Benchmark računari -

Benchmark računari -

Dan D je konačno stigao. Dugoočekivani Benchmark računari danas, 13--og oktobra 2011. godine će u Delta sitiju od 18 časova biti javno promovisani a mi vam ovom prilikom prikazujemo šta smo to pripremili nakon nekoliko meseci konsultacija sa našom zajednicom, planiranja, detaljnog osmišljavanja do konačne realizacije. Četiri serije Benchmark računara razlikuju se po svemu od uobičajene ponude na domaćem tržištu

    Sadržaj

      Možete li da udjete u bilo koju radnju u Srbiji i kažete: “Dobar dan, želim kvalitetan računar, važno mi je da ima instaliran legalni operativni sistem, da se u njemu nalaze kvalitetne komponente, da je pouzdan, u kvalitetnom kućištu. Platio bih odmah i naravno, želim da ga ponesem sa sobom.” Odgovor glasi: ne možete…do sada. Od petka, 14-og oktobra ćete moći, stižu Benchmark računari…bazirani na znanju i iskustvima Benchmark redakcije i članova našeg foruma

      Godinama, sada već možemo reći deceniju „i kusur“, posmatramo ponudu gotovih desktop računara na domaćem tržištu. Verujemo da nema posetioca Benchmark sajta kojima kao istinskim IT liderima u svojim okruženjima nije pristigao zahtev od strane kolega, prijatelja, porodice sa istim pitanjem – koji računar da kupim? Znamo šta sledi, prelistavanje ponuda, uklapanje u cenovne okvire, sabiranje i oduzimanje: bolja grafika a slabiji procesor, ili obrnuto. Više memorije na uštrb kapaciteta hard diska, ušteda na „nebitnim“ elementima računara kao što su kućište ili napajanje… Verujem da je svako od nas makar jednom pomislio: zašto ne postoji računar na koji bez ikakve dileme mogu da ukažem a da me to ne košta nečijeg kasnijeg nezadovoljstva? Nadamo se da će Benchmark računari biti upravo ta vrsta računara u koji će svaki posetilac ovog sajta imati puno poverenje, naročito iz razloga jer su i oni sami njegov nezaobilazni deo. Da će svaki posetilac ovog sajta jednog dana moći da kaže: da, Benchmark računar je moja preporuka i ništa manje od toga!

      „Srpski računari“

      Prosečan srpski računar kreiralo je tržište: i mislimo da je ovim sve rečeno. Iako domaći kupac ne može biti zadovoljan ponudom raznoraznih računara zvučnih imena poput „Titana, Herculesa, Tajfuna, Excalibura“ i ostalih, jasno je da smo u ovakvim ekonomskim uslovima teško mogli doseći do višeg cilja. IT tržište je, naročito u našem okruženju, malo je reći turbulentno. Iako znanja i sposobnosti kod mnogih domaćih kompanija nipošto ne manjka, neizdrživa tržišna konkurencija i one najbolje i najveće prosto odbija od ideje pokušaja stvaranja dodatne vrednosti koja može da donese dobar kvalitet, ali istovremeno i vrlo neizvesnu finansijsku stabilnost kompaniji. Borba je najčešće vrlo surova i svaka nepromišljena avantura koja podrazumeva povećano angažovanje ljudskih i materijalnih resursa često ima fatalne posledice.

      Prostim jezikom rečeno: iako je bilo nagoveštaja od strane večih igrača na ovdašnjem tržištu da bi mogli dočekati ozbiljne, serijski proizvedene računare, to se nije dogodilo. Prosečnu ponudu svih ovih godina uglavnom su predstavljali skromni računari prilagođeni džepu prosečnog srpskog kupca, da bi ovakav prosek ponude prosto kulminirao u poslednje vreme. Osim takve ponude, sve se uglavnom svelo na pojedinačne pokušaje sklapanja top konfiguracija za promociju u medijima – sa mizernim prodajnim rezultatima. Što bi se reklo, pokaži da znaš i umeš da sklopiš; međutim, izostala je ona dodatna priča koju čini se, niko nije ni pokušao da pokrene. Do sada…

      Ideja Benchmark računara

      Iako je Benchmark godinama prepoznavan kao sajt namenjen prvenstveno enztuzijastima, jasno nam je da danas postoji mnogo više raznorodnih IT tema nego nekada, te da naše izveštavanje prate i slabiji poznavaoci naprednih tehnologija. Uz daleko viši stepen obraćanja baš ovakvoj ciljnoj grupi, dolazimo vremenom i do novih, različitih saznanja kada su u pitanju njihove interesne sfere. Jedna od njih svakako je i kupovina računara.
       

      Srbija se po pitanju prodaje desktop računara potpisanih od strane poznatih svetskih brendova nalazi na samom začelju evropskog tržišta. Iako je to uopšteno gledano karakteristika svih zemalja u okruženju, taj stepen je kod nas dodatno izražen. S druge strane, i dan danas može se pronaći mnoštvo upita ne samo od strane računarskih početnika i to na istu temu: koji računar kupiti? Gde ga kupiti? Šta se dešava sutra nakon kupovine, šta je to karakteristično za taj računar, da li on ima neko poznato ime…i tu smo videli priliku da se takva praznina popuni.

      Ideja Benchmark računara jeste da upravo te nedostatke nadomesti adekvatnim rešenjima: da se ponude konkretni odgovori, čak i na ona pitanja koja nisu postavljena! Da kupac na pravi način razume da je kupio računar iza koga postoji smislena strategija, iza koga stoji natprosečni kvalitet, pouzdanost u radu i dobre performanse, da postoji pouzdana podrška ako nešto krene po zlu, da iza cele ideje stoje stotine i hiljade različitih razmišljanja koja su nas dovela do finalnih zaključaka na temu: kako treba da izgleda dobar serijski računar.
       

      Mnogi bi pri pomisli na Benchmark računar zamislili „super napucanu mašinu“ sa najbržim procesorima, u najmanju ruku vodenim hlađenjem, grafikama u SLI ili Crossfire režimu, SSD-ovima u RAID-u… Međutim, za tako nešto teško da postoji tržište i u bogatijim zemljama od naše; da ne govorimo o tome da takav računar namenjen entuzijastima isti takav entuzijasta želi sam da sklopi od komponenti po sopstvenom nahođenju. Benchmark računari nemaju kao metu tu ciljnu grupu. Naš target trenutno jesu svi oni kojima je potreban jednostavno rečeno, DOBAR i KVALITETAN računar. Potpuno obična publika koja želi nešto više od standardne ponude računara u šarenim kutijama i bezličnim kućištima sa nevešto ispisanim specifikacijama.

      Benchmark računar neće biti jeftini računari i nije potrebno lamentirati nad tim podatkom. Iako smo svesni da je u pitanju naše nasušno tržište opterećeno svim mogućim problemima, jasno nam je da u svakoj grani industrije postoji više uspešnih proizvođača za koje se opredeljuje različita potrošačka klika: od bogatih, preko racionalnijh do onih koji mogu da plate do određenih granica. Ako kažemo da Benchmark računar ne spada u kategoriju jeftinih, ne svrstavamo ga ni u kategoriju preskupih. Jednostavno, Benchmark računari sa svime onim što nude vrede tačno onoliko koliko koštaju – ni manje ni više.

      Zasluge za to pripadaju upravo određenim razlikama u kvalitetu samog računara…

      A tu kompromisa ne može biti. Tolike godine testiranja računarskih komponenti naučile su nas da Asrock matična ploča nije isto što i ASUS, da Power Color grafička karta nije isto što i MSI, da NCP memorija nije isto što i Kingston. Da svaki bolji računar mora biti ohlađen dobrim kulerom, da je „greh“ i promašena investicija, teškom mukom zarađen novac odvojen za skupe komponente ostaviti na milost i nemilost strujnim udarima EPS-a koji prolaze kroz napajanja deklarisana na virtuelne vrednosti. I na kraju krajeva, sve to upakovati u gomilu lima očajnog kvaliteta i nikakvog dizajna. I ne verujte kada vam kažu: sve je to isto jer nije isto. Da je isto, FC Recreativo bi bio prvak Španije a ne Barcelona…
       

      Svi trkači na 100 metara nisu jednaki kada krene trka: u finalu svetskog prvenstva imate osam atleta koje sve nazivamo finalistima. I svi imaju šansu za pobedu, svi su veoma brzi. Samo jedan od njih može biti najbrži, zapamtićemo možda one koji će mu praviti društvo na pobednikom postolju, ostalih se niko neće sećati. Mi ćemo zato poverenje pokloniti onima koje istorija pamti, koji su kroz godine turbulencija na svetskom IT tržištu izašli kao pobednici. To je naša obaveza, da bi mogli da stanemo iza reči koje govore: naši računari su izuzetno kvalitetni, najkvalitetniji na tržištu, posebni na tržištu. I većina će prećutati ime brenda koji stoji iza nečega što se zove Z68 ploča ili 6870 kartica a mi ćemo na to reći: nije svejedno!

      (Mendeljejev) periodni sistem elemenata

      Svaka generacija sistemskih komponenti ima svoj životni vek: nekada je on bio znatno duži nego danas pa smo pre samo desetak godina na novi procesor, skup čipova ili novu generaciju grafičkih kartica čekali znatno duže nego danas. Zbog toga će ponuda Benchmark računara biti obnavljana na svaka tri meseca kako bi naši računari uvek bili u dobroj formi, kako bi išli u korak sa tehnologijama. To će biti pravilo koga ćemo se uvek pridržavati i tokom započetog tromesečja promena u sastavima konfiguracija neće biti. Da bi se tako nešto izvelo, neophodno je strateško planiranje i izuzetna procena, ali to je već rizik nas i našeg partnera na ovom projektu, kompanije Gigatron

      Gama računara biće obnavljana svakog 20, decembra, 1-og aprila, 1-og jula i 1-og oktobra – i to će biti datumi za novu generaciju Benchmark računara. Sistem označavanja konfiguracija koji je odabran nudi nam vrlo jednostavna rešenja za lako prepoznavanje svake nove generacije Benchmark računara i nadamo se da će i kupcima biti jednostavno da te promene isprate.
       

      Benchmark računar – prava priča i nakon kupovine

      Računare vam danas nude sa svih strana, po različitim cenama, ponude pljušte – specifikacije su atraktivne, megaherci i terabajti prosto mame osmehe i bude velika očekivanja. Šta se međutim dešava nakon kupovine, jeste li svom prodavcu isto toliko dragi kao onog dana kada ste se iskeširali, popunjavali desetine čekova ili čekali u redu u nadi da će vam krediti biti odobren?

      To je područje na kome će Benchmark računari biti drugačiji od drugih. Postsales podrška i trud da nas zadovoljni kupac preporuči naš su imperativ, naš adut u nastojanju da pokažemo da je priča Benchmark računara posve drugačija. I nadamo se da će podrška na sajtu, telefonska podrška, daljinska provera rada računara, servis u roku od 72 časa, zamena nesipravne komponente NOVOM, koju Benchmark računari nude, postati uskoro standard. Da će ga slediti i drugi, ali da će takođe ostati upamćeno da je cela priča krenula od Benchmark računara.

      Bitan element kompletnog projekta “Benchmark računari” će biti i sajt posvećen isključivo ovim proizvodima i na kome će biti moguće doći do informacija o GP modelima, njihovim specifikacijama, uslova kupovine, ali i više od toga. To će biti mesto koje ćete imati razloga da posetite i nakon kupovine nekog od proizvoda. Na ovom mestu ćete biti u mogućnosti da preuzmete drajvere, kontaktirate podršku, dođete do vašeg Benchmark Card-a ili Customer Care kartice, a nakon registracije vašeg kompjutera imaćete i pristup svim delovima www.benchmarkracunari.com sajta. On-line kupovina će takođe biti moguća, što će olakšati dolazak do Benchmark GP PC-a, ukoliko se ne nalazite u Beogradu ili Nišu.

      Benchmark računari

      Benchmark računari su podeljeni u četiri cenovne kategorije kako bi odgovorili što većem spektru potreba korisnika. Ideja je jednostavna, da se uz konsultacije i osluškivanjem želja korisnika imajući u vidu mogućnosti i iskustvo ljudi koji rade na Benchmarku, stvore što univerzalnije konfiguracije u svakom cenovnom rangu. Na ovaj način pokušano je da se korisnicima pruži optimum, tako da se ni za jedan od računara nismo fokusirali isključivo na jedan aspekt. Bilo da je u pitanju jak procesor, grafička kartica ili veliki SSD, ukoliko preterate u jednom aspektu, ostali trpe i dobijate mašinu koja je loše balansirana.

       

      Kada idete ovim, pomalo nezahvalnim putem, morate posebno obratiti pažnju da konfiguracija na koju se odlučite ispuni očekivanja u pogledu performansi, ali i stabilnosti, temperatura i akustičkih karakteristika. Uz to, postojale su i neke specifične želje ljudi koji stoje iza ovog projekta. Na primer, jednoglasno je zaključeno kako je neophodno da čak i sa najjeftinijim modelom u ponudi postignete igrive rezultate u novim igračkim naslovima. Isto tako, dizajn kućišta je morao da bude atraktivan i poseban kako bi se razlikovao od konkurencije, a odluka za proizvođača i model napajanja nije smela da bude prepuštena slučaju. Čak je i pakovanje moralo da izgleda uredno, dopadljivo i moderno, ali i kvalitetno kako bi se odskočilo od konkurencije.
       

      Stoga, trud je bio usmeren ka dobroj optimizaciji, koja je praćena dobrom podrškom i rešenjima koja će vam olakšati život sa kompjuterom, a u tome ćete uživati i dugo nakon kupovine računara. Što se klasa tiče, Benchmark računari su, za sada, podeljeni u četiri modela. Ukoliko Benchmark računari zažive kao koncept, sasvim je realno očekivati da će se ponuda proširiti. Za sada je na ovaj način ponuda dovoljno široka da se uklopi u većinu korisničkih budžeta. Njihovi nazivi su GP3000, GP5000, GP7000 i GP9000. Vizuelne razlike nisu velike između modela GP3000 i GP5000, kao i GP7000 i GP9000. Prva dva modela su namenjena korisnicima nešto plićeg džepa koji žele kompletan i svestran računar, dok su druga dva skuplji modeli i u skladu sa tim nude više mogućnosti i samim tim veći spektar primene.
       

                    

       

                   

      Osim samih konfiguracija, puno pažnje se posvetilo detaljima. Pre svega, računari su standardizovani i od prvog do poslednjeg dana kvartala tokom kog će se određeni modeli prodavati, niti jedna izmena u smislu proizvođača ili modela komponente nije dozvoljena. Unutrašnjost je pažljivo kablirana i neurednost prilikom sklapanja Benchmark računara je nešto što se ne može dozvoliti. Ovo jesu vrlo stroga pravila, ali na tome počiva snaga pravog brenda i sa Benchmark računarom ćete uvek znati šta kupujete i šta vam se tačno nalazi u kućištu. Takođe u skladu sa standardizacijom i propratni paket će uvek biti isti, kao i specifikacija, a brošure možete preuzeti ispod:
       

                    

                    

      Kako bi se prepoznatljivost zadržala i kada ga prvi put pokrenete, svaki Benchmark računar poseduje “custom” boot screen koji se pojavljuje prlikom njegovog uključivanja. Osim vizuelnog elementa, cilj je bio da se isprate svetski trendovi i da se omogući pristupi meniju za oporavljanje, odnosno “recovery” sistemu.
       

                    

       

                    

      Ovoj mogućnosti pristupate pritiskom na taster “↓” u toku boot sekvence računara čime pristupate opciji da vaš operativni sistem vratite u fabričko stanje. Ovo može biti spas, kada OS zakaže, a njegovo trenutno vraćanje predstavlja jedini izlaz. da ne govorimo o manje iskusnim korisnicima koji često računar napune i softverom i virusima…

       

      Kada već pominjemo pominjemo operativni sistem, vrlo je bitno napomenuti da svaki Benchmark računar, bez obzira na tip, stiže sa licenciranim Microsoft Windows 7 Home Premium OS-om. Na ovaj način ste obezbeđeni legalnim OS-om sa kojim je osiguran redovan update, ali i neophodna podrška korisnicima koja predstavlja privilegiju samo vlasnika legalnog Windows-a.

       

      Tokom radnog veka računara, kao i svakog drugog uređaja, mogući su određeni problemi. Kvalitet dobrog brenda leži u takozvanom “aftersales” periodu, odnosno njegova veza sa korisnikom ne treba i ne sme da prestane nakon prodaje uređaja. Potrebno je stvoriti dobar sistem rešavanja problema korisnika, ali im i omogućiti da vide da se o njihovoj investiciji vodi računa na duže staze. Tu na scenu stupa niz pogodnosti koji će kupca Benchmark računara pratiti kroz nastupajući period njegovog korišćenja, a o tome ćemo nastaviti da govorimo na sledećoj strani.

       

      Benchmark PC Utility Disk

      Ni najbolji računar bez korisnog softvera ne vredi puno. Iz tog razloga, na pratećem DVD-u, osim neizostavnih veznih programa (drajvera) bez kojih je pravilan rad računara nemoguć, našla se i brižljivo odabrana kolekcija besplatnog softvera. Na taj način vaš računar ćete odmah moći da uposlite i uživate u njegovim mogućnostima: osim popularnih internet browsera, tu su i programi za pregled i obradu fotografija, snimanje na CD – DVD medijima, alati za komunikaciju i reprodukciju multimedijalnih zapisa, itd.
       

       

       

      Ukoliko želite da se uverite u rezultate koje postiže vaš računar, moguće je da i sami pokrenete određene test (benchmarking) aplikacije i uverite se u njegove brzinske mogućnosti. Neki od ovih programa će vam na slikovit način dočarati šta je sve u stanju vaš računar da uradi, i koliko brzo…

       

      • 3DMark 11

      • PCMark 7

      • Alien vs. Predator DX11 Benchmark

      • Unigine Heaven Benchmark

      • HD Tune Pro Trial

      • X264 Benchmark HD

      • CPU-Z

      • GPU-Z

      • HW Monitor

      • Western Digital Diagnostics

       

      Osim aplikacija za merenje brzinskih mogućnosti računara, tu je i nekoliko korisnih alatki za praćenje sistemskih parametara vašeg računara. 

       

      Garancija, Benchmark Card, Customer Care…

      Dugogodišnja je praksa na domaćem tržistu da uz kupovinu konfiguracije dobijete još samo popunjen garantni list, čime ste prepušteni sami sebi za svaki problem koji iskrsne. Kako bi se to izbeglo, uz Benchmark računare korisnici dobijaju poseban tretman.
       

      Pre svega, uvedena je info linija pomoću koje možete rešiti mnoge „lakše“ probleme telefonskim pozivom. Time je Benchmark postao jedan od prvih domaćih brendova koji je uveo tu vrstu podrške. Korisnicima olakšava činjenica da će operateri uvek znati o kom modelu je reč, i koja se komponenta tačno nalazi u računaru, što nije slučaj za konfiguracije koje nisu standardizovane. Ova usluga dostupna je svakog radnog dana od 9 do 17 časova, pozivom na broj 066/667-67-67.

       

      U slučaju problema softverskog karaktera, uvedena je asistencija putem „remote desktop“ programa koji se zove TeamViewer. Isporučuje se na propratnom Bench Utility disku, a njegovo korišćenje je izuzetno jednostavno i naravno zahteva aktivnu internet konekciju. Ukoliko problem nije rešiv putem telefonske info linije, sve što je potrebno je davanje identifikacionog broja. Operater će, na taj način, biti u mogućnosti da pristupi vašem računaru i da, ukoliko je to moguće, otkloni problem. Iako se većina „kvarova“ može rešiti na ovaj način, ukoliko se desi da dođe do prestanka rada određene komponente, obezbeđen je transport do servisa u toku trajanja garancije. U slučaju eventualnog kvara, neispravna komponenta će biti zamenjena NOVOM  za najviše 72 sata, što će posebno obradovati one kojima je računar neophodan za posao.

      *** Servisna usluga od 72 časa podrazumeva period od momenta kada računar uđe u servis. Ako je u pitanju primera radi, ponedeljak u 10 časova, računar mora biti oporavljen ili komponenta zamenjena novom do četvrtka u 10 časova. Računaju se radni dani, od ponedeljka do petka, servis ne radi subotom i nedeljom. Ukoliko računar u servis uđe u petak u 16h, rok za servisnu uslugu je naredna sreda u 16h. Vreme koje računar provede u transportu od kupca do servisa i obrnuto, ne računa se u period trajanja servisne usluge
       

      Treba pomenuti i to da standardni garantni rok koji nudi Benchmark traje 3 godine, a kupcu je omogućeno i dokupljivanje garancije za dodatnih 12 ili 24 meseca. Korisnici koji nemaju običaj da često menjaju svoju „mašinu“, tako mogu da osiguraju svoj računar u trajanju do 5 godina. Ovo se ostvaruje putem Benchmark Customer Care kartice koja se kupuje zajedno sa računarom, ali se može poručiti i kupiti naknadno što je veoma praktično rešenje.

      Kada kupujete neki proizvod, uvek želite da budete sigurni da mu je posvećena dužna pažnja. U skladu sa tim, svaki Benchmark računar ima sopstveni serijski broj pomoću kog se vodi evidencija koje su komponente ugrađene. Kako biste registrovali vaš računar, potrebno je aplicirati na zvaničnom sajtu www.benchmarkracunari.com i u narednih 10 do 15 dana na adresu koju ste naveli pri registraciji stiže Benchmark Card. Posedovanjem ove kartice dobijate gore navedene povlastice, ali i ostvarujete niz drugih pogodnosti kao što su download najnovijih drajvera, pristup svim delovima zvaničnog sajta, popusti prilikom kupovine u prodavnicama firme Gigatron.

      Benchmark kartica omogućiće vam kupovinu sa 5 popusta na sve artikle (uključujući i artikle na specijalnim akcijama) u maloprodajnim objektima Gigatrona, 6 meseci od dana kupovine Benchmark računara. Nakon tog perioda, pa sve do kraja važnosti garancije, imate mogućnost apgrejda Benchmark računara sa 5% popusta uz uslov ugradnje tih komponenti u našem servisu. Ukoliko u tom periodu želite da obavite kupovinu komponente koju ćete sami ugraditi, popust ne važi.

      Benchmark kartica ne važi za online naručivanje već isključivo u maloprodajnim objektima Gigatrona uz odgovarajući identifikacioni dokument

      Benchmark GP3000

      Benchmark GP3000 je prvi i osnovni model u porodici Benchmark računara. Prvo što ćete ugledati je kućište crne boje koje karakterišu prave linije bez ikakvih nepredviđenih “krivudanja”. Osim crne boje koja dominira ovim kućištem, prisutni su sivi odnosno srebrni detalji. Osim vrlo pravilnog dizajna i isključivo ravnih površina koje deluju vrlo atraktivno, ukupnom utisku doprinosi i gumirana površina na prednjoj i gornjoj stranici, a koju proizvođač naziva SofTouch završnom obradom.
       

      Sa gornje strane se pristupa konektorima, a na raspolaganju imate četiri USB 2.0 porta, kao i dva audio 3,5mm džeka što je izuzetno praktično. Na ovom mestu su locirani “Power” i “Reset” taster koji se nalaze u ravni površine cele stranice. Odmah do njih se nalaze i dva LED-a, crvene i zelene boje, za indikaciju rada računara i HDD-a. Zahvaljujući solidnoj površini koja je prekrivena aluminijumskom “mrežicom” provetrenost ovog kućišta je jača strana, a zahvaljujući velikom broju predviđenih mesta za ventilatore, moguće ih je ubaciti do šest kako biste ostvarlili maksimalni protok vazduha.
       

      Na zadnjoj strani se mogu naći svi dostupni priključci koje GP3000 može da ponudi. Kao što se može videti na slici, njihov broj je poveći, a i moramo primetiti i nekoliko detalja. Pre svega, prisutan je jedan izduvni, kao i jedan usisni ventilator prečnika 120mm koji proizvode vrlo nizak nivo buke, ali veoma bitno utiču na temperature komponenti u kućištu. Takođe, napajanje je smešteno na dno kućišta što smatramo vrlo praktičnim izborom proizvođača, kao i to što su predviđena dva otvora za creva vodenog hlađenja.
       

      Kada su priključci u pitanju, čak i osnovni model, GP3000 ima itekako čime da se pohvali. Prisutna su dva USB 3.0, ali i četiri USB 2.0 konektora, gigabitni LAN, kao i šest audio priključka. Od video izlaza imate sve što bi vam moglo zatrebati, bilo da koristite integirsanu grafiku ili diskretni Radeon HD6770, a naravno mislimo na HDMI, DVI, kao i D-Sub portove. Na dnu se, očekivano, nalazi ulaz za naponski kabl i kao i prekidač napajanja. Za pogon ovog štedljivog kompjutera, odabran je Cooler Master Elite 400W koji se pokazao kao adekvatan izbor, čak i na duge staze.
       

      Po skidanju bočne strane dobijamo pogled na unutrašnjost GP3000 modela Benchmark računara, kojom dominira MSI H61MU-E35 matična ploča. Ovo je odličan izbor u kategoriji, a na njoj se nalazi Intelov H61 čipset. “Mozak” ove konfiguracije čini Intel Pentium G850. Ovaj procesor se zasniva na Sandy Bridge arhitekturi, a poseduje dva jezgra i 3MB keš memorije, a radi na frekvenciji od 2,9GHz. Ukoliko vam ovo mnogo liči na aktuelne Core i3 procesore sa prefiksom “2” u oznaci, to nije slučajnost. Zapravo, jedina razlika između, recimo, Core i3 2100 i Pentiuma G850 je nedostatak implementirane HyperThreading tehnologije i 200MHz u korist Core i3. U skladu sa tim drastične razlike u performansama nema, ali je izborom ovog procesora ostavljeno mesta za ostale komponente. Kako je G850 izrađen u 32nm litografiji i predstavlja generalno skromnog potrošača, jasna je odluka da se ne ide dalje od BOX kulera.
       

      Stoga, vrlo nam je drago videti hard disk sa prostorom od 1TB koji ne pripada nekoj od “green” verzija sa manjim performansama. Tako je izbor pao na Samsung HD103SJ koji radi na 7200 obrtaja u minuti i poseduje 32MB keš memorije i odličan je izbor za sistemski HDD. Kao što smo ranije pominjali, svaki, pa i osnovni Benchmark računar mora da bude u stanju da “potera” novije igre. Kako bi to bilo moguće, izabrana je MSI Radeon HD6770 grafička kartica sa 1GB GDDR5 memorije. Ovo je fantastična kartica i to jedna od najboljih u svojoj klasi, a pripada poslednjoj generaciji Radeon-a. Prateći aktuelne trendove, GP3000 je dobio 4GB RAM memorije, DDR3 tipa koja je potpisana od Kingstona i deklarisana je na radni takt od 1333MHz.

       

      Specifikacije

      Benchmark GP3000

      Procesor:

      Intel Pentium G850

      Kuler:

      Intel BOX

      Matična ploča:

      MSI H61MU-E35

      Memorija:

      2x 2GB Kingston DDR3 1333MHz

      Grafička karta:

      MSI Radeon HD6770 1GB GDDR5

      Hard disk:

      Samsung Spinpoint 1TB HD103SJ

      Optički uređaj:

      Samsung SH222AB

      Napajanje:

      Cooler Master Elite 400W

      Kućište:

      BitFenix Shinobi

      Cena:

      49.990 DIN

      Uz Benchmark računar na poklon se dobija VIP 3G Modem sa 10GB protoka.

       

      Benchmark GP5000

      Becnhmark GP5000 predstavlja nešto snažniji model u odnosu na GP3000, a imajući u vidu platežnu moć građana Srbije, mogao bi se pokazati i kao svojevrstan BestBuy u svom cenovnom segmentu. Naravno unapređenja ima na više mesta, jer je to veći budžet dozvoljavao. Ipak, kao i njegov mlađi brat GP5000 dolazi u istom kućištu uz jednu izmenu, a radi se o providnoj bočnoj stranici. Ona je izrađena od pleksiglasa i prekriva, ugrubo njenu polovinu podeljenu po dijagonali. Tu se javlja i još jedna razlika u odnosu na GP3000, a to je mogućnost montaže još jednog ventilatora na providni pleksiglas.
       

      Kako je kućište u suštini identično, praktično ćemo ponoviti ono što smo govorili za prethodno opisani model. Dakle, od konekcija su prisutna četiri USB 2.0 port-a, kao i dva 3.5mm priključka za mikrofon i slušalice. Specifičan taktilni osećaj obezbeđuje SofTouch završna obrada koja je primenjena na prednju i gornju stranicu kućišta. Treba napomenuti i crno ofarbanu unutrašnjost koja deluje daleko bolje od klasične metal sive boje koja je uobičajena za jeftinije modele. Unutrašnjost je odlično dizajnirana i može se reći da je montaža svega omogućena bez posebnog alata, što skraćuje vreme potrebno za zamenu komponenti, ali ujedno čuva i živce korisnika.
       

      Na zadnjoj stranici situacija sa priključcima je odlična, jer je zaista mnogo mogućnosti ostavljeno korisniku. Standardni PS2 portovi su prisutni, ali to i nije toliko bitno. Sa druge strane, tu su dva USB 3.0 porta za povezivanje sa modernim uređajima koji zahtevaju interfejs sa mogućnošću velikog protoka podataka. Takođe tu je i šest USB 2.0 priključaka, gigabitni LAN i šest audio konektora. Dobrodošao je i digitalni optički S/PDIF, a od video izlaza tu su dva DualLink DVI i po jedan HDMI 1.4 i DisplayPort 1.2. Kako je u pitanju AMD Radeon kartica sa implementiranom EyeFinity tehnologijom, postoji mogućnost povezivanja do tri monitora u jednu veliku grupu (SLS – Single Large Surface).
       

      Ipak, glavna razlike se nalaze pod “haubom” iliti u unutrašnjosti, a radi se naravno o komponentama. Pre svega, u GP5000 se “smestio” Intel Core i3 2100 procesor, koji za razliku od Pentiuma poseduje veći radni takt, kao i HyperThreading tehnologiju. Izrađen je u 32nm proizvodnom procesu, poseduje 3MB keš memorije, a deklarisani TDP iznosi 65W. Iako je ovo izuzetno malo, njegovo hlađenje izvršava CM Hyper 212 Plus koji važi za odličan kuler čak i kada su daleko snažniji četvorojezgarni CPU-ovi u pitanju. Memorija je takođe nešto bolja, a radi se o dva modula Kingston HyperX DDR3 memorije deklarisane na 1600MHz. Iako HDD nije kapacitetom veći, ipak se radi o bržem modelu iz Black serije koju proizvodi Western Digital. Ovaj HDD poseduje 64MB keš memorije, a brzina rotacije magnetnih ploča mu iznosi 7200RPM.
       

      Sve ovo je smešteno na veoma kvalitetnu ASUS-ovu matičnu ploču sa oznakom P8H67, koja poseduje Intel H67 Express čipset. Za napajanje je zadužen Cooler Master Elite 460W koji nudi odlične mogućnosti i stabilno napaja ceo računar i pored nešto zahtevnijeg Radeon-a HD6850. Njega je proizveo ASUS, a radi se o modelu koji poseduje DirectCU hlađenje, koje koristi tehnologiju naleganja heatpipe-ova direktno na GPU. Na ovaj način se efikasnije hladi grafički čip i uz veliki ventilator ostvaruju niske temperature uz malu količinu proizvedene buke. Ova grafička kartica je veoma tiha, poseduje odličan Barts čip sa 960 Stream procesora, 1GB GDDR5 memorije i performanse koje će zadovoljiti i FullHD monitor kada su noviji naslovi u pitanju.

       

      Specifikacije

      Benchmark GP5000

      Procesor:

      Intel Core i3 2100

      Kuler:

      Cooler Master Hyper 212 Plus

      Matična ploča:

      ASUS P8H67

      Memorija:

      2x 2GB Kingston HyperX Blu 1600MHz

      Grafička karta:

      ASUS EAH6850 1GB GDDR5 DirectCU

      Hard disk:

      Western Digital 1TB Black (WD1002FAEX)

      Optički uređaj:

      ASUS DRW-24B3ST

      Napajanje:

      Cooler Master Elite 460W

      Kućište:

      BitFenix Shinobi sa providnom stranicom

      Cena:

      69.990 DIN

      Uz Benchmark računar na poklon se dobija VIP 3G Modem sa 10GB protoka.

       

      Benchmark GP7000

      Sa GP7000 modelom već prelazimo u težu kategoriju konfiguracija koje poseduju nešto više opreme i snažniji hardver. Kućište koje je izabrano za ovaj računar karakterišu nešto zaobljenije linije, ali ništa drastično, već samo po ćoškovima. Radi se o još jednom BitFenix modelu, pa sličnost u stilu i ne čudi. Za izradu je kombinovan čelik i plastika, a sa SofTouch finišom predstavlja kućište vrlo prijatno na dodir, ali i otporno na blaža truckanja. Predviđeno za gejming računare, jako je dobro provetreno zahvaljujući predviđenim mestima za do četiri ventilatora. Jedan je već integrisan, a radi se o velikom 200mm fan-u koji svetli crvenom bojom.
       

      Pored ovoga, možete staviti i dva velika ventilatora od 120mm na prednju stranicu u svrsi usisa i još jednu na zadnju koja služi za izduvavanje toplog vazduha van kućišta. Tu je i zanimljiv detalj, a radi se o mehanizmu za osigravanje periferija pričvršćivanjem za kućište. Da to ne bude sve, ovo BitFenix Survivor krije na svojoj gornjoj površini i ručku koju aktivirate pritiskom, nakon čega se ista izvlači i vaš računar možete nositi poput kofera, što je izuzetno praktična mogućnost.
       

      Odmah pored se nalazi i panel sa dodatnim eksternim konektorima kojima je GP7000 definitivno bogat. Očekivano tu su dva USB 2.0 porta, ali su i još dva kompatibilna sa brzim USB 3.0 standardom. Naravno, audio džekovi od 3.5mm za mikrofon i slušalice se podrazumevaju, a dodat je i eSATA port za povezivanje sa eksternim uređajim za skladištenje podataka. U okviru ovog panela se nalaze signalni LED-ovi, kao i tasteri za paljenje i resetovanje računara, dok je treći namenjen za gašenje svih svetala u kućištu.
       

      Na zadnjoj strani Benchmark GP7000 računara se može naći pregršt priključaka kao što je FireWire, S/PDIF, gigabitni LAN i dva USB 3.0 port-a. Od očekivanog tu je šest USB 2.0 konektora i audio koji omogućavaju rad sa osmokanalnim zvučnicima. Kao i kod GP5000, izbor video izlaza je isti što znači dva DVI i po jedan HDMI i Display port, a sa njegovom grafičkom karticom imate opciju za Eyefinity i rad od tri monitora u okviru iste grupe. Na mestu USB-a, plave boje se nalazi eksterni deo Bluetooth modula integrisanog na ploču koji odgovara BlueTooth 2.1 + EDR standardu.
       

      Vrlo jednostavna montaža komponenti krasi i ovaj model kućišta, a u njegovoj crnoj unutrašnjosti je smešten Core i5 2400 procesor. Ovaj Sandy Bridge CPU poseduje četiri jezgra, veliku L2 keš memoriju od 6MB, a ujedno se može reći da radi i na vrlo visokom taktu od 3,1GHz. Ipak, uz Turbo mod ova vrednost skače i do 3,4GHz. Osim HT-a, ovaj quad-core poseduje sve tehnologije koje donosi Sandy Bridge arhitektura. Izrađen je u 32nm, sa deklarisanim TDP-om od 95W, što nije malo, ali Cooler Master-ov Hyper 212 Plus, bez problema izlazi na kraj sa njim. Procesor je smešten na ASUS P8P67 ploči koja poseduje odlične overklok mogućnosti i kvalitetnu naponsku sekciju. Sve je to upareno sa Kingston HyperX memorijom deklarisanom na 1600MHz. RAM je raspoređen u dva modula od po 2GB što ukupno čini 4GB RAM-a.
       

      Za odlične performanse u igrama zadužen je ASUS-ov Radeon HD6870 sa DirectCU kulerom. Ova kartica je izuzetno tiha i hlađenje daje jako dobre rezultate, a zahvaljujući Barts čipu koji poseduje svih 1120 Stream kartica ima prilično snage za izlazak na kraj sa aktuelnim AAA naslovima. Kao što se vidi na slici u GP7000 se nalaze dva hard diska. Sistemski je brzi Western Digital iz Black serije sa kapacitetom od 500GB što je samo po sebi dosta mesta za sistemski disk. Ipak, i pored toga u ovom modelu se našao i WD iz Green serije koji služi za skladištenje podataka, a kapacitet mu je 2TB. Na ovaj način je korisnik maksimalno obezbeđen od nedostatka prostora usled skladištenja bilo kakvog materijala. Navedene komponente su nešto zahtevnije u pogledu energije od prethodnih Benchmark računara, pa je u skladu sa tim izabran Cooler Master Extreme Power od 500W.

       

      Specifikacije

      Benchmark GP7000

      Procesor:

      Intel Core i5 2400

      Kuler:

      Cooler Master Hyper 212 Plus

      Matična ploča:

      ASUS P8P67

      Memorija:

      2x 2GB Kingston HyperX Blu 1600MHz

      Grafička karta:

      ASUS EAH6870 1GB GDDR5 DirectCU

      Hard disk:

      WD 500GB Black (WD5002AALX); WD 2TB Green (WD20EARS)

      Optički uređaj:

      ASUS DRW-24B3ST

      Napajanje:

      Cooler Master Extreme 500W

      Kućište:

      BitFenix Survivor

      Cena:

      94.990 DIN

      Uz Benchmark računar na poklon se dobija VIP 3G Modem sa 10GB protoka.

      Benchmark GP9000

      Benchmark GP9000 je najbolji model u ponudi, ali ne na način na koji to mnoge firme vide. Umesto da se stavljanjem najskupljih komponenti napravi “zmaj od papira” koji bi se samo provlačio po cenovnicima i postojao samo u teoriji, želja je bila da se napravi realan kompletan gejming računar koji, ipak ne bi bio kompletno van domašaja domaćih kupaca. Istina, njegova cena nije mala, ali nije nerealna i taj balans je morao vrlo pažljivo da se pravi. Kućište je kao i kod drugog modela iz “gornjeg doma” BitFenix Survivor.
       

      Kako je kućište identično, treba samo pomenuti bitne karakteristike, a to je prijatan SofTouch finiš koji osećaj prilikom dodira njegove površine čini kao da je od gume. Survivor je prostran i poseduje mehanizme za montiranje komponenti bez alata, mehanizam za osiguranje periferija, kao i prostor za veliki broj opcionalnih ventilatora od kojih je prisutan veliki prečnika 200mm na gornjoj stranici. Njegova namena je da na vrlo tih način izbacuje topao vazduh u velikoj količini, što on radi izuzetno efikasno zbog velikog prečnika.

       

      Konekcije na prednjem panelu smo već pominjali, a vredi još jednom reći da se na njemu nalaze po dva USB 2.0 i USB 3.0, eSATA i dva audio priključka. Već pogledom na zadnju stranicu jasno je da se radi o vrlo ozbiljnom računaru sa puno mogućnosti. Na mestu backplate-a za ploču se nalazi šest USB 2.0 i dva USB 3.0 konektora, S/PDIF, BlueTooth modul (2.1+EDR), eSATA, 1GBit LAN, DVI, HDMI i D-SUB. Treba napomenuti da ove video izlaze koristite samo u slučaju potrebe za Intelovom integrisanom grafikom, koja vam vrlo verovatno neće trebati pored diskretne grafike GP9000. Radi se o specifičnom modelu Radeon-a HD6950. Zašto? Kao što možete videti, radi se modelu koji poseduje čak šest video izlaza, od kojih su dva DVI, dok su ostala četiri Display Port 1.2. Ovaj model podržava AMD Eyefinity, ali na ovom GP9000 niste ograničeni na tri, već imate mogućnost vezivanja čak šest monitora u jednu radnu površinu (SLS).
       

      U unutrašnjojsti GP9000 se nalazi odlična ploča, ASUS P8Z68-V koja poseduje sve aktuelne tehnologije iz ASUS-ove “kuhinje”, kao što je Digi+ VRM, koji važi za izuzetno dobru naponsku jedinicu, koja će vam biti potrebna, jer ovaj kompjuter poseduje Intel Core i5 2500K. Ovaj Sandy Bridge procesor poseduje otključan množilac, pa je njeogov overklok prava uživancija, što vam mogu potvrditi i članovi naše zajednice na forumu. Radi se o izuzetno “raspoloženom” procesoru za overklok, pa dostizanje frekvencija preko 4GHz, obično ne predstavlja nikakav problem, pogotovo uz kuler kao što je CM Hyper 212 Plus. Nije da mu je mnogo dodatne snage potrebno, jer ovaj četvorojezgarni CPU sa 6MB keš memorije radi na taktu od 3,3GHz, a uz Turbo “ide” i do 3,7GHz.
       

      Kako je u pitanju ultimativni računar u ponudi, GP9000 je dobio 8GB memorije, a izabran je Kingston HyperX DDR1600MHz. S obzirom da je izabrana ploča sa Intelovim Z68 čipsetom, jasna je odluka da se njegova specifična mogućnost iskoristi. Radi se, naravno, o Intelovoj Smart Response tehnologiji koja koristi manji SSD za keširanje podataka, dok kao sistemski disk koristi veliki HDD. Da bi se ostvarila što bolja iskorišćenost ove tehnologije, izabran je Kingston SSD od 30GB za keširanje podataka, ali i veoma brzi Western Digital hard disk iz Black linije, kapaciteta 1,5TB. Na ovaj način se dobila velika količina prostora, a podaci kojima najčešće pristupate će se naći na SSD-u, pa će vreme njihovom pristupu biti znatno skraćeno.
       

      Kao što smo već pomenuli, za GP9000 je izabrana grafička kartica sa šest video izlaza. Radi se o ASUS-ovoj Radeon EAH6950 1GB, koja poseduje DirectCU hlađenje druge generacije. Ovaj kuler je zaista impresivan, zbog činjenice da zauzima tri slota na matičnoj ploči. Očekivano, zahvaljujući ogromnim gabaritima i dva velika ventilatora, njegov učinak se ne može dovesti u pitanje čak ni sa grafičkom karticom koja poseduje Cayman GPU. Ovaj AMD-ov grafički čip koji se nalazi na HD6950 poseduje čak 1408 Stream procesora, a uz visok takt obezbeđuje fantastične performanse i zaista sumnjamo da će se u nekom skorijem periodu pojaviti igra koju ova kartica neće moći da potera na jednom monitoru. Očekivano, GP9000 ima komponente koje su malo veći potrošači i u skladu sa tim jasan je izbor CM GX-650 napajanja, koje je više nego doraslo zadatku, čak i u slučaj predviđenog overkloka komponenti.

       

      Specifikacije

      Benchmark GP9000

      Procesor:

      Intel Core i5 2500

      Kuler:

      Cooler Master Hyper 212 Plus

      Matična ploča:

      ASUS P8Z68-V

      Memorija:

      2x 4GB Kingston HyperX Blu 1600MHz

      Grafička karta:

      ASUS EAH6950 1GB GDDR5 DirectCU II

      Hard disk:

      Kingston 30GB SSD; WD 1,5TB Black (WD1502FAEX)

      Optički uređaj:

      ASUS DRW-24B3ST

      Napajanje:

      Cooler Master GX-650

      Kućište:

      BitFenix Survivor

      Cena:

      114.990 DIN

      Uz Benchmark računar na poklon se dobija VIP 3G Modem sa 10GB protoka.

      Rezultati 1. deo
       

       

       

       

      Rezultati 2. deo

      Može li Benchmark računar da postane srpski brend?

      Odlučivši da uđemo u ovakav projekat koji bi trebalo da kreira najvišu klasu serijski proizvedenih računara u Srbiji, nezaobilaznim činiocem smatrali smo upravo članove naše mnogobrojne zajednice. Godinama već vodimo diskusije na Benchmark forumu, katkad beskrajne, boreći se za (svoju) pravdu, slušamo iskusnije ili ne: poredimo iskustva, iznosimo nade i očekivanja, žalimo se što nemamo uslove i kvalitet koji postoji na zapadu. Nismo zadovoljni onime što dobijamo za svoj novac, sumnjamo u kvalitet, želimo više a za manje novca. Često smo nerealni u našim nadama, nekada očekujemo da uređaj od 100 novčanih jedinica dobijemo za 90, da dobijemo pri tome i lifetime warranty, status VIP kupca i da nam se garancija rešava juče.
       

      Da ostvarimo takve prohteve ne možemo, da ćemo se truditi da razumemo one koji su poverenje poklonili Benchmark računaru, hoćemo i moramo. Nadamo se da je to i vidljivo iz svega što smo naveli u prethodnih desetak strana ovog predstavljanja. Verujemo da ćemo po tim naporima postati prepoznatljivi te da će Benchmark računari postati sinonim za srpski kvalitetan računar.

      Zašto Benchmark računari?

      Iz izazova, tako istih a opet tako različitih kao mnoštvo izazova sa kojima smo se susreli u prethodnih 12 godina rada kada je postavljena nekada neugledna internet prezentacija na adresi www.benchmark.co.yu.  Prošli smo zajedno sa drugim akterima ovog tržišta kroz razne Scile i Haribde, životarili, egzistirali, borili se, osvajali i gubili, dočekivali i sa tugom ispraćali brojne proizvođače, distributere, maloprodaje. Živeli za svaki novi test, ostajali budni noćima, družili se na Bench forumu i ircu, radovali se novim proizvodima, unapređivali svesno ili ne – srpsko IT tržište. Zajedno smo se svi kompjuterski odškolovali, međusobno edukujući jedni druge, počev od uredništva i novinara, do predstavnika velikih kompanija koji su tu svaki dan, među nama. Nekima smo predstavljali inspiraciju kako da unaprede svoje poslovanje, drugi su se ljutili što ih neka tamo zajednica kritikuje ali sve zajedno – mislimo da je Benchmark itekako imao uticaja na sva dešavanja vezana za hardver na ovom tržištu.
       

      Nadamo se da će i Benchmark računar doneti nešto suštinski novo srpskom računarskom tržištu, da će doneti neki novi kvalitet, da će  učmale probuditi, neka razmišljanja izmeniti. Da će sve to jednog dana rezultovati na pravi način, da ćemo dobiti uređeno IT društvo u kome će se ceniti i vrednovati nečiji rad, poštovati nečija investicija, godine napornog školovanja ili vreme uloženo u proizvod. To se neće desiti preko noći i nekome ove reči mogu delovati kao utopija. Volimo da verujemo u nemoguće, a pre 12 godina se današnji Benchmark činio nemogućim. Benchmark računar je još jedna etapa na našem putu, brdski cilj koji treba osvojiti da bi se obukla žuta majica u karavanu. Cilj ni teži ni lakši od prethodnih, nekada se vozite u sredini kolone, nekada odlučite da iskočite iz proseka i pokušate nemoguće. Znamo da je trka u kojoj se takmiči Benchmark računar vrlo neizvesna, no nadamo se da zajedno sa svojom zajednicom, imamo dovoljno znanja i snage da ovakvim projektom donesemo neke nove vetrove na srpskom IT tržištu kada su računari u pitanju. I bili bi veoma srećni ukoliko se naša vizija pokaže ispravnom i našim putem krenu i mnogi drugi… Kako drugi vole da kažu: misija i vizija…ili obrnuto? Na kraju krajeva, nije ni bitno…Benchmark računari su tu.

      Korisna adresa: www.benchmarkracunari.com

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi