ComTrade CT 520-200B

ComTrade CT 520-200B

Ovoga puta smo se pozabavili našim, domaćim brendom iz kompanije Comtrade. Malo je onih koji zaista nisu čuli za CT konfiguracije, za koje je važilo pravilo da su dosta dobre, a do skora i jedine domaće konfiguracije sa "imenom". Odabrali smo jednu ozbiljniju konfiguraciju namenjenu poslovnim korisnicima, baziranoj na Intel Pentium 4 platformi. Šta CT kao brand donosi pročitajte u narednom tekstu...

    Sadržaj

       

      ComTrade CT 520-200B

      Pre svega, ako želite da se informišete o istorijatu ComTrade-a, aktivnostima kompanije i drugim njihovim modelima kompjutera, možete otići direktno na njihov sajt www.comtrade.co.yu , koji ćemo takođe pominjati malo kasnije. Trenutno imate izbor od tri “vrste” CT računara, a to su klasična – home edition (namenjena multimediji, igrama, kućnoj zabavi), poslovna – biznis klasa (sama reč sve kazuje) i naravno notebookovi koji su klasa za sebe. Predstavnik biznis klase na testu nosi oznaku CT520-200B, koja je ujedno i najača od tri modela koja se trenutno nalaze u ponudi.
       

      test ComTrade CT 520-200B konfiguracije logotip

      Ergonomija i dizajn

      Pakovanje je odmah “nagovestilo” da je reč o položenom i teškom kućištu. Kutija je veoma atraktivna, na sve strane “pršte ” CT logotipi i slike modela koji se nalazi unutra, dok je u njoj sve uredno i lepo zapakovano, od uputstva do tastature i miša. Konfiguraciju smo dobili bez monitora koji se kupuje odvojeno. Kućište je desktop tipa, crne boje koja preovlađuje u corporate segmentu na koji cilja CT 520-200B računar. Naravno i tastatura i miš, koji dolaze u paketu su crne boje .

      test ComTrade CT 520-200B konfiguracije pakovanje

      test ComTrade CT 520-200B konfiguracije kutija

      Tastatura i miš su Logitech-ovi, a optički miš je osveženje u odnosu na HP modele kod kojih smo se non-stop susretali sa “kugli čnim ” modelima. Miš je osno-simetričan, namenjen je i levorukima i desnorukima, a poseduje samo dva tastera i scroll . Tastatura je takođe “klasi čna “, mada je sasvim prijatna za kucanje, ako ste prose čan korisnik koji izdvoji i do dva-tri sata dnevno rada na računaru. Dovoljno je reći da je tastaturu potpisao švajcarski Logitech. Prilikom raspakovanja smo opet osetili težinu i gabaritnost samog kućišta koje, iako položeno, nikako ne spada u manje (po “visini” i ne toliko koliko po “dubini” – uostalom pogledajte slike). Tastatura i miš se veoma lepo uklapaju u ceo koncept ove konfiguracije, a samo još fali monitor, koji bi po našem slobodnom izboru bio neki TFT, a za one sa “plićim džepom” izbor će biti neki kvalitetan CRT (naravno u sivo-crnoj varijanti). Da nam je neko pre samo nekoliko godina spomenuo da će se toliko paziti na “eksterijer” kompjutera, sigurno biste se nasmejali, no kako su danas računari postali sastavni deo “nameštaja”, tako su čak i dizajneri business klase kućišta počeli više da obraćaju pažnju na boje i dizajn. Samo kućište je izuzetno kvalitetne izrade i prijatno smo se iznandili po tom pitanju. Da se CT dosta potrudio oko svojih konfiguracija govori i to da je kućište namenski urađeno za ComTrade računare o čemu svedoči veliki ugravirani logotip na poklopcu kućišta. Pored tastature i miša u kutiji smo naišli na uredno odštampano i ukori čeno uputstvo za povezivanje kompjutera i garanciju, zajedno sa diskom na kome su drajveri i antivirusno program. U kutiji je još bilo mesta i za strujni kabl (bez njega ništa 🙂 i plastično postolje za držanje kućišta u uspravnom položaju što može dobro doći u slučaju skučenog prostora u kancelariji tj. ukoliko ste primorani da kućište postavite ispod stola.

      test ComTrade CT 520-200B konfiguracije sadrzaj kutije

      test ComTrade CT 520-200B konfiguracije kuciste izgled

      Bez obzira na robusno kućište, kada se lepo postavi na sto, zajedno sa tastaturom i mišem, odaje utisak elegancije i ozbiljnosti. Sa prednje strane se nalazi plastična maska koja otkriva prostor za samo jedan opti čki uređaj i jedan floppy disk. Što se tiče optičkog uređaja, izbor je pao na LG-ijev 52x CD Combo uređaj u crnoj varijanti. Floppy, koje je više kao modni detalj, retko kada će se koristiti u okviru poslovne konfiguracije u eri USB diskova, ali nije na odmet. Sa prednje strane kućišta, na masci možemo uočiti i crna polu-transparentna vratanca ispod optičkog uređaja, gde se nalaze audio i USB 2.0 ulazi. Pored njih, ispod floppy-ja, nalaze se Reset i Power taster. Sa zadnje strane, izbor ulaza i izlaza je manje-više standardan i uslovljen je izborom matične ploče, pa se pored USB ulaza mogu uočiti i RJ45 konektor za mrežnu kartu, konektori za tastaturu i miša i VGA izlaz.

      test ComTrade CT 520-200B konfiguracije kuciste

      test ComTrade CT 520-200B konfiguracije kuciste od pozadi

      Kućište je bilo gotovo nemoguće otvoriti, uostalom zašto bi to radili kada je pod garancijom ? U ovom slučaju za potrebe testa morali smo da prenebregnemo i tom zahvatu, doduše bezuspešno do početka pisanja teksta. Metalni držači sa strane nisu uspeli da popuste pod težinom, što na kraju krajeva i nije toliko loše – to znači da su komponente unutar kućišta veoma dobro zaštićene, a ako se uzme u obzir i robusnost koju smo spominjali gore, navedena konfiguracija zadovoljava sve kriterijume ozbiljno upakovanog i sklopljenjog kompjutera.

      test ComTrade CT 520-200B konfiguracije konektori na kucsitu

      test ComTrade CT 520-200B konfiguracije loto

      Performanse

      Očekivano za ovakav model kompjutera i performanse su bile solidne. Pri tome ne mislimo na neke zahtevnije 3D aplikacije koje Intel procesor od 3 GHz i slabija GMA950 integrisana grafička (koja deli sistemsku memoriju sa ostatkom sistema) u kombinaciji mogu da pruže. U tabelama sa testovima to možete lako uočiti. Računar je stigao sa preinstaliranim legalnim Win XP Professional operativnim sistemom.
      Kako smo saznali iz CT Computers-a, uskoro očekuju dobijanje Microsoft sertifikata “Designed for Windows Logo” i za ovaj model.

       

      Kao i što smo spomenuli – jezgro sistema sačinjava 3 GHz-ni Intel-ov procesor sa 1MB keša i 800 MHz-nom magistralom. Reč je, naravno o Prescott jezgru. Ovo je zaista odlično rešenje, koje u kombinaciji sa 512 MB DDR400 memorije pruža konfiran i brz rad u Office okruženju. Baze, office programi i aplikativni softver će maltene leteti. U mašini se nije našao nikakav modem, koji bi pružio konekciju ka Internet-u. Kako smo saznali, on može da se ugradi opciono, a pošto ADSL i kablovski Net uzimaju maha, ovo i ne uzimamo kao neku ozbiljno zamerku, mada bi ugradnja nekog običnog Intel-ovog 56k hardware modema bilo dobro prelazno rešenje. Ipak, u poslovnom okruženju računari komuniciju poredstvom mreže, tako da nema potrebe za modemom. Hard disk je Maxtor-ov od 80 GB i nije particionisan. Hard disk je radio veoma brzo, što potvrđuju i testovi. 8 MB keša, SATA standard i 7200 obrtaja je ono što krasi ovaj model. Ostale komponente, manje važne za performanse su takođe standardne – u pitanju su integrisana mrežna karta i zvučna kartica o kojima ne treba posedno raspravljati…

      Na kraju, da ne svodimo sve na puko poređenje – CT model koji smo imali na testu je očekivano odradio sve testove (osim pomenutog PC Mark-a koji zahteva jaču grafiku) i pokazao očekivane rezultate. Prilikom korišćenja na “duge staze”, ovaj kompjuter je namenjen svemu osim igranja. Brz procesor, memorija i hard disk je ono što će poslovni korisnci itekako umeti da cene. Stabilnost i konfor u radu direktno zavise od gore navedenih komponenti, koje su po našem mišljejnju na svom mestu. Obzirom da konkurišu HP-ovoj business ponudi na domaćem tržištu, ova konfiguracija što se tiče performansi spada u dobar izbor.

      Ime konfiguracije

      CT 520-200B

      Procesor

      Intel® Pentium® 4 with Hyper-Threading Technology 3,0 GHz (FSB800, 1MB, S478)

      Chipset

      Intel® D865G chipset

      Memorija

      512MB DDR 400 MHz (Box Lifetime Warranty)

      Grafička

      int. Intel® 82865G Graphics Controller

      Audio kartica

      SoundMax Integrated Digital Audio

      HDD

      Maxtor 80GB 7200 8MB SATA

      Optički uređaji

      Black LG CD-RW/DVD-ROM 52x (CD 40X Read, 10X Write, DVD 5X Read)

      Floppy

      da – 3,5″ (crni)

      Mreža

      int. Intel® Pro/100 VE Network Connection

      Modem

      ne (opciono)

      Software

      Kaspersky Antivirus, drajveri (na pratećem CD-u)

      Cena

      520 evra (sa PDV-om)

      Testiranje i zaključak

      Kao i što smo spomenuli najgore su “prošli ” programi za testiranje 3D performansi (3D Mark 2001, PC Mark – Graphics deo) što je i očekivano (… ali nije veliki nedostatak imajući u vidu namenu računara, prim.ur.) . SiSoft Sandra 2005 nam je otkrila veoma dobre index-e Whetstone i Dhrystone testova. Hard disk smo testirali programom HD Tach, a rezultate kao i rezultete ostalih testova možete pogledati u tabeli.

      Business Winstone 2004

      19.7

      Multimedia Content Creation Winstone 2004

      26,1

      SiSoft Sandra 2005 SR2

      Cache & Memory: 6899 MB/s (Combined Index)

      Dhrystone ALU : 8802 MIPS
      Whetstone FPU : 3667 MFLOPS
      Whetstone iSSE2 : 6195 MFLOP

      HD Tach 3

      Random access: 15.6ms
      CPU Utilization 2% (+/- 2%)
      Average read: 49.1 MB/s

      3D Mark 2001SE (640 x 480)

      4027

      PC Mark 05

      CPU: 3791
      Memory: 3071
      Graphics: /
      HDD: 4773

      Final score: /

      Što se tiče sofware-a, tu nemamo šta da kažemo. Jedino treba pomenuti dosta dobru tehničku podršku, a što je najvažnije sve drajvere možete preuzeti sa sajta. Naravno paradoksalno tome je nepostojanje modema u konfiguraciji, ali šta je tu je – ako uzimate ovu konfiguraciju imajte to na umu! (Ipak u poslovnom okruženju to nije veliki nedostatak pošto računari na Internet, uglavnom, izlaze preko mreže, prim.ur.)

      Prilikom testiranja nismo naišli ni na kakve probleme, a Kaspersky antivirusni program koji se našao u paketu dobro je došao u vreme sve nesigurnije sufrovanja upotrebom Windows platforme. Obzirom da je mašina bila podešena i instalirana sa naše strane, znači od nule, testiranje je prošlo brzo i glatko. Iako sa slabim grafičkim podsistemom 2D slika je izgledala korketno, a isprobali smo i rad u Photoshop-u, koji je zahvaljujući procesoru i memoriji bio zaista brz… Sa druge strane tu je odličan izbor komponenti za ovakav tip konfiguracije i veoma atraktivno i robusno kućište. Obzirom da je CT domaći brend, očekivali smo i nešto pristupačniju cenu, ali je to delimično kompenzovano kroz added value koji je CT Computers ponudio uz svoje konfiguracije (tehnička podrška, atraktivno pakovanje, dodatna oprema, sajt za download drajvera…)

      Sa dosta dobrom tehničkom podrškom koja je uključena u cenu, ova konfiguracija može da nađe put do ozbiljnog, poslovnog, kupca.

      Računar na test ustupio Comtrade Computers.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra