Atom Krypton

Atom Krypton

Iz kompanije Atom Computers nam je na test stigla gaming konfiguracija koja se dosta razlikuje od svega što smo do sada videli, bar kada se stvari posmatraju iz ugla cena-performanse. Da li je Krypton uspeo da opravda sva naša očekivanja i koliko se realno može očekivati od igračke mašine u cenovnom rangu od 535€...

    Sadržaj

      Atom Krypton

      Došlo je leto i vreme godišnjih odmora je pred nama, pa će mnogi reći da možda i nije pravo vreme za nabavku jedne gaming mašine – mi se međutim ne bismo složili sa takvom konstatacijom, jer ljubitelji igara ne obraćaju previše pažnje na godišnje doba i druge vremenske prilike i neprilike – njih jednostavno zanima igranje. Upravo iz tog razloga smo rešili da ih obradujemo sa jednom jako interesantnom mašinom, koja ne samo da nudi odlične performanse, već se može nabaviti po sjajnoj ceni. Vreme je da se bolje upoznamo sa Atom Krypton konfiguracijom.
       

      Atom Krypton konfiguracija test logotip

      Kada nam je na test stigla Krypton mašina, prvo što smo se zapitali bilo je – kako je jedna prosečna gaming mašina smeštena u klasično Midi ATX kućište. Nakon što smo je raspakovali, uverili smo se da je ipak moguće, jer se u Cooler Master Centurion 590 kućištu našlo sve što jedan zahtevan gejmer može poželeti – odlična matična ploča, brz procesor, sjajna grafika i dobar raspored ostalih komponenti. Testirana konfiguracija dolazi bez operativnog sistema, periferije i monitora, što smo iskreno i očekivali, jer retko ko se od dizajnera usudi da ulaže u bilo šta drugo van ključnih komponenti. Pogledajmo šta nam konkretno donosi Atom Krypton.

      Konfiguracija na testu

      Krypton konfiguracija dolazi u Cooler Master Centurion 590 kućištu, koje se odlikuje standardnim dimenzijama (210 x  440 x 510 mm) za svoju klasu i prilično dobro rešenim sistemom hlađenja. Unutrašnjost kućišta je prostrana i dozvoljava montiranje Full ATX ploča, kakva je Asus P5K koju je dizajner pomenute mašine odabrao. Kućište poseduje po jedan kuler sa prednje (usisni) i zadnje strane (izduvni), koji u radu proizvode minimalan stepen buke (oko 20 dBA). Sa gornje i leve strane kućišta se nalaze prostori za ugradnju još po dva kulera, što u slučaju testirane mašine nije bilo potrebno. Ostavljeno je čak 9 ležišta za 5.25″ drajvove, odnosno četiri za za 3.5″ drajvove. Kod ovog modela je karakteristično da se napajanje postavlja dole, a ne gore kako smo navikli kod većine rešenja. Od ostalih bitnih karakteristika izdvajamo još mali I/O panel sa prednje strane na kom su izvedena 2 USB porta, po ulaz za mikrofon i slušalice, jedan IEEE 1394 port i Power taster.

      Atom Krypton konfiguracija test kuciste

      Atom Krypton konfiguracija test izgled logotipa na kucistu

      O izabranoj matičnoj ploči smo pisali u više navrata, ali nije na odmet još jednom se podsetiti nekih njenih osnovnih karakteristika. Asus P5K je ploča zasnovana na Intel P35 Express čipsetu i pruža punu podršku za najnovije Intel Duo, Quad i Extreme procesore. Na sebi ima izvedena četri DIMM podnožja, koja mogu da prime do 8GB DDR radne memorije na taktovima od 533/667/800MHz. Podržan je i Dual Channel režim rada. Od raspoloživih slotova tu su dva PCI Express x16, jedan PCI Express x1 i 3 PCI slota. Moramo da priznamo da nam se jako dopao raspored komponenti na I/O panelu, a detaljan spisak pomenutih možete pogledati u okviru specifikacija. Ploča je u radu bila savršeno stabilna i nijednog trenutka nije pokazala nikakve znakove nepravilnosti. Istina, njen Northbridge se malo više grejao, ali je ta temperatura varirala u granicama normale.

      Atom Krypton konfiguracija test konektori na kucistu

      Atom Krypton konfiguracija test otvoreno kuciste

      U cenovnom rangu u kom se nalazi ova konfiguracija, tvorac mašine nije baš imao mnogo izbora što se tiče procesora, pogotovo što pomenuto rešenje cilja na gejmersku populaciju. Core2 Duo E7200 je logičan izbor, bar kada je reč o postizanju dobrih rezultata u radu i igranju sa najnovijim naslovima. Sam procesor radi na taktu od 2.53 GHz i koristi 3 MB L2 keša. Njegov FSB je podešen na 1066 MHz, ali se uz malo igranja u BIOS-u mogu postići i nešto bolji rezultati. Odmah moramo da naglasimo da se procesor jako lepo overklokuje. Mi smo na pomenutoj matičnoj ploči izvukli skoro 600 MHz ubrzanja, što je sjajan rezultat. Uz dobru matičnu ploču i procesor, mora ići i dobra memorija, a Krypton konfiguracija dolazi sa 2GB DDR2 Transcend-ove memorije podešene na taktu od 800 MHz. Smatramo da je ovo sasvim dovoljna količina rama, ali ukoliko poželite još koji gigabajt više, ostavljena su još dva slobodna ležišta. Izabrana memorija se pokazala veoma dobro i u realnom radu može ponuditi i koji MHz ubrzanja više.

      Atom Krypton konfiguracija test komponente u kucistu

      Atom Krypton konfiguracija test kuciste

      Svaka igračka konfiguracija se ne može ni zamisliti bez moćnog grafičkog jezgra. U konkretnom slučaju, radi se o G92 (GF 8800 GT) grafičkom procesoru upakovanom od strane Gigabytea. Sama  kartica je besprekorno materijalizovana i na sebi ima izveden veliki Zalman-ov kuler, koji je je veoma efikasno hladi i omogućava solidan overklok potencijal. Kratica koristi 512 MB DDR3 memorije, čiji je BUS  256-bitni. Od bitnih karakterista vezano za grafički čip važno je istaći da je izrađen i 65 nm procesu i da u radu pruža izuzetne rezultate. U fazi pisanja ovog teksta saznali smo da firma Atom Computers ovu konfiguraciju nudi i u varijanti sa ATi HD4850 grafičkom karticom, što smatramo izuzetno dobrim potezom, jer se pomenuto rešenje pokazalo kao jako dobro za igranje najzahtevnijih igara današnjice.

      Atom Krypton konfiguracija test kuciste od pozadi

      Atom Krypton konfiguracija test napajanje na dnu

      Ostalo je još da kažemo koju reč o optičkom i čvrstom disku. Što se tiče optičkog drajva posebno nas je obradovalo to što se dizajner odlučio za Pioneer, koji već duže vreme slovi za lidera u ovoj oblasti. Drajv je pripadnik poslednje SATA generacije (model 215) i tokom testiranja se pokazao sasvim korektno. Nešto je bučniji prilikom čitanja oštećenih diskova, ali je u svim ostalim situacijama vrlo tih. Jedino usko grlo testirane konfiguracije je ugrađeni HDD. Iako je reč o Western Digital disku, smatramo da se na ovom polju moglo bolje. Odabrani primerak – Caviar SE16 WD3200AAKS – je pri zahtevnijim operacijama jako bučan, kada ume i da uspori, bez obzira što poseduje 16 MB keša. Pomenuti model ima 320 GB prostora, a njegove ploče se rotiraju brzinomod 7200 obrtaja u minutu. Konfiguracija dolazi bez operativnog sistema i perifrije, što je i razumljivo, jer se gledalo da se sve snage usmere na ključne komponente sistema.

      Specifikacija

      Matična ploča

      Proizvođač

      Asus

      Naziv matične ploče

      P5K

      Podržava procesore

      Intel Core 2 serija (Extreme/Quad/Duo)
      Intel Pentium Dual Core serija
      Intel Pentium D serija
      Intel Pentium 4 5xx/6xx serija
      Intel Celeron D 3xx/4xx serija
      Intel 45nm serija CPU

      Čipset (i)

      Intel P35 Express
      P35 Northbridge
      ICH9R Southbridge
      DMI @ 2GB/s

      Sistemska memorija

      Podržava DDR2-533/667/800MHz
      64/128Bit u Dual Channel režimu
      Podržava do 8GB radne memorije (4x 2GB)

      Bus frekvencija

      100/133/200/266MHz Internal
      400/533/800/1066MHz External
      P4 Bus Architecture

      Raspoloživi slotovi

      2 PCI Express x16
      1 PCI Express x1
      3 PCI

      Konekcije

      1 Parallel ATA port podržava 2 IDE uređaja
      5 Serial ATA portova
      1 GigUniversal Ethernet port

      I/O panel

      1 PS2 port za tastaturu
      12 USB 2.0 portova (6 dostupnih na penelu, 6 preko priloženih briketa)
      6 Stereo Audio portova
      1 RCA SPDIF port
      1 e.SATA Port
      2 Firewire porta (1 dostupan na penelu, 1 preko briketa)

      Procesor

      Proizvođač

      Intel

      Naziv procesora

      Core2 Duo E7200

      Radni takt

      2.53 GHz

      Keš memorija

      3 MB L2

      FSB

      1066 MHz

      Radna memorija

      Proizvođač

      Transcend

      Naziv memorije

      Transcend PC800

      Količina memorije

      2 x 1GB DDR2

      Radni takt

      800 MHz

      Grafička kartica

      Proizvođač

      Gigabyte

      Čipset

      NVIDIA GeForce 8800GT, G92

      Memorija

      512 MB

      Bus memorije

      256 bit

      Tip memorije

      GDDR3

      Dimenzije kartice

      ATX

      Interfejs

      PCI-E 2.0

      Bus Speed

      16

      D-SUB

      Y (adapterom)

      TV-OUT

      Y

      DVI port

      Y

      VIVO

      N

      Multi View

      Y

      Podržava

      SLI i PureVideo HD tehnologiju

      Čvrsti disk

      Proizvođač

      Western Digital

      Serija

      Caviar SE16

      Model

      WD3200AAKS

      Interfejs

      SATA 3.0Gb/s

      Kapacitet

      320GB

      Brzina obrtaja

      7200 RPM

      Keš

      16MB

      Average Seek Time

      8.9 ms

      Average Write Time

      10.9 ms

      Average Latency

      4.2 ms

      Tip

      3.5″

      Kućište

      Proizvođač

      Cooler Master

      Naziv kućišta

      Centurion 590

      Dimenzije (W x H x D)

      210 x  440 x 510 mm

      Težina

      8.5 kg

      Podržana veličina matičnih ploča

      ATX, Micro-ATX

      Prostora za 5.25″ drajvove

      9

      Prostora za 3.5″ drajvove

      4

      I/O Panel

      USB 2.0 x 2, IEEE 1394 x1, MIC x 1, SPK x 1 (supports HD / AC’ 97 Audio)

      Rashladni sistem

      Jedan 120 x 120 x 25 mm frontalni kuler (plava LED), 1200 rpm, 17 dBA,
      Jedan 120 x 120 x 25 mm pozadinski kuler, 1200 rpm, 17 dBA

      Ekspanzionih slotova

      7

      Opcione komponente

      Transparentni panel

      Napajanje

      Proizvođač

      LC

      Naziv proizvoda

      Power 6550GP2

      Snaga

      550W

      Format

      ATX 2.0

      Ugrađeni ventilator

      14 cm

      Optički drajv

      Proizvođač

      Pioneer

      Naziv proizvoda

      Pioneer 215

      Interfejs

      Sata

      Opciono

      Tastatura

      Dokupljuje se

      Miš

      Dokupljuje se

      Zvučnici

      Dokupljuju se

      Monitor

      Dokupljuje se

      Operatvni sistem

      Preporučeni OS-ovi

      Win XP Home ili Vista Basic

      Cena preporučenih OS-ova

      85€

      Opšte karakteristike

      Naziv konfiguracije

      ATOM Krypton

      Cena računara

      535€

      Korisna adresa

      Atom Computers

      Pod mikroskopom

      Kao i kod opisa pethodnih konfiguracija, pre nego što otpočnemo bilo kakvo testiranje, na trenutak ćemo zastati i još jednom se podsetiti se na karakteristike pojedinih vitalnih komponenti, u ovom slučaju centralnog procesora i grafičkog akceleratora. Detaljne karakteristike ugrađenog procesora najbolje slika programčić CPU-Z, pa smo ga i ovoga puta pozvali u pomoć. I evo šta nam on kaže.

      Kao što smo već napomenuli reč je o Intel-ovom Core2 Duo procesoru – konkretno radi se o modelu E7200, koji je izrađen u 45 nm procesu i koji se pokazao kao odlično rešenje, čak i za najzahtevnije korisnike. Njegov radni takt je 2.53GHz, ali ako volite koji megaherc više, onda će vas obradovati podatak da se premerak koji smo mi imali na testu jako lepo klokovao i postigao bezmalo dodatnih 600MHz ubrzanja, odnosno dostigao takt od 3.17GHz. U radu se nije nešto preterano grejao, čak ni pri najzahtevnijim testovima.

      GPU-Z je jedan od najpouzdanijih programa kada je reč o pregledu arhitekture i performansi grafičkog akceleratora, pa smo upravo iz tog razloga rešili da njemu i ovoga puta poverimo taj zadatak. Iz priloženih skrinova se može videti da se dizajner odlučio za već provereni GF8800 GT, to jest G92 akcelerator o kome ste u više navrata imali prilike da čitate. Kod ove konfiguracije radi se o Gigabyte-ovoj izvedbi pomenute kartice, koja se pokazala kao jedna od najboljih u svojoj klasi.

      Rezultati testova – Sintetika

      Pre nego krenemo sa testovima igara, malo ćemo se pozabaviti sintetičkim programima. Prvo krećemo od 3Dmark-a 05, koji nam donosi jako lepe rezultate. Ono što je jako bitno nagasiti jeste da su svi testovi rađeni pod Microsoft Windows XP Home Edition platformom (podrazumeva se SP2), sa procesorom overklokovanim na 3.17 GHz. Želja nam je bila da izvučemo maksimum iz mašine, kako bi se stekla što realnija slika o njenim krajnjim mogućnostima.

      Atom Krypton konfiguracija test windows xp info

      3Dmark 05 (Score)

      3Dmark 05 (1024 x 768 – Default)

      19348

      3Dmark 05 (1024 x 768 – 2 x AA)

      18325

      3Dmark 05 (1024 x 768 – 4 x AA)

      17953

      3Dmark 05 (1024 x 768 – 8 x AA)

      16430

      3Dmark 05 (1024 x 960 – Default)

      18323

      3Dmark 05 (1024 x 960 – 2 x AA)

      17643

      3Dmark 05 (1024 x 960 – 4 x AA)

      16810

      3Dmark 05 (1024 x 960 – 8 x AA)

      14371

      3Dmark 05 (1280 x 1024 – Default)

      18322

      3Dmark 05 (1280 x 1024 – 2 x AA)

      17150

      3Dmark 05 (1280 x 1024 – 4 x AA)

      14043

      3Dmark 05 (1280 x 1024 – 8 x AA)

      16303

      Slično nam o performansama mašine govori i 3Dmark 06…

      3Dmark 06 (Score)

      3Dmark 06 (1024 x 768 – Default)

      13616

      3Dmark 06 (1024 x 768 – 2 x AA)

      12664

      3Dmark 06 (1024 x 768 – 4 x AA)

      11564

      3Dmark 06 (1024 x 768 – 8 x AA)

      9675

      3Dmark 06 (1024 x 960 – Default)

      12618

      3Dmark 06 (1024 x 960 – 2 x AA)

      11210

      3Dmark 06 (1024 x 960 – 4 x AA)

      9964

      3Dmark 06 (1024 x 960 – 8 x AA)

      8063

      3Dmark 06 (1280 x 1024 – Default)

      12510

      3Dmark 06 (1280 x 1024 – 2 x AA)

      10964

      3Dmark 06 (1280 x 1024 – 4 x AA)

      9707

      3Dmark 06 (1280 x 1024 – 8 x AA)

      7822

      Performanse koje nudi ugrađeni čvrsti disk merili smo popularnim HD Tach bench programom, ovoga puta u poslednjoj, trećoj verziji. Rezultati koje smo dobili su sasvim korektni, što smo iskreno i očekivali od najnovijeg WD-ovog harda (model WD3200AAKS) iz popularne Caviar familije.

      HD Tach 3

      Random Access

      13.1 ms

      Average Read

      69.3 MB/s

      Burst Speed

      133.3 MB/s

      Ostali bench programi…

      Cinebench R10

      Rendering (1 CPU)

      3410

      Rendering (x CPU)

      6319

      OpenGL

      6602

      Lightsmark 2007 (1.20)

      Average FPS (1280 x 1024)

      162.3

      WinRAR 3.71 beta 1

      Benchmark

      270 KB/s

      Rezulatati testova – Game

      Prey

      1024 x 768 (Default)

      154.1

      1024 x 768 (2 x AA)

      144.7

      1024 x 768 (4 x AA)

      137

      1024 x 768 (8 x AA)

      116

      1024 x 968 (Default)

      145

      1024 x 968 (2 x AA)

      138.3

      1024 x 968 (4 x AA)

      130.1

      1024 x 968 (8 x AA)

      107.5

      1280 x 1024 (Default)

      132

      1280 x 1024 (2 x AA)

      126

      1280 x 1024 (4 x AA)

      121

      1280 x 1024 (8 x AA)

      98.3

      Crysis

      1024 x 768 (Default)

      43.7

      1024 x 768 (2 x AA)

      39.1

      1024 x 768 (4 x AA)

      34

      1024 x 768 (8 x AA)

      31.1

      1024 x 968 (Default)

      41

      1024 x 968 (2 x AA)

      37.2

      1024 x 968 (4 x AA)

      31.1

      1024 x 968 (8 x AA)

      28.4

      1280 x 1024 (Default)

      37

      1280 x 1024 (2 x AA)

      34.1

      1280 x 1024 (4 x AA)

      27

      1280 x 1024 (8 x AA)

      23.2

      Far Cry

      1024 x 768 (Default)

      215.2

      1024 x 768 (2 x AA)

      211

      1024 x 768 (4 x AA)

      203.6

      1024 x 768 (8 x AA)

      190.4

      1024 x 968 (Default)

      213

      1024 x 968 (2 x AA)

      209.5

      1024 x 968 (4 x AA)

      198.1

      1024 x 968 (8 x AA)

      189

      1280 x 1024 (Default)

      203

      1280 x 1024 (2 x AA)

      197.5

      1280 x 1024 (4 x AA)

      189.1

      1280 x 1024 (8 x AA)

      178.3

      Half Life 2

      1024 x 768 (Default)

      165.3

      1024 x 768 (2 x AA)

      144.3

      1024 x 768 (4 x AA)

      119

      1024 x 768 (8 x AA)

      107.1

      1024 x 968 (Default)

      156.3

      1024 x 968 (2 x AA)

      139.7

      1024 x 968 (4 x AA)

      112.1

      1024 x 968 (8 x AA)

      93.5

      1280 x 1024 (Default)

      143.1

      1280 x 1024 (2 x AA)

      128.5

      1280 x 1024 (4 x AA)

      101.3

      1280 x 1024 (8 x AA)

      80.1

      Zaključak

      Došlo je vreme i da se oprostimo sa testiranom konfiguracijom. Sticajem okolnosti ona se nešto više zadržala u našoj redakciji, što je autoru ovog teksta omogućilo da se detaljnije upozna sa svakom od njenih komponenti. Dizajner Krypton konfiguracije je prilikom odabira komponenti težeo da napravi dobar balans između grafičkog podsistema i ostatka jedinice u čemu je poprilično i uspeo, jer su dobijeni rezultati iznad proseka sa ovaj segment mašine. Gigabyte GeForce 8800GT je već provereno dobra kartica, koja je i ovoga puta pokazala svoj maksimum na svim game testovima. Solidno se klokuje zahvaljujući odličnom rashladnom sistemu potpisanom od stane Zalman korporacije i u radu je prilično tiha. Procesor se takođe pokazao sjajno, pogotovo kada je reč o radu u najzahtevnijim aplikacijama i novim game naslovima, a ono što će ljubitelji igara posebno ceniti je jako dobar overklok potencijal – samo da podsetimo da smo sa nominalnih 2.53 GHz veoma lako postigli sjajnih 3.17 GHz. Ugrađenih 2 GB radne memorije je sasvim dovoljno, ali u slučaju da vam je neophodan i koji gigabajt više na raspolaganju vam stoje dva slobodna podnožja na ploči.

      Atom Krypton konfiguracija test izgled kucista

      Posebnu pažnju moramo da skrenemo na sjajno CoolerMaster Centurion 590 kućište, koje je zahvaljujući dobro rešenoj ventilaciji omogućilo besprekoran rad mašine, čak i u siutuacijama kada je u redakciji temperatura dostigla skoro 30 podeok Celzijusove skale. Samo kućište ima više nego dovoljno prostora za smeštaj čvrstih i optičkih drajvova, što je dodatno plus ukoliko imate nameru da kroz vreme inicirate još koji od ovih uređaja. Možda jedini nedostatak Kryptona je disk sa nešto lošijim radnim performansama, ali u obzir treba uzeti i cenu konfiguracije koja je tek nešto preko 500 eura (tačnije 535) sa uračunatim porezom na promet. Sve u svemu kada se sumiraju dobijeni rezultati i pogleda krajnja cena mašine, sa punim pravom možemo reći da je Atom tim napravio pun pogodak u pogledu odnosa cena-performanse, pa iz tog razloga testirana konfiguracija od nas zaslužuje sve preporuke. Gejmeri napokon mogu da odahnu jer za pristojnu svotu novca dobijaju više nego odličan igrački nastrojen računar.

      Za:

      Izbor core komponenti

      Grafički podsistem

      Izbor kućišta

      Ventilacija

      Dobar overklok potencijal

      Cena

      Protiv:

      Nešto lošije performanse hard diska

      Izostavljanje periferije u osnovnoj ponudi konfiguracije

      Konfiguraciju na test ustupila kompanija Atom Computers

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra