta krije gumene stopice i ventilacione otvore po zakošenim ivicama. Taj trik je omogućio da ventilacioni otvori budu svuda, a da se ne vide.
       
      Zadnji panel je sam po sebi dovoljan argument da VivoMini učini atraktivnijim od NUC-a i sličnih modela, jer je u ovom aspektu Asusovo rešenje primetno ispred i mnogih kompjutera pune veličine
       
      Prednja stranica kućišta je kao i druge tri potpuno ravna i neupečatljiva, a jedini detalj koji je izdvaja predstavlja malo “ulegnuće” koje na prvi pogled nema nikakvu funkciju. Tek kada upalite PC, ovaj deo počinje da svetli belom bojom koja se savršeno uklapa sa sivkastom bojom kućišta.
      asus_vivo_pc_vm65n_008_s.jpg
      Zadnja strana je ta koja krije ubedljivo najviše zanimljivih detalja. Govorimo naravno o pomenutoj velikoj prednosti u odnosu na NUC-olike modele, a to su definitivno konektori. Na prvom mestu tu mislimo na USB priključke, jer VivoMini VM65N raspolaže sa četiri USB 3.0 i dva USB 3.1 priključaka. U ovom aspektu će VivoMini PC biti znatno bolji od većine mITX matičnih ploča, a kamoli od Intel NUC-a.
      asus_vivo_pc_vm65n_012_s.jpg
      Takođe, tu su HDMI i DisplayPort video izlazi, a HDMI odgovara 2.0 specifikaciji što ga čini u potpunosti 4K kompatibilnim što je ogroman plus u našim očima. Tu su i uvek potrebni 3.5-milimetarski audio konektori za slušalice i mikrofon, ali i S/PDIF. Na kraju, tu je SD čitač kartica, kao i gigabitni LAN. Zadnji panel je sam po sebi dovoljan argument da Asus VivoMini učini atraktivnijim od NUC-a i sličnih modela, jer je u ovom aspektu Asusovo rešenje primetno ispred i mnogih kompjutera pune veličine.
       
       
       
       Pristup komponentama koje mogu da se nadograde je olakšan promišljenim dizajnom Asusovih inženjera. Poklopac se lako skida tako što se otključa bravica sa zadnje strane koja se nalazi kod konektora. Nakon toga potrebno je pogurati poklopac prema zadnjoj strani i došli ste do unutrašnjosti VivoMini PC-a. Tu zatičemo 3.5-inčni hard disk koji je potpisala Toshiba. Reč je o modelu sa oznakom DT01ACA050.
      asus_vivo_pc_vm65n_013_s.jpg
      asus_vivo_pc_vm65n_014_s.jpg
      Iza nje se krije hard disk kapaciteta 500 GB, kome se magnetne ploče “vrte” na 7200 o/min i koji raspolaže sa 32 MB keš memorije. Reč je o pristupačnom hard disku, od koga možete očekivati upravo takve performanse. Sekvencijalna brzina čitanja koju je ostvario iznosi 133 MB/s što je ispod mnogih modela u klasi, pa čak i onih koji imaju sličnu cenu.
      asus_vivo_pc_vm65n_015_s.jpg
      Jedan bitan detalj koji treba da se primeti je činjenica da je hard disk montiran na gumene nosače koji služe da absorbuju vibracije i buku koju proizvodi mehanička jedinica za smeštanje podataka odnosno hard disk. Ovaj potez zaslužuje pohvalu, jer je vrlo efikasan i zaista smo retko imali brilike da čujemo hard disk.
      asus_vivo_pc_vm65n_016_s.jpg
      Kao alternativu za hard disk možete da nabavite od Asusa metalni “kavez” koji omogućava da ugradite dva 2.5-inčna diska. To znači da je opcija ugradnje SSD-a za sistem i hard diska za smeštanje podataka što itekako može da bude od velikog značaja za naprednije korisnike.
      asus_vivo_pc_vm65n_017_s.jpg
      Ispod hard diska pronalazimo poklopac koji krije memorijske slotove koji su popunjeni sa dva DDR4 modula. Poput prenosnih uređaja i minijaturnih PC-a, VivoMini PC VM65N se oslanja na SO-DIMM module. U našem slučaju, oni su bili potpisani od strane kompanije Hynix i deklarisani na radnu frekvenciju JEDEC standarda, odnosno 2133 MHz.
      asus_vivo_pc_vm65n_018_s.jpg
      asus_vivo_pc_vm65n_019_s.jpg
      Ovde smo se zaustavili sa rastavljanjem VivoMini modela, jer je proizvođač upravo tu postavio granicu korisničkog pristupa hardveru. Kada smo već kod toga, moramo da priznamo da smo očekivali da VivoMini VM65N dobije M.2 slot koji bi mogao da se iskoristi za SSD, ali je ovaj propust učinio da VivoMini ipak ima neki nedostatak.
       
      Kao što smo već pomenuli VivoMini VM65N je dobio Skylake platformu, tako da se u slučaju testiranog modela unutar kućišta našao Core i3 6100U. Ovaj procesor će verovatno biti prisutan u mnogim prenosnim računarima za koje je prvenstveno i namenjen. Core i3 6100U je ULV model sa dva fizička jezra i četiri logička zahvaljujući implementiranoj HyperThreading tehnologiji. Kako je zasnovan na Skylake jezgru, ovaj CPU je izrađen u 14-nanometarskoj litografiji i ima TDP od svega 15W. I pored toga ima snage na pretek što možete videti i u rezultatima. Ne samo da sa svojih 2.3 GHz može da se izbori sa osnovnim zadacima, ovaj CPU lako savladava i zahtevnije zadatke, pa ni završavanje nekog posla nije nemoguće. Razmišljajte o njemu kao o procesoru iz ultrabuka srednje klase i šta biste radili na njemu.
      asus_vivopc_vm65n_cpuz_1.png
      asus_vivopc_vm65n_cpuz_2.png
      Procesor je ispraćen sa 2 x 4 GB DDR4 2133 MHz RAM-a što je ozbiljna količina i za klasične desktop mašine, a kamoli za minijaturni PC. Verujemo da će malo ko poželeti veću količinu za ovakav PC i ASUS je iskoristio priliku da se osloni na dvokanalni režim rada time što je popunio oba SO-DIMM slota.
      asus_vivopc_vm65n_cpuz_3.png
      Grafički podsistem je još jedan aspekt u kome se VivoMini VM65N izdvaja. Pored Intelovog HD Graphics 520 iGP-a koji je deo Core i3 6100U procesora, tu je i Nvidia GeForce 930M sa sopstvenih 1 GB DDR3 memorije. Sam GPU je prilično dobar, jer se zasniva na modernoj Maxwell arhitekturi i poseduje 384 Stream procesora, 24 teksturne i 16 ROP jedinica. Pritom, podešen je na 928 MHz što ga čini prilično dobrim.
      asus_vivopc_vm65n_gpuz_1.gif
      Nažalost, ipak se nemojte nadati previše, jer je sve palo u vodu kada je Asus odlučio da upari ovaj GPU sa GDDR3 memorijom koja radi na efektivnih 1800 MHz. Da sve bude mnogo gore, tu je 64-bitna memorijska magistrala koja dodatno prepolovljava memorijski protok i svodi ga na svega 14.4 GB/s. Poređenja radi, GeForce GT 740 sa GDDR5 memorijom koji koristi identičan GPU raspolaže sa memorijskim protokom od čitavih 80 GB/s!
      asus_vivopc_vm65n_gpuz_2.gif
      Da je upotrebljen GDDR5 ili odabran model poput GeForce 945M ugrađena 128-bitna memorijska magistrala, stvari bi bile bitno drugačije. Samo jedna od ovih stvari bi povećala memorijski protok u najmanju ruku dvostruko što bi dovelo do toga da GPU dobije dovoljno podataka da može da “diše slobodno”.
      asus_vivo_pc_system.jpg
      Kako je reč o PC-u koji stiže sa Windows 10 Home operativnim sistemom u 64-bitnoj verziji, Asus VivoMini PC je kompletan proizvod spreman da radi po vađenju iz kutije. Ne samo to, već je Asus dodatno opremio ovaj računar svojim softverskim rešenjima. Pored nekoliko aplikacija koje često viđamo kao što je Asus Web Storage najbitniji deo je sveobuhvatni Asus Businesss Manager.
      asus_vivopc_vm65n_software_0.jpg
      Ova aplikacija obuhvata sva bitna podešavanja i ima niz dodatnih funkcionalnosti. Prvo što smo uradili je automatski update biosa koji je automatski detektovan, preuzet sa Asusovog servera i instaliran bez ikakvih zadrški i komplikacija.
      asus_vivopc_vm65n_software_1.jpg
      U okviru ovog sveobuhvatnog programa možete da podešavata režim rada PC-a, instalirate nove drajvere i verzije Asus softvera. Takođe, tu je i zasebna sekcija za bekap i oporavljanje sistema, sigurnost itd. Kao i uvek, tajvanski proizvođač zaista odrađuje dobar posao kada je u pitanju softverski deo priče, pa je tako i u slučaju VivoMini PC-a. Dopada nam se integrisani sistem za čišćenje nepotrebnih fajlova koji će svakako biti koristan.
      asus_vivopc_vm65n_software_3.jpg
      Tu bismo izdvojili i SonicMaster program za kontrolu zvuka. VivoMini poseduje zvučnike snage 2 x 2 W koji možda neće pomoći ukoliko pravite kućnu žurku, ali za regularne potrebe će biti dovoljni. Pritom, SonicMaster aplikacija nudi dosta podešavanja i odlično je dizajnirana, tako da ćete imati odličnu kontrolu nad zvučnicima, posebno ukoliko budete koristili neki bolji eksterni stereo sistem.
      asus_vivopc_vm65n_software_5.jpg asus_vivopc_vm65n_software_6.jpg
       
       
       
       
       
       
       Što se pakovanja tiče, nije bilo bitnih izmena. Ukratko, u maloj i jednostavno dizajniranoj kutiji se nalaze naponski adapter, oprema za montažu na monitore sa VESA podrškom, a tu su i disk sa drajverima i kratko uputstvo sa najneophodnijim informacijama.
      asus_vivo_pc_vm65n_001_s.jpg
      asus_vivo_pc_vm65n_002_s.jpg
      Unutra pronalazimo u prvom redu opširnu dokumentaciju koja pokriva sve bitne aspekte ovog proizvoda. Izdvojeno je grafičko uputstvo za montažu PC-a putem VESA nosača koji se takođe isporučuje u okviru standardnog pakovanja. Uz metalni nosač tu su i dva seta šrafova, a dopada nam se to što šrafovi koji nose VivoPC imaju gumene odbojnike za redukciju vibracija. Kako ovaj model ima klasičan hard disk i ventilatore to će svakako biti od koristi zbog pokretnih delova.
      asus_vivo_pc_vm65n_007_s.jpg
      asus_vivo_pc_vm65n_006_s.jpg
      Na kraju, tu je i naponski adapter. Dizajn je tipičan “Asusovski”. Minijaturna “kockica” je deklarisana na 65 W što je više nego dovoljno da zadovolji potrebe VivoPC-a, s obzirom na to da koristi ULV procesor sa modernom Skylake arhitekturom.
      asus_vivo_pc_vm65n_004_s.jpg
      asus_vivo_pc_vm65n_005_s.jpg
      [modul]specifikacija=8976[/modul] 
      [modul]test=440[/modul]asus_vivo_pc_cinebench.jpg
      [modul]test=441[/modul]Prvi modeli VivoPC-a koje smo imali prilike da testiramo su mahom bili veoma kultivisani u radu, pa smo isto očekivali i od nove generacije opremljene Skylake procesorima. Jedina potencijalna prepreka se nametnula u formi dodatnog GeForce 930M GPU-a koji predstavlja dodatno opterećenje za rashladni sistem.
      asus_vivo_pc_vm65n_001_s.jpg
      Dobra vest je da je Asus dizajnirao VivoMini PC uzevši i ovakav scenario u obzir. Ventilator je u regularnom korišćenju veoma tih, štaviše osim ukoliko niste u sred noći sami u sobi, teško da ćete uopšte primetiti išta više osim sporadičnih aktivacija hard diska. Tek nakon dugih perioda opterećenja, kao što je to bilo tokom izvršavanja baterije testova, ventilator ubrzava do kakvih 3000 o/min sa standardnih 2200. Skok u buci je primetan, ali i dalje nimalo napadan niti se može okategorisati kao bučan. Jednostavno, šum je nešto veći, ali je i dalje potrebno obratiti pažnju.
       asus_vivo_pc_vm65n_027_s.jpg
      Temperature su jako dobro kontrolisane, pa tako procesor dostiže maksimalnih 66 stepeni Celzijusove skale, dok GM108 GPU dostiže 70. Dakle, temperature su bolje u odnosu na većinu ultrabukova, barem za nekih 10-ak stepeni u oba slučaja što se može zahvaliti povećanoj zapremini i odličnom hlađenju. Takođe, hard disk je izolovan od ostatka hardvera, pa tako nije prešao 41 stepen što je uobičajena vrednost.
      asus_vivo_pc_vm65n_009_s.jpg 
      Dakle, kada uzmemo u obzir veoma sofisticiranu kulturu rada VivoMini VM65N račuanara i vrlo dobre rezultate možemo reći da smo izuzetno zadovoljni novim modelom, posebno kroz prizmu minijaturnog PC-a. Dodatni i to veliki plusevi su brojni konektori i odlične opcije za nadogradnju RAM-a i uređaja za smeštanje podataka, jer je to boljka manjih računara, dok VivoMini VM65N na ovom polju briljira.
       asus_vivo_pc_vm65n_024_s.jpg
      Naravno, ni ovaj mališan nije bez mana. Najviše zameramo proizvođaču na “uštrojenom” memorijskom sistemu odličnog GeForce 930M koji je zaista mogao da bude jedan od najvećih aduta, a sa smanjenim protokom je dobio ograničenu funkcionalnost. Dobra vest je da postoji jeftiniji model VivoMini PC-a oznake VM65 bez “N” sufiksa kod koga je GeForce izostavljen i koji lako može da predstavlja bolju opciju. Nedostaje nam i M.2 slot koji je mogao da nađe svoje mesto, dok je Toshiba hard disk mogao da bude i zamenjen nekim bržim modelom.
       asus_vivo_pc_vm65n_008_s.jpg
      Van toga, VM65N je fantastičan minijaturni PC koji pored odličnog hardvera i hlađenja karakteriše sjajna konektivnost, ugrađeni zvučnici i softverski paket koji ga čini kompletnim. S tim u vidu, VivoMini je u velikoj meri profitirao od Intelove Skylake platforme i postao još bolji. Ukoliko tražite SFF PC, nova generacija VivoMini modela iz Asusa apsolutno zaslužuje da se nađe u užem izboru.
       
      Prednosti:
      – 4 x USB 3.0 + 2 x USB 3.1- Audio konektori- Kontrolisane temperature i buka- Kompatibilnost sa 3.5″ uređajima- Ugrađeni zvučnici
      Nedostaci:– GeForce 930M GDDR3 je dobar GPU sa vrlo slabim memorijskim podsistemom- Nedostatak M.2 porta

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi